פסיכותרפיה וטיפול בדרך 'העבודה של ביירון קייטי' ע"י חקירת מחשבות מעוררות מתח וחיים באיזון ובשלום

טיפול אישי זוגי ומשפחתי

'לאהוב את מה שיש' – עבודה אישית, זוגית ומשפחתית לחיים באיזון ללא תלות בנסיבות חיצוניות

וסדנאות להתפתחות אישית בשיטת 'העבודה' של ביירון קייטי


 'העבודה' הינה מתודה פשוטה וחכמה להפליא, הבנויה על 4 שאלות והיפוכן. בבסיס השיטה עומדת התובנה, שכל הסבל ואי-הנחת בחיינו, נגרמים אך ורק בגלל  מחשבות שרוצות שהמציאות תהיה שונה מכפי שהיא.

 

ה'עבודה' מזמינה אותנו להשתמש בה בכל עת שעולה בנו מחשבה היוצרת לחץ, כאב, עצב, תסכול, בלבול,דאגה,כעס אי-נחת, וזאת ע"י חקירת המחשבות המתווכחות עם המציאות, לטובת חיים בהכרה צלולה האוהבת את 'מה שיש' ובכך מכניסה לחיינו שחרור מפחד, שמחה וחופש פנימי.

 

עיקרי השיטה כפי שביירון קייטי מתארת אותה הם:

 

*  מה שיש-יש וההמלצה היא ל"לאהוב את מה שיש" מכיוון שכואב להתווכח עם המציאות.

איך אנו יודעים שהיא טובה כפי שהיא? מכיוון שכאשר אנו "מתווכחים" אתה אנו חווים מתח ותסכול, כאב, עצב, דאגה, כעס, אכזבה, פחד והרשימה ארוכה...כשמפסיקים להתנגד למציאות הפעולה נעשית פשוטה, זורמת, נעימה ונטולת פחד.

כשאנו מאמינים שמשהו צריך להיות שונה מכפי שהוא באמת ("אנשים צריכים להיות  נחמדים" "בעבודה צריכים להעריך את השקעתי" "אני צריך להיות יפה/רזה/מצליח יותר") אנו סובלים ממגוון רגשות של אי-נחת ואילו כשאיננו מאמינים למחשבות אלה ואיננו נאחזים בהן כבעובדה מוצקה – אנו חווים שלווה, חופש פנימי ושמחה.

 

* נעסוק רק בעניינים שלנו ולא לעניינים שאינם בשליטתנו ובכך נימנע ממתח, חרדה ולחץ מיותרים. מחשבות כמו: "אמא שלי צריכה להבין אותי" "הבת שלי חייבת להתחתן עד גיל.." "בן/בת זוגי צריכים להתחשב בי/להבין אותי/לקבל אותי" גוזלות מאיתנו את שמחת החיים ומפרידות אותנו מעצמנו.

 

* נקבל את מחשבותינו בהבנה: מחשבות אינן מזיקות אלא אם כן מאמינים בהן. המחשבות "נחשבות" בראשנו והן חלק מהמציאות שאיננה גורמת סבל. לעומת זאת, ההיקשרות למחשבה, וההנחה שהיא אמיתית מבלי לחקור אותה – גורמת סבל.

גם אם מחשבות הן שליליות או טורדניות, אם אנו מניחים להן לבוא וללכת כמו שאנו "מניחים" לטיפת הגשם לרדת או לעלה לנשור, או לענן לשוטט בשמיים, אין בהן כל נזק לכשעצמן אלא כשהן מבקשות להתיישב אצלינו ולהפוך מאורח לרגע לאורח של קבע. או אז עלינו להאמין להרגשותינו, ולערוך את החקירה שמציעה שיטת 'העבודה' כדי להתיידד עם המחשבה עד שתרפה, או תתרכך, או תשתלב או תירגע, או תצחיק או תיעלם.

 

*מת"ת : מחשבה-תחושה-תגובה  בתחומים אחרים ידוע התהליך בקיצורו:

 אפר"ת: ארוע-פרשנות-רגש-תגובה

 

                                   וכך אומרת הדוכסית ב'אליסה בארץ הפלאות:

"גדפי בזעם את ילדך, על כל עיטוש- סנוקרת! הוא מכוון את זה נגדך, אין לו סיבה אחרת"   

הארוע = עיטוש;  הפרשנות = זה מכוון נגדי;  הרגש = עלבון  וכעס;  התגובה  = סנוקרת

 

חקירת המחשבות לא נועדה לשנות את פעולותינו, אלא רק את המודעות שלנו. כשהמודעות משתנה וההכרה נעשית צלולה מרגשות שליליים, הפעולות משתנות מעצמן והופכות להיות יצירתיות אוהבות ונדיבות.

מחשבה תמיד קודמת להרגשה, ועל-כן, הרגשה שלילית מצביעה על כך שאני קשורה למחשבה שלילית שלא נחקרה. הרגש אומר לי מתי המודעות שלי יצאה מהאיזון שכל אחד מאיתנו זכאי לו: להיות בתודה, בחדווה, בהתרוממות רוח, ברצון טוב, בנינוחות.

 

 

   

                        איך יכול כל אחד לעשות את 'העבודה' ?

 

להלן טפסים לעבודה ולהדגמה:

 

1. דף 'שפוט את רעך'   (להצגת הדף לחץ כאן)


2.  דף עזר למאפשר  (להצגת הדף לחץ כאן)


3. דף החקירה - ההתרה וההיפוך  (להצגת הדף לחץ כאן)


4. דוגמה לדף חקירה מלא (להצגת הדף לחץ כאן)

 

שלב א: דף  'שפוט את רעך': מטרת הדף היא לעזור לנו לכתוב את הסיפורים המכאיבים שלנו ואת השיפוטים שלנו שבאופן אחר אולי קשה היה לנו לבטא.

השיפוטים בדף העבודה יהוו  את חומר הגלם לביצוע ה'עבודה' ע"י כך שנציבם לחקירה של 4 השאלות שבשלב ב',  וניתן לכל אחת מההצהרות השיפוטיות להוביל אותנו לאמת שבתודעה הצלולה.

 

שלב ב: ההתרה בעזרת ארבע השאלות. בשלב זה נקרא כל אחת מההצהרות והאמירות שבסעיפים השונים בדף העבודה, נחקור אותן אחת לאחת ובכך נתיר את מה שהחשבנו עד כה כאמת, עם ידע-לב חדש לגבי המושג ' אמת '.

 

שלב ג': ההיפוך : עכשיו נקח כל הצהרה בסעיפים 1-5 בדף העבודה, ונהפוך אותה בכמה היפוכים אפשריים. לגבי חלקם, נחוש שהם נכונים לפחות כמו ההצהרה המקורית! ההיפוך מאפשר לנו לראות את המחשבה אליה נקשרנו מזוויות-ראייה נוספות וחדשות המביאות שלווה במקום מתח.

 

ההיפוך בסעיף 6 יהיה מורכב משני שלבים:

בשלב הראשון נחליף את ההצהרה "לעולם איני מוכן לחוות שוב.." ב: "אני מוכן לחוות שוב.."

ובשלב השני נחליף את אותה הצהרה ב: "אני מצפה לחוות שוב..."

בכך שאנו מקבלים בזרועות פתוחות את מחשבותינו, גם המטרידות שבהן, אנו מאפשרים להן לעזוב ולשחרר אותנו ובכך אנו משלימים את התהליך לגבי ההצהרה המסוימת ועוברים לחקירת ההצהרה הבאה.

דוגמה להיפוכים מתוך סרטון 'עבודה' שעשתה קייטי עם אדם שאביו נפטר כשהיה תינוק:

ההצהרה: "אבא שלי לא היה כאן בשבילי"

וידאו של YouTube

היפוכים אפשריים: 1. אבא שלי היה כאן בשבילי   2. אני לא הייתי כאן בשבילו   3. אני לא הייתי כאן בשביל אמי   4. אני לא  כאן בשביל הבן שלי   5. אני לא הייתי כאן בשביל עצמי

 

לכל היפוך כזה יש לתת שלוש דוגמאות כנות ואמיתיות מהחיים כדי לדעת מה ואיפה לתקן. 

 

 

 

 

אריק וורד פלד, מרכז 'פתח למחשבה':     http://www.thework.co.il/
נוגה גזית, מרכז 'גשר לנוגה':                 http://www.gesher2noga.co.il/
צילה הרטמן, 'מיקוד בשביל התוצאות':      http://www.thartman.co.il/
ירון ספקטור, 'פשוט להיות':                  http://www.tosimplybe.com/
בת גל אריאל 'אמנות. החיים. ולהיפך:  http://batgalariel.blogspot.com/2010/10/batgal-ariel.html
 
 
 
Comments