Kontakt

Instruktorzy shōgi i dōbutsu shōgi we Wrocławiu:

Przydatne linki

Turnieje shogi

Wrocławscy fani shogi spotykają się podczas regularnie organizowanych turniejów rankingowych.
  • W niedzielę 4 lutego odbędzie się pierwszy w tym roku Turniej Handikapowy (wcześniej Turniej dla początkujących). Turniej zacznie się o 11:30 i odbędzie się w sali 2.04 budynku C-13 Politechniki Wrocławskiej. Szczegóły są dostępne na stronie turnieju.
  • W pierwszej połowie 2018 roku we Wrocławiu odbędą się Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Mistrzostwa Europy Juniorów oraz wiele innych turniejów. O szczegółach będziemy informować na bieżąco, ale już teraz zapraszamy do sprawdzenia terminów imprez na stronie Turnieje w Polsce.
Zapraszamy także na pozostałe turnieje ogólnopolskie, więcej informacji na stronie Turnieje w Polsce.

Nauka shogi

W roku szkolnym 2017/2018 odbywają się następujące zajęcia otwarte:
Prowadzimy także regularne zajęcia w kilku szkołach we Wrocławiu i jesteśmy chętni podjąć współpracę z kolejnymi placówkami. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Wojciechem Jedynakiem (wjedynak@gmail.com, tel. 533-26-02-88).

Pozostałe inicjatywy związane z shogi

Warsztaty z podstawych otwarć dla ambitnych graczy

Warsztaty dla wszystkich tych, którzy chcą poznać dobrze podstawy otwarć w shogi.Do tej pory odbyły się dwa spotkania, termin trzecich zajęć zostanie podany podany później. Szczegóły tutaj.

Wrocławscy pasjonaci shōgi podczas I Otwartych Mistrzostw Wrocławia

Ostatnie wydarzenia

  • 7 stycznia 2018 roku odbył się IV noworoczny turniej shogi ("Turniej Trzech Króli"). Pełne wyniki oraz galeria zdjęć są dostępne na podstronie turnieju.

Dostępna jest także pełna lista wydarzeń.

Shōgi i dōbutsu shōgi

Czym jest shōgi?

Shōgi (jap. 将棋, dosł. „gra generałów”) to japońska gra strategiczna. Ze względu na wspólne korzenie i zbliżone zasady, nazywana jest też „japońskimi szachami”. Tak jak w szachach, celem gry jest mat króla przeciwnika. Gra odbywa się na planszy liczącej 9x9 pól. Płaskie figury, których ruchy są zbliżone do szachowych, są jednokolorowe – rozróżnia się je po kierunku, w którym są obrócone. Poza przesunięciem figury, gracz może też wykonać ruch polegający na wstawieniu na planszę zbitej wcześniej figury przeciwnika jako swojej. Dodaje to grze dynamiki i sprawia, że końcowe etapy partii są bardzo emocjonujące.

Plansza z oznaczeniami ruchów bierek pomagająca w nauce gry w shōgi. Fot. Maciej Pogorzelski

Czym jest d
ōbutsu shōgi?

Dōbutsu shōgi (jap. どうぶつ将棋, "shogi ze zwierzątkami") to uproszczony wariant gry, którego zasady można wytłumaczyć w kilkadziesiąt sekund. Dōbutsu shōgi to gra przystosowana do nauki nawet dla małych dzieci: jak widać na rysunku poniżej bierki są oznaczone poprzez rysunki zwierzątek i kropki pokazują w jaki sposób zwierzątka się poruszają. Autorką zasad jest japońska zawodowa szogistka i wielkiego formatu popularyzatorka shōgi, pani Madoka Kitao.


Ustawienie początkowe dōbutsu shōgi
Ustawienie początkowe dōbutsu shōgi. Źródło grafiki: Wikipedia.