JMRI‎ > ‎09 Panel Editor‎ > ‎

JMRI Web Server

JMRI Web Server je jeden ze způsobů, jak lze přistupovat k serveru JMRI z jiného počítače.

Start Web Serveru

Pro spuštění Web Serveru není třeba nic nastavovat. Spustí se z menu NástrojeStart JMRI Web server. Volbou tohoto menu se Web Server spustí a nedává o tom žádnou zprávu, kromě zápisu do logu Systémové konzole. Spuštění Web Serveru můžeme hned otestovat v Internetovém prohlížeči.

Panely

Na počítači s JMRI PanelPro spustíme Internetový prohlížeč. Do jeho adresního řádku zadáme adresu http://localhost:12080/ Otevře se nám úvodní stránka s otevřenými panely.


Klikem na obrázek panelu Panský se nám tento otevře na adrese http://localhost:12080/panel/Panel/Panský.


Nyní můžeme z Internetového prohlížeče ovládat panel stejným způsobem jako z aplikace PanelPro.

Vykreslování panelu probíhá v prohlížeči. Výhodou tohoto způsobu práce s daty je velká rychlost a malé zatížení serveru. Nevýhodou tohoto způsobu vykreslování je, že panel nevypadá úplně stejně jako v aplikaci PanelPro. Prohlížeč použije svoje výchozí písmo pro popisky. Dále indikátory návěstidel mohou použít jiný počet návěstních světel než je zadáno v panelu, ale návěsti budou vždy zobrazované správně.

Rámy

Alternativní způsobem zobrazování panelů jsou Rámy. Ty se musí explicitně povolit v PředvolbyWeb serverServer rámu.


Přístup k rámům je z adresy http://localhost:12080/frame/


Klikem na odkaz Panský se otevře rám s panelem.


Ovládání z Rámu je stejné jako z Panelu.

Vykreslování panelu probíhá na straně serveru. Z toho vyplývá, že panel vypadá úplně stejně jako v aplikaci PanelPro, a to včetně písem a indikátorů návěstidel. Nevýhodou je větší zatížení serveru a pomalejší odezva prohlížeče. U pomalých prohlížečů může vadit problikávání panelu při jeho pravidelném překreslování.

Tablet

Největší výhodou Web Serveru je možnost ovládání panelů z tabletu. Abychom mohli tablet použít, tak musíme znát IP adresu serveru. Tu zjistíme z výpisu parametrů prostředí z menu NápovědaProstředí...


Na konci výpisu zjistíme potřebné údaje. Počítač v příkladu má dvě síťová rozhraní. První rozhraní wlo1 s IP adresou 192.168.0.107 Druhé rozhraní eno1 s IP adresou 192.168.0.110

Na druhém rozhraní běží profil s názvem Návod Panel Editor. Web Server používá port 12080. Tyto údaje nám stačí k připojení tabletu.

Do adresního řádku prohlížeče v tabletu zadáme adresu http://192.168.0.110:12080/ Otevře se nám úvodní obrazovka.


Odrolováním na odkaz Panský a klikem na něj se nám otevře náš panel.


Stanici z tabletu ovládáme stejným způsobem jako z panelu PanelPro.

Každá stanice na kolejišti může být ovládána vlastním tabletem. Řídící panel má velmi realistický vzhled. Na řídícím panelu fungují všechny závislosti a kontroly, které jsme naprogramovali v Logixu.
vytvořeno 8. 1. 2019

Comments