ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΒΟΛΟΥ




     2 0 1 4 -        
                         Καλως ήλθατε στο δικτυακό τόπο της Σ.Ε.Βόλου  

                                               ΚΑΛΟ  ΠΑΣΧΑ  ΣΕ  ΟΛΟΥΣ

      Τελευταία ενημέρωση:   13 - 04 - 2014


ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ Σ' ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗ, ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ!!

http://chessbomb.com/



ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ !!!

Εγινε η αποστολη των ονοματων μαθητων που δηλωσαν συμμετοχη στα Πανελληνια μαθητικα πρωταθληματα που διοργανωνει η ΕΣΟ, απο 25 εως 27 Απριλιου 2104 και τα οποια ανακοινωνονται στο κυριως μενου της ιστοσελιδα μας.


   
  ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 

ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2014    ΚΑΙ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ Κ10-Κ16-Κ18-Κ20

     ΕΝΩΣΗΣ  ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ  ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ  ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ  ΕΛΛΑΔΑΣ

ΛΑΡΙΣΑ  25-27 / 04 / 2014



1ο Τουρνουά πούλ 2014 σε δυο ομιλους

της Σκακιστικής Ένωσης Βόλου

Ολοκληρωθηκε με επιτυχια την  Κυριακη 6 Απριλιου το 1ο τουρνουα πουλ 2014 με τους αγωνες του 7ου και τελευταιου γυρου. Οι συναντησεις ανεδειξαν τους νικητες και στους δυο ομιλους. Στον Α ομιλο νικητης αναδειχθηκε ο Γιτσης Χρ. αητττητος και στο Β ομιλο ο νεαρος Ζγουλετας Ι. αηττητος και αυτος. 

 Δειτε στο κυριως μενου ολα τα αποτελεσματα και τις τελικες βαθμολογιες.



 FINAL FOUR ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΣΣΚΕ:  ΚΥΡΙΑΚΗ 23/02/2014

ΦΙΝΑΛΙΣΤ Η Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ.

 ΑΓΩΝΙΣΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ, ΑΛΛΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ Σ.Σ.ΛΑΡΙΣΑΣ ΜΕ 1-3.

ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΑΓΩΝΑ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ ΜΕ 3-1.




Σχετικά με τη Σκακιστική Ένωση Βόλου:

Ιστορικό

ΕΛΟ σκακιστων Σ.E.Βόλου της ΕΣΟ

ΕΛΟ Σκακιστων Σ.Ε.Βολου στην ΕΣΣΚΕ

Νεο Δ.Σ. της Σ.Ε. Βολου (2012)

Φωτογραφίες

Επικοινωνία

Αρχείο

Απολογισμός Δράσης - Προγρ/σμός

Ε.Σ.Ο.

ΣΩΜΑΤΕΙΑ:  

Σωματεία ΕΣΟ

Σωματεία ΕΣΣΚΕ

ΚΕΔ

ΤΕΔ

Ελληνικος σκακιστικος χαρτης.

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ: 

Ιστορία του σκακιού 

Ελληνικη βαση σκακιστικων παρτιδων

On-line Βιβλιοθήκη ανοιγμάτων

Σκακιστική Βιβλιογραφία

Σκακιστικά προβλήματα

Online σκακι

Σκακιστικοι κανονες-κανονισμοι.

Σύνδεσμοι


Χορηγός:


ΜΑΘΗΜΑΤΑ  ΣΚΑΚΙΟΥ  ΣΤΗ Σ. Ε. ΒΟΛΟΥ

Συνεχιζονται τα μαθηματα σκακιου της  Σκακιστικης Ενωσης  στο εντευκτηριο του συλλογου (Κεντρο Αθλησης και Νεολαιας, Ρ. Φεραιου - Γλαδστωνος).

Το προγραμμα προπονησεων διαμορφωνεται ως εξης:

Παρασκευη: 16,30 - 18,00 Κορωνας - Τμημα Αρχαριων 

                   18,00 - 19,30 Γιτσης - Τμημα Ενδιαμεσων

Σαββατο:      09,00 - 10,00  Κορωνας - Τμημα Αρχαριων (μεχρι Β΄ Δημοτικου)

                   10,00 - 11,30  Κορωνας - Τμημα Αρχαριων 

                   11,30 - 13,00  Γιτσης - Τμημα Ενδιαμεσων

                   13,00 - 14,30  Γιτσης - Τμημα Προχωρημενων

                                        Αγγελης - Τμημα Αρχαριων

                   14,30 - 16,00  Αγγελης - Τμημα Προχωρημενων

                   16,00 - 17,30  Αγγελης - Τμημα Προχωρημενων

                                  

Οι ενδιαφερομενοι για τα μαθηματα θα πρεπει να απευθυνονται στους δασκαλους με ηλεκτρονικο τροπο ή τηλεφωνικα. 

Δασκαλοι οι: Βασ. Κορωνας (6949068505) - vacorona@uth.gr,  Χρ. Γιτσης (6978079690) - cgitsis@gmail.com και ο Ομοσπονδιακος προπονητης Μιχ. Αγγελης (6982313326) - mihangel@gmail.com.

 



ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ !!!

Εγινε η αποστολη των ονοματων μαθητων που δηλωσαν συμμετοχη στα Πανελληνια μαθητικα πρωταθληματα που διοργανωνει η ΕΣΟ, απο 25 εως 27 Απριλιου 2104 και τα οποια ανακοινωνονται στην ιστοσελιδα μας.

Αγορια:

  1. Τσαρσιταλίδης Χρήστος,          
  2. Τζαμτζής Σάββας,               
  3. Τσαρσιταλίδης Κων/νος,          
  4. Βάσιλας Έκτορας – Ιωάννης,
  5. Ζγουλέτας Ιωάννης,               
  6. Ζγουλέτας Στέργιος ,              
  7. Οικονομίδης Σάββας ,
  8. Καρράς Κων/νος,
  9. Παπαθανασίου Κων/νος,
  10. Ραφτόπουλος Εμμανουήλ,
  11. Καραγεωργόπουλος Αλέξανδρος.
  12. Ψιλοβίκος Αντώνης,
  13. Αγραφιώτης Μάριος.

Κορίτσια:

  1. Ζγουλέτα Ευταξία,                 
  2. Βάσιλα Φαίδρα,                      
  3. Οικονομίδου Μαρυφίλλη,
  4. Ραφτοπούλου Κων/να,
  5. Θώδη Ήλια-Γλυκερία   

  Ομαδικό Δημοτικών:

  1. Ιδ. Εκπ. Αγ. Ιωσήφ Βόλου,
  2. 13ο Δ.Σ. Βόλου. 

  Η όλη διαδικασία γινεται με τις οδηγιες της ΕΣΟ που είναι ο διοργανωτης των Πανελληνιων Πρωταθληματων και αποκλειστικος υπευθυνος των ολων διαδικασιων. Οσοι συμμετεχουν στην τελικη φαση, θα πρεπει να γνωριζουν καλα τις λεπτομερειες των αγωνων και των αλλων υποχρεωσεων τους, οι οποιες οριζονται στις προκηρυξεις των αγωνων που εχει ανακοινωσει η Ελληνικη Σκακιστικη Ομοσπονδια (Ε.Σ.Ο.) στην ιστοσελιδα της, ( http://www.chessfed.gr ).



ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 

ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2014  ΚΑΙ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ Κ10-Κ16-Κ18-Κ20

 ΕΝΩΣΗΣ  ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ  ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ  ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ  ΕΛΛΑΔΑΣ 


Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας (ΕΣΣΚΕ) και ο Σύλλογος Σκακιστών Λάρισας συνδιοργανώνουν το Ανοικτό Ατομικό Πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδας Ανδρών και Γυναικών 2014 και τα Νεανικά Πρωταθλήματα Κ10-Κ14-Κ16-Κ18-Κ20.

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη για όλους τους σκακιστές/τριες, με Αθλητικό Δελτίο της ΕΣΟ, με παράβολο 3 ευρώ, υπέρ της ΕΣΣΚΕ, ανά οικογένεια, που θα καταβληθεί στη διευθύντρια των αγώνων,  πριν την έναρξη του 1ου γύρου.

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΣΧΟΛΗ ΚΑΡΑΒΑΝΑ, 6ο χλμ Περιφερειακής Οδού Λάρισας-Τρικά-λων, Λάρισα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

-- Ανοιχτό πρωτάθλημα.

Επιβεβαίωση συμμετοχών: Παρασκευή 25 Απριλίου, ώρα 17:00 ή σε περίπτωση εξαίρεσης στον πρώτο γύρο, τηλεφωνικά στη δ/ντρια των αγώνων.

ΓΥΡΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ

1ος 25/4/2014 17:15

2ος 26/4/2014 11:00

3ος 26/4/2014 16:00

4ος 27/4/2014 11:00

5ος 27/4/2014 16:00

--Νεανικά πρωταθλήματα.

Επιβεβαίωση συμμετοχών: Σάββατο 26 Απριλίου, ώρα 09:45 ή σε περίπτωση εξαίρεσης στον πρώτο γύρο, τηλεφωνικά στη δ/ντρια των αγώνων.

ΓΥΡΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ

1ος 26/4/2014 10:00

2ος 26/4/2014 12:30

3ος 26/4/2014 15:00

4ος 27/4/2014 10:00

5ος 27/4/2014 12:30

6ος 27/4/2014 15:00

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Ο χρόνος σκέψης για το ανοιχτό πρωτάθλημα ορίζεται σε  90 λεπτά με προσθήκη 30 δευτερόλεπτα ανά κίνηση από την 1η κίνηση. Για τα νεανικά πρωταθλήματα, ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 45 λεπτά με προσθήκη 16 δευτερόλεπτα ανά κίνηση από την πρώτη κίνηση. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας, και για τα δύο τουρνουά. 

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ - ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Μέχρι την Πέμπτη 24/4/2014 στη Γραμματεία της ΕΣΣΚΕ στο e-mail:  esskechess@gmail.com , ή στην κ. Γιώτα Βαϊοπούλου τηλ: 6977419923. Η δήλωση πρέπει να επιβεβαιωθεί με παρουσία στο χώρο των αγώνων 15 λεπτά πριν την έναρξη του πρώτου γύρου.

 




1ο Τουρνουα  πουλ 2014   ΣΕ ΒΟΛΟΥ


7ος γυρος


Την Κυριακη 6/04/2014 ολοκληρωθηκε με επιτυχια το 1ο τουρνουα πουλ της ΣΕ Βολου με τους αγωνες του τελευταιου γυρου που ανεδειξαν και τους τελικους νικητες και στους δυο ομιλους.

 Συγκεκριμενα στον Α ομιλο ειχαμε τα παρακατω αποτελεματα:
 Γιτσης Χρ. - Κορωνας Β. 0,5 - 0,5
Χατζηπολιτης Γ. - Παπαδουλης Γ. 1 - 0
Ζγουλετας Στ. - Κοκκαλης Αργ. 0 - 1

Η τελικη βαθμολογια διαμορφωθηκε ως εξης:

1. Γιτσης Χρ.             5 β. (χρυσο)
2. Χατζηπολιτης Γ.    4 β.  (ασημενιο)
3. Παπαδουλης Γ.     4 β.  (χαλκινο)
4. Τσιτσιρικης Γρ.     2,5 β. 
5. Κοκκαλης Αργ.     2,5 β.
6. Κορωνας Β.          1,5 β.
7. Ζγουλετας Στ.        0,5 β.

    Σε εκκρεμοτητα βρισκεται ο αγωνας Κορωνας Β. - Ζγουλετας Στ. ο οποιος και δεν  επιρρεαζει την τελικη βαθμολογια.

    Το ενδιαφερον αυτης της αγωνιστικης εστιασθηκε στον πρωτο και δευτερο αγωνα αφου τα αποτελεσματα τους, εδιναν την τελικη τριαδα. Την ισοπαλια του Γιτση Χρ. με τον Κορωνα Β. δεν μπορεσε να εκμεταλευθει ο νεαρος Παπαδουλης, που με νικη θα κερδιζε το τουρνουα. Ο παλαιμαχος σκακιστης Χατζηπολιτης Γ., εδειξε στη σκακιερα τις επιθετικες του αρετες και ως τελικος νικητης πηρε τη δευτερη θεση με πρωτον το Γιτση και τριτον τον Παπαδουλη. Στον τριτο αγωνα ο Κοκκαλης Αργ., αντιμετωπισε με σοβαροτητα το νεαρο του αντιπαλο και πλασσαρισθηκε τελικα σε καλη θεση στο τουρνουα μαζι με τον Τσιτσιρικη Γρ. που ειχε και αυτος καλη πορεια. Μη αναμενομενη υπηρξε η αποτελεσματικοτητα του Κορωνα Β., καθως και του νεαρου Ζγουλετα Στ. που ομως εκανε καλες παρτιδες.

Ο νικητης του Α ομιλου Γιτσης Χρ. ενω βραβευται απο τον Καβουρη Γ.

Για τον Β ομιλο εγιναν δυο αγωνες για την τελευταια αγωνιστκη, αφου ο Σιουτης Γ., παραιτηθηκε υπερ του αντιπαλου του, Ραφτοπουλου Εμμ. με τα παρακατω αποτελεσματα:

Σιουτης Γ. - Ραφτοπουλος Εμμ.  0 - 1 α.α.
Καλυβιωτης Αλ. - Σακκοπουλος Γ. 0 -1
Ζαϊρες Κ. - Ζγουλετας Ι.  0 - 1

Την προσοχη στον ομιλο, απεσπασε ο αγωνας Καλυβιωτη - Σακκοπουλου (0-1), απο τον οποιον αναδειχθηκε ο νικητης της δευτερης θεσης Σακκοπουλος Γ. Ποιο προσεκτικος ο νικητης απεσπασε τη νικη απο τον Καλυβιωτη που ειχε θετικη πορεια στην αρχη του τουρνουα. Ο μικρος Ζγουλετας Ι., εδειξε και στον τελευταιο του αγωνα οτι ειναι σοβαρος και αποτελεσματικος. Ετσι νικησε το φοιτητη αντιπαλο του και κατεκτησε την πρωτη θεση του τουρνουα παναξια με 6 νικες στους 6 αγωνες. Σε καλη θεση πλασσαρισθηκε τελικα και ο ετερος μικρος σκακιστης του τουρνουα Ραφτοπουλος Εμμ. αλλα και ο φοιτητης Βασιλειου Ι. Η ελλειψη εμπειριας, ηταν ανασταλτικος παραγοντας για την παρουσια του Ζαιρε Κ. στο τουρνουα ενω και ο νεαρος Σιουτης Γ. δεν μπορεσε να προσαρμοσθει στις απαιτησεις του τουρνουα παρα την εμπειρια του στα μαθητικα πρωταθληματα. 


Ο νικητης του Β΄ομιλου Ζγουλετας Ι. με το μελος του Δ.Σ. Ζγουλετα Π.


Η τελικη βαθμολογια του Β΄ ομιλου διαμορφωθηκε ως εξης:

1. Ζγουλετας Ι.            6 β.  (χρυσο)
2. Σακκοπουλος Γ.     4,5 β. (ασημενιο)
3. Καλυβιωτης Αλ.      3,5 β. (χαλκινο)
4. Ραφτοπουλος Εμμ.  3 β.
5. Βασιλειου Ι.            2,5 β. 
6. Ζαιρες Κ.                1,5 β.
7. Σιουτης Γ.               0 β.

Με την ολοκληρωση των αγωνων που εδωσαν και τις τελικες καταταξεις εγιναν οι απονομες των μεταλλιων στους τρεις πρωτους νικητες καθε ομιλου καθως και των επαθλων που ειχαν καθορισθει. Τις απονομες για τον Β΄ ομιλο εκανε το μελος της διοικησης του συλλογου Ζγουλετας Π. και για τον Α΄ ομιλο ο ταμιας του συλλογου και διαιτητης των αγωνων Καβουρης Γ., ενω τα τελικα αποτελεσματα εκφωνησε ο γραμματεας της ΣΕ Βολου και διαιτητης των αγωνων, Σκοτεινιωτης Ι.

Αναμνηστικη, σκακιστων και μελων του Δ.Σ. μετα το τελος των αγωνων,

(Το φωτογραφικο υλικο ειναι παραχωρηση της Βαγγελιτσας Σκοτεινιωτη-Σταφυλα.)




ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ   2014

ΑΤΟΜΙΚΑ - ΟΜΑΔΙΚΑ

Πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 15 και την Κυριακή 16 Μαρτίου οι αγώνες των Πρωταθλημάτων Σκακιού Μαθητών και Μαθητριών Ν. Μαγνησίας που διοργάνωσε η Σκακιστική Ένωση Βόλου σε συνεργασία με το Δήμου Βόλου. Οι αγώνες φιλοξενήθηκαν στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου και συμμετείχαν συνολικά 178 μαθητές – σκακιστές, (Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων) στα ατομικα και ομαδικα πρωταθληματα, με σημαντική παρουσία γονέων.

Για την επιτυχή διοργάνωση των αγώνων, εξαιρετικη ήταν η συμβολή, των σκακιστικών παραγόντων της Σ.Ε. Βόλου και του Α.Ο. Αγριάς, γονέων εθελοντών των μικρών σκακιστών και της διεύθυνσης του Δημοτικού Σχολείου.

Την απαιτητική διαδικασία των κληρώσεων των αγώνων, έφεραν σε πέρας ο διαιτητής Παπαδούλης Κ. και τα μέλη του Δ.Σ. της Σ.Ε. Βόλου, Ζγουλετας Π. και Καλυβιωτης Αλ. Στη γραμματεία των αγώνων παρουσία είχαν η πρόεδρος Μουζαλά Δέσποινα, ο γραμματέας Σκοτεινιωτης Ι. και ο ταμίας Καβουρης Γ. Τη διαιτησία πραγματοποίησαν με επιτυχία οι: Κορώνα Βούλα, Γιτσης Χρ., Πρωτοψάλτης Γ., Τζαμτζής Κ., Σουλικιας Α., Φωτιάδης α., Ραφτοπουλος Στ., Κορώνας Β. και Αγγελής Μ.

Χαρακτηριστικό του φετινού σχολικού πρωταθλήματος ήταν η μεγάλη συμμετοχή μαθητών και των μαθητριών, η συμμετοχή σχολείων από το Βελεστίνο, τον Αλμυρό και την Αγριά και η κατάκτηση υψηλών θέσεων από τα κορίτσια στις γενικές βαθμολογίες. Στα ομαδικά πρωταθλήματα, είχαμε την εκ νέου κατάκτηση της πρώτης θέσης από την ομάδα του Δημοτικού του Αγ. Ιωσήφ και στα Γυμνάσια την εκ νέου από το Μουσικό.

Στα ατομικά πρωταθλήματα των Δημοτικών είχαμε τις παρακάτω βραβεύσεις και τελικές κατατάξεις:

Νήπια:

1ος Τσαρσιταλιδης Χρ. (χρυσό), 2ος Ξενάκης Τρ. (ασημένιο), 3ος Βαγγελας Φ. (χάλκινο), Δουκατζης Αλ.

Α΄ Δημοτικού:

1η Ζγουλετα Ευταξια (χρυσό γενικής και χρυσό 1ου κοριτσιού), 2ος Κρικης Γ. (ασημένιο), 3η Κυριαζη Δημητρα (χάλκινο), Ζγουλετας Στ., Τζαμτζης Σ., Ρασιουλης Κ., Κοκκαλης Ν., Κανατά Ελευθερία, Μπονη Μαρια, Παπαχρηστος Ιασ.

Β΄ Δημοτικού:

1η Ραφτοπουλου Κ. (χρυσό γενικής και χρυσό 1ου κοριτσιού), 2ος Κουσκουριδας Π. (ασημένιο), 3ος Χατζηκουτελης Απ. (χάλκινο), Δεληγιάννης Αλ., Λιακουμης Γ., Βάσιλα Φαίδρα και Τίγκας Δ.

Γ΄ Δημοτικού:

1ος Σολδατος Ι. (χρυσό), 2ος Σολδατος Α. (ασημένιο), 3ος Μπαρτζιαλης Ι. (χάλκινο), Κομνιωτη Καλλιόπη (χρυσό 1ου κοριτσιού), Φωτιάδης Ν., Ιωάννου Ε., Σκούρας Α., Δελημητης Θ., Δελημητη Κατερίνα, Θωδη Ηλία-Γλυκερία, Τσιανη Βασιλική.

Δ΄ Δημοτικού:

1ος Τσαρσιταλιδης Κ. (χρυσό), 2ος Ραφτοπουλος Εμμ. (ασημένιο), 3ος Βεζαλης Λ. (χάλκινο), Βασιλας Εκτ., Μπαλαμωτης Π., Οικονομιδη Μαριφυλη (χρυσό 1ου κοριτσιού), Βεργος Πλ., Αγγέλης Α., Μαλαμουλης Δημ., Φραγκακη Έλενα, Πλαγερας Ρ., Ιωάννου Χρυσούλα, Σκοτιδη Κερασια,

Ε΄ Δημοτικού:

1ος Ζγουλετας Ι. (χρυσό), 2ος Φωτιάδης Λ. (ασημένιο), 3η Χατζιρη Κατερίνα (χάλκινο γενικής και χρυσό 1ου κοριτσιού), Παπαιωαννου Π., Πολυμερος Ι., Γκαρελης Γ., Γκαρελη Ιωάννα, Kαραφιλογλου Ν., Παπαπετρου Χρυσάνθη, Κυριαζη Γεωργία, Ρηγουλιας Ν., Ματθαίου Μαν., Καρασμανογλου Α., Δραπανασκος Σ., Παπαπετρος Δ., Δελησταθη Μαρία, Παπαναστασιου Χρυσάνθη, Χαρατση Δήμητρα, Λουβαρη Δήμητρα.

Στ΄ Δημοτικού:

1ος Ματζιρης Αλ. (χρυσό), 2ος Σουλικιας Γ. (ασημένιο), 3ος Σκοτιδης Γ. (χάλκινο), Παντοπουλος Εμμ., Καρρας Κ., Ζαχαρακης Μ., Κρικκης Γ., Καμπανος Π., Τσαρουχάς Π., Βεργος Κ., Τσιουρη Ασπασία (χρυσο 1ου κοριτσιου), Σκούρας Β., Κοφιδης Ν.

Στα ατομικά πρωταθλήματα των Γυμνασίων και Λυκείων είχαμε τις παρακάτω βραβεύσεις ανά τάξεις:

Λύκεια:

1ος Παπαδουλης Β. (χρυσό), Κοφφας Γ. (ασημένιο), Κοτοπουλος Απ. (χάλκινο).

Γ΄ Γυμνασίου:

1ος  Γιαννουλης Ν. (χρυσό), 2ος  Οικονομιδης Σ. (ασημένιο), 3η  Κοτοπουλου Μαρίνα (χάλκινο γενικής και χρυσό 1ου κοριτσιού).

Β΄ Γυμνασίου:

1ος  Παπαδουλης Γ. (χρυσό), 2ος  Πρωτοψάλτης Γ. (ασημένιο), 3η Καβουρα Παρασκευή  (χάλκινο γενικής και χρυσό 1ου κοριτσιού).

Α΄ Γυμνασίου :

1ος  Ζγουλετας Στ. (χρυσό), 2η  Παπαθανασιου Νεφέλη (ασημένιο γενικής και χρυσό 1ου κοριτσιού), 3ος Σιουτης Γ. (χάλκινο).

Τις υπόλοιπες θέσεις της γενικής κατάταξης κατέλαβαν οι παρακάτω: Μακριδης Δ., Σακκοπουλος Γ., Καραγιαννης Δ., Παντοπουλος Α., Μπαρμπουδακης Εμμ., Καρρα Μαρία, Μπαλαμωτης Δ., Μπαλαμωτης Ε., Μπαντουβας Μ., Μπαρμπουδακης Κ., Γουση Κων/να, Παπαγεωργιου Α., Μπαντουβας Σ., Κουτσολιακος Λ., Καραγιαννης Γ., Παιπαη Ευαγγελία, Γεωργουλας Θ., Αναγνωστου Σ., Καραμποσικος Μ., Παπασταθοπουλος Φ.

 

Στα ομαδικά πρωταθλήματα των Δημοτικών των Γυμνασίων και των Λυκείων είχαμε τις παρακάτω τελικές κατατάξεις και βραβεύσεις:

 

ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ:

1.  Ιδ. Δ.Σ. Αγ. Ιωσήφ          8 β. (χρυσό και κύπελλο)

2.  13ο Βόλου (Α ομάδα)     7 β. (ασημένιο)

3.  2ο Βελεστίνου                 7 β. (χάλκινο)

4.  3ο Βόλου                         6 β.

5.  2ο Αγριάς                        5 β.

6.  12ο Βόλου                       5 β.

7.  4ο Αλμυρού                     5 β.

8.  25ο Βόλου                       5 β.

9.  13ο Βόλου (Β ομάδα)      2 β.

 

Οι συνθέσεις των τριών πρώτων ομάδων ήταν οι παρακάτω:

Ιδ. Δ.Σ. Αγ. Ιωσήφ : Παντόπουλος Εμμ., Βάσιλας Εκτ., Καρράς Κ., Βάσιλα Φαίδρα, Παπαθανασιου Κ.

13ο Δ.Σ. Βόλου Α΄ ομάδα : Ραφτοπουλος Εμμ., Καραγεωργόπουλος Αλ., Ραφτοπούλου Κων/να, Θώδη Ηλία.

2ο Δ.Σ. Βελεστίνου : Κουσκουριδας Δ., Νανοπουλος Απ., Αγρόκωστας Στ., Μπουμπούκη Γεωργία, Άλλα Ροναλντο.

 

ΛΥΚΕΙΩΝ:

1ο. Μουσικό Λύκειο Βόλου (χρυσό και κύπελλο), 2ο. 6ο Λύκειο Βόλου (ασημένιο), 3ο.  Λύκειο Αγριάς (χάλκινο).

Οι συνθέσεις των τριών πρώτων ομάδων ήταν οι παρακάτω:

Μουσικό Λύκειο Βόλου: Παπαδουλης Β., Κοτοπουλος Απ., Καραγιαννης Δ., Κυριακοπούλου Ηρώ.

6ο Λύκειο Βόλου: Γιάτσος Γ., Θώδης Δ., Βολάγκας Απ., Τασούδης Κ., Σκοτεινιώτη-Σταφυλά Ευαγγελία.

Λύκειο Αγριας: Μακριδης Δ., Λαμαϊ Τζ., Μπουκής Γ., Κεφαλάς Αθ., Αλεξίου Νεφέλη, Καδόγλου Κων/να.

 

ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ:

1ο. Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου (χρυσό και κύπελλο), 2ο. Γυμνάσιο Βελεστίνου (ασημένιο), 3ο. Ιδ. Γυμνάσιο Προμηθέας (χάλκινο).

Οι συνθέσεις των τριών πρώτων ομάδων ήταν οι παρακάτω:

Μουσικό Γυμνάσιο Βόλου: Παπαδούλης Γ., Πρωτοψαλτης Γ., Μορρες Κ., Καβουρα Ευη, Καρρα Μαρια.

Γυμνάσιο Βελεστίνου: Παπαθανασιου Νεφέλη, Μπαλαμωτής Ε., Γούση Κων/να, Παιπαη Εύα.

Ιδ. Γυμνάσιο Προμηθέας: Μπαντουβας Σ., Μπαντουβας Μ., Ακρίβος Γ., Μαντζιαρη Αμαλία, Παπαγεωργιου  Αρ.



1ο τουρνουα πουλ 2014 ΣΕ Βολου

Σαββατο 05-04-2014

Το Σαββατο 5/4/204, εγινε ακομη ενας εξ αναβολης αγωνας για τον Α ομιλο. Ηταν η παρτιδα απο το 2ο γυρο μεταξυ του νεαρου Ζγουλετα Στ. και του Γιτση Χρ. ενος εκ των προπονητων του συλλογου. Νικητης αναδειχθηκε ο Γιτσης Χρ., που προηγειται πια στη βαθμολογια και ετσι στην τελευταια αγωνιστικη του τουρνουα, απο τις τρεις συναντησεις, οι δυο ειναι πολυ σημαντικες αφου θα κρινουν και την τελικη τριαδα. Γιτσης και Παπαδουλης παραμενουν αηττητοι. Οι αγωνες της Κυριακης ειναι:

 Γιτσης Χρ. - Κορωνας Β. 
Χατζηπολιτης Γ. - Παπαδουλης Γ.
Ζγουλετας Στ. - Κοκκαλης Αργ.

Η βαθμολογια εχει διαμορφωθει ως εξης:

1. Γιτσης Χρ.            4,5 β. / 5 αγωνες
2. Παπαδουλης Γ.     4 β. / 5 αγωνες
3. Χατζηπολιτης Γ.    3 β. / 5 αγωνες
4. Τσιτσιρικης Γρ.     2,5 β. / 6 αγωνες
5. Κοκκαλης Αργ.     1,5 β. / 5 αγωνες
6. Κορωνας Β.         1 β. / 4 αγωνες
7. Ζγουλετας Στ.      0,5 β. / 4 αγωνες

Για το Β΄ομιλο ο εξ αναβολης αγωνας του 2ου γυρου μεταξυ Σιουτη Γ.- Ζαιρε Κ., κατακυρωθηκε στα μαυρα ανευ αγωνα αφου τα λευκα δηλωσαν παραιτηση απο τον αγωνα, οπως και για τον τελευταιο τους αγωνα που κατακυρωνεται στον αντιπαλο τους Ραφτοπουλο Εμμ. Στον ομιλο την πρωτη θεση εχει εξασφαλισει ο Ζγουλετας Ι., αλλα για τη 2η θεση θα μονομαχησουν οι Καλυβιωτης Αλ. με Σακκοπουλο Γ., αφου ισοβαθμουν στη 2η θεση.  


 

Την Παρασκευη 04/04/2014 το απογευμα εγινε ενας ακομη εξ αναβολης αγωνας του 3ου γυρου. Ο αγωνας μεταξυ Κορωνα Β. - Κοκκαλη Αργ. που εληξε ισοπαλος. 

Την Πεμπτη 03-04-2014 το απογευμα εγινε ο εξ αναβολης αγωνας του 6ου γυρου, μεταξυ Χατζηπολιτη Γ. - Τσιτσιρικη Γρ. που εληξε με νικη του παλαιμαχου σκακιστη (1-0), μετα απο μια ισορροπημενη παρτιδα εως το μεσον της. Διαιτητης του αγωνα ηταν ο Καβουρης Γ.  

Μετα τα παραπανω αποτελεσματα οι αγωνες του τελευταιου γυρου αποκτουν ιδιαιτερο ενδιαφερον για την τριαδα του Α΄ομιλου που η βαθμολογια του εχει διαμορφωθει ως εξης:

1. Παπαδουλης Γ.     4 β. / 5 αγωνες
2. Γιτσης Χρ.            3,5 β. / 4 αγωνες
3. Χατζηπολιτης Γ.    3 β. / 5 αγωνες
4. Τσιτσιρικης Γρ.     2,5 β. / 6 αγωνες
5. Κοκκαλης Αργ.     1,5 β. / 5 αγωνες
6. Κορωνας Β.         1 β. / 4 αγωνες
7. Ζγουλετας Στ.      0,5 β. / 3 αγωνες

Πριν τον τελευταιο γυρο υπλειπονται οι αγωνες: Ζγουλετας Στ. - Γιτσης Χρ. και Κορωνας Β. - Ζγουλετας Στ.

Το προγραμμα της τελευταιας αγωνιστικης του Α ομιλου περιλαμβανει τους παρακατω αγωνες:
Χατζηπολιτης Γ. - Παπαδουλης Γ.
Ζγουλετας Στ. - Κοκκαλης Αργ.
Γιτσης Χρ. - Κορωνας Β. 


Οσοι αγωνες προηγουμενων γυρων εχουν αναβληθει θα διεξαχθουν ως το Σαββατο 5 Απριλιου. Στην περιπτωση απουσιας των αντιπαλων στους αγωνες θα επιφερει και το μηδενισμο τους για καθε συγκεκριμενο παιχνιδι.



Κυριακη 30 Μαρτιου 2014

Την Κυριακη το πρωι διεξηχθει μια παρτιδα του 6ου γυρου για το Β ομιλο:
Ραφτοπουλος Εμμ. - Ζγουλετας Ι. 0 - 1
Μετα απο αυτο το αποτελεσμα η πρωτη θεση του ομιλου ανεξαρτητα των αγωνων του τελευταιου γυρου κατακταται απο το νεαρο Ζγουλετα που εχει εως τωρα το απολυτο με 5 βαθμους σε 5 αγωνες. Τον αγωνα διαιτητευσε ο Καβουρης Γ.

Το ενδιαφερον στρεφεται στην κατακτηση της δευτερης θεσης την οποιαν θα διεκδικησουν οι, Καλυβιωτης Αλ. και Σακκοπουλος Γ. στον μεταξυ τους αγωνα στην τελευταια αγωνιστικη.
 
Το προγραμμα του τελευταιου γυρου ειναι:
Σιουτης Γ. - Ραφτοπουλος Εμμ.
Καλυβιωτης Αλ. - Σακκοπουλος Γ.
Ζαϊρες Κ. - Ζγουλετας Ι.
Ο Βασιλειου Ι. εχει ολοκληρωσει τους αγωνες του και εχει  Bye στην τελευταια αγωνιστικη, ενω εκκρεμει και ο αγωνας Σιουτης Γ. - Ζαϊρες Κ.
Η βαθμολογια διαμορφωνεται ως εξης:

1. Ζγουλετας Ι.            5 β./ 5 αγωνες
2. Καλυβιωτης Αλ.      3,5 β./ 5 αγωνες 
3. Σακκοπουλος Γ.     3,5 β./ 5 αγωνες  
4. Βασιλειου Ι.            2,5 β./ 6 αγωνες
5. Ραφτοπουλος Εμμ.  2 β. / 5 αγωνες
6. Ζαιρες Κ.                0,5 β./ 4 αγωνες
7. Σιουτης Γ.               0 β. / 4 αγωνες

Το προγραμμα της τελευταιας αγωνιστικης του Α ομιλου περιλαμβανει τους παρακατω αγωνες:
Χατζηπολιτης Γ. - Παπαδουλης Γ.
Ζγουλετας Στ. - Κοκκαλης Αργ.
Γιτσης Χρ. - Κορωνας Β. 

Εδω, για την κατακτηση των τριων πρωτων θεσεων, ειναι θεμα αρκετων σκακιστων με προβαδισμα των Γιτση Χρ. και Παπαδουλη Γ. για τις δυο πρωτες θεσεις που παραμενουν και αηττητοι, αλλα επειδη εκκρεμουν αγωνες το θεμα ειναι λιγο περιπλοκο αφου στη διεκδικηση καποιας θεσης, λογο εχουν δυνητικα και οι Χατζηπολιτης Γ., Κορωνας Β. και Ζγουλετας Στ.

Οι αγωνες του Α ομιλου που εκκρεμουν ειναι:
Κορωνας Β. - Ζγουλετας Στ. (1ου γυρου)
Ζγουλετας Στ. -- Γιτσης Χρ. (2ου γυρου)
Κορωνας Β. - Κοκκαλης Αργ. (3ου γυρου)
Χατζηπολιτης Γ. - Τσιτσιρικης Γρ. (6ου γυρου)
Τα αποτελεσματα αυτων των αγωνων ως το Σαββατο 5 Απριλιου,  θα επιρρεασουν σημαντικα την τελικη βαθμολογια οπως και το ενδιαφερον της τελευταιας αγωνιστικης. 

Η βαθμολογια του Α ομιλου.

1. Παπαδουλης Γ.     4 β. / 5 αγωνες
2. Γιτσης Χρ.            3,5 β. / 4 αγωνες
3. Τσιτσιρικης Γρ.     2,5 β. / 5 αγωνες
4. Χατζηπολιτης Γ.    2 β. / 4 αγωνες
5. Κοκκαλης Αργ.     1 β. / 4 αγωνες
6. Ζγουλετας Στ.      0,5 β. / 3 αγωνες
7. Κορωνας Β.         0,5 β. / 3 αγωνες

 



Σαββατο 29 Μαρτιου 2014 

Σημερα το απογευμα πραγματοποιηθηκαν δυο εξ αναβολης παρτιδες μια για καθε ομιλο. 
Συγκεκριμενα για τον Α΄ομιλο εγινε παρτιδα του 4ου γυρου με αποτελεσμα, Ζγουλετας Στ. - Παπαδουλης Γ. 0 - 1.
Για το Β΄ομιλο εγινε παρτιδα και εδω του 4ου γυρου με αποτελεσμα, Καλυβιωτης Αλ. - Ζγουλετας Ι. 0 - 1.
Και τα δυο παιχνιδια τα κερδισαν τα μαυρα, για δε τον Καλυβιωτη Αλ. ηταν η πρωτη ηττα στο τουρνουα ο δε νεαρος αντιπαλος του περασε μονος στην πρωτη θεση του Β ομιλου με απολυτο επιτυχιων. Πρωτος περασε και ο Παπαδουλης Γ. μετα τη σημερινη του νικη στον Α ομιλο χωρις και αυτος να εχει ηττηθει κατι που διαθετει και ο Γιτσης Χρ. 
Τους αγωνες διατητευσε ο Σκοτεινιωτης Ι.
Εκ των αποτελεσματων και των αγωνων που υπολειπονται το ενδιαφερον για τις τελικες τριαδες παραμενει αμειωτο.
Οι βαθμολογιες ανα ομιλο μετα τα σημερινα αποτελεσματα εχουν ως εξης:

Α ομιλος.
1. Παπαδουλης Γ.     4 β. / 5 αγωνες
2. Γιτσης Χρ.            3,5 β. / 4 αγωνες
3. Τσιτσιρικης Γρ.     2,5 β. / 5 αγωνες
4. Χατζηπολιτης Γ.    2 β. / 4 αγωνες
5. Κοκκαλης Αργ.     1 β. / 4 αγωνες
6. Ζγουλετας Στ.      0,5 β. / 3 αγωνες
7. Κορωνας Β.         0,5 β. / 3 αγωνες
Β ομιλος

1. Ζγουλετας Ι.            4 β./ 4 αγωνες
2. Καλυβιωτης Αλ.      3,5 β./ 5 αγωνες 
3. Σακκοπουλος Γ.     3,5 β./ 5 αγωνες  
4. Βασιλειου Ι.            2,5 β./ 6 αγωνες
5. Ραφτοπουλος Εμμ.  2 β. / 4 αγωνες
6. Ζαιρες Κ.                0,5 β./ 4 αγωνες
7. Σιουτης Γ.               0 β. / 4 αγωνες



Πεμπτη 27 Μαρτιου 2014

Πραγματοποιηθηκε ο εξ αναβολης αγωνας του 3ου γυρου μεταξυ του Τσιτσιρικη Γρ. και του Παπαδουλη Γ. που βρηκε τελικα νικητη το νεαρο σκακιστη. Η παρτιδα εξαντλησε το χρονο της και οι τελευταιες κινησεις εγιναν υπο πιεση χρονου πρωτα για τον Παπαδουλη Γ. και μετα και για τον Τσιτσιρικη Γρ. Ετσι μια υπεροχη του φοιτητη σκακιστη, στο τελος μετατραπηκε σε μια παρτιδα με αρκετα λαθη και για τους δυο παικτες οπου η πλουσια εμπειρια του του νεαρου Γιωργου, οδηγησε τον αντιπαλο του σε ολεθρια κινηση οποτε και εγκατελειψε.
Τον αγωνα διατητευσε ο Σκοτεινιωτης Ι.

 Η βαθμολογια του Α ομιλου διαμορφωνεται ως εξης:

1. Γιτσης Χρ.           3,5 β. / 4 αγωνες
2. Παπαδουλης Γ.     3 β. / 4 αγωνες
3. Τσιτσιρικης Γρ.     2,5 β. / 5 αγωνες
4. Χατζηπολιτης Γ.    2 β. / 4 αγωνες
5. Κοκκαλης Αργ.     1 β. / 4 αγωνες
6. Ζγουλετας Στ.     0,5 β. / 2 αγωνες
7. Κορωνας Β.        0,5 β. / 3 αγωνες




Κυριακη 23-03-2014

Το πρωι της Κυριακης εγιναν μονο δυο αγωνες (ενας για καθε ομιλο) λογω της συμμετοχης νεαρων παικτων στο περιφερειακο μαθητικο σκακιστικο πρωταθλημα στον Τυρναβο. 

Για τον Α ομιλο εγινε ο αγωνας του 6ου γυρου, 
Παπαδουλης Γ. - Κορωνας Β. 0,5 - 0,5

και ο εξ αναβολης αγωνας του 3ου γυρου του Β ομιλου,
Βασιλειου Ι. - Σακκοπουλος Γ.  0,5 - 0,5.
 
Τους αγωνες διατητευσε ο Γ. Καβουρης.

Οι βαθμολογιες εως τωρα, διαμορφωνονται ως εξης:

Α ομιλος:

1. Γιτσης Χρ.           3,5 β.
2. Τσιτσιρικης Γρ.    2,5 β.
3. Παπαδουλης Γ.     2 β.
4. Χατζηπολιτης Γ.    2 β.
5. Κοκκαλης Αργ.     1 β.
6. Ζγουλετας Στ.     0,5 β.
7. Κορωνας Β.        0,5 β.

Β ομιλος:

1. Καλυβιωτης Αλ.     3,5 β.
2. Σακκοπουλος Γ.     3,5 β.  
3. Ζγουλετας Ι.           3 β.
4. Βασιλειου Ι.            2,5 β. 
5. Ραφτοπουλος Εμμ.  2 β.
6. Ζαιρες Κ.                0,5 β.
7. Σιουτης Γ.               0 β.




Σαββατο 22 - 03- 2014  5ος  γυρος.


Το Σαββατο εγιναν πεντε αγωνες για τον 5ο γυρο και των δυο ομιλων. Τα αποτελεσματα ειναι τα παρακατω:

Α ομιλος.

Παπαδουλης Γ. - Κοκκαλης Αργ. 1 - 0
Χατζηπολιτης Γ. - Γιτσης Χρ.  0 - 1
Τσιτσιρικης Γρ. - Ζγουλετας Στ. 0,5 - 0,5

Β ομιλος

Καλυβιωτης Αλ. - Ραφτοπουλος Εμμ.  0,5 - 0,5
Ζαιρες Κ. - Σακκοπουλος Γ. 0 - 1

Τους αγωνες διατητευσαν οι: Σκοτεινιωτης Ι. και Καβουρης Γ.





Τεταρτη 12 Μαρτιου 2014

Στον εξ αναβολης αγωνα Γ. Χατζηπολιτη - Αργ. Κοκκαλη εγινε η εκπληξη οπου ο παλαιμαχος σκακιστης εχασε τον αγωνα μετα απο μια ενδιαφερουσα παρτιδα. Ετσι οι αγωνες του Α ομιλου παρουσιαζουν εξαιρετικο ενδιαφερον αφου τα αποτελεσματα δεν ειναι παντα φυσιολογικα. Η βαθμολογια του ομιλου διαμορφωνεται ως εξης:

1. Γιτσης Χρ.        2.5 β.
2. Τσιτσιρικης Γρ.   2 β.
3. Χατζηπολιτης Γ. 2 β.
4. Κοκκαλης Αργ.  1 β.
    5. Παπαδουλης Β. 0,5 β.
6. Ζγουλετας Στ.    0 β.
7. Κορωνας Β.       0 β.

Θα πρεπει να σημειωθει οτι δεν εχουν γινει ολοι οι αγωνες των τεσσαρων πρωτων γυρων και οτι η παραπανω βαθμολογια δεν αντικατοπτριζει την πληρη κατασταση.
 



4ος γυρος Κυριακη 9 Μαρτιου 2014.


Πλουσιο αγωνιστικα υπηρξε και το Κυριακατικο πρωινο για το τουρνουα.
Για τον πρωτο ομιλο ειχαμε δυο ενδιαφερουσες συναντησεις με τα εξης αποτελεσματα:
Κορωνας Β. - Χατζηπολιτης Γ. 0 - 1
Κοκκαλης Αργ.  - Γιτσης Χρ.   0 - 1 

Στην πρωτη συναντηση εξαντληθηκε ο σκακιστικος χρονος των αντιπαλων
αλλα η τεραστια εμπειρια του παλαιμαχου σκακιστη Γ. Χατζηπολιτη δεν αφησε περιθωρια ενεργητικου παιχνιδιου στο Β. Κορωνα και η ηττα ηρθε φυσιολογικα. Στο αλλο αγωνα η παρτιδα υπηρξε ενδιαφερουσα αναμεσα σε Κοκκαλη και Γιτση αλλα και εδω μετρησε η εμπειρια του δασκαλου.

Στη βαθμολογια του Α ομιλου προηγουνται οι:
Γιτσης Χρ.       2,5 βαθμοι
Χατζηπολιτης Γ. 2 βαθμοι
Τσιτσιρικης Γρ.  2 βαθμοι

Στο δευτερο ομιλο ειχαμε τα εξης αποτελεσματα:

Ζαιρες Κ. - Ραφτοπουλος Εμμ. 0,5 - 0,5
Σακκοπουλος Γ. - Ζγουλετας Ι.      0 -1
Σιουτης Γ. - Βασιλειου Ι.  0 - 1
Βασιλειου Ι. - Ζαιρες Κ. 1 - 0

Στον αγωνα Ζαιρε - Ραφτοπουλου, στο φιναλε ενω υπηρχε υπεροχη απο πλευρας Ζαιρε δε μπορεσε να τη μετουσιωσει σε νικη και ετσι το ισοπαλο αποτελεσμα θεωρειται δικαιο. Στον αγωνα Σακκοπουλου - Ζγουλετα το φιναλε οδηγησε σε ανοικτο παιχνιδι κατι που εκμεταλευτηκε με ωραιο τροπο ο μικρος σκακιστης. Στη συναντηση Σιουτη - Βασιλειου ο λευκος παρουσιαστηκε αδυναμος αφου εχασε νωρις κομματι κατι που εφερε τη νικη στα μαυρα με  ευκολο τροπο. Ο Βασιλειου και ο Ζαιρες λογω πλεοναζοντος χρονου επαιξαν την εξ αναβολης παρτιδα τους με αποτελεσμα ο λευκος σε μια καλη αγωνιστικη ημερα να παρει και αλλο νικητηριο ποντο.

Στη βαθμολογια του Β ομιλου προηγουνται οι:

Ζγουλετας Ι.         3 βαθμοι
Καλυβιωτης Αλ.  3 βαθμοι
Σακκοπουλος Γ. 2 βαθμοι
Βασιλειου Ι.          2 βαθμοι

Τη διατησια των αγωνων την εφεραν σε περας ο Γ. Καβουρης και ο Ι. Σκοτεινιωτης.


Λογω του μαθητικου πρωταθληματος που θα διεξαχθει στο 2ο Δ.Σ. Βολου δε θα διεξαχθουν αγωνες του τουρνουα πουλ.



3ος γυρος Σαββατο 8 Μαρτιου 2014.


Συνεχισθηκαν το Σαββατο οι αγωνες του τουρνουα με τη διεξαγωγη εξη (6), συναντησεων  για τον τριτο γυρο με τη συμμετοχη εκπληξη στον 1ο ομιλο, του παλαιου πρωταθλητη της ΣΕ Βολου, Γιωργου Χατζηπολιτη, ο οποιος και αντιμετωπισε το νεαρο Στεργιο Ζγουλετα. Η συναντηση υπηρξε ακρως ενδιαφερουσα και στο τελος ο παλαιμαχος σκακιστης εκφρασθηκε με κολακευτικα λογια για την αποδοση του νεαρου αντιπαλου του. Στον αλλο αγωνα του ιδιου ομιλου ο ενας εκ των προπονητων του συλλογου Χρ. Γιτσης  αντιμετωπισε τον αηττητο ως τοτε Τσιτσιρικη Γρ. οποιος αντισταθηκε, εως εξαντλησης ολου του σκακισιτικου του χρονου, στην ανωτεροτητα του δασκαλου του.
Συνοπτικα για τον 1ο ομιλο ειχαμε:

Ζγουλετας Στ. - Χατζηπολιτης Γ.  0 - 1
Γιτσης Χρ. - Τσιτσιρικης Γρ. 1 - 0

Βαθμολογικα προηγουνται οι:

Τσιτσιρικης Γρ.    2β/3αγ.
 Γιτσης Χρ.         1,5β/2αγ.
Χατζηπολιτης Γ. 1β/1αγ.

Για το 2ο ομιλο εγιναν τεσσερις αγωνες με τα παρακατω αποτελεσματα:

Ζγουλετας Ι. - Σιουτης Γ.  1 - 0
Ζαιρες Κ. - Καλυβιωτης Αλ. 0 -1
Ραφτοπουλος Εμμ. - Σακκοπουλος Γ. 0 -1
και Ζγουλετας Ι. - Βασιλειου Ι.  1 - 0

Στις συναντησεις του 2ου ομιλου ο Αλ. Καλυβιωτης προβαλλει ως φαβορι για την πρωτη θεση μετα και τη σημερινη νικη του επι του Ζαιρε Κ. και ακολουθει ο Ζγουλετας Ι., που και τα δυο του παιχνιδια υπηρξαν νικητηρια με τους Σιουτη Γ. και Βασιλειου Ι. Η συναντηση Ραφτοπουλου Εμμ. - Σακκοπουλου Γ. υπηρξε αμφιρροπη ως το τελος αφου και οι δυο αντιπαλοι ηταν ισοδυναμοι αλλη υπερισχυσε ο νεαρος Σακκοπουλος που βαθμολογικα βρισκεται και αυτος σε καλο σημειο.

Βαθμολογικα προηγουνται οι:

Καλυβιωτης Αλ.  3β/3αγ.
Σακκοπουλος Γ.  2β/2αγ.
Ζγουλετας Ι.         2β/2αγ.
  


1ο γυρος

Ξεκινησε σημερα 1η Μαρτιου 2014, το τουρνουα με τη διεξαγωγη αγωνων του 1ου γυρου και για τους δυο ομιλους. Εγιναν ενδιαφερουσες παρτιδες εκ των οποιων η μια ειχε και απροσμενη καταληξη. 
Συγκεκριμενα ειχαμε τα παρακατω αποτελεσματα:

Α ομιλος

Γιτσης Χρ. - Παπαδουλης Γ.  0,5 - 0,5
Κοκκαλης Αργ. - Τσιτσιρικης Γρ.  0 - 1
Ο αγωνας Κορωνα - Κουκουβινου θα διεξαχθει σε αλλη ημερα.


Β ομιλος 

Σακκοπουλος Γ. - Σιουτης Γ.  1 - 0
Βασιλειου Ι. - Καλυβιωτης Αλ.  0 - 1
Ο αγωνας Ζαιρες Κ. - Ραφτοπουλος Εμμ. θα διεξαχθει σε αλλη ημερα.


Την πιο παραξενη τροπη πηρε η παρτιδα αναμεσα σε Γιτση και Παπαδουλη Γ., οπου ο νεαρος βρεθηκε να χανει απο νωρις κομματι. Τελικα και ενω επαιζε με πιεση χρονου η υπεροχη του αντιπαλου του δεν καρποφορησε, ετσι βρεθηκε σε πλεονεκτικη θεση απειλωντας με ηττα το δασκαλο του αλλα λογω της πιεσης του χρονου προτεινε ισοπαλια, οπερ και εγενετο.

Με ματ κερδισε τον αγωνα ο Τσιτσιρικης Γρ., ο οποιος διεθετε πλεονεκτημα κομματιου σε μια ενδιαφερουσα και εδω παρτιδα.

Στον αγωνα Σακκοπουλου - Σιουτη υπηρξε και εδω μια ιδιαζουσα κατασταση οπου ο λευκος ειχε πλεονεκτημα Βασιλισσας απο νωρις αλλα ο μαυρος αντισταθηκε αρκετα πριν ηττηθει με ματ.

Τελος στον αγωνα Βασιλειου - Καλυβιωτη, ο μαυρος απεκτησε απο νωρις πλεονεκτημα κομματιου και ο λευκος παρα την προσπαθεια του δε μπορεσε να ισορροπησει την παρτιδα και η ηττα ηρθε φυσιολογικα.

Τη διατησια των αγωνων καλυψαν οι Σκοτεινιωτης Γιαννης και Καβουρης Γιωργος.



2ος γυρος Κυριακη 2 Μαρτιου.

Α ομιλος 

Τσιτσιρικης Γρ. - Κορωνας Βασ.  1 - 0 


Β ομιλος

Ραφτοπουλος Εμμ. - Βασιλειου Ι.  1 - 0
Καλυβιωτης Αλ. - Σιουτης Γ.  1 - 0
(ο αγωνας Ζαιρε - Σακκοπουλου θα διεξαχθει σε αλλη ημερομηνια)

Κατα το 2ο γυρο του τουρνουα υπηρξαν ξαφνικες ματαιωσεις αγωνων οι οποιοι θα διεξαχθουν σε αλλη ημερομηνια. 

Στον μοναδικο αγωνα που διεξηχθει για τον Α ομιλο, ειχαμε συνεχεια των εκπληξεων. Ο Τσιτσιρικης Γρ. κερδισε τον εμπειρο αντιπαλο του Κορωνα Β.  Ετσι τα αποτελεσματα αυτου του ομιλου διαμορφωνουν μια εικονα πολυ ενδιαφερουσα για τη συνεχεια του τουρνουα.

Στους  αγωνες του Β ομιλου ο Καλυβιωτης εναντι του Σιουτη πηρε γρηγορα την πρωτοβουλια μετα απο μια λαθος κινηση του αντιπαλου η οποια εφερε και τη σταδιακη αποδομηση του μαυρου.

Στον αγωνα Ραφτοπουλου - Βασιλειου ο μολις 9 ετων λευκος κατενικησε τον αντιπαλο του φοιτητη σε μια παρτιδα γρηγορων κινησεων και πολλων "παρσιματων". Τελικα ο νεαρος καταφερε να προαγει πιονι σε Βασιλισσα, αποτελεσμα της υλικης του υπεροχης.

Τη διαιτησια των αγωνων της Κυριακης καλυψαν οι, Κορωνα Βουλα και Καβουρης Γιωργος. 
Ευχαριστη εκπληξη της ημερας υπηρξε η συντομη παρουσια στους αγωνες, του παλαιου μελους της ΣΕ Βολου, Σωτηρη Μαλικεντζου που αγωνιζεται τωρα στην ΕΣ Θεσσαλονικης με εθνικο ελο 2270. 


1ο Τουρνουά πούλ 2014 σε δυο ομιλους

της Σκακιστικής Ένωσης Βόλου

Προκήρυξη αγώνων

Σκακιστική Ένωση Βόλου Αρ. Πρωτ. 2 / 12-02-2014

Η Σκακιστική Ένωση Βόλου προκηρύσσει ατομικό τουρνουά πουλ σε δύο ομίλους. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Κέντρο Άθλησης και Νεολαίας Αδαμόπουλου, Ρήγα Φεραίου με  Γλάδστωνος, Βόλος.

Συμμετοχές:

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές της ΣΕ Βόλου, του ΑΟ Αγριάς και φοιτητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με σκακιστικό δελτίο άλλων συλλόγων της Ελλάδας. 

Οι αγώνες έχουν παράβολο συμμετοχής 10€, πληρωτέο πριν την έναρξη του πρώτου γύρου.

Διευθυντής Αγώνων: Γιάννης Σκοτεινιώτης

Διαιτητές: Γιώργος Καβούρης, Βούλα Κορώνα

Σύστημα αγώνων

Πουλ επτά γύρων, σε δύο ομίλους, Α’ και Β’, των οκτώ συμμετοχών έκαστος, όπου θα καταταχθούν οι αθλητές αναλόγως της δυναμικότητάς τους. Ανάλογα του αριθμού των συμμετοχών μπορεί να ενοποιηθούν οι όμιλοι σε έναν με ανάλογη ρύθμιση του αριθμού των αγώνων και των τελικών βραβεύσεων και των επάθλων με απόφαση του διευθυντή αγώνων. Η αρχική κατάταξη των συμμετεχόντων σε κάθε όμιλο θα γίνει τυχαία.

Κανονισμοί: 

1.   Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 75 λεπτά, με προσθήκη 30” για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

2.   Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

3.   Σκακιστής που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 30 λεπτών από την έναρξη των αγώνων μηδενίζεται (άρθρο 6.6 FIDE Laws of Chess).

4.   Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η διεύθυνση των αγώνων.

                                        Πρόγραμμα Αγώνων:

Γύρος                 Ημέρα                    και ώρα:

1ος Γύρος Σάββατο 1 Μαρτίου 2014 17.30

2ος Γύρος Κυριακή 2 Μαρτίου 2014 10.30

3ος Γύρος Σάββατο 8 Μαρτίου 2014 17.30

4ος Γύρος Κυριακή 9 Μαρτίου 2014 10.30

5ος Γύρος Σάββατο 15 Μαρτίου 2014 17.30

6ος Γύρος Κυριακή 16 Μαρτίου 2014 10.30

7ος Γύρος Κυριακή 23 Μαρτίου 2014 10.30

Απονομές Μετά το τέλος του 7ου γύρου.

Αναβολές θα δίνονται κατόπιν αιτήματος στο διευθυντή αγώνων και έγκρισης από το διαιτητή για σοβαρούς λόγους. Ο διευθυντής αγώνων μπορεί αν χρειαστεί να αλλάξει το πρόγραμμα, λόγω άλλων αγωνιστικών υποχρεώσεων της ΣΕ Βόλου, μετά από έγκαιρη ενημέρωση των αγωνιζομένων. Στον τελευταίο γύρο δε δίνονται αναβολές.

Κριτήρια Άρσης Ισοβαθμίας:

1.   Αποτέλεσμα του τουρνουά ισοβάθμων

2.   Sonneborn-Berger

3.   Περισσότερες παρτίδες με τα μαύρα

4.   Κλήρωση

                                            Έπαθλα:

                                            Α’ Όμιλος.

1ος νικητής 40€ και χρυσό μετάλλιο

2ος νικητής 20€ και ασημένιο μετάλλιο

3ος νικητής 10€ και χάλκινο μετάλλιο

                                             Β’ Όμιλος.

1ος νικητής 30€ και χρυσό μετάλλιο

2ος νικητής 20€ και ασημένιο μετάλλιο

3ος νικητής 10€ και χάλκινο μετάλλιο

Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα χρηματικά έπαθλα μοιράζονται ισόποσα.

   

            Ο Γεν. Γραμματέας                                              Η Πρόεδρος

           Γιάννης Σκοτεινιώτης                                     Δέσποινα Μουζαλά


   ΚΥΠΕΛΛΟ  ΕΣΣΚΕ  2014 

  Α΄ ΓΥΡΟΣ: 10 - 02 - 2014

1) Σ.Ο.Β.Ε. – Σ.Ο.ΛΑΜΙΑΣ  0,5 - 3,5

2) Σ.Ν.Ο.Λ. – Σ.Α.ΛΑΜΙΑΣ  2 - 2 

3) Σ.Σ.ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ – Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ  0 - 4

4) Σ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ – Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ  1,5 - 2,5

 Σημ.: Α.Ο ΑΓΡΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ και Σ.Σ.ΛΑΡΙΣΑΣ περασαν στο Β΄ γύρο

 άνευ αγώνα.


Τα αποτελεσματα ανα σκακιερα του αγωνα της Σ.Ε. Βολου με το Σ.Σ. Ελασσονας εχουν ως εξης:

1. Γκουκουματης Ε. - Γιτσης Χρ.  0 - 1

2. Ζαρκαδης Ι. - Φωτιαδης Αντ.  0 - 1

3. Παγωνης Ι. - Κορωνας Β.  0 - 1

4. Βιτκος Ν. - Παπαδουλης Γ.  0 - 1

Η νικη αυτη επι της αξιολογης Ελασσονας οδηγει την Ενωση στο δευτερο γυρο του κυπελλου οπου θα αντιμετωπισει στο Βολο το Φ.Ο. Καρδιτσας. Ετσι την επομενη Κυριακη θα γινουν οι παρακατω αγωνες.


Β΄ ΓΥΡΟΣ  16 - 2 - 2014

Α΄αγώνας: Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ – Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ  2,5 - 1,5

Τα αποτελεσματα ανα σκακιερα του αγωνα,  εχουν ως εξης:

1.  Γιτσης Χρ.  - Εμμανουηλ Θ.  1 - 0

2.  Κορωνας Β - Μαρκαντωνης Β.  1 - 0

3. Καλυβιωτης Αλ. - Μαυρουδης Δ.  0 - 1

4. Ζαιρες-Καρανασιος Κ. - Κουμαδιτης Θ.  0,5 - 0,5

Διαιτητης του αγωνα ηταν ο Γ. Καβουρης.

Η Σκακιστικη Ενωση μετα τη νικη αυτη, προκριθηκε στην τελικη φαση του κυπελλου που θα διεξαχθει στη Λαμια.


Β΄αγώνας: Σ.Σ.ΛΑΡΙΣΑΣ – Α.Ο.ΑΓΡΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ  4 - 0 


Η Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ,  ο Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ, ο Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ και η Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ προκρίθηκαν στην τελικη φαση του κυπελλου. 




   FINAL FOUR:  ΚΥΡΙΑΚΗ 23/02/2014

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ :

α) Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ  – Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ 0,5 - 3,5

β) Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ - Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ  1- 3

και ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ:

 ΤΕΛΙΚΟΣ - Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ -  Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ  1 - 3

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ - Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ - Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ  1,5 - 2,5


Στην τελικη φαση που εγινε στη Λαμια, η ομαδα της Σ.Ε. Βολου αγωνισθηκε στον ημιτελικο αγωνα με το Σ.Ν.Ο Λαμιας και την οποια νικησε με 3 - 1. Τα αποτελεσματα ανα σκακιερα:

Μπούτσης Γιώργος - Γίτσης Χρήστος 0-1

Καψιώτης Νικόλαος - Κορώνας Βασίλης 0-1

Καλτσάς Δημήτρης -  Παπαδούλης Γιώργος 0-1

Καλτσάς Γιώργος -  Ζαϊρές-Καρανάσιος Κων/νος 1-0


Στον τελικο αντιμετωπισε το Σ.Σ. Λαρισας απο τον οποιο ηττηθηκε μετα απο ενδιαφερουσες παρτιδες με 1 - 3 και εχασε το τιτλο της κυπελλουχου ομαδας που κατειχε. Τα αποτελεσματα ανα σκακιερα εχουν ως εξης:

Γίτσης Χρήστος -- Τζίντζιος Γιώργος 1-0

Ζαϊρές-Καρανάσιος Κων/νος -- Λιάκος Δημήτρης 0-1

Κορώνας Βασίλης -- Σκόδρας Αστέριος 0-1

Παπαδούλης Γιώργος -- Τέγος Βασίλης 0-1

Η  Σ.Ε. Βολου συγχαιρει για την καλη πορεια της ομαδας, στους αγωνες του κυπελλου οσους αγωνισθηκαν και στους τεσσερις αγωνες της ομαδας, οι οποιοι ηταν:

Γιτσης Χρ. με 4 συμμετοχες και 4 νικες.

Κορωνας Βασ. με 4 συμμετοχες, 3 νικες και 1 ηττα.

Παπαδουλης Γ. με 3 συμμετοχες, 2 νικες και 1 ηττα.

Ζαϊρές-Καρανάσιος Κ. με 3 συμμετοχες, 1 ισοπαλια και 2 ηττες.

Φωτιαδης Αντ. με 1 συμμετοχη, 1 νικη.

Καλυβιωτης Αλ. με 1 συμμετοχη , 1 ηττα.






ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΕΣΣΚΕ


Για το Ομαδικό πρωτάθλημα παίδων - κορασίδων Κεντρικής Ελλάδας 
2013-2014, διεξηχθει ενα αγωνας αναμεσα στη Σ.Ε. Βολου και το Σ.Σ. Λαρισας, στο εντευκτηριο του συλλογου στο Βολο.
Οι ομαδες ειχαν τετραμελη συνθεση και νικητρια αναδειχθηκε η ομαδα της Λαρισας με 2,5 - 1,5 βαθμους.
Ανα σκακιερα, οι αντιπαλοι και το αποτελεσμα ειναι τα παρακατω:

1. Σκοτεινιωτη-Σταφυλα Ευαγγελια - Τουλουπη Μαρια  0 - 1 
2. Παπαδουλης Γιωργος - Καγιαφα Ευαγγελια  1 - 0
3. Ζγουλετας Στεργιος - Γραβανης Ραφαηλ  0,5 - 0,5
4. Ζγουλετας Ιωαννης - Σδραβοπουλος Περικλης  0 - 1

Αρχηγοι των ομαδων ηταν ο Χρ. Γιτσης για τη Σ.Ε. Βολου και ο Δ. Λιακος για το ΣΣ Λαρισας.
 Διαιτητης των αγωνων ηταν ο Γιαννης Σκοτεινιωτης.



ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ

Την Κυριακη 22 Δεκεμβριου 2013 πραγματοποιηθηκε Χριστουγεννιατικο τουρνουα στο συλλογο με τη συμμετοχη νεαρων σκακιστων της Σκακιστικης Ενωσης. Συμμετειχαν οι οκτω παρακατω σκακιστες και σκακιστριες:
 Ζγουλετας Ι., Ζγουλετας Στ., Σιουτης Γ., Ραφτοπουλος Εμμ., Μαλαμουλης Δημ., Οικονομιδη Μαρυφιλη, Κρανιας Δ. και Ραφτοπουλου Κων/να. Οι αγωνες πραγματοποιηθηκαν σε δυο φασεις, η πρωτη σε δυο ομιλους και στη συνεχεια σε ενα ομιλο. Συνολικα σε οκτω γυρους, εγιναν 23 αγωνες. Στο τελος βραβευθηκαν οι τρεις πρωτοι της γενικης καταταξης με μεταλλια, οι οποιοι ηταν :

1. Σιουτης Γεωργιος - Χρυσο
2. Ραφτοπουλος Εμμανουηλ - Ασημενιο
3. Μαλαμουλης Δημοισθενης - Χαλκινο

Την οργανωση των αγωνων και τις κληρωσεις επιμεληθηκε ο προπονητης του συλλογου Χρηστος Γιτσης.


Αναμνηστικη φωτογραφια των συμμετεχοντων σκακιστων με τον προπονητη κο Χρηστο Γιτση και το γ.γ. του συλλογου κο Γιαννη Σκοτεινιωτη.

Η φωτο ειναι ευγενικη παραχωρηση του κου Στεφ. Ραφτοπουλου.




3ος Γυρος διασυλλογικου ΕΣΣΚΕ

Συνεχίσθηκαν οι αγώνες του 3ου γύρου για το διασυλλογικό πρωτάθλημα της ΕΣΣΚΕ. Στον αγωνα μεταξυ των δυο ομαδων  της Σ.Ε.Βολου, η πρωτη ομαδα επιβληθηκε της δευτερης και στις τεσσερις σκακιερες. Οι αντιπαλοι ανα σκακιερα ηταν ως εξης:

1. Γίτσης, Χρήστος - Ζγουλετας Ιωαννης       1 - 0

2. Τζαμτζής, Κων/νος - Καλυβιωτης Αλ.         1 - 0

3. Παπαδουλης Γεωργιος - Ζγουλετας Παν.   1 - 0

4. Κορωνς Βασ. - Τσαρσιταλιδης Κων/νος     1 - 0

Τον αγωνα διατητευσε ο Σκοτεινιωτης Γιαννης με βοηθο τον Καβουρη Γεωρ-γιο

 Στις υπολοιπες συναντησεις ειχαμε τα παρακατω αποτελεσματα με πιο σημαντικο την ισοπαλια μεταξυ Ελασσονας και Λαρισας.

ΣΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ - ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ A   2 - 2

ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ Β - ΣΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ  2,5 - 1,5

ΦΟΚ-1 -  ΑΟ ΑΓΡΙΑΣ  3 - 1

ΦΟΚ-3 - ΦΟΚ-2  3 - 1

Την επομενη Κυριακη συνεχιζεται ο 4ος γυρος του πρωταθληματος με τις δυο ομαδες της Σ.Ε. Βολου να αγωνιζονται εντος εδρας υποδεχομενες η μεν, Α΄ ομαδα το Σ.Σ. Ελασσονας που δεν εχει ηττηθει εως τωρα και η Β΄ομαδα το Φ.Ο.Κ-3.

Το υπολοιπο προγρααμμα εχει ως εξης:

ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ A - ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ Β

ΣΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ - ΦΟΚ-1

ΑΟ ΑΓΡΙΑΣ -  ΦΟΚ-2 



2ος Γυρος διασυλλογικου ΕΣΣΚΕ

Συνεχίσθηκαν οι αγώνες του 2ου γύρου για το διασυλλογικό πρωτάθλημα της ΕΣΣΚΕ. Τα αποτελέσματα των αγώνων του συλλόγου μας, δεν ήταν επιτυχημένα αφού στις συναντήσεις  με τις ομάδες του ΣΣ. Λάρισας ηττήθηκαν και οι δυο. Ο αγωνας των πρωτων ομαδων εγινε στη Λαρισα και ο αγωνας των δευτερων ομα-δων στο εντευκτηριο της ΣΕ Βολου, στο Βολο. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι ομάδες του Βόλου είχαν στις συνθέσεις τους, τέσσερις νεαρούς παίκτες, οι οποίοι αναμετρήθηκαν με πολύ πιο έμπειρους σκακιστές και έφεραν δυο θετικά αποτε-λέσματα. Οι νεαροί σκακιστές έχουν καλές προοπτικές εξέλιξης. Το πιο σημαν-τικο παιχνιδι εγινε στην πρωτη σκακιερα με αντιπαλους τους δυο απο τους προ-πονητες της ΣΕ Βολου Αγγελη Μιχ. και Γιτση Χρ. που εληξε ισοπαλο. Τα αποτελέσματα ανά σκακιέρα είναι τα παρακάτω. 

ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ A ΟΜΑΔΑ  -  ΣΕ ΒΟΛΟΥ A ΟΜΑΔΑ  2,5 – 1,5

 

 1. Αγγελής, Μιχάλης     1/2 - 1/2    Γίτσης, Χρήστος


 2. Λιάκος, Δημήτρης       1 -  0      Τζαμτζής, Κων/νος


 3. Σκόδρας, Αστέριος      0 - 1      Παπαδούλης, Γιώργος


 4. Ντέρκος, Δημήτρης     1 - 0      Ζαϊρές-Καρανάσιος, Κων/νος

 

ΣΕ ΒΟΛΟΥ Β ΟΜΑΔΑ - ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ Β ΟΜΑΔΑ 1 - 3 

1. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ Σ. - ΓΚΟΝΕΛΑΣ  Ν.                   0 - 1    

2. ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ  ΑΛ. – ΚΟΓΙΑΣ  Ν.                        0 -1  

3. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ  Ι. – ΖΑΡΔΟΥΚΑΣ  ΑΘ.                  1 - 0    

4. ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ  ΣΑΒ. - ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ  ΚΛ.   0 -1  

Τον αγωνα διατητευσε ο Καβουρης Γιωργος με βοηθο το Σκοτεινιωτη Γιαννη. 

Στους υπολοιπους αγωνες τα αποτελεσματ εχουν ω ςεξης:

ΑΟ ΑΓΡΙΑΣ - ΣΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 0 - 4

ΦΟΚ-2 - ΦΟΚ-1  1 - 3

ΣΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ - ΦΟΚ-3   3,5 - 0,5

Το πρωταθλημα συνεχιζεται με τον 3ο γυρο την επομενη Κυριακη 24/11/2013 οπου το προγραμμα περιλαμβανει Βολιωτικο εμφυλιο αφου θα αναμετρηθουν η πρωτη με τη δευτερη ομαδα στο εντευκτηριο του συλλογου. Το υπολοιπο προγραμμα περιλαμβανει τους παρακατω αγωνες:


ΣΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ - ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ A

ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ Β - ΣΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ

ΦΟΚ-1 -  ΑΟ ΑΓΡΙΑΣ

ΦΟΚ-3 - ΦΟΚ-2


 

ΕΝΑΡΞΗ ΔΙΑΣΣΥΛΟΓΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΣΣΚΕ

Το πρωταθλημα ξεκινησε την Κυριακη 10 Νοεμβριου σε δυο ομιλους (βορειος και νοτιος). 
Η Σ.Ε. Βολου αγωνιζεται στο πρωταθλημα, με δυο ομαδες, Α΄ και Β΄.

Νικηφορα ξεκινησαν και οι δυο ομαδες της ΣΕ Βολου τις υποχρεωσεις τους στο Βορειο ομιλο της ΕΣΣΚΕ. Στο Βολο η Α΄ομαδα νικησε και στις τεσσερις σκακιερες την αξιομαχη ομαδα του ΣΣ Φαρσαλων. Τον αγωνα διατητευσε ο Καβουρης Γιωργος με βοηθο το Σκοτεινιωτης Γιαννη. 
Στην Καρδιτσα που ταξιδεψε η Β΄ομαδα της ΣΕ Βολου πετυχε μια νικη στη σκακιερα και εχασε σε δυο. Στην τεταρτη σκακιερα δεν υπηρξε αντιπαλος και ετσι ο αγωνας μετρησε υπερ του σκακιστη μας ενω στο συνολο η αντιπαλη ομαδα εχασε και μισο βαθμο.


Τα πληρη αποτελεσματα του 1ου γυρου ειναι τα παρακατω.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΣ Λάρισας B – ΑΟ Αγριάς Μαγνησίας 2 - 2

ΣΕ Βόλου Α΄- ΣΣ Φαρσάλων 4 - 0

ΦΟΚ-1 – ΣΕ Βόλου Β΄ 1,5 - 2,5

ΣΣ Ελασσόνας – ΦΟΚ-2  2,5 - 1,5

ΦΟΚ3 – ΣΣ Λάρισας  0 - 4


ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑ Λαμίας – ΣΟ Λαμίας

ΣΝΟ Λαμίας – ΣΟΒΕ

Ο αγωνας της Σ.Ε. Βολου Α΄ με το Σ.Σ. Φαρσαλων εγινε στο εντευκτηριο του συλλογου, ενω η Β΄ομαδα ταξιδεψε στην Καρδιτσα για τον αγωνα της με το Φ.Ο. Καρδιτσας Α΄.

Τα αποτελεσματα ανα σκακιερα της ομαδας της Σ.Ε. Βολου Α΄ με το ΣΣ Φαρσαλων εχουν ως εξης:

1. Γιτσης Χρ. (Λευκα) - Κουσταντακος Κ. 1 - 0 

2. Παπαδουλης Γ. (Μαυρα) - Λουκας Δ. 1 - 0

3. Παπαδουλης Β. (Λευκα) - Κωστης Απ. 1 - 0 

4. Καρανικολας Θ.(Μαυρα)  - Παγουνης Ηλ. 1 - 0


Στον αγωνα της ΣΕ Βολου Β΄ με το ΦΟ Καρδιτσας-1, τα αποτελεσματα ανα σκακιερα εχουν ως εξης:

1. Κουμαδιτης Θ. (Λευκα) - Καλυβιωτης Αλ. 1 - 0

2. Μποκιας Στ. (Μαυρα) - Ζγουλετας Ι. 1 - 0

Σταμουλης Ι.(Λευκα) - Ζαιρες-Καρανασιος Κ. 0 -1

4. Καρκαλετσου Ισ.(Μαυρα) - Ζγουλετας Π. 0 - 1 α.α.


Την επομενη Κυριακη θα διεξαχθει ο 2ος γυρος οπου θα τεθουν αντιμετωπες οι ομαδες της Λαρισας και του Βολου.

Κορυφαια συναντηση  των δυο πρωτων του ομιλου, οπου η Α ομαδα του συλλογου μας, θα αγωνισθει στη Λαρισα με την αντιστοιχη Α΄ομαδα του ΣΣ Λαρισας. 

Η Β΄ομαδα μας θα φιλοξενησει τη Β΄ομαδα του ΣΣ Λαρισας στο εντευκτηριο του συλλογου.

 



ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Διεθνούς τουρνουά Γρήγορου Σκακιού Βόλος 2013

στα πλαίσια της 7ης Ολυμπιάδας Αστρονομίας και Αστροφυσικής.

Διοργάνωση: 

Σκακιστική Ένωση Βόλου, Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος.


Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το αστρονομικό-σκακιστικό τουρνουά στα Χάνια Πηλίου (στο Χανι του Ζηση) που ήταν ενταγμένο στα πλαίσια της 7ης Ολυμπιάδας Αστρονομίας και Αστροφυσικής. Τη διοργάνωση εφερε σε πέρας η Σκακιστικη Ένωση Βόλου.

Απο την απονομη των επαθλων.

Συμμετείχαν 37 σκακιστές, μέλη των αστρονομικών ομάδων της Ολυμπιάδας που προέρ-χονταν από, Βουλγαρία, Λιθουανία, Ρωσία, Σλοβενία, Ουκρανία, Νότια Κορέα, Καναδά, Ινδία, Σρι Λάνκα, και Ελλάδα ενώ υπήρξαν ανεξάρτητες συμμετοχές από σκακιστές της Σ.Ε. Βόλου. Οι αγώνες διεξήχθησαν σε 6 γύρους των 10 λεπτών και νικητής του τουρνουά ανα-δείχθηκε και μάλιστα αήττητος, ο βούλγαρος  Krastev Kalir με 5,5 βαθμούς και του απονε-μήθηκε κύπελλο και χρυσό μετάλλιο. Δεύτερος αναδείχθηκε ο έλληνας, Παλάσκος Αχιλ-λέας μέλος της Ολυμπιακής ομάδας με 5 βαθμούς που του απονεμήθηκε αργυρό μετάλλιο και τρίτος ο βολιώτης Αξελός Χρίστος με 4,5 βαθμούς στον οποίον απονεμήθηκε κύπελλο ως τοπική συμμετοχή. Χαλκινο μετάλλιο απονεμήθηκε στον Κουκουλεκιδη Νικόλαο, μέλος της ελληνικής Ολυμπιακης ομάδας. Από πλευράς Σ.Ε. Βόλου ο Πρωτοψάλτης Παναγιώτης κα-τέλαβε την 6η θέση της γενικής βαθμολογίας με 4 βαθμούς στον οποίον απονεμήθηκε με-τάλλιο όπως και στο βολιωτη Ριγανεζη Μιχαλη. 

Από τη Σ.Ε. Βολου συμμετείχαν οι: Πρωτοψάλτης Παναγιώτης, Ζγουλέτας Ιωάννης, Ζγου-λέτας  Στέργιος, Τσαρσιταλίδης Κωνσταντίνος, Ραφτόπουλος Μανόλης, Κόταρης Ευάγ-γελος, Σακκόπουλος Γεώργιος και από τον Α.Ο. Αγριάς ο Σουλικιάς Γεώργιος.

 

Τα πλήρη αποτελέσματα έχουν ως εξής: 

1

Krastev Kalir

BUL

2

Palaskos Achilleas

GRE

5

3

Axelos Christos

GRE

4

Koukoulekidis Nikolaos

GRE

5

Riganezis Mihalis

GRE

6

Protospaltis Panagiotis

GRE

4

7

Zgouletas Ioannis

GRE

4

8

Zgouletas Stergios

GRE

4

9

Prapas Efthymios

GRE

4

10

Soulikias Georgios

GRE

4

11

Tsarsitalidis Konstantinos

GRE

12

Raftopoulos Manolis

GRE

13

Klebonas Lukas

LTU

3

14

Zhmailov Semen

RUS

3

15

Cernigoj Jernej

SLO

3

16

Kottaris Evaggelos

GRE

3

17

Ilnytskyy Ivan

UKR

3

18

Kokhanovskyy Ivan

UKR

3

19

Dakev Daniel

BUL

3

20

Lee Sawkhyoung

KOR

3

21

Polihronov Ivaylo

BUL

3

22

Gindin Mikhail

CAN

2

23

Moon Geonwoong

KOR

2

24

Karabitsos Nikos

GRE

2

25

Angelov Tsanimir

BUL

2

26

Zaharieva Mihaela

BUL

2

27

Skok Kristof

SLO

2

28

Lee Daye

KOR

2

29

Sakkopoulos Georgios

GRE

2

30

Sheshansh Agrawrd

IND

1

31

Kumar Ayush

IND

1

32

Arindam Bhattacharya

IND

1

33

Kalantre Sandesh

IND

1

34

Afanasyef Vladimir

RUS

0

35

Puravadi Devage Chathushka

SRI

0

 

Wickramaarachchi Yohan

SRI

0


Ο νικητης του τουρνουα, Krastev Kalir.

Για την ομαλη διεξαγωγη των αγωνων βοηθησαν ως διεύθυνση αγώνων οι: Λουκάς Ζαχείλας (διαιτητης Α΄κατηγοριας) και Δέσποινα Μουζαλά (προεδρος της ΣΕ. Βολου), ως επικεφαλης διαιτητης και υπευθυνος κληρωσεων ο Κώστας Παπαδούλης (μελος του Δ.Σ. της Ε.Σ.Ο.), στη διατησια συνεδραμαν οι: Σκοτεινιωτης Γιαννης (Γ.Γ. της Σ.Ε. Βολου), Βουλα Κορωνα (αντιπροεδρος Σ.Ε. Βολου και Δημητρης Μπλαζης, στη δε ολη διοργανωση σημαντικη ηταν και η βοηθεια των: Αντωνη Σουλικια του Α.Ο. Αγριας, Στεφανου Ραφτοπουλου, Νικου Τσαρσιταλιδη και Γεωργιου Πρωτοψαλτη της Σ.Ε. Βολου.. 

                



«3rd OPEN CHESS TOURNAMENT- ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ 2013».

Στο τουρνουα του Καρπενησιου ελαβαν μερος τρεις σκακιστες της Σ.Ε. Βολου με επιτυχια. Συγκεκριμενα, συμμετειχαν οι,  Γιτσης Χρηστος, Παπαδουλης Γιωργος και Πρωτοψαλτης Παναγιωτης.

Για τα πληρη αποτελεσματα των αγωνων τους, την τελικη καταταξη αλλα και για παρτιδες που παιχτηκαν στην ιστοσελιδα της Ενωσης Σκακιστικων Σωματειων Κεντρικης Ελλαδος:

http://www.esske.net/esske/ratings/show_tournament.php?tnumber=65




ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 

ΣΚΑΚΙ 2013

Τρεις μικροί σκακιστές της Σ.Ε. Βόλου, συμμετείχαν στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι που πραγματοποιήθηκε από 7-14 Μαΐου στο Πόρτο Καρράς της Χαλκιδικής σε μια πραγματική γιορτή σκακιού με τη συμμετοχή 552 μαθητών και μαθητριών από 42 χώρες του κόσμου, μεταξύ των οποίων 31 σκακιστές και σκακίστριες από την Ελλάδα.

Συγκεκριμένα έλαβαν μέρος οι:

Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα,  3β./9αγ. στην κατηγορία Κ7 κοριτσιών, Τσαρσιταλίδης Κωνσταντίνος, 3β./9αγ. στην κατηγορία Κ9 αγοριών και Ραφτόπουλος Εμμανουήλ, 2β./9αγ. στην κατηγορία Κ9 αγοριών, οι οποίοι έκαναν πολύ καλά παιχνίδια παίζοντας με δυνατούς αντιπάλους από διάφορες χώρες του κόσμου και οι εμπειρίες που αποκόμισαν θα αποτελέσει ένα ισχυρότατο όπλο για το σκακιστικό τους μέλλον.

Η Ελλάδα κατάφερε να κατακτήσει ένα χρυσό μετάλλιο με την Αβραμίδου Αναστασία στην κατηγορία Κ13 κοριτσιών.

Πληροφορίες και αποτελέσματα στο site: http://gamesfestival.chessdom.com/





2ο Τουρνουά Γρήγορου Σκακιού "Κοζάνη 2013" 

Με τη συμμετοχή 97 σκακιστών και σκακιστριών διεξήχθη την Κυριακή 16 Ιουνίου 2013 στο 13ο δημοτικό σχολείο Κοζάνης το 4ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand-Prix 2012-2013 με την επωνυμία 2ο Τουρνουά Γρήγορου Σκακιού "Κοζάνη 2013". Τους συγκεκριμένους αγώνες διοργάνωσε (για δεύτερη συνεχή χρονιά) το σκακιστικό τμήμα του Πολιτιστικού Συλλόγου Αγ. Αθανάσιος Κοζάνης, σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας. Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά, το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών,  το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων με διεθνή αξιολόγηση ELO.

Στους αγώνες έλαβαν μέρος με επιτυχία και 2 μικροί σκακιστές της Σ.Ε. Βόλου στο δεύτερο γκρουπ.

Η Ραφτοπούλου Κων/να κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Κ8 των κοριτσιών και κατέλαβε την 32η  θέση ανάμεσα σε 48 σκακιστές με 3β. σε 7 αγώνες.

Ο Ραφτόπουλος Εμμανουήλ κατέλαβε την 6η θέση στην κατηγορία Κ10 και την 16η θέση ανάμεσα σε 48 σκακιστές με 4β. σε 9 αγώνες.

Πληροφορίες στα sites:

http://chess-results.com/tnr104275.aspx?art=1&lan=19&wi=821

http://www.esskedym.gr/agonistiki-drastiriotita/42-grand-prix/379-2nd-rapid-chess-tournament-kozani-2013




ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, 

ΣΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ 2013.

 

Επιτυχή παρουσία είχαν οι μαθητές της Μαγνησίας στα Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα Σκακιού 2013, που διεξήχθησαν από τις 27 έως 29 Απριλίου στην Ερέτρια της Εύβοιας και διοργανώθηκαν από τη Σκακιστική Ομοσπονδία. Η Μαγνησία είχε τη μεγαλύτερη εκπροσώπηση από όλη τη Θεσσαλία με τη συμμετοχή 17 μαθητών-σκακιστών (4 κορίτσια και 13 αγόρια), στα ατομικά πρωταθλήματα (9 γύρων) και ενός δημοτικού σχολείου στο ομαδικό πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, στα ατομικά πρωταθλήματα που διοργανώθηκαν ανά τάξη, είχαμε τις παρακάτω διακρίσεις:

 Για την Δ΄ τάξη, ο Ζγουλέτας Ιωάννης του 4ου Δ.Σ. Αλμυρού (πρωταθλητής νέων Κεντρικής Ελλάδος στο πρωτάθλημα του 2013), ισοβάθμησε στην 4η θέση και μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης της βαθμολογίας κατετάγη με 6 βαθμούς στην 9η θέση ανάμεσα σε 75 συμμετοχές.

Για την Ε΄ τάξη, ο Κρανάς Μάριος του 5ου Δ.Σ. Αλμυρού, ισοβάθμησε και αυτός στην 4η θέση και μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης της βαθμολογίας κατετάγη με 6 βαθμούς στη 15η θέση ανάμεσα σε 83 συμμετοχές. Για την ίδια κατηγορία ο Καράς Κωνσταντίνος και ο Θωμαϊδης Αλέξανδρος του Ιδ. Εκπ. Αγ. Ιωσήφ Βόλου, κατετάγησαν στην 67η και στην 79η θέση αντίστοιχα.

Για την Γ΄ τάξη, ο Ραφτόπουλος Εμμανουήλ του 13ου Δ.Σ. Βόλου, ισοβάθμησε στην 5η θέση και μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης της βαθμολογίας κατετάγη με 6 βαθμούς στη 17η θέση ανάμεσα σε 87 συμμετοχές. Για την ίδια κατηγορία, ο Τσαρσιταλίδης Κωνσταντίνος του 12ου Δ.Σ. Βόλου κατετάγη με 5 βαθμούς στην 33η θέση, ο Βάσιλας Έκτορας του Ιδ. Εκπ. Αγ. Ιωσήφ Βόλου κατετάγη με 4,5 βαθμούς στην 48η θέση και η Οικονομίδη Μαρυφίλλη του 20ου Δ.Σ. Βολου κατετάγη στην 67η θέση.

Για την Α΄ τάξη, ο Τσαντίδης Δημήτρης του 2ου Δ.Σ. Αλμυρού, μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης της βαθμολογίας κατετάγη με 5 βαθμούς στη 21η θέση ανάμεσα σε 63 συμμετοχές. Για την ίδια κατηγορία η Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα του 13ου Δ.Σ. Βόλου, κατετάγη στην 50η θέση.

Για την ΣΤ΄ τάξη, ο Ζγουλέτας Στέργιος του 4ου Δ.Σ. Αλμυρού, μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης της βαθμολογίας κατετάγη με 4,5 βαθμούς στη 48η θέση ανάμεσα σε 100 συμμετοχές. Στη συνέχεια ακολούθησαν σε άλλες θέσεις, οι μαθητές του Ιδ. Εκπ. Αγ. Ιωσήφ Βόλου, Σιούτης Γεώργιος, Κοζανίτης Ελευθέριος και Καρά Μαρία.

Στην κατηγορία των νηπίων αγωνίσθηκε η Ζγουλέτα Ευταξία του 4ου Νηπιαγωγείου Αλμυρού, στο παράλληλο πρωτάθλημα Α, Β, Γ τάξεων Δημοτικού αγωνίσθηκε η Βάσιλα Φαίδρα του Ιδ. Εκπ. Αγ. Ιωσήφ Βόλου και στην κατηγορία της Β΄ τάξης Γυμνασίου αγωνίσθηκε ο Οικονομίδης Σάββας του 7ου Γυμνασίου Βόλου.


Στους αγώνες του ομαδικού, η ομάδα του Ιδ. Εκπ. Αγ. Ιωσήφ Βόλου, με 4 βαθμούς σε 6 αγώνες, κατετάγη 36η μεταξύ  44 ομάδων. Ήταν η μοναδική ομάδα από τη Θεσσαλία που συμμετείχε στο πρωτάθλημα. Η σύνθεση της ομάδας ήταν, Σιούτης Γεώργιος, Κοζανίτης
 Ελευθέριος, Καράς Κων/νος, Θωμαϊδης Αλέξανδρος, Βάσιλας Έκτορας και  Καρά Μαρία.


  Λεπτομερειες σχετικα με τα αποτελεσματα, στην ιστοσελιδα της Ε.Σ.Ο.:

         http://www.chessfed.gr/sxolika2013.html




Η ΕΣΣΚΕ, Η ΕΣΟ 

και τα προβλήματα των σκακιστικών ενώσεων.

Μετα και τη διεξαγωγη του περιφερειακου μαθητικου απο την ΕΣΣΚΕ στην Αγρια και τη μη συμμετοχη των νικητων των αγωνων στο Πανελληνιο Πρωταθλημα με αποφαση της ΕΣΟ, αναπτυχθηκαν καποιες αποψεις τις οποιες μπορειτε να διαβασετε στις παρακατω ηλεκτρονικες διευθυνσεις:

http://greekchesspolitics.wordpress.com/2013/03/28/esske2013/    και

http://skakiwest.blogspot.gr/2013/03/blog-post_28.html




Αποτελέσματα 

Ομαδικού & Ατομικού Μαθητικού Πρωταθλήματος 2013 

ΑΓΡΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ.

Στις παρακατω ιστοσελιδες μπορειτε να δειτε τα αποτελεσματα των αγωνων, οπως και φωτογραφικο υλικο:

http://www.esske.net/esske/



ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ   2013

ΑΤΟΜΙΚΑ - ΟΜΑΔΙΚΑ

Πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 9 και την Κυριακή 10 Μαρτίου οι αγώνες του Σχολικού Πρωταθλήματος Σκακιού Ν. Μαγνησίας που διοργάνωσε η Σκακιστική Ένωση Βόλου σε συνεργασία με τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Βόλου (ΑΟΔΒ-ΕΑΚ) και την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Ν. Μαγνησίας.

Οι αγώνες φιλοξενήθηκαν στο Ιδιωτικό Εκπαιδευτήριο "ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ" στη Ν. Ιωνία,  με τη συμμετοχή συνολικά 165 μαθητών - σκακιστών, (Νηπίων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων) και με την παρουσία γονέων των μαθητών.

Για την επιτυχή διοργάνωση των αγώνων, σημαντική ήταν η συμβολή, των σκακιστικών παραγόντων της Σ.Ε. Βόλου και του Α.Ο. Αγριάς, γονέων εθελοντών των μικρών σκακιστών αλλά και της διεύθυνσης και του προσωπικού του Ιδ. Εκπαιδευτήριου.

Την απαιτητική διαδικασία των κληρώσεων των αγώνων, έφεραν σε πέρας ο διαιτητής  Κ. Παπαδούλης και ο ταμίας του συλλόγου Γ. Καβούρης. Στη γραμματεία των αγώνων παρουσία είχαν η πρόεδρος Δέσποινα Μουζαλά, ο Αντ. Σουλικιας και ο Στ. Ραφτόπουλος ενώ η παρουσία των προπονητών των σκακιστικών τμημάτων του συλλογου, Μιχ. Αγγελή, Χρ. Γίτση και Β. Κορώνα ως διαιτητών, ήταν σημαντική. Ως διαιτητές βοήθησαν επίσης τα μέλη της διοίκησης,  Βούλα Κορώνα, Ι. Σκοτεινιώτης, Π. Ζγουλέτας αλλά και τα παλαιά μέλη, Δ. Μπλατζής, Γ. Πρωτοψάλτης και Θ. Κουτιδης.

Χαρακτηριστικό του φετινού σχολικού πρωταθλήματος ήταν η μεγαλύτερη συμμετοχή μαθητών και των μαθητριών από ό,τι άλλες χρονιές αλλά και η συμμετοχή σχολείων από το Βελεστίνο, τον Αλμυρό και την Αγριά. Στο ομαδικο των Δημοτικων εχουμε την κατακτηση των δυο πρωτων θεσεων απο τις ομαδες του Δημοτικού του Αγ. Ιωσηφ ενω στο ομαδικο των Γυμνασιων για μια ακομη χρονια ειχαμε φιλικο ανταγωνισμο μεταξυ Μουσικου, 9ου και 5ου Γυμνασιου που εμφανισθηκαν ισοδυναμα. Στα ατομικα διοργανώθηκαν σε επιπεδο Δημοτικων και Γυμνασιων και πρωταθληματα με τη συμμετοχη μονο κοριτσιων χαρη της μεγαλης τους παρουσιας, (25 του Δημοτικου και 8 του Γυμνασιου). Στο ομαδικο ειχαμε και την παρουσια αμιγως ομαδας κοριτσιων κατι που εμφανιζεται για πρωτη φορα. Οσον αφορα τις ατομικες επιδοσεις θα διακρινουμε το απολυτο των επιτυχιων στην κατηγορια των Δημοτικων για τους, Τσαρσιταλιδη Κ.,  Κρανα Μ. και Ζγουλετα Στ., που συγκεντρωσαν 5 βαθμους στους 5 αγωνες και της Σκοτεινιωτη-Σταφυλα Ευαγγελιας των Γυμνασιων με 7 βαθμους στους 7 αγωνες. Το ενδιαφερον για το σκακι μεγαλωνει ολο και περισσοτερα στα νεα παιδια αλλα και στις οικογενειες. Υπαρχουν πια, παραδειγματα πολλων οικογενειων οπου ασχολουνται με το σκακι τα αδελφια μεταξυ τους ή ο ενας γονιος με τα παιδια του εως και τρια τον αριθμο!!



Στη συνεχεια παρατιθενται οι τελικες βαθμολογιες για ολες τις συμμετοχες, γενικες ή ανα κατηγορια με τις σχετικες βραβευσεις.

ΓΕΝΙΚΗ

Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ - ΝΗΠΙΑ    ΑΓΟΡΙΑ





Final Ranking





Rank Name Gr Pts
1 ΚΡΙΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ν 4
2 ΜΠΑΡΤΖΑΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ν 3
3 ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ Α 3
4 ΤΣΑΝΤΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α 3
5 ΚΟΥΣΚΟΥΡΙΔΑΣ ΠΑΝ. Α 3
6 ΖΟΑΟ ΣΟΑΡΕΣ Α
7 ΜΑΔΙΑΣ ΙΑΣΩΝ Α
8 ΡΑΠΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ Ν 0





Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ - ΝΗΠΙΑ  ΑΓΟΡΙΑ







Final Ranking












age group Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ







Rank Name Type Pts
3 ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ Α 3 Χρυσό
4 ΤΣΑΝΤΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α 3 Ασημενιο
5 ΚΟΥΣΚΟΥΡΙΔΑΣ ΠΑΝ. Α 3 Χάλκινο
6 ΖΟΑΟ ΣΟΑΡΕΣ Α
7 ΜΑΔΙΑΣ ΙΑΣΩΝ Α





age group ΝΗΠΙΩΝ







Rank Name Type Pts
1 ΚΡΙΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ν 4 Χρυσό
2 ΜΠΑΡΤΖΑΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ν 3 Ασημενιο
8 ΡΑΠΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ Ν 0 Χάλκινο

               

 






Β ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΑΓΟΡΙΑ







Final Ranking







Rank Name Gr Pts
1 ΜΠΑΡΤΖΙΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Β Χρυσό
2 ΣΟΛΔΑΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Β Ασημενιο
3 ΜΑΚΡΟΝΑΣΙΟΣ ΔΗΜΟΣ Β 3 Χάλκινο
4 ΜΑΚΡΟΝΑΣΙΟΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ Β 3
5 ΜΑΚΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Β 3
6 ΙΩΑΝΝΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ Β 3
7 ΣΟΛΔΑΤΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ Β
8 ΤΣΙΑΜΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ Β
9 ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞ. Β 2
10 ΚΑΦΙΔΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Β 2
11 ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Β 2
12 ΦΩΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Β 2
13 ΤΟΥΤΟΥΤΖΟΓΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Β 1
14 ΚΟΥΤΣΟΥΝΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Β 0



Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΑΓΟΡΙΑ







Rank after round 5







Rank Name Gr Pts
1 ΤΣΑΡΣΙΤΑΛΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Γ 5 Χρυσό
2 ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜ. Γ 4 Ασημενιο
3 ΜΠΑΛΑΜΩΤΗΣ ΠΑΝ. Γ Χάλκινο
4 ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ Γ 3
5 ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘ. Γ 3
6 ΑΓΓΕΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Γ 3
7 ΒΕΖΑΛΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ Γ 3
8 ΚΑΠΑΝΙΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Γ
9 ΚΑΛΙΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Γ
10 ΣΑΡΑΝΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ Γ
11 ΔΑΛΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Γ 2
12 ΣΚΙΑΘΙΤΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ Γ 2
13 ΤΟΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Γ
14 ΤΑΣΙΟΥΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Γ
15 ΡΙΖΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ 1

Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΑΓΟΡΙΑ







Final Ranking







Rank Name Gr Pts
1 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Δ 4 Χρυσό
2 ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ Δ 4 Ασημενιο
3 ΜΟΣΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Δ 4 Χάλκινο
4 ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ Δ 4
5 ΠΟΛΥΜΕΡΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Δ 3
6 ΚΟΡΟΜΗΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ Δ
7 ΚΟΥΚΟΥΒΙΝΟΣ ΒΙΚΤΩΡ Δ
8 ΠΑΠΑΙΩΣΗΦ ΚΩΣΤΑΣ Δ
9 ΚΑΡΑΣΜΑΝΟΓΛΟΥ Θ. Δ 2
10 ΚΟΥΒΑΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Δ 2
11 ΜΟΡΦΩΝΙΟΣ ΠΑΡΙΣ Δ 2
12 ΣΠΥΡΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Δ
13 ΚΑΦΙΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ Δ 1


Ε ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΑΓΟΡΙΑ







Final Ranking







Rank Name Gr Pts
1 ΚΡΑΝΑΣ ΜΑΡΙΟΣ Ε 5 Χρυσό
2 ΜΑΝΤΖΙΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ε 4 Ασημενιο
3 ΣΟΥΛΙΚΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε 4 Χάλκινο
4 ΚΟΥΣΚΟΥΡΙΔΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ε 3
5 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ Ε 3
6 ΣΚΟΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε 3
7 ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ Ε 3
8 ΑΓΓΕΛΟΒ ΒΑΣΙΛΗΣ Ε 2
9 ΚΑΡΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Ε 2
10 ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ Ε 2
11 ΓΚΑΤΖΑΡΑΣ ΦΩΤΗΣ Ε 2
12 ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΓΕΡΑΣ. - ΙΑΣΟΝΑΣ Ε 1
13 ΖΗΓΡΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ Ε 1

ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΑΓΟΡΙΑ







Final Ranking







Rank Name Gr Pts
1 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΣΤ 5 Χρυσό
2 ΚΟΥΝΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΤ 4 Ασημενιο
3 ΚΙΤΣΟΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΣΤ 3 Χάλκινο
4 ΚΟΥΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤ 3
5 ΚΟΖΑΝΙΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΣΤ 3
6 ΣΙΟΥΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤ 3
7 ΤΣΙΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤ 3
8 ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ-ΜΙΧΟΣ ΔΙΟΓ. ΣΤ 3
9 ΠΡΟΒΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤ 2
10 ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ ΣΤ 2
11 ΚΟΥΒΑΡΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΣΤ
12 ΠΕΤΣΗΣ ΞΕΝΟΦΩΝ ΣΤ
13 ΚΟΥΤΣΟΛΙΑΚΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΤ 1
14 ΠΑΛΑΜΗΔΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤ 0


Α-Β-Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ







Final Ranking







age group Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ







Rank Name Type Pts
1 ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ Α 4 Χρυσό
2 ΚΟΡΟΜΗΝΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ Α Ασημ.
3 ΒΑΣΙΛΑ ΦΑΙΔΡΑ-ΑΘΑΝΑΣΙΑ Α 2 Χάλκ.





age group Β ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ







Rank Name Type Pts
1 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ Β 3 Χρυσό
2 ΡΟΜΦΕΑ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ Β Ασημ.
3 ΘΩΔΗ ΗΛΙΑ-ΓΛΥΚΕΡΙΑ Β 2 Χάλκ.
4 ΔΑΛΙΔΗ ΣΟΦΙΑ Β
5 ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ Β
6 ΚΑΛΛΙΚΑ ΜΑΡΙΝΑ Β 1











age group Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ







Rank Name Type Pts
1 ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΟΥ ΜΑΡΙΦΥΛΛΗ Γ Χρυσό
2 ΙΩΑΝΝΟΥ ΧΡΥΣΑ Γ Ασημ.
3 ΦΡΑΓΚΑΚΗ ΕΛΕΝΗ Γ 2 Χάλκ.
4 ΠΕΤΣΗ ΔΗΜΗΤΡΑ Γ





age group ΝΗΠΙΩΝ







Rank Name Type Pts
1 ΖΓΟΥΛΕΤΑ ΕΥΤΑΞΙΑ Ν 4 Χρυσό
2 ΚΥΡΙΑΖΗ ΔΗΜΗΤΡΑ Ν Ασημ.


Δ-Ε-ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ







Final Ranking







age group Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ







Rank Name Type Pts
1 ΚΥΡΙΑΖΗ ΓΕΩΡΓΙΑ Δ Χρυσό
2 ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ Δ 2 Ασημ.





age group Ε ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ







Rank Name Type Pts
1 ΚΑΤΣΑΡΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ε Χρυσό
2 ΜΑΝΙΜΑΝΑΚΗ ΜΥΡΤΩ Ε 1 Ασημ.





age group ΣΤ  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ







Rank Name Type Pts
1 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΝΕΦΕΛΗ ΣΤ 4 Χρυσό
2 ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΑΓΓ. ΣΤ 3 Ασημ.
3 ΚΑΦΙΔΑ ΜΙΧΑΕΛΑ ΣΤ Χάλκ.
4 ΚΑΡΡΑ ΜΑΡΙΑ ΣΤ 2
5 ΣΑΤΑΣΗ ΕΥΗ ΣΤ 2
6 ΠΕΤΣΗ ΚΕΡΑΣΙΑ ΣΤ ½


ΟΜΑΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ














Final Ranking















Rank Team Gam. + = - Pts. MP
1 ΑΓ. ΙΩΣΗΦ Β 5 4 1 0 12 9 Χρυσ./Κύπελλο
2 ΑΓ. ΙΩΣΗΦ Α 5 3 2 0 16 8 Ασημ.
3 2ο ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 5 2 3 0 13½ 7 Χάλκ.
4 4ο ΑΛΜΥΡΟΥ 5 2 3 0 12 7
5 5ο ΒΟΛΟΥ 5 3 1 1 11 7
6 2ο ΑΓΡΙΑΣ 5 2 2 1 13½ 6
7 20ο ΒΟΛΟΥ 5 2 1 2 11 5
8 13ο ΒΟΛΟΥ 5 2 1 2 5
9 1ο ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ 5 2 0 3 10 4
10 1ο ΑΓΡΙΑΣ 5 2 0 3 4
11 7ο Ν. ΙΩΝΙΑΣ 5 2 0 3 4 4
12 25ο ΒΟΛΟΥ Α 5 1 0 4 2
13 25ο ΒΟΛΟΥ Β 5 1 0 4 ½ 2


ΑΤΟΜΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ - ΛΥΚΕΙΩΝ (ΓΕΝΙΚΗ)





Final Ranking





Rank Name Gr Pts
1 ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Α
2 ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ Γ
3 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Λ 5
4 ΣΑΚΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ 5
5 ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Α 5
6 ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ Β 5
7 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΣ Β 4
8 ΜΟΡΡΕΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Α 4
9 ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ Α 4
10 ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Γ 4
11 ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Λ 4
12 ΠΑΠΠΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Α 4
13 ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ Γ 4
14 ΜΠΑΛΑΜΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Α 4
15 ΚΟΠΑΝΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Λ
16 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Α
17 ΜΠΑΝΤΟΥΒΑΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ Α 3
18 ΜΠΑΝΤΟΥΒΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ Α 3
19 ΖΗΡΑΣ ΝΙΚΗΤΑΣ Α 3
20 ΒΑΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Α 3
21 ΜΗΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Λ 3
22 ΚΟΥΒΑΤΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Α
23 ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Λ
24 ΑΚΡΙΒΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α 2
25 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ-ΑΡΓΥΡΗΣ Α
26 ΙΤΣΚΟΣ ΜΑΡΙΟΣ Α
27 ΑΥΛΟΓΙΑΡΗΣ ΝΙΚΟΣ Β 1
28 ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ Α 1
29 ΜΕΣΑΛΟΥΡΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ Β 0


ΑΤΟΜΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ - ΛΥΚΕΙΩΝ







Final Ranking







age group A ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ







Rank Name Type Pts
1 ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ A Χρυσ.
2 ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ A 5 Ασημ.
3 ΜΟΡΡΕΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ A 4 Χαλκ.
4 ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ A 4
5 ΠΑΠΠΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ A 4
6 ΜΠΑΛΑΜΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ A 4
7 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ A
8 ΜΠΑΝΤΟΥΒΑΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ A 3
9 ΜΠΑΝΤΟΥΒΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ A 3
10 ΖΗΡΑΣ ΝΙΚΗΤΑΣ A 3
11 ΒΑΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ A 3
12 ΚΟΥΒΑΤΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ A
13 ΑΚΡΙΒΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ A 2
14 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ-ΑΡΓΥΡΗΣ A
15 ΙΤΣΚΟΣ ΜΑΡΙΟΣ A
16 ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ A 1










age group B ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ







Rank Name Type Pts
1 ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ B 5 Χρυσ.
2 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΣ B 4 Ασημ.
3 ΑΥΛΟΓΙΑΡΗΣ ΝΙΚΟΣ B 1 Χαλκ.
4 ΜΕΣΑΛΟΥΡΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ B 0





age group Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ







Rank Name Type Pts
1 ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ Γ Χρυσ.
2 ΣΑΚΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ 5 Ασημ.
3 ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Γ 4 Χαλκ.
4 ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ Γ 4





age group ΛΥΚΕΙΟΥ







Rank Name Type Pts
1 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΩΝΣΤ/ΙΝΟΣ Λ 5 Χρυσ.
2 ΜΠΑΡΜΠΟΥΔΑΚΗΣ ΕΜΜ. Λ 4 Ασημ.
3 ΚΟΠΑΝΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Λ Χαλκ.
4 ΜΗΤΣΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Λ 3
5 ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Λ


ΑΤΟΜΙΚΟ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ-ΛΥΚΕΙΩΝ (ΓΕΝΙΚΗ)






Final Ranking







Rank Name Type Pts
1 ΣΚΟΤΕΙΝΙΩΤΗ-ΣΤΑΦΥΛΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Γ 7 Χρυσό
2 ΓΟΥΣΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ Α 4 Χρυσό
3 ΚΑΒΟΥΡΑ ΕΥΗ Α 4 Ασημ.
4 ΑΓΓΕΛΗ ΧΑΙΔΩ Α 3 Χάλκ.
5 ΚΑΤΣΑΜΑΓΚΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ Λ 3 Χρυσό
6 ΠΑΙΠΑΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Α 3
7 ΚΟΥΣΚΟΥΡΙΔΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ Β 2 Χρυσό
8 ΚΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΝΑ Β 2 Ασημ.


ΟΜΑΔΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ















Final Ranking















Rank Team Gam. + = - Pts. Res.
1 ΜΟΥΣΙΚΟ ΒΟΛΟΥ 4 3 0 1 11 6 Χρυσ.
2 9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ 4 3 0 1 10 6 Ασημ.
3 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ 4 3 0 1 6 Χαλκ.
4 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ 4 0 1 3 1
5  ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ Α 4 0 1 3 4 1


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1o ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ RAPID ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Συμμετοχες και επιτυχιες σκακιστων Σ.Ε. Βολου.

Στο 1ο Ανοιχτό Τουρνουά RAPID Τρικάλων 7 γύρων που έγινε στις 2 και 3/3/2012 στα Τρίκαλα με τη συμμετοχή του πρωταθλητή Ελλάδος IM Παυλίδη Αντ. και συνολικά 118 αθλητών (40 στο Α' Γκρουπ και 78 στο Β' Γκρουπ) συμμετείχαν και 4 αθλητές της ΣΕ Βόλου με μεγάλη επιτυχία.

Ο Καρανάσιος - Ζαϊρές Κων/νος στο Α' γκρουπ (άνω των 14 ετών) και οι Ραφτόπουλος Εμμανουήλ, Ραφτοπούλου Κων/να και Τσαρσιταλίδης Κων/νος στο Β' γκρουπ (κάτω των 14 ετών).
Ο Καρανάσιος - Ζαϊρές Κων/νος κατετάγη 33ος με 2 βαθμούς στο Α' γκρουπ.
Η Ραφτοπούλου Κων/να κατετάγη 2η με 4 βαθμούς και απέσπασε το ασημένιο μετάλλιο στα κορίτσια της κατηγορίας Κ8.
Ο Τσαρσιταλίδης Κων/νος κατετάγη  3ος με 5 βαθμούς και απέσπασε το χάλκινο μετάλλιο στα αγόρια της κατηγορίας Κ10.
Ο Ραφτόπουλος Εμμανουήλ κατετάγη 9ος με 3,5 βαθμούς στην κατηγορία Κ10.
Στο τουρνουά συμμετείχε και ο προπονητής της ΣΕ Βόλου Αγγελής Μιχάλης, ο οποίος κατετάγη 2ος στο Α' Γκρουπ με 5,5 βαθμούς, αμεσως μετα το νικητη του τουρνουα Παυλιδη Αντ.

Αποτελέσματα στις ιστοσελίδες: http://chess-results.com/tnr93364.aspx?lan=19 

και http://chess-results.com/tnr93368.aspx?lan=19
Αποτελέσματα πρώτων θέσεων στο Β' γκρουπ στην ιστοσελίδα: http://www.skakitrikalon.blogspot.gr/





ΟΠΕΝ ΑΤΟΜΙΚA ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑTA  ΑΝΔΡΩΝ– ΓΥΝΑΙΚΩΝ & Κ8– Κ16– K18  ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΕΣΣΚΕ 2013

Μπορεί το τελικό χειροκρότημα σε ένα σκακιστικό πρωτάθλημα να ανήκει στο νικητή- πρωταθλητή, όμως στον τελευταίο γύρο του Ανοικτού πρωταθλήματος σκακιού που διεξήχθη στο Πορφυρογένειο Ίδρυμα της Αγριας, την περασμένη Κυριακή, το ζεστό χειροκρότημα απέσπασε αυθόρμητα από τους φίλους του αθλήματος ο νεαρός σκακιστής της Σ.Ε. Βόλου (δεκατριάχρονος), Γιώργος Παπαδούλης. Με ένα εκπληκτικό φινάλε κέρδισε τον έμπειρο αντίπαλό του, Βασίλη Κρομμύδα της Σ.Κ. Τρικάλων, που αναγνώρισε άμεσα με χειραψία το νικητή, σε μια παρτίδα που κράτησε περίπου 4 ώρες!!

Αυτά συμβαίνουν στο σκάκι που δεν γνωρίζει από ηλικίες αντιπάλων και δημιουργεί γεγονότα που αξίζει να μνημονεύονται.

Στιγμιότυπο απο τη συναντηση Κρομμυδα Β. - Παπαδουλη Γ.

Για την ιστορία λοιπόν, του πρωταθλήματος που διοργανώθηκε από την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας και φιλοξενήθηκε ανά δύο γύρους σε τρείς διαφορετικές περιοχές της Κεντρικής Ελλάδας (Αιδηψός - Καρδίτσα – Αγριά Βόλου) από τους τοπικούς συλλόγους, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο σκακιστής της Σ.Ε. Βόλου, Χρήστος Γίτσης χωρίς να ηττηθεί από κανέναν αντίπαλο και στον οποίον απονεμήθηκε κύπελλο και χρυσό μετάλλιο. Τη δεύτερη θέση κέρδισε ο επίσης σκακιστής της Σ.Ε. Βόλου, Βασίλειος-Μάριος Κορώνας και την τρίτη θέση ο επίσης, αλλά νεαρός σκακιστής της Σ.Ε. Βόλου που συμμετείχε στο πρωτάθλημα ανδρών, Γιώργος Παπαδούλης. Οι δυο πρώτοι νικητές του πρωταθλήματος είναι παράλληλα και δάσκαλοι σκακιού στη Σ.Ε. Βόλου. Στη συνέχεια ο νέος αθλητής του συλλόγου Ζαϊρές Κων/νος κατετάγη 14ος και ακολούθησαν ο νεαρός Πρωτοψάλτης Π. 19ος, ο Λιάτσικος Σπ. 20ος και ο Ζγουλέτας Π. 21ος σε σύνολο 27 συμμετοχών.

         Οι τρεις πρωτοι νικητες του πρωταθληματος ανδρων, Γιτσης Χρ., Κορωνας Β. και Παπαδουλης Γ.

Το νεανικό πρωτάθλημα που διοργανώθηκε παράλληλα με το ανδρικό, αφορούσε τις  ηλικίες από 8 έως 18 ετών, σε έναν όμιλο των 30 συμμετοχών. Στη γενική βαθμολογία την κατάκτηση των τριών πρώτων θέσεων πέτυχαν αθλητές της Σ.Ε. Βόλου με 1ον και αήττητο το δεκάχρονο, Ζγουλέτα Ιωάννη, 2ον τον επίσης δεκάχρονο,  Παπαιωάννου Πάρη και 3ον το δωδεκάχρονο Ζγουλέτα Στέργιο που τελείωσε και αυτός αήττητος. Οι επιτυχίες για τους μικρούς αθλητές ήταν πολλές και ανά ηλικιακή κατηγορία, όπου, για την ηλικία των 8 ετών είχαμε 2η,3ηκαι 4η θέση για τους: Τσιαμανή Βασ., Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα και Βάσιλα Φαίδρα αντίστοιχα. Για την ηλικία των 10 ετών είχαμε κυριαρχία του συλλόγου στις πρώτες θέσεις: 1ος Ζγουλέτας Ι., 2ος Παπαιωάννου Π., 3ος Ραφτόπουλος Μ. και για τις υπόλοιπες: 4ος Τσαρσιταλίδης Κ., 5ος Βάσιλας Εκτ., 6ος Μαλαμούλης Δημ., 8ος Βεζαλής Λ. και 9ος Καπανιάρης Δ.  Για την ηλικία των 12 ετών τις δυο πρώτες θέσεις κατέκτησαν οι σκακιστές της Σ.Ε. Βολου, Ζγουλέτας Στ. 1ος και Σιούτης Γ. 2ος, ενώ 6ος βρέθηκε ο Λιάτσικος Ν.


          Οι νικητες του νεανικου πρωταθληματος με τη γ.γ. της Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. κα Βαϊοπουλου.

Το νεανικό δυναμικό του συλλόγου είναι καλής σκακιστικής παιδείας χάρη των σκακιστικών μαθημάτων που παρακολουθούν στο σύλλογο κάτι που αναδεικνύεται και στους σκακιστικούς αγώνες όπου οι επιτυχίες τους είναι πολλές.

Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν και δύο αθλητές του σκακιστικού τμήματος του Α.Ο. Αγριάς, ο Σουλικιας Αντ. στο ανδρικό, όπου κατετάγη 17ος και ο νεαρός Σουλικιας Γ. όπου στο γενική βαθμολογία του νεανικού κατετάγη 9ος στη δε κατηγορία των 12 ετών κατετάγη 4ος .


Στιγμιοτυπο απο τις σκακιερες του νεανικου πρωταθληματος.
Απο την εναρξη των αγωνων στο Πορφυρογενειο Ιδρυμα στην Αγρια.

Για την επιτυχή διοργάνωση των αγώνων των δυο τελευταίων γύρων σημαντική ήταν η συμβολή, των δύο σκακιστικών συλλόγων του Βόλου, της Σ.Ε. Βόλου και του Α.Ο. Αγριάς των οποίων οι διοικήσεις φρόντισαν κάθε λεπτομέρεια καθώς και η παρουσία στη γραμματεία των αγώνων, της γ. γραμματέως της Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. κας Γιώτας Βαϊοπούλου και του διαιτητή και μέλους της διοίκησης της Ε.Σ.Ο κου Κ. Παπαδούλη. Τέλος οι προσφορές γονέων των σκακιστών για τη λειτουργία μπουφέ, κατά την διάρκεια των αγώνων ήταν ευχάριστη ανάπαυλα για μικρούς και μεγάλους σκακιστές οι οποίοι αγωνίστηκαν στις αίθουσες του φιλόξενου «Πορφυρογένειου Ιδρύματος» που παραχωρήθηκε  μετά από ενέργειες  του Α.Ο. Αγριάς, για τη διοργάνωση αυτών των αγώνων. 

 

Αναμνηστικη στο τελος των αγωνων.

Στη συνεχεια παραθετουμε τις τελικες βαθμολογιες και των δυο πρωταθληματων στις γενικες καταταξεις αλλα και ανα κατηγορια στο νεανικο.


ΑΝΟΙΧΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ









Final Ranking









Rank Name Rtg Club Pts
1 ΓΙΤΣΗΣ  ΧΡΗΣΤΟΣ 2104 Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ 5
2 ΚΟΡΩΝΑΣ  ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1828 Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ
3 ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1788 Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ
4 ΚΡΟΜΜΥΔΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1865 Σ.Κ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ 4
5 ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 1659 Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 4
6 ΚΩΣΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 1689 Σ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ
7 ΤΣΙΤΟΥΡΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 1698 Σ.Α.ΛΑΜΙΑΣ
8 ΠΑΓΟΥΝΗΣ ΗΛΙΑΣ 1457 Σ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ
9 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠ. 1133 Σ.Ο.Β.ΕΥΒΟΙΑΣ
10 ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜ. 1114 Σ.Ο.Β.ΕΥΒΟΙΑΣ
11 ΣΕΛΛΟΥΝΤΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 1449 Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
12 ΔΑΛΑΝΙΚΑΣ  ΧΡΗΣΤΟΣ 1325 Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 3
13 ΛΟΥΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1740 Σ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ 3
14 ΖΑΙΡΕΣ-ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΣ Κ. 1000 Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ 3
15 ΓΟΥΓΟΥΛΑΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ 1000 Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
16 ΠΑΓΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Γ. 1564 Σ.Α.ΛΑΜΙΑΣ
17 ΣΟΥΛΙΚΙΑΣ  ΑΝΤΩΝΙΟΣ 625 Α.Ο.ΑΓΡΙΑΣ 2
18 ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ Βασ. 1790 Σ.Ο.Β.ΕΥΒΟΙΑΣ 2
19 ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ Π. 1435 Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ 2
20 ΛΙΑΤΣΙΚΟΣ ΣΠ. 1000 Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ 2
21 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΠΑΝ. 1248 Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ 1
22 ΑΝΕΣΤΗΣ  Ιωάννης 1809 Σ.Ο.Β.ΕΥΒΟΙΑΣ 1
23 ΠΙΤΤΑΣ  Νικόλαος 1541 Σ.Ο.Β.ΕΥΒΟΙΑΣ 1
24 ΚΟΤΟΥΖΑΣ ΦΩΤΙΟΣ 1016 Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 1
25 ΣΤΕΡΓΙΟΥ Γεώργιος 1168 Σ.Ν.Ο.ΛΑΜΙΑΣ 1
26 ΠΑΧΗ ΠΗΝΕΛΟΠΗ 1339 Σ.Α.ΛΑΜΙΑΣ 0
27 ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ Γ. 1330 Σ.Ο.Β.ΕΥΒΟΙΑΣ  0

Ο Χρ. Γιτσης πρωταθλητης Κεντρικης Ελλαδος για το 2013.


ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ Κ8 - Κ16 Κ18 Κ20 





Final Ranking







age group U08







Rank Name Rtg Type Pts
1 ΜΑΡΚΟΥ  ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 551 U08 3
2 ΤΣΙΑΜΑΝΗΣ  ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 456 U08 2
3 ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝ/ΝΑ 300 U08 2
4 ΒΑΣΙΛΑ  ΦΑΙΔΡΑ 250 U08 1





age group U10







Rank Name Rtg Type Pts
1 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ 1175 U10
2 ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ  ΠΑΡΗΣ 962 U10 5
3 ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ  ΜΑΝ. 819 U10 4
4 ΤΣΑΡΣΙΤΑΛΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 842 U10
5 ΒΑΣΙΛΑΣ  ΈΚΤΟΡΑΣ 546 U10 3
6 ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ  ΔΗΜ. 808 U10 3
7 ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ  ΑΝΔΡΕΑΣ 640 U10 3
8 ΒΕΖΑΛΗΣ  ΛΕΩΝΙΔΑΣ 400 U10 3
9 ΚΑΠΑΝΙΑΡΗΣ  Δ. 450 U10 1





age group U12







Rank Name Rtg Type Pts
1 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ  ΣΤΕΡΓΙΟΣ 1617 U12
2 ΣΙΟΥΤΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1055 U12 4
3 ΚΡΟΜΜΥΔΑΣ  ΔΗΜΟΣ 914 U12 4
4 ΣΟΥΛΙΚΙΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ 993 U12 4
5 ΜΠΑΛΩΜΕΝΟΣ  Δ. 1051 U12 3
6 ΛΙΑΤΣΙΚΟΣ  ΝΙΚΟΛΑΟΣ 600 U12 3
7 ΜΟΝΑΝΤΕΡΟΣ  ΦΩΤΙΟΣ 600 U12 2
8 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ 644 U12 0





age group U14







Rank Name Rtg Type Pts
1 ΣΑΜΟΥΡΗΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 694 U14 3
2 ΣΑΜΟΥΡΗΣ  ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 816 U14





age group U16







Rank Name Rtg Type Pts
1 ΜΟΥΡΙΔΗΣ  ΧΡΗΣΤΟΣ 1299 U16 4





age group U18







Rank Name Rtg Type Pts
1 ΖΑΧΑΡΙΟΥ  ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 1095 U18 4

 Το φωτογραφικο υλικο ειναι ευγενικη παραχωρηση του Αντ. Σουλικια του Α.Ο. Αγριας.

               Για τα πληρη αποτελεσματα, των σκακιστικων συναντησεων πατηστε:


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Σ. Ε.  ΒΟΛΟΥ

Πραγματοποιηθηκε το Σαββατο 2/2/2013, το εσωτερικο τουρνουα υποδομων με αγωνες ραπιντ των 10 λεπτων για καθε αθλητη. Η συμμετοχη των σκακιστικων τμηματων και των τριων προπονητων ( Μ.Αγγελη, Χρ. Γιτση και Β. Κορωνα) υπηρξε σχεδον καθολικη.
Οι αγωνες εγιναν στις φιλοξενες αιθουσες του 2ου Δημοτικου Σχολειου Βολου, με διαιτητη κληρωσεων τον Κ. Παπαδουλη, παρουσια των προπονητων των τμηματων και μελων του Δ.Σ. του συλλογου, οπως της προεδρου Δεσποινας Μουζαλα, του γραμματεα Ι. Σκοτεινιωτη, του ταμια Γ. Καβουρη αλλα και των παλαιων μελων/σκακιστων, Δ. Πετρουλια και Π. Ανδριωτη που ολοι τους βοηθησαν στην ομαλη διεξαγωγη των αγωνων.
Η συμμετοχη των σκακιστων εφθασε τους 43 με ηλικιες απο νηπια εως και φοιτητες που φοιτουν σε τμηματα του Πανεπιστημιου Θεσσαλιας.



Οι αγωνες ηταν 6 γυρων και συγκροτηθηκαν δυο γκρουπ, το Α με εμπειρους σκακιστες και το Β με πρωτοπειρους σκακιστες με το συναγωνισμο να ειναι αρκετα εντονος. Σε ολη τη διαρκεια των αγωνων εντονη ηταν και η παρουσια των γονεων των μικρων σκακιστων οι οποιοι
 ενημερωθηκαν για την αγωνιστικη δραστηριοτητα του 2012 και το αγωνιστικο προγραμμα της νεας χρονιας απο την προεδρο και το γραμματεα του συλλογου, λιγο πριν την κοπη της πιτας και τις βραβευσεις των πρωτων νικητων.


Αναλυτικα τα αποτελεσματα ανα γκρουπ εχουν ως εξης: με τις βαθμολογιες και τις σχετικες διακρισεις να αναγραφονται στο πλαι της τελικης καταταξης, οπου τα κοριτσια βραβευτηκαν ως ειδικη κατηγορια περαν της γενικης καταταξης.

ΓΚΡΟΥΠ  Α΄

1. ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Γεώργιος        5 β.    Χρυσό
2. ΚΟΦΦΑΣ Γεώργιος              4,5 β.    Αργυρό
3. ΚΟΤΤΑΡΗΣ Ευάγγελος     4,5 β.      Χάλκινο
4. ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ Αλέξανδρος 4 β.
5. ΤΣΙΤΣΙΡΙΚΗΣ Γρηγοριος         4 β.
6. ΣΑΚΚΟΠΟΥΛΟΣ Γεώργιος      3,5 β.
7. ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ  Παναγιώτης   3,5 β.
8. ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ Νίκος         3 β.
9. ΤΣΑΚΙΡΗΣ Κωνσταντίνος         3 β.
10. ΚΑΒΟΥΡΑ Παρασκευή 3 β.     Χρυσό
11. ΖΑΙΡΕΣ Ντίνος                 2 β.
12. ΠΑΠΠΑΣ Νίκος                 2 β.
13. ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ Σάββας         2 β.
14. ΛΑΦΗΣ Γιάννης                 2 β.
15. ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ  Εμμανουήλ 2 β.


ΓΚΡΟΥΠ  Β΄


1 ΚΟΥΝΑΣ Γεώργιος                         6       Χρυσό
2 ΣΙΟΥΤΗΣ   Γεώργιος                         5       Αργυρό
3 ΤΣΑΡΣΙΤΑΛΙΔΗΣ Κωνσταντίνος 5 Χάλκινο
4 ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ Παρης                  4
5 ΒΕΖΑΛΗΣ Λεωνίδας                         4
6 ΚΟΥΝΑΣ Κωνσταντίνος                 4
7 ΒΑΣΙΛΑΣ Έκτορας                         4
8 ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ Δημοσθένης         4
9 ΦΩΤΟΓΛΟΥ Γεώργιος                 4
10 ΧΑΤΖΙΡΗ Κατερίνα                         3,5 Χρυσό
11 ΚΥΡΙΑΖΗ Δήμητρα                         3 Αργυρό
12 ΚΥΡΙΑΖΗ Γεωργία                         3 Χάλκινο
13 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Ευθυμία         3
14 ΚΑΜΠΑΝΟΣ Παναγιώτης         3
15 ΚΑΠΑΝΙΑΡΗΣ Δημήτρης                 3
16 ΤΣΙΑΚΟΒΗΣ Διονύσιος                 3
17 ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ Δημήτρης                 2,5
18 ΤΣΑΝΤΙΔΗΣ Δημήτρης                 2,5
19 ΒΛΑΣΤΑΡΙΔΗΣ Μάριος                 2,5
20 ΚΑΦΙΔΑΣ Κωνσταντίνος                 2
21 ΡΑΦΤΟΠΟΥΛ Κωνσταντινα         2
22 ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ Χρυσάνθη                 2
23 ΣΟΑΡΕΣ    Ζοαο                         2
24 ΜΗΛΑΡΑΣ Βασίλης                 2
25 ΜΠΙΝΤΑΚΑ Μαρία                 2
26 ΒΑΣΙΛΑ Φαίδρα                         1,5
27 ΜΠΑΣΔΑΝΗΣ Νικόλαος                 1,5
28 ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΣ Άκης                 0



Το φωτογραφικο υλικο ειναι του Παν. Ανδριωτη, σκακιστη της Σ.Ε. Βολου.





ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ  2012-13
Η ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΒΟΛΟΥ.

Η ομάδα της Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ είναι η μεγάλη νικήτρια του FINAL FOUR που διοργάνωσε η Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. στον αγωνιστικό της χώρο στην Λαμία την Κυριακή 16/02/2013.
Στον πρωινό αγώνα της ημιτελικής φάσης, η Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ απέκλεισε το Σ.Ο. ΦΑΡΣΑΛΩΝ και ο Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ την ομάδα του Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ.
Το απόγευμα στον τελικό αγώνα, η Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ νίκησε τον Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ  μετά από σκληρό αγώνα με σκορ 2,5-1,5 και ανακηρύχθηκε Κυπελλουχος Κεντρικής Ελλαδας 2013. Οι Χρ. Γίτσης και Βασ. Κορώνας επικράτησαν των αντιπάλων τους, Αστ. Σκόδρα και  Γ. Λόκα, ο νεαρός Γ. Παπαδούλης ήλθε ισόπαλος του Σπ. Ναθαναήλ και ο Κ. Τζαμτζής ηττήθηκε από το Δ. Ντέρκο. 

   Στιγμιοτυπο απο τον τελικο Σ.Ε. Βολου - Σ.Σ. Λαρισας.

Στον μικρό τελικό, ο περσινος κυπελλουχος, Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ επικράτησε δύσκολα του Σ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Στους αγώνες του ΚΥΠΕΛΛΟΥ συμμετείχαν συνολικά 12 ομάδες:
Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ
Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ
Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ
Σ.Α. ΛΑΜΙΑΣ
Σ.Ο. ΒΟΡ.ΕΥΒΟΙΑΣ
Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ
Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
Σ.Κ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 
Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ 
Σ.Σ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
Σ.Ο. ΦΑΡΣΑΛΩΝ
Σ.Ο. ΑΓΡΙΑΣ


ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ


Την Πέμπτη  20-12, από τις 4-8 το απόγευμα  στο κτήριο του Αδαμόπουλου έγινε εσωτερικό σκακιστικό τουρνουά.  Αγωνίστηκαν 11 παιδιά από τα δύο τμήματα του Σαββάτου του Β. Κορωνα, (9.30 -10.30 και 10.30-12.00, 9 και 8 αντίστοιχα παιδιά).  Εγιναν  5  αγώνες και χρησιμοποιήθηκαν ρολόγια με  χρόνο 15' για τον καθένα. Επίσης δόθηκαν  μετάλλια 1ου, 2ου και 3ου νικητη. 
Τα παιδιά το καταχάρηκαν και πέρασαν πολύ ωραία. Στο χώρο των αγώνων παραβρεθηκαν, η αντιπροεδρος Βουλα Κορωνα, ο γραμματεας του συλλογου Γ.  Σκοτεινιώτης και ο ταμιας  Γ. Καβούρης, ο οποίος έδωσε τα μετάλλια στα παιδιά, παρουσία  γονέων.
Τα  αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:

ΙΩΑΝΝΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΒΑΘΜΟΊ         4,5
ΚΥΡΙΑΖΗ ΓΕΩΡΓΙΑ         "                   4
ΜΠΑΡΤΖΑΝΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ  "                  3,5
ΧΑΤΖΙΡΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ        "                  3
ΚΥΡΙΑΖΗ ΔΗΜΗΤΡΑ        "                 2,5
ΜΑΚΡΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ         "                2,5
ΙΩΑΝΝΟΥ ΧΡΥΣΑ            "                 2,5
ΒΛΑΣΤΑΡΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ   "                 2,5
ΒΑΣΙΛΑ ΦΑΙΔΡΑ             "                  2
ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ            2
ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ         1    
        

                                    





Το φωτογραφικο υλικο ειναι της Βουλας Κορωνας αντιπροεδρου της Σ.Ε. Βολου.                                                                                


ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΛΑΜΙΑΣ

Τουρνουά σκακιού «ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΑΒΑΦΗΣ» ,
4-5-6 Ιανουαρίου 2013

Η Σκακιστική Ακαδημία Λαμίας, η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. και το «Μέτωπο Συνεργασίας» συνδιοργάνωσαν με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή, στην Λαμία στο ξενοδοχείο «ΣΑΜΑΡΑΣ», το τουρνουά σκάκι «ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΑΒΑΦΗΣ» προς τιμήν του μεγάλου Αλεξανδρινού ποιητή  Κ. Καβάφη καθώς το 2013 συμπληρώνονται 150 χρόνια από τη γέννησή του. Σκοπός του τουρνουά ήταν, εκτός από το αγωνιστικό κομμάτι, η ανάπτυξη των δεσμών φίλιας και αλληλεγγύης μεταξύ των σκακιστών, η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών, η υιοθέτηση νέων ιδεών και προτάσεων άμεσα εφαρμόσιμων στα σκακιστικά δρώμενα, εμπνεόμενοι από το έργο του μεγάλου ποιητή. 

Υποστηρικτής και συμπαραστάτης το Ξενοδοχείο «ΣΑΜΑΡΑΣ» και η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας.  

Πληροφορίες για τα αποτελεσματα στην ιστοσελίδα:
http://www.esske.net/esske/ratings/show_tournament.php?tnumber=55





Β΄ ΓΥΡΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2012-2013
 
Τα  αποτελέσματα του Β΄ γύρου των αγώνων "ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2012-2013", έχουν ως ακολούθως:

Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ      1,5 - 2,5               
Σ.Ο. Βορ. ΕΥΒΟΙΑΣ – Σ.Ο.ΛΑΜΙΑΣ  0,5 - 3,5      

Τα αποτελεσματα ανα σκακιερα στην αναμετρηση Φ.Ο. Καρδιτσας -  Σ.Ε. Βολου ειναι τα παρακατω:

Μαρκαντώνης, Βασίλης   0 - 1   Γίτσης, Χρήστος
Παπαποστόλου, Αποστόλης   1/2 - 1/2   Τζαμτζής, Κώστας
Αθανασόπουλος, Νίκος   1 - 0   Καρανικόλας, Θεόδωρος
Κουμαδίτης, Θωμάς   0 - 1   Κόκκαλης, Αργύρης

 
Την ερχόμενη Κυριακή 16/12/2013 οι ημιτελικοι αγώνες έχουν ως ακολούθως:
 
Ι.   Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ  – Σ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ  
ΙΙ.  Σ.Ο.ΛΑΜΙΑΣ  – Σ.Σ.ΛΑΡΙΣΑ          
Διαιτητής κ. Καλτσάς

Μετά την λήξη των αγώνων, θα απονεμηθεί στην νικήτρια ομάδα, ο τίτλος της ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ για το 2012-2013 και θα της απονεμηθεί το Κύπελλο.



ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΚΥΠΕΛΛΟΥ Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. Α΄ ΓΥΡΟΥ

Τα αποτελεσματα του Α΄γυρου των αγωνων της περασμενης Κυριακης για το «Κυπέλλο Κεντρικής Ελλάδας 2012-2013»  έχουν ως ακολούθως:

Α΄ ΓΥΡΟΣ

1. Σ.Κ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ - Σ.Σ.ΛΑΡΙΣΑΣ   1,5 - 2,5   
2. Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΑΘΛΟΣ ΑΓΡΙΑΣ 4 - 0
3. Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ – Σ.Σ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ( Νικη της Σ.Ε.Β ανευ αγωνα)
4. Σ.Α.ΛΑΜΙΑΣ -  Σ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ 0 - 4 
5. Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ - Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 0,5 - 3,5
6. ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ- Σ.Ο.Β. ΕΥΒΟΙΑΣ 0,5 - 3,5

Φυσιολογικα χαρακτηριζονται τα αποτελεσματα του Α' γυρου με χαρακτη-ριστικο την μη καθοδο του Σ.Σ. Ελασσονας για τον αγωνα του στο Βολο (δεν συμπληρωσε τετραδα) αλλα και τη δυσκολη νικη του Σ.Σ.Λαρισας στα Τρι-καλα. 

                                                       Β΄ ΓΥΡΟΣ

Την επομενη Κυριακη 9/12/2012 θα γινουν δυο συναντησεις και οι νικητες προκρινονται στην τελικη φαση. 

Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ
Σ.Ο.Β. ΕΥΒΟΙΑΣ Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ

Στην τελικη φαση προκριθηκαν ανευ αγωνα ο Σ.Σ. Λαρισας και ο Σ.Σ. Φαρσαλων.



ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  

1ου ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ " ΦΙΛΙΑΣ & ΜΕΤΩΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ"

Με τέσσαρες σκακιστικές ομάδες συμμετείχε η Σκακιστική Ένωση Βόλου στην πρώτη φάση των σκακιστικών αγώνων για το 1ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ " ΦΙΛΙΑΣ & ΜΕΤΩΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ". Η σύνθεση των ομάδων ηταν 4μελης και αφορούσε, δυο ομάδες με σκακιστές  υψηλού ΕΛΟ και άλλες δυο ομάδες, με σκακιστές των λεγόμενων αναπτυξιακών ηλικιών. Στην αποστολή  συμμετείχαν οι παρακάτω 19 αθλητές: 

Γίτσης Χρ., Τζαμτζής Κ., Παπαδούλης Γ., Κορώνας Β., Παπαδουλης Β., Καρανικόλας Θ., Ζγουλέτας Στ., Κόκκαλης Α., Μυρωνίδου Δέσποινα, Κότταρης Ε., Καβούρα Εύη, Σιούτης Γ., Ζγουλέτας Ι., Παπαϊωάννου Π., Βάσιλα Φαίδρα, Ραφτοπούλου Κων/να, Βάσιλας Ε., Ραφτόπουλος Μ. και Μαλαμούλης Δ.

Ανα κατηγορια εχουμε τις παρακατω τελικες βαθμολογιες με τα αποτελεσματα των αγωνων καθε ομαδας του Βολου και τις ατομικες βαθμολογιες των σκακιστων μας ανα σκακιερα.


ΟΠΕΝ

1. Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ         5 β. 

2. Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ         5 β.

3. Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ      4 β.

4. Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ   3 β.

5. Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ           3 β.

6.     Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ Β΄       2 β.

7. Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ Β΄      2 β.

  8.    Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ Β΄  0 β.

      Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ

  1. Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ Β΄- Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ     0 – 4
  2. Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ     2 – 2
  3. Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ – Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ      4 – 0
  1. ΓΙΤΣΗΣ ΧΡ.               2 β./ 3 αγ.
  2. ΤΖΑΜΤΖΗΣ   Κ.         1 β./ 2 αγ.
  3. ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ  Γ.     1 β./ 2 αγ.
  4. ΚΟΡΩΝΑΣ  Β.           1,5 β./ 3 αγ.
  5. ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ  Β.     0,5 β/ 2 αγ.

      Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ Β΄

  1. Σ.Ε ΒΟΛΟΥ Β΄ - Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ        1 – 3
  2. Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ Β΄ -  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ Β΄   1 – 3
  3. Σ.Ε ΒΟΛΟΥ Β΄- Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ     0,5 – 3,5
  1. ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ  Θ.    0,5 β./ 3 αγ.
  2. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ  ΣΤ.         1 β./ 2 αγ.
  3. ΚΟΤΤΑΡΗΣ  ΕΥ.           1 β./ 3 αγ.
  4. ΚΟΚΚΑΛΗΣ  ΑΡΓ.        1 β./ 3 αγ.
  5. ΜΥΡΩΝΙΔΟΥ Δ.            0 β./ 1 αγ.

ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΕΣ

1.  Σ.Ο. ΣΑΧ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ        6 β

2.  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ                              4 β.

3.  ΜΙΚΤΗ ΛΑΜΙΑΣ                         4 β.

 4.  Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ                        2 β.

  5.  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ Β΄                           0 β.

  6. Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ                        0 β.

 

Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ

  1. ΜΙΚΤΗ ΛΑΜΙΑΣ – Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ           1 – 3
  2. Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ         1 – 3
  3. Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Σ.Ο. ΣΑΧ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ  1 – 1,5
  1. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ  Ι.         2 β./ 2 αγ.
  2. ΚΑΒΟΥΡΑ ΠΑΡ.       2 β./ 3 αγ.
  3. ΣΙΟΥΤΗΣ   Γ.             1 β./ 3 αγ.
  4. ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ Δ.    2 β./ 3 αγ

Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ Β΄

  1. Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ Β΄ - Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ             1 – 3
  2. Σ.Ο. ΣΑΧ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ Β΄    2,5 – 1
  3. Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ Β΄ - ΜΙΚΤΗ ΛΑΜΙΑΣ             1,5 – 2,5
  1. ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ Π.     1,5 β. / 3 αγ.
  2. ΒΑΣΙΛΑ ΦΑΙΔΡΑ           0 β. / 2 αγ.
  3. ΒΑΣΙΛΑΣ Ε.                  1 β. / 3 αγ.
  4. ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ Μ.      1 β. / 3 αγ.
  5. ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ Κ.      0 β. / 1 αγ.



ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!!

Με τη συμμετοχη 100 !! σκακιστων πραγματοποιηθηκε ο Σκακιστικος Μαραθωνιος στη Θεσσαλονικη.
 Απο πλευρας Σ.Ε. Βολου συμμετειχαν 3 σκακιστες με τελικη καταταξη ως εξης:

28ος Γιτσης Χρ.       (ΕΛΟ 2058) με 17 β.   και 16 νικες.
32ος Γκουντρας Κλ. (ΕΛΟ 1966) με 16,5 β και 15 νικες.
58ος Κοκκαλης Α.   (ανευ ΕΛΟ) με 10,5 β και 10 νικες.
81ος Τζαμτζης Κ.     (ΕΛΟ 1932) με 7,5 β.  και 6 νικες.


Δειτε τα πληρη αποτελεσματα στην ιστοσελιδα:



«2nd OPEN CHESS TOURNAMENTΚΑΡΠΕΝΗΣΙ 2012»,  

με διεθνή αξιολόγηση, 6 γυρων.

Οργανωση: ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ και

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΜΙΑΣ.

31 Αυγούστου εως Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2012.

Ο 6ος γυρος ανεδειξε και τον νικητη του τουρνουα αφου στην 1η σκακιερα η μονομαχια, Κουρκουνακη και Μητραντζα εληξε με νικη του πρωτου.

Ετσι οι τρεις πρωτοι του τουρνουα ειναι: 

1. ΙΜ Κουρκουνακης Ηλιας (ΜΠΣ ΝΕΩΝ ΛΕΡΟΥ "ΑΡΤΕΜΗ") 5 β.

2. Μητραντζας Αθανασιος (ΣΟ ΛΑΜΙΑΣ)  5 β.

3. Ιγνατιαδης Κωνσταντινος (Σ.Ο.ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ) 5 β.

 Οι σκακιστες του συλλογου μας κατελαβαν τις παρακατω θεσεις: 

6ος Γιτσης Χριστος με 4 β. 

12ος Παπαδουλης Γιωργος με 3,5 β. 

16ος  Καρανικολας Θεοδωρος με 3 β. 

και ο Πρωτοψαλτης Π. στην 24η θεση με 2 β.




ΙΚΑΡΟΣ-2012

ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ  ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΤΗΣ Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ

Επιτυχιες κατεγραψαν  νεαροι σκακιστες του συλλογου μας στο 35ο διεθνες τουρνουα ΙΚΑΡΟΣ 2012. 

Πρωτιες, για τους:  Ι. Ζγουλετα στην κατηγορια κατω των 10 και του Γ. Παπαδουλη στην κατηγορια κατω των 12.

Στη γενικη καταταξη επι συνολου 137 συμμετοχων σε 9 γυρους, για τους αθλητες του Βολου ειχαμε τις παρακατω θεσεις:

35ος Παπαδουλης Γ. με 5,5. β. (4 νικες, 3 ισοπαλιες, 2 ηττες), 48ος Κορωνας Βασ. με 5,0 β.(5 νικες και 4 ηττες), 56ος Μορες Κ. με 5,0 β. (5 νικες και 4 ηττες), 80ος Ζγουλετας Ι. με 4,0 β.(4 νικες και 5 ηττες), 88ος Ζγουλετας Στ. με 4,0 β.(4 νικες και 5 ηττες) και 94ος Ζγουλετας Π. με 3,5 β.(3 νικες, 1 ισοπαλια και 5 ηττες).

Οι σκακιστες του Βολου διασταυρωθηκαν και μεταξυ τους αλλα και με ενα παλιο γνωριμο του συλλογου τον βετερανο (FM) Χρυσανθο Πουντζα.

Σε αγωνες Ραπιντ με συμμετοχη 12 τετραμελων ομαδων η ομαδα του Βολου με την επωνυμια, "Μαζετες" κατελαβε την 4η θεση!  Την αποτελεσαν οι: Γ. Παπαδουλης, Κ. Μορες, Ι. Ζγουλετας και Στ. Ζγουλετας.

Νικητης του τουρνουα αναδειχθηκε και μαλιστα αηττητος ο 20χρονος Ουγγρος, Πητερ Προχασκα με 7.5 β. Τον νικητη αντιμετωπισαν οι Γ. Παπαδουλης και Κ. Μορες σε αγωνα Μπλαιντ-Σιμουλτανε με αλλους δυο νεαρους σκακιστες που διακριθηκαν στο τουρνουα.

 Ο πρωην σκακιστης του Βολου, (FM) Σωτ. Μαλικεντζος τερματισε 8ος με 6,5 β. 

Για περισσοτερες πληροφοριες γυρω απο το τουρνουα στην ιστοσελιδα: http://ikariachess.blogspot.gr/


2ο ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Συμμετοχη αθλητη μας και ασημενιο μεταλλιο.

Ολοκληρωθηκε στις 12 Αυγουστου το καλοκαιρινο τουρνουα Καστοριας στο οποιο συμμετειχε και ο μικρος αθλητης του συλλογου μας Μανολης Ραφτοπουλος. Απεσπασε ασημενιο μεταλλιο στην κατηγορια U10 ενω στη γενικη βαθμολογια κατεκτησε τη 18η θεση με 25 συμμετοχες. Πρωτος στο τουρνουα αναδειχθηκε ο Δημητριαδης Αλεξ. του Σ.Σ. Καστοριας με 5,5 β./6.


             4ο ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΝΕΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Το "4ο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Σκάκι Νέων-Νεανίδων", κάτω των 20 ετών, διεξηχθει αγωνιστικα απο τις 28 Αυγουστου στα Χανιά έως τις 3 Σεπτεμβρίου 2012.
 Βραβευτηκαν, εκτός από τους νικητές της γενικής κατάταξης, με κύπελλα και μετάλλια και οι νικητές/τριες στις ειδικές κατηγορίες κάτω των 8, 10, 12, 14, 16, 18 ετών.

Στο παραπανω τουρνουα συμμετειχε και ο μικρος αθλητης του συλλογου μας Μανολης Ραφτοπουλος στην κατηγορια U8 κατακτωντας την 68η θεση με 3 β. (3 νικες και 5 ηττες)


Το τουρνουα κερδισε ο Γαλλος IM Lagarde με 7,5 β., 2ος ο Ελληνας Λιοδακης Κ. με 7,5 β και 3ος  ο επισης Ελληνας Τζουγανακης Π.με 7 β.

             Πληροφορίες για τους αγώνες θα βρείτε στο: www.kydonchess.gr





ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 

ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2012 στο ΒΟΛΟ και ΑΙΔΗΨΟ.

Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας (ΕΣΣΚΕ), η Σ.Ε. Βόλου και ο Σ.Ο.Βορ. Εύβοιας, συνδιοργάνωσαν το Ανοικτό Ατομικό Πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδας  Ανδρών και  Γυναικών 2012, με Ελληνική αξιολόγηση στις 12-13 και 19-20  Μαϊου 2012  στο Βολο την πρωτη φαση και στα Λουτρά Αιδηψού τη δευτερη.

Νικητης αναδειχθηκε με 6 β/6 ο Χρ. Γιτσης της Σ.Ε. Βολου και στη δευτερη θεση με 4 β/6 βρεθηκαν ο Κωστης Απ. του Σ.Σ. Φαρσαλων και Κουτιδης Αθ. της Σ.Ε. Βολου. Ο νεαρος αθλητης του συλλογου μας Πρωτοψαλτης Παν. βραβευτηκε ως ο καλυτερος νεαρος σκακιστης του τουρνουα. Ολοι οι αγωνες του τουρνουα εχουν ηδη αξιολογηθει για το ELO της ΕΣΣΚΕ.

Δειτε τα αναλυτικα τα αποτελεσματα και την τελικη βαθμολογια στην ιστοσελιδα της ΕΣΣΚΕ ενω μπορειτε να παρακολουθησετε επιλεγμενες παρτιδες του τουρνουα:

(http://www.esske.net/esske/ratings/show_tournament.php?tnumber=35).




Ομαδικο και ατομικο πρωταθλημα μαθητικων αγωνων ΕΣΣΚΕ στη Λαμια. Νικες για το 2ο Δ. Σχολειο Βολου και για μαθητες της Μαγνησιας. Πατηστε στο παρακατω για να δειτε πληροφοριες και φωτο απο τους αγωνες.

                                                 



ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ 
ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 
( 8, 10, 12, 14 & 16 ετων ) 
στο Βολο, Σαββατο 20 και Κυριακη 21 Απριλιου 
στο "VOLOS PALACE HOTEL", (ευγενικη χορηγια). 

Ολοκληρωθηκαν με μεγαλη επιτυχια οι αγωνες, με τη συμμετοχη 35 σκακιστων και σκακιστριων ηλικιας απο 8 εως 16 ετων στο VOLOS PALACE HOTEL. Διεξηχθησαν, πρωταθλημα κορασιδων σε μια κατηγορια, πρωταθλημα παιδων Κ14-Κ16 σε μια κατηγορια και ανα κατηγορια πρωταθληματα παιδων Κ12, Κ10 και Κ8.  Οι βραβευσεις ομως καλυψαν ολες τις κατηγοριες σε αγορια και κοριτσια. Οι συμμετεχοντες προερχονταν απο Βολο, Αλμυρο, Βελεστινο, Λαρισα, Ελασσονα, Τρικαλα και Λαμια.
Οι αγωνες εχουν ηδη αξιολογηθει απο το συστημα της Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. και βρισκονται στην ιστοσελιδα: http://www.esske.net/esske/ratings/index.php


Τα πληρη αποτελεσματα εχουν ως εξης ανα κατηγορια:



ΑΓΟΡΙΑ 16







1 ΒΟΓΙΑΣ Φωτης 4 β χρυσο
2 ΚΟΠΑΝΟΣ Σωτηρης 3 β ασημενιο
3 ΜΟΛΟΧΑΣ Δημοσθενης 2,5 β χαλκινο






ΑΓΟΡΙΑ 14







1 ΚΟΤΤΑΡΗΣ Ευαγγελος 4 β χρυσο
2 ΚΟΦΦΑΣ Γεώργιος 3,5 β ασημενιο
3 ΣΑΚΚΟΠΟΥΛΟΣ Γ. 2,5 β χαλκινο
4 ΝΤΟΥΛΙΑΣ Χρηστος 2 β
5 ΒΟΛΑΓΚΑΣ Αποστολος 1,5 β
6 ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ Σαββας 1 β






ΑΓΟΡΙΑ 12







1 ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Γεώργιος 4 β χρυσο
2 ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ Παναγ. 2,5 β ασημενιο
3 ΜΟΡΕΣ Κωνσταντίνος 2 β χαλκινο
4 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ Στεργιος 1,5 β
5 ΣΙΟΥΤΗΣ Γεώργιος 0,5 β






ΑΓΟΡΙΑ 10







1 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ Ιωάννης 4,5 β χρυσο
2 ΣΟΥΛΙΚΙΑΣ Γεώργιος 4 β ασημενιο
3 ΚΡΑΝΑΣ Μαριος 3,5 β χαλκινο
4 ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ Παρις 3 β
5 ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ Νικολαος 3 β
6 ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ Κων. 3 β
7 ΜΠΑΡΑΚΟΣ Αποστολος 2 β
8 ΚΑΜΑΡΙΤΣΑΣ Διονυσιος 1 β
9 ΠΑΝΑΓΟΣ Νικολαος 1 β
10 ΚΥΡΙΑΖΗΣ Αλεξανδρος 0,5 β






ΑΓΟΡΙΑ 08







1 ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ Εμμανουηλ 4 β χρυσο
2 ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ Δημοσθενης 3,5 β ασημενιο
3 ΤΣΑΡΣΙΤΑΛΙΔΗΣ Κων. 3,5 β χαλκινο
4 ΖΑΡΚΑΔΗΣ Αχιλλεας 2 β
5 ΤΣΙΑΜΑΝΗΣ Βασιλειος 1 β
6 ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ Βασιλειος 1 β






ΚΟΡΙΤΣΙΑ  14








ΣΚΟΤΕΙΝΙΩΤΗ-ΣΤΑΦΥΛΑ Ευαγγ. 5 β χρυσο






ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12







1 ΑΓΓΕΛΗ Χαιδω 3 β χρυσο
2 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Νεφελη 2,5 β ασημενιο
3 ΓΟΥΣΗ  Κωνσταντινα 1 β χαλκινο






ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10








ΤΟΖΑΡΟΥ Ιφιγενεια 3,5 β χρυσο






ΚΟΡΙΤΣΙΑ 08








ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗ Μαριφυλη 0,5 β χρυσο










 ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ 2012

Διεξηχθηκαν οι αγωνες του Σχολικου Πρωταθληματος Σκακιου που φιλοξενηθηκαν στο 2ο Δ.Σ. Βολου με τη συμμετοχη 145 μαθητων - σκακιστων, Δημοτικων, Γυμνασιων και Λυκειων στο ατομικο Δημοτικων, αγοριων και κοριτσιων καθως και στο ομαδικο Γυμνασιων και Λυκειων. Αξιζει ενα μεγαλο μπραβο σ΄ολους τους μαθητες απο νηπια εως και Λυκεια αλλα και στους γονεις τους, που συμμετεχουν σε τετοιες ομορφες προσπαθειες. Οι πρωτοι νικητες καθε κατηγοριας βραβευθηκαν με κυπελλα και μεταλλια. Δειτε παρακατω τα πληρη αποτελεσματα ανα κατηγορια.

                                      Μικροι και μεγαλοι στη σκακιερα της αυλης συμμετεχουν στην παρτιδα.


Α, Β & Νηπιων. Αγορια



group Α










Rank SNo. Name Gr Pts Res.
4 17 ΤΣΙΑΜΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Α 4 0 ΚΥΠ/Χρ.
6 11 ΜΠΑΚΙΡΗΣ ΑΛΚΙΝΟΟΣ Α 3 0 Ασημ.
7 9 ΚΑΦΙΔΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Α 3 0 Χαλκ.
10 19 ΦΩΤΟΓΛΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ Α 0
12 6 ΙΩΑΝΝΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗΣ Α 2 1
13 15 ΣΟΛΔΑΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Α 2 0
14 14 ΣΟΛΔΑΤΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ Α 0
15 2 ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Α 0
17 3 ΑΣΠΡΟΥΔΗΣ ΗΛΙΑΣ Α 1 ½
18 13 ΣΚΟΥΡΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ Α 1 ½
19 18 ΤΣΙΩΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ_ΡΑΦΑΗΛ Α 0 0







group Β










Rank SNo. Name Gr Pts Res.
1 4 ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ Β 0 ΚΥΠ/Χρ.
2 12 ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Β 0 Ασημ.
3 10 ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜOΣΘΕΝΗΣ Β 4 1 Χαλκ.
5 16 ΤΣΑΡΣΙΤΑΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Β 0
8 5 ΒΕΖΑΛΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ Β 0
9 7 ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Β 0
11 1 ΑΓΓΕΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Β 0







group Νηπιων










Rank SNo. Name Gr Pts Res.
16 8 ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ Ν 0









                                 

Α, Β & Νηπιων. ΚΟΡΙΤΣΙΑ




group Α












Rank SNo. Name   Gr Pts Res.
3 5 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ F Α ½ Χρ.
4 7 ΣΟΥΛΙΚΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ F Α 3 0 Ασημ.








group Β












Rank SNo. Name   Gr Pts Res.
1 2 ΙΩΑΝΝΟΥ ΧΡΥΣΑ F Β 0 Χρ.
2 4 ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΟΥ ΜΑΡΙΦΥΛΛΗ F Β ½ Ασημ.








group Ν












Rank SNo. Name   Gr Pts Res.
5 6 ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ F Ν 0 Χρ.
6 1 ΒΑΣΙΛΑ ΦΑΙΔΡΑ_ΑΘΑΝΑΣΙΑ F Ν 2 0 Ασημ.
7 3 ΚΥΡΙΑΖΗ ΔΗΜΗΤΡΑ F Ν 1 0 Χαλκ.

                                 Οι νικητριες ομαδες του ομαδικου δημοτικων σχολειων κατα την απονομη.





Γ & Δ  ΑΓΟΡΙΩΝ



group Γ










Rank SNo. Name Gr Pts Res.
2 7 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Γ 6 0 ΚΥΠ/ Χρ.
4 23 ΜΠΑΡΑΚΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Γ 5 0 Ασημ.
5 27 ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ Γ 5 0 Χαλκ.
14 1 ΑΝΔΡΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ 4 0
18 15 ΚΟΥΡΚΟΥΝΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ Γ 0
21 22 ΜΠΑΚΙΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ Γ 0
26 28 ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Γ 3 0
27 19 ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Γ 3 0
28 38 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Γ 0
29 2 ΒΑΡΑΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Γ 0
34 14 ΚΟΡΩΝΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ 2 0
35 5 ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Γ 2 0
36 3 ΓΙΝΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Γ 2 0
38 31 ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΚΗΣ Γ 0 0







group Δ










Rank SNo. Name Gr Pts Res.
1 17 ΚΡΑΝΑΣ ΜΑΡΙΟΣ Δ 0 ΚΥΠ/Χρ.
3 37 ΤΖΙΦΑΣ-ΚΡΑΤΗΡΑΣ ΖΗΣΗΣ Δ 5 0 Ασημ.
6 21 ΜΑΝΤΖΙΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Δ 5 0 Χαλκ.
7 26 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Δ 5 0
8 24 ΠΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ Δ 0
9 12 ΚΑΡΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Δ 0
10 33 ΣΚΟΥΛΗΣ ΒΛΑΣΙΟΣ Δ 0
11 36 ΣΟΥΛΙΚΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Δ 4 0
12 20 ΛΑΦΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Δ 4 0
13 16 ΚΟΥΣΚΟΥΡΙΔΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Δ 4 0
15 32 ΣΚΟΤΙΔΗΣ ΓEΩΡΓΙΟΣ Δ 0
16 4 ΓΚΑΤΖΑΡΑΣ ΦΩΤΗΣ Δ 0
17 10 ΘΩΜΑΙΔΗΣ ΜΕΛΕΤΙΟΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Δ 0
19 34 ΣΚΟΥΡΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ Δ 0
20 9 ΘΕΟΤΟΚΟΓΛΟΥ ΟΡΕΣΤΗΣ Δ 0
22 18 ΚΡΙΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Δ 0
23 11 ΚΑΜΠΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δ 0
24 6 ΔΗΜΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Δ 3 0
25 30 ΠΟΘΗΤΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ Δ 3 0
30 8 ΖΟΥΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Δ 0

                       Οι νικητες του ατομικου Λυκειων, 2.Λαγαρας Στ., 1.Ρηγανεζης Μ., 3. Κοπανος Σ., και το 
                             1ο κοριτσι Ζουβα Κρυσταλλια μεταξυ των κ.κ. Παπαδουλη Κ. και Ανδριωτη Π.

Γ & Δ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ




group Γ












Rank SNo. Name   Gr Pts RtgSum
3 6 ΚΥΡΙΑΖΗ ΓΕΩΡΓΙΑ F Γ 3 0 Χρ.
6 8 ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ F Γ 0 Ασημ.
8 9 ΡΑΠΤΗ ΜΑΡΙΑ F Γ 2 0 Χαλκ.
10 7 ΜΟΥΚΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ F Γ 0 0








group Δ












Rank SNo. Name   Gr Pts RtgSum
1 5 ΚΑΤΣΑΡΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ F Δ 0 Χρ.
2 3 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ F Δ 4 0 Ασημ.
4 10 ΣΑΛΗ ΘΕΤΙΣ F Δ 3 0 Χαλκ.
5 2 ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ F Δ 0
7 1 ΑΝΔΡΙΤΣΑΝΟΥ ΜΑΡΙΑ F Δ 2 0
9 4 ΚΑΒΟΥΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ F Δ 0

                    Οι νικητες του group B των Γυμνασιων, 3.Σκοτεινιωτη Ευαγγελια, 2.Κοφφας Γ. και 1.Κοτταρης Ε.

Ε & ΣΤ ΑΓΟΡΙΩΝ



group Ε










Rank SNo. Name Gr Pts Res.
2 12 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ Ε 6 ½ ΚΥΠ./ Χρ.
5 19 ΚΟΥΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Ε 5 0 Ασημ.
7 20 ΚΟΥΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ Ε 5 0 Χαλκ.
12 16 ΚΙΤΣΟΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ Ε 4 0
21 28 ΠΑΠΑΓΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε 0
24 5 ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ Ε 0
26 38 ΤΣΙΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Ε 3 0
27 8 ΓΚΟΥΝΤΕΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Ε 3 0
30 7 ΓΚΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Ε 0
31 1 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε 0
32 40 ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Ε 0
34 27 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Ε 2 0
35 17 ΚΟΓΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ε 2 0
37 36 ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Ε 0
38 3 ΑΣΠΡΟΥΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ Ε 0







group ΣΤ










Rank SNo. Name Gr Pts Res.
1 29 ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤ 6 ½ ΚΥΠ. / Χρ.
3 32 ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΤ ½ Ασημ.
4 23 ΜΟΡΕΣ ΚΩΣΤΑΣ ΣΤ ½ Χαλκ.
6 31 ΠΡΙΦΤΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΣΤ 5 0
8 14 ΚΑΝΑΒΟΥΡΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΣΤ 0
9 39 ΧΑΛΕΒΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤ 0
10 15 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤ 0
11 22 ΜΑΤΖΑΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤ 0
13 34 ΣΑΛΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ ΣΤ 4 0
14 4 ΒΑΙΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤ 4 0
15 10 ΔΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤ 4 0
16 24 ΜΟΥΛΑΣ ΠΗΛΕΑΣ ΣΤ 0
17 21 ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤ 0
18 25 ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΤΣΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤ 0
19 37 ΤΣΑΝΤΙΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤ 0
20 26 ΝΤΑΝΤΑΛΗΣ ΝΙΚΟΣ ΣΤ 0
22 11 ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΤ 0
23 9 ΔΑΚΤΥΛΑΣ ΟΡΦΕΑΣ ΣΤ 0
25 30 ΠΑΠΠΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΤ 3 0
28 6 ΓΚΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤ 3 0

                                               Απο τις συναντησεις του ομαδικου των δημοτικων.

Ε & ΣΤ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ




group Ε













Rank SNo. Name   Gr Pts Res.
1 6 ΚΑΡΡΑ ΜΑΡΙΑ F Ε 0 Χρ.
2 3 ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ F Ε 0 Ασημ.
3 13 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ F Ε 0 Χαλκ.
8 12 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΝΕΦΕΛΗ F Ε 0
9 7 ΚΑΦΙΔΑ ΜΙΧΑΕΛΑ F Ε 2 0
12 8 ΜΑΡΟΥΛΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ F Ε 0
13 14 ΡΟΥΤΣΟΥ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ F Ε 0
14 11 ΠΑΝΤΑΖΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ F Ε 0 0








group ΣΤ












Rank SNo. Name   Gr Pts Res.
4 4 ΚΑΒΟΥΡΑ ΕΥΗ F ΣΤ 3 0 Χρ.
5 1 ΑΓΓΕΛΗ ΧΑΙΔΩ F ΣΤ 3 0 Ασημ.
6 2 ΓΟΥΣΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ F ΣΤ 3 0 Χαλκ.
7 10 ΠΑΙΠΑΗ ΕΥΑ F ΣΤ 3 0
10 5 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΕΥΡΙΔΙΚΗ F ΣΤ 2 0
11 9 ΜΟΜΠΙΛΟΥ ΕΙΡΗΝΗ F ΣΤ 2 0


ΟΜΑΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ 2012























Rank Team Gam. + = - MP Pts.
1 2ο ΒΟΛΟΥ 6 6 0 0 12 19½ ΚΥΠ/ Χρ.
2 ΑΓ. ΙΩΣΗΦ Α 6 4 1 1 9 15½ Ασημ.
3 2ο ΑΓΡΙΑΣ Β 6 4 1 1 9 14 Χαλκ.
4 4ο ΑΛΜΥΡΟΥ 6 3 1 2 7 13
5 2ο ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ 6 2 2 2 6 13
6 16ο ΒΟΛΟΥ Α 6 3 0 3 6 12
7 2ο ΑΓΡΙΑΣ Α 6 2 2 2 6 10½
8 ΑΓ. ΙΩΣΗΦ Β 6 3 0 3 6
9 5ο ΒΟΛΟΥ 6 2 1 3 5 11½
10 1ο ΒΟΛΟΥ 6 2 0 4 4 11
11 16ο ΒΟΛΟΥ Β 6 1 0 5 2
12 30ο ΒΟΛΟΥ 5 0 0 5 0

  

                                           Απο τις συναντησεις του ατομικου Γυμνασιων και Λυκειων.

ΑΤΟΜΙΚΑ Γυμνασιων-Λυκείων










group Α











Rank SNo. Name Gr Pts Res.
8 23 ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΘΑΝΑΣΗΣ Α 4 0 ΚΥΠ/ Χρ.
14 3 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Α 3 0 Ασημ.
18 24 ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ Α 0 Χαλκ.
22 13 ΚΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΝΑ Α 2 0 Χρ.
26 20 ΜΠΑΛΑΤΣΟΥΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ Α 1 0
27 5 ΖΟΥΒΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Α 1 0
30 22 ΜΠΟΤΣΟΒΑΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ Α 1 0







group Β











Rank SNo. Name Gr Pts Res.
1 14 ΚΟΤΤΑΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Β 0 ΚΥΠ/Χρ.
2 15 ΚΟΦΦΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Β 5 0 Ασημ.
6 28 ΣΚΟΤΕΙΝΙΩΤΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Β 4 0 Χαλκ./Χρ.
10 27 ΣΑΚΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Β 0
17 8 ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Β 3 0
19 1 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ Β 0
23 9 ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ Β 2 0
24 30 ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Β 2 0







group Γ











Rank SNo. Name Gr Pts Res.
7 12 ΚΟΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Γ 4 0 ΚΥΠ/Χρ.
9 6 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Γ 0 Ασημ.
21 7 ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ ΣΤΑΘΗΣ Γ 2 0 Χαλκ.
28 19 ΜΠΑΛΑΤΣΟΥΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Γ 1 0 Χρ.







group Λ











Rank SNo. Name Gr Pts Res.
3 26 ΡΗΓΑΝΕΖΗΣ ΜΙΧΑΗΛ Λ 5 0 ΚΥΠ/ Χρ.
4 16 ΛΑΓΑΡΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ Λ 0 Ασημ.
5 11 ΚΟΠΑΝΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Λ 4 0 Χαλκ.
11 18 ΜΟΛΟΧΑΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ Λ 0
12 2 ΓΙΑΝΝΑΚΟΣΙΑΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Λ 0
13 10 ΚΟΛΩΝΙΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Λ 0
15 17 ΜΑΤΡΑΚΟΥ ΤΖΙΛΝΤΙ Λ 3 0
16 25 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΩΝΣΤ/ΝΟΣ Λ 3 0
20 29 ΤΕΛΩΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ Λ 0
25 21 ΜΠΑΡΜΠΕΡΟΓΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Λ 2 0
29 4 ΖΟΥΒΑ ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ Λ 1 0 Χρ.
31 31 ΤΣΑΛΗ ΙΩΑΝΝΑ Λ 0 0


ΟΜΑΔΙΚΌ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ - ΛΥΚΕΙΩΝ 2012














  Team Gam. + = - MP Pts.
1 9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ Α 4 2 2 0 6 10½ ΚΥΠ/Χρ
2 3ο ΛΥΚΕΙΟ 4 2 2 0 6 10 ΚΥΠ/Χρ
3 ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ Α 4 2 2 0 6 7 Ασημ.
4 6ο ΛΥΚΕΙΟ 4 2 0 2 4 Ασημ.
  ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ Β 4 2 0 2 4 Χαλκ.
6 ΜΟΥΣΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ 4 2 0 2 4 4 Χαλκ.
7 9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ Β 4 1 0 3 2 0

                               Οι νικητες του group Γ των Γυμνασιων 1. Κοτοπουλος Απ., 2.Καραγιαννης Δημ., 
                                            3. Καρακασιδης Στ. υπο το βλεμμα του κ. Παπαδουλη Κ.


Το φωτογραφικο υλικο ειναι των: Παν. Ανδριωτη και Αντ. Σουλικια.


ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΣΚΕ 2012

Συνεχισθηκε την Κυριακη 18/3/2012, το κυπελλο της ΕΣΣΚΕ με την ομαδα της Σ.Ε. Βολου να αποκλειεται  στη Λαμια απο τον τοπικο Σ.Ο.Λαμιας με 1,5 - 2,5. Τα αποτελεσματα κατα σκακιερα εχουν ως εξης:
Στασινος Π. - Γιτσης Χρ. 0,5 - 0,5
Τσουμας Ηλ. - Καλυβιωτης Αλ. 1 - 0
Καρανδρεας Απ. - Πετρουλιας Δ. 0,5 - 0,5
Παπαδημητροπουλος Ευθ. - Παπαδουλης Β. 0,5 -0,5

Την προηγουμενη Κυριακη η ομαδα του Βολου ειχε αποκλεισει σε εκτος εδρας αγωνα το Φ.Ο. Καρδιτας με 1-3.

Ο τελικος του κυπελλου που θα γινει στις 8/4/2012 στη Λαμια, ο ΣΟ Λαμιας θα αντιμετωπισει το ΣΟΒ Ευβοιας ο οποιος προκριθηκε στον τελικο, ανευ αγωνα (ΣΣ Φαρσαλων).



     3ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2012

Στηv πολη του Αλμυρου 26 και 27 Φεβρουαριου 2012  διεξηχθησαν οι συναντησεις  του Final Four της Ε.Σ.Σ.Κ.Ε .  Στον τελικο της Καθαρης Δευτερας αναμετρηθηκαν ο Σ.Σ. Λαρισας και ο Σ.Ο. Λαμιας και για δευτερη συνεχη χρονια η ομαδα της Λαμιας στεφθηκε πρωταθλητρια Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. Η ομαδα της Λαμιας σε ολη τη διαρκεια του πρωταθληματος ειχε σταθερη αποδοση και ηττηθηκε μονο μια φορα (απο την ομαδα της Σ.Ε. Βολου).


                                     Η πρωταθλητρια ομαδα του Σ.Ο. Λαμιας.


                            Το τελικο αποτελεσμα αλλα και τα αποτελεσματα σε καθε σκακιερα εχουν ως εξης: 

Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ - Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ  3 - 5,5

1. ΣΚΟΔΡΑΣ ΑΣΤΕΡΙΟΣ - ΣΤΑΣΙΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1/2 - 1/2

2. ΓΚΟΝΕΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ - ΜΗΤΡΑΝΤΖΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1/2 - 1/2

3. ΝΤΕΡΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ 1 - 0

4. ΛΟΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΤΣΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ  0 -1 

5. ΠΑΥΛΙΔΟΥ ΒΑΓΓΕΛΙΤΣΑ - ---------------------- 1 - 0  α/α

6. -------------------------     - ΜΟΥΡΤΖΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ 0 - 1 α/α

7. -------------------------     - ΣΤΑΣΙΝΟΥ ΕΛΠΙΔΑ  0 - 1  α/α

8. ΣΚΟΔΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ - ΚΑΛΤΣΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 0 - 1

9. ΜΠΛΕΤΣΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΝΤΟΥΛΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 0 -1 

10. ΚΡΑΝΑΣ ΜΑΡΙΟΣ - ΣΤΑΣΙΝΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ 1 -0

Οι ελλειψεις στις σκακιερες εδωσαν απο την αρχη ενα προβαδισμα στην ομαδα της Λαμιας 1,5 βαθμου και με μια νικη επι πλεον στις σκακιερες ηταν αρκετο για να της δωσουν τον τιτλο.

                       Σκοδρας - Στασινος στην 1η σκακιερα και Γκονελας - Μητραντζας στη 2η σκακιερα.

Το φωτογραφικο υλικο προερχεται απο τον Γ. Παγουροπουλο της ΕΣΣΚΕ


 Τα αποτελεσματα των αναμετρησεων της ημιτελικης φασης της Κυριακης 26/02/2012 και ανα σκακιερα εχουν ως εξης:

Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ – Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ   4,5 - 4
  1. ΣΚΟΔΡΑΣ – ΓΙΤΣΗΣ               0 - 1
  2. ΚΟΡΩΝΑΣ - ΝΤΕΡΚΟΣ           1 - 0
  3. ΛΟΚΑΣ – ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ          0 - 1 
  4. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ Π. - ΚΟΓΙΑΣ         0 - 1
  5. ΠΑΥΛΙΔΟΥ – ΜΠΛΑΤΣΗ          0 - 1
  6. ανευ - ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ                    0 – 1  α/α
  7. ΤΟΥΛΟΥΠΗ – ανευ                 1 – 0  α/α
  8. ανευ – ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ  ΣΤ.          0 – 1  α/α
  9. ΜΠΛΕΤΣΑΣ – ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ Ι.   1 - 0
  10. ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ - ΚΡΑΝΑΣ     0 – 1

 Η ομαδα του Βολου κατεβηκε με δυο λιγοτερες σκακιερες και της Λαρισας με μια λιγοτερη. Συνολικα η Λαρισα, ξεκινησε με πλεονεκτημα 1,5 βαθμου εναντι μηδενος, γεγονος που της εδωσε και τη νικη εστω και με μισο βαθμο.

 


Σκοδρας - Γιτσης στην πρωτη σκακιερα και Κορωνας - Ντερκος στη δευτερη.

Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ  -  Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ   1,5 - 8

  1. ΚΑΛΤΣΑΣ Γ. – ΣΤΑΣΙΝΟΣ Π.      0 - 1 
  2. ΜΗΤΡΑΝΤΖΑΣ – ΚΑΨΙΩΤΗΣ       1 - 0
  3. ΣΤΕΡΓΙΟΥ – ΤΣΟΥΜΑΣ              0 - 1 
  4. ΚΕΠΠΑΣ  - ΑΒΔΕΛΙΔΗΣ Ν.         1 - 0 
  5. ΑΒΔΕΛΙΔΟΥ Ε. – ΠΑΧΗ             1 - 0 
  6. ΜΟΥΡΤΖΟΥ ΝΤΟΥΛΙΑ Β.         1 - 0
  7. ΣΤΕΡΓΙΟΥ -  ΣΤΑΣΙΝΟΥ Ε.          1 - 0 
  8. ΚΑΛΤΣΑΣ Δ. -  ανευ                    1 - 0 α/α
  9. ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ Κ. – ΝΤΟΥΛΙΑΣ ΧΡ.  0 - 1
  10. ΣΤΑΣΙΝΟΣ  ΣΤ. – ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ Β.  1 - 0 
   Η ομαδα της Σ.Ν.Ο. Λαμιας κατεβηκε με μια λιγοτερη σκακιερα και ξεκινησε με ποινη μισου βαθμου ( -0,5 ), του δε Σ.Ο.Λαμιας με πλεονεκτημα 1 βαθμου χωρις τελικα να ειναι και καθοριστικος.

 
Στασινος - Καλτσας Γ. στην πρωτη σκακιερα και Μητραντζας - Καψιωτης στη δευτερη.



5η σκακιερα, Μπλατση - Παυλιδου υπο το βλεμμα της γραμματεως της ΕΣΣΚΕ κας Γιωτας Βαγιοπουλου.






Το φωτογραφικο υλικο προερχεται απο το Γιαννη Σκοτεινιωτη της Σ.Ε. Βολου

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ

Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ (1) :  8β / 5α  =  14 ν. - 4 ισ.- 7 ηττ.
Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ (2) :  4β / 5α  =  8 ν. - 6 ισ. - 9 ηττ.

Ατομικες επιδοσεις σκακιστων ανα ομαδα σε ολο το πρωταθλημα.

Σ.Ε. Βολου(1):

1. ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ  4 / 4 (100%)
2. ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ   3 / 3  (100%)
3. ΓΙΤΣΗΣ  3,5  / 5  (70%)
4. ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Γ.  2 / 4  (50%)
5. ΤΖΑΜΤΖΗΣ  1 / 2 (50%) 
6. ΜΟΡΕΣ  1 / 2  (50%)
7. ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ  1,5 / 4 (37,5%)
8. ΜΠΛΑΤΣΗ ΖΩΗ  1 / 1  (100%)
9. ΚΟΡΩΝΑΣ Β.  1 / 1  (100%)
8. ΚΟΤΤΑΡΗΣ  1 / 1 (100%)
9. ΦΩΤΙΑΔΗΣ  1 / 1 (100%)
10. ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ 0 / 2 (0%)
11. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ Π.  0 / 1 (0%)

Σ.Ε. Βολου(2):

1. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ  3 / 4  (75%)
2. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΣΤ.  3,5 / 5 (70%)
3. ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ  1,5  / 3  (50%)
4. ΚΑΒΟΥΡΗΣ  0,5  /  4 (12,5%)
5. ΚΟΠΑΝΟΣ 0,5 / 2  (25%)
6. ΣΚΟΤΕΙΝΙΩΤΗΣ 0 / 1 (0%)
7. ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Β. 0 / 1 (0%)
8. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ Ι. 0 / 2 (0%)

Απο τις παραπανω επιδοσεις ξεχωριζουν εκεινες των Πετρουλια, Καρανικολα και Γιτση που επαιξε σε 5 αγωνες απο την πρωτη ομαδα αλλα και του Δημοπουλου και του νεαρου Ζγουλετα Στ. που επαιξε σε πεντε παρτιδες απο την δευτερη ομαδα.



                             ΕΦΥΓΕ Ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΕΝΤΙΣΟΠΟΥΛΟΣ

Ο αειμνηστος Κυριακος σε σκακιστικες στιγμες με αντιπαλο τον Ι. Συρνιωτη.

(Η φωτογραφια, ευγενικη παραχωρηση απο το αρχειο του Παν. Ανδριωτη)


Εφυγε σε ηλικια 66 ετων ενας απο τους στυλοβατες της Σκακιστικης Ενωσης Βολου των δεκαετιων του 70 και του 80, ο Κυριακος Μεντισοπουλος. Απο τους παλαιοτερους σκακιστες με α/μ 07626, με συμμετοχη στα διοικητικα της Ενωσης, υπηρξε και ενας απο τους ισχυροτερους σκακιστες του συλλογου με ELO 1995.


Στη μνημη του, φιλοξενουμε μια συνεντευξη που έδωσε το 2003 στον Παναγιωτη Ανδριωτη και ο οποίος μας την παραχωρησε για να φιλοξενηθει στην ιστοσελίδα μας:

 « -Σάββατο 12 Ιουλίου 2003-

 Ο ΣΤΥΛΟΒΑΤΗΣ ΤΟΥ ΣΚΑΚΙΟΥ ΣΤΟ  ΒΟΛΟ

Ένα σπουδαίο σκακιστή, μα ακόμη σπουδαιότερο άνθρωπο τον κ. Κυριάκο Μεντισόπουλο έχουμε την τιμή να φιλοξενούμε σήμερα στην στήλη μας, σε μια αποκλειστική συνέντευξη εφ όλης της ύλης που είχαμε μαζί του το περασμένο Σαββάτο. Με μεγάλη χαρά ξεδίπλωσε τις σκέψεις του, μεταφέροντάς μας νοερα, στην δεκαετία του εξήντα όταν ο αείμνηστος ιατρός Ευθύμιος Ασημακόπουλος του έμαθε τις πρώτες κινήσεις, μέχρι και σήμερα που ασχολείται με το σκάκι ανελλιπώς, μια κολόνια που κρατάει χρόνια… Η πρώτη λέσχη με πρόεδρο τον αείμνηστο Αλέξανδρο Γκαμαλέτσο ιδρύθηκε αρχές της δεκαετίας του εβδομήντα και βρισκόταν στην οδό Αργοναυτών μεταξύ Αντωνοπούλου - Ιωλκού, δίπλα από το κτίριο Μεταφτσή στον πρώτο όροφο. Από τότε υπήρξε η δική τους οδύσσεια μέχρι σήμερα που βρισκόμαστε στο κτίριο μεταξουργείου Νέας Ιωνίας, γιατί η εκάστοτε δημοτική αρχή του Βόλου, δεν έδωσε το κατάλληλο χώρο για να στεγαστεί η ένωση. Τότε, στα πέτρινα χρόνια παρά τα αναρίθμητα προβλήματα που αντιμετώπιζε η σκακιστική μας λέσχη, οι επιτυχίες ήταν αρκετές με αποκορύφωμα την διεκδίκηση μιας θέσης στο σαλόνι της εθνικής κατηγορίας. Ο συνταξιούχος υποδιευθυντής της τράπεζας Πίστεως, κ. Κυριάκος Μεντισόπουλος προέτρεψε τέλος τους νέους και όχι μόνο, να ασχοληθούν με το σκάκι μιας και προσφέρει απλόχερα πολλά οφέλη στον παίχτη όπως σεβασμό προς τον αντίπαλο, αναγνώριση των σφαλμάτων μας, βελτίωση της μνήμης και υπομονή. »

Λόγια του Κυριάκου Μεντισόπουλου για το σκάκι;

«Η μεγαλύτερη πικρία μου ήταν που δεν είχαμε την υποστήριξη του Δήμου Βόλου. Ασχολούταν όλοι με την τοπική ποδοσφαιρική ομάδα».

«Το σκάκι στο Βόλο θα έχει μέλλον μόνο όταν βρεθεί ένα κατάλυμα σε κεντρικό σημείο».

«Το παιδί, πρέπει να δει το σκάκι αποκλειστικά σαν χόμπι».

«Το ίνδαλμά μου, είναι ο εκάστοτε παγκόσμιος πρωταθλητής».

«Το 1970, ήμασταν μόλις είκοσι σκακιστές στο Βόλο».




3ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2012

Τελειωσε η πρωτη φαση του πρωταθληματος με τον 5ο και τελευταιο γυρο που ειχε τα εξης αποτελεσματα: 

Σ.Σ.ΛΑΡΙΣΑΣ

6

3 - 2 

8

Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ   (1)

Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ (1)

6

4,5 - 0 α/α

6

Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Σ.Ο.ΒΟΡ.ΕΥΒΟΙΑΣ   

4

4,5 - 0 α/α

4

Σ.Σ.ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Σ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ 

2

4 - 1

4

Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ   (2)

Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ (2)

2

4 - 1

2

Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ   



Στη τελικη φαση προκρινονται τεσσερις ομαδες.  Ο Σ.Ο. Λαμιας(1), η Σ.Ε. Βολου (1), ο Σ.Σ. Λαρισας και ο Σ.Ο.Β. Ευβοιας.


Οι δυο ομαδες του Βολου τελειωσαν τις υποχρεωσεις της πρωτης φασης με ηττες. Η πρωτη ομαδα ηττηθηκε απο το Σ.Σ. Λαρισας με 2 - 3 και η δευτερη ομαδα της Σ.Ε. Βολου απο τον Σ.Σ. Φαρσαλων με 1 - 4.

Κατα σκακιερα τα αποτελεσματα εχουν ως εξης:

Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ -  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ (1)  3 - 2 

1. ΣΚΟΔΡΑΣ - ΓΙΤΣΗΣ  0 - 1

2. ΤΖΑΜΤΖΗΣ - ΝΤΕΡΚΟΣ 0 - 1

3. ΛΟΚΑΣ - ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ  1 - 0

4. ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ - ΑΓΓΕΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ  1 - 0 

5. ΝΑΘΑΝΑΗΛ - ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ 1 - 0


Σ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ  -  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ (2)  4 - 1

1. ΛΟΥΚΑΣ Δ. - ΚΑΒΟΥΡΗΣ Γ. 1 - 0

2. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡ. - ΚΩΣΤΗΣ ΑΠ. 0 - 1

3. ΚΟΥΡΔΟΥΚΛΑΣ ΑΠ. - ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΣΤ.  0,5 - 0,5

4. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ Ι. - ΠΑΓΟΥΝΗΣ ΗΛ.  0 - 1 

5. ΛΙΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΡ. - ΚΟΠΑΝΟΣ ΑΠ.  0,5 - 0,5 

Τα τονισμενα ονοματα ανηκουν στους σκακιστες του Βολου

Η ομαδα της Σ.Ε. Βολου (2) στα Φαρσαλα: Καβουρης Γ. - Ζγουλετας Ι. - Δημοπουλος Χρ. -Ζγουλετας Στ. - Κοπανος Σ.

Η τελικη βαθμολογια  ειναι:

1. Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ (1)      8β.

2.  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ (1)        8β.

3. Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ           8β.

4. Σ.Ο.Β. ΕΥΒΟΙΑΣ       6β.

  5. Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ     5β. *

6. Σ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ     4β.

7.  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ (2)       4β.

8. Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ(2)       4β.

9. Σ.Σ.ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ     3β.*

10. Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ      2β.

10. Α.Ο. ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ  0β.

* Σύμφωνα με την προκήρυξη έχει αφαιρεθεί 1 βαθμός από τον  Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ και τον  Σ.Σ.ΕΛΑΣΟΝΑΣ λόγω του ότι δεν προσήλθαν σε ένα γύρο .




4ος Γυρος

Συνεχισθηκε το πρωταθλημα με τους αγωνες του 4ου γυρου. Διπλη η νικη των ομαδων του Βολου επι των ομαδων της Λαμιας. 

Στον  πρωτο αγωνα η πρωτη ομαδα της Σ.Ε.Βολου επικρατησε με 3-2 της αντιστοιχης του Σ.Ο. Λαμιας αν και οι φιλοξενουμενοι προηγηθηκαν, πετυχαινοντας πρωτοι δυο νικες στην τριτη και τεταρτη σκακιερα. Η ομαδα του Βολου ειναι η πρωτη που εξασφαλισε τη συμμετοχη της στο Final Four  στα τελη του μηνα. 

Στον αλλο αγωνα η δευτερη ομαδα της Σ.Ε. Βολου νικησε το Σ.Ν.Ο. Λαμιας με 3 -2 μονο που εδω ο Βολος ξεκινησε με ευκολη νικη στην πεμπτη σκακιερα. 

Οι σκακιστες και των τεσσαρων ομαδων πριν τον αγωνα.

Κατα σκακιερα τα αποτελεσματα εχουν ως εξης:

Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ (1) - Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ (1)  3 - 2

1. ΓΙΤΣΗΣ ΧΡ. - ΣΤΑΣΙΝΟΣ Π. 1 - 0

2. ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΘ. - ΤΖΑΜΤΖΗΣ Κ.  0 - 1 

3. ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Γ. - ΤΣΟΥΜΑΣ ΗΛ.  0 - 1 

4. ΚΑΡΑΝΔΡΕΑΣ ΑΠ. -  ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ  ΧΡ.  1- 0 

5. ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ Δ. - ΚΑΛΤΣΑΣ Δ.  1 - 0


Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ (2) - Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ  3 - 2

1. ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Β. - ΚΑΛΤΣΑΣ Γ.  0 - 1

2. ΚΑΨΙΩΤΗΣ Ν. - ΚΑΒΟΥΡΗΣ Γ.  1 - 0

3. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡ. - ΣΤΕΡΓΙΟΥ Γ.  1 -  0

4. ΑΒΔΕΛΙΔΗΣ Ν. - ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΣΤ.   0 - 1

5. ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ ΑΛ. - ΚΑΛΤΣΑΣ ΗΡ.  1 - 0 


Τα πληρη αποτελεσματα και των αλλων αγωνων εχουν ως εξης:

Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ   (1)

6

3 - 2 

6

Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ (1)

Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

4

4,5 - 0,5

4

Σ.Ο.ΒΟΡ.ΕΥΒΟΙΑΣ

Σ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ 

2

1,5 - 3

4

Σ.Σ.ΛΑΡΙΣΑΣ

Σ.Σ.ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ  

2

4,5 - 0,5

2

Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ (2)

Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ   (2)

2

3 - 2

2

Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ   




3ος γυρος

Την Κυριακη 29 Ιανουαριου συνεχισθηκε το πρωταθλημα με τις δυο ομαδες της Σ. Ε . Βολου, η μεν πρωτη να επικρατει του Σ.Σ. Ελασσονας με  3,5 - 0,5  η δε δευτερη να ταξιδευει στην Αιδηψο για τον αγωνα της με το Σκακιστικο Ομιλο Βορ. Ευβοιας. 

Στο παιχνιδι του Βολου, η Ελασσονα κατεβηκε χωρις αθλητες στις δυο τελευταιες σκακιερες και ως εκ τουτου  το παιχνιδι ξεκινησε με 2 ποντους υπερ του Βολου και ποινη για την Ελασσονα -1 β. Κατα σκακιερα τα αποτελεσματα εχουν ως εξης:

1. Γιτσης Χρ. -  Ζαρκαδης Ι.  0 - 1

2.  Παγωνης Ι. -  Παπαδουλης Γ.   0,5 - 0,5

3.  Μορες Κ. - Δριστελλας Νικ.  1 - 0

4.  ------------------  - Πετρουλιας Δ.  0 - 1  α/α

5.  Καρανικολας Θ. -  -------------------  1 - 0  α/α

Οι παικτες των δυο ομαδων πριν την εναρξη του αγωνα. Απο αριστερα, Μορες-Παπαδουλης Γ.-Καρανικολα-Γιτσης-Πετρουλιας-Ζαρκαδης-Παγωνης-Δριστελλας

Οι σκακιστες των δυο συλλογων πριν τον αγωνα. Απο αριστερα: Μορες-Παπαδουλης Γ.-Καρανικολας-Γιτσης-Πετρουλιας-Ζαρκαδης-Παγωνης και Δριστελλας.

Στην Αιδηψο η δευτερη ομαδα  της Σ.Ε. Βολου εχασε με 2 - 3 απο το Σ.Ο.Β. Ευβοιας  με τα αποτελεσματα ανα σκακιερα να εχουν ως εξης:

1.  Ανεστης - Καβουρης Γ.   1 - 0

2.  Δημοπουλος - Χαραλαμπιδης  1- 0

3. Νικολαου - Ζγουλετας Στ.  0,5 - 0,5

4. Καλυβιωτης - Μουριδης  0,5 - 0,5

5. Σουλιαδης - Κοπανος  1 - 0

Τα τονισμενα ονοματα ανηκουν στους Βολιωτες σκακιστες.


Στιγμιοτυπο απο την αιθουσα του αγωνα οπου σε πρωτο πλανο ειναι η 1η σκακιερα και ακολουθουν οι υπολοιπες στο βαθος. Οι αθλητες της Σ.Ε.Βολου(2) ειναι στα δεξια της φωτογραφιας. 


 Τα πληρη αποτελεσματα του 3ου γυρου εχουν ως εξης:

Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ

4

4 - 1

4

Σ.Σ.ΛΑΡΙΣΑΣ

Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ   (1)

4

3,5 - 0,5

2

Σ.Σ.ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ  

Σ.Ο.ΒΟΡ.ΕΥΒΟΙΑΣ  

2

3 - 2

2

Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ (2)

Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ (2)

2

1 - 4

2

Φ.Ο.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 

0

3 - 2

2

Σ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ 




ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  2ου ΓΥΡΟΥ -  Κυριακή 22/1/2012 


Σ.Σ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ   -    Σ.Ο.  ΛΑΜΙΑΣ  0 - 5

Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ   -    Σ.Ο. ΒΟΡ.ΕΥΒΟΙΑΣ  3 - 2

Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ ( 2 )   -    Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ (1)      2 - 3  

Σ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ     -     Α.Σ. ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ  5 - 0 α/α

Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ     -      Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ  3,5 - 1,5

Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ  bye

Σκακιστικος εμφυλιος στο 2ο γυρο για τις δυο  ομαδες του Βολου με την  πρωτη ομαδα της Σ.Ε. Βολου να επικρατει δυσκολα  της δευτερης ομαδας με 3 - 2 .

Κατα σκακιερα τα αποτελεσματα εχουν ως εξης:

1. Καβουρης Γ. -  Παπαδουλης Γ.   0,5 - 0,5

2. Μορες  Κ. - Δημοπουλος Χρ.   0 - 1

3. Ζγουλετας Στ. -  Καραισκος  Χρ.  0,5 - 0,5

4. Καρανικολας  Θ. - Καλυβιωτης Αλ.  1 - 0

5. Σκοτεινιωτης  Ι. - Κοτταρης  Ε.  0 - 1  



ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ου ΓΥΡΟΥ

Για το 1ο γυρο, η 1η  ομαδα της Σ. Ε. Βολου  αντιμετωπισε τον Φ.Ο. Καρδιτσας στην αιθουσα του συλλογου στο κτιριο Αδαμοπουλου  και νικησε με 4,5 - 0,5 .

Αναλυτικα κατα σκακιερα τα αποτελεσματα εχουν ως εξης:


  1.  Γιτσης - Μαρκαντωνης             0,5 - 0,5
  2. Φραγκος - Παπαδουλης Γ.       0 - 1
  3.  Καραϊσκος - Μιχαηλος              1 - 0
  4. Βασιλοπουλος Α. - Φωτιαδης   0 - 1
  5.  Καρανικολας - Κουμαδιτης      1 - 0



Οι αθλητες και των δυο συλλογων σε αναμνηστικη φωτογραφια πριν τον αγωνα.

Διακρινονται απο αριστερα: Βασιλοπουλος-Μιχαηλος-Φωτιαδης-Φραγκος-Μαρκαντωνης-Καρανικολας-Κουμαδιτης-Γιτσης-Καραϊσκος-Παπαδουλης Γ.


Τα αποτελεσματα των αγωνων του 1ου  γυρου έχουν ως εξης:  

Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 1

 

5 - 0

 

Σ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ

Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ

 

1 - 3,5

 

Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ

Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ 1

 

4,5 - 0,5

 

Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Α.Ο. ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ

 

 0 - 4

α/α 

Σ.Σ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Σ.Ο. Β. ΕΥΒΟΙΑΣ

 

3 - 2

 

Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2

Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ 2

 

 

 

Bye





 

 

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΒΟΛΟΥ

Ανεπίσημο εσωτερικό τουρνουά

Φθινόπωρο 2011

Συνεχιζεται  το ανεπίσημο εσωτερικό τουρνουά χωρίς αξιολόγηση που ξεκίνησεστις 5/11/2011 με τη συμμετοχη δεκατριων σκακιστων. Σκοπός του τουρνουά είναι η προπόνηση των αθλητών της ενόψει της επόμενης αγωνιστικής χρονιάς.

Θα παίζεται ένας γύρος κάθε εβδομάδα, σε μέρα και ώρα που θα συμφωνούν οι δύο αντίπαλοι. 

Τόπος διεξαγωγής: Κτήριο Αδαμόπουλου, Ρήγα Φεραίου 193 - Γλαδστωνος. Αν οι δύο αντίπαλοι συμφωνήσουν, μπορούν να παίξουν αλλού την παρτίδα τους.

Σύστημα: Οι αγώνες διεξαγονται με σύστημα πουλ απλών συναντήσεων.

1ος ΓΥΡΟΣ

ΚΑΒΟΥΡΗΣ - ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ    1 - 0

ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ - ΚΟΡΩΝΑΣ      0 - 1

ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ - ΤΖΑΜΤΖΗΣ    0 - 1 

ΚΟΥΤΙΔΗΣ - ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ      0 - 1

ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Γ. - ΣΚΟΤΕΙΝΙΩΤΗΣ

ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Κ. - ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ

ΓΙΤΣΗΣ  Bye 

2ος ΓΥΡΟΣ

ΣΚΟΤΕΙΝΙΩΤΗΣ - ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Κ.

ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ - ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Γ.

ΤΖΑΜΤΖΗΣ - ΚΟΥΤΙΔΗΣ        1 - 0 

ΚΟΡΩΝΑΣ - ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ    1 - 0

ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ - ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ   0 - 1

ΓΙΤΣΗΣ - ΚΑΒΟΥΡΗΣ  1 - 0

Bye  ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ

3ος ΓΥΡΟΣ

ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ - ΓΙΤΣΗΣ

ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ - ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ  1 - 0

ΚΟΥΤΙΔΗΣ - ΚΟΡΩΝΑΣ    0 - 1

ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Γ. - ΤΖΑΜΤΖΗΣ   0,5 - 0,5

ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Κ. - ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ 

ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ - ΣΚΟΤΕΙΝΙΩΤΗΣ   1 - 0

ΚΑΒΟΥΡΗΣ  Bye

4ος ΓΥΡΟΣ

ΚΟΡΩΝΑΣ - ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Γ.  1 - 0 

ΚΑΒΟΥΡΗΣ - ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ 0 - 1

5ος ΓΥΡΟΣ

ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ - ΤΖΑΜΤΖΗΣ  0,5 - 0,5

ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ - ΚΑΒΟΥΡΗΣ  0,5 - 0,5

6ος ΓΥΡΟΣ

ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ - ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ 0 - 1

ΚΟΡΩΝΑΣ - ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ 0 - 1

ΓΙΤΣΗΣ - ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Γ. 0,5 - 0,5

7ος ΓΥΡΟΣ

ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ - ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ 1 - 0
ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ Γ. - ΚΑΒΟΥΡΗΣ 0,5 - 0,5

8ος ΓΥΡΟΣ

ΓΙΤΣΗΣ - ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ  1 - 0


4o OPEN CHESS TOURNAMENT U18

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ

Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας, που συνδιοργάνωσε η Ένωση με την Σκακιστική Νεανική Ομάδα Λαμίας στην Λαμία, στην αίθουσα των σκακιστικών ομίλων της πόλης.

Σε ένα ισχυρότατο τουρνουά έξη γύρων  με  ελβετικό σύστημα κληρώσεων,  που συμμετείχαν περισσότεροι από 40 αθλητές και αθλήτριες σκακιστικών σωματείων της ΕΣΣΚΕ,  πρωταθλητής Κεντρικής Ελλάδας εφήβων και νεανίδων για το 2011, αναδείχθηκε ο αθλητής της Σ. Ε. Βόλου Στέργιος Ζγουλέτας. 

Παρόν στην τελετή λήξης ο Gran Master Σπύρος Σκέμπρης, ο οποίος εξήρε το έργο της Ένωσης,  λέγοντας χαρακτηριστικά: «η ΕΣΣΚΕ προσφέρει  τεράστιο και σημαντικότατο σκακιστικό έργο  στην Κεντρική Ελλάδα».

Στο παράλληλο όπεν τουρνουά των γονιών των σκακιστών, αυτός που συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς ήταν ο Παναγιώτης Ζγουλέτας, επίσης αθλητής της Σ. Ε.  Βόλου.




Οι νικητες του τουρνουα με τον GM Σπ. Σκεμπρη.






Για περισσοτερες πληροφοριες στην ιστοσελίδα του τουρνουα :


http://solamias.blogspot.com/





1ο OPEN CHESS TOURNAMENT ME ΔΙΕΘΝΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ U2200 - ΛΑΡΙΣΑ 2011

ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΧΡ. ΓΙΤΣΗΣ ΤΗΣ Σ. Ε. ΒΟΛΟΥ

Απο την παρτιδα Γιτση (δεξια στη φωτο) - Γκουκουματη.






Ολοκληρωθηκε και ο 6ος γυρος του τουρνουα που διεξηχθει στη Λαρισα. Νικητης του τουρνουα ο Γιτσης Χρ. της Σ.Ε. Βολου με 5.5 β. αφου ηρθε ισοπαλος στο τελευταιο παιχνιδι  με τον Τσεκουρα Βασ. του Σ.Ο. Παλαμα που ηρθε 2ος με 5 β. Με τους ιδιους βαθμους και ο Σκοδρας Αστ. του Σ.Σ. Λαρισας που τερματισε 3ος. Σημαντικη εμφανιση πραγματοποιησαν ο νεαρος Ευγενιδης Νικ. του Σ.Σ. Λαρισας που με 4.5 β. τερματισε στην 6η θεση και ο δεκαχρονος σκακιστης  Ζγουλετας Στεργιος της Σ.Ε. Βολου που τερματισε 8ος με 4.5 β. Συμμετειχαν τελικα 69 σκακιστες εκ των οποιων εικοσιπεντε (25) δεν ολοκληρωσαν το τουρνουα. Πρεπει να σημειωσουμε τον μεγαλο αριθμο παιδιων σχολικης ηλικιας τα οποια αντιμετωπισαν με επιτυχια και μαλιστα ανταγωνιστικα, εμπειρους σκακιστες, αφου πετυχαν αξιοζηλευτες επιδοσεις. Αξιζουν συγχαρητηρια στους διοργανωτες για την αψογη διοργανωση. Οι αγώνες, εγιναν στο Γαλλικό Ινστιτούτο Λάρισας στη Κούμα 28 και το σύστημα διεξαγωγής των αγώνων ηταν  Ελβετικό 6 γύρων. 

Το τουρνουά έχει παραληθφεί από τη FIDE. 
Μπορείτε στο παρακάτω link να δείτε τις λεπτομέρειες του τουρνουά.




 Απο πλευρας της Σ.Ε. Βολου, ειχαμε 17 συμμετοχες ολων των επιπεδων και ηλικιων. Απο πλευρας επιτυχιων η κατακτηση της 1ης θεσης απο τον Χρ. Γιτση και μαλιστα αηττητος, ειναι μια επιβεβαιωση του υψηλου επιπεδου του σκακιστη. Η αμεσως επομενη επιτυχια ανηκει στον νεαρο Ζγουλετα Στεργιο στην 8η θεση που εξεπληξε ευχαριστα ολους.

Στη συνεχεια παραθετουμε με τη σειρα καταταξης ολες τις συμμετοχες του Βολου με τους βαθμους / αγωνες, αποτελεσματα ( νικες- ισοπαλιες-ηττες ) και αποδοση στο τουρνουα.

1. Γιτσης Χρ.              5,5 β/6 ( 5/1/0) 2051 

8. Ζγουλετας Στ.       4,5 β./6 ( 4/1/1) 1696

18. Μορες Κ.            3,5 β./6 ( 3/1/2) 1252

25. Ζγουλετας Ι.           3 β./6 ( 3/0/3) 1271

26. Πρωτοψαλτης Π.       3/6 ( 3/0/3) 1107

27. Ζγουλετας Π.             3/6 ( 2/2/2) 1202

28. Σακκοπουλος Γ.        3/6 ( 3/0/3) 1068

30. Καλυβιωτης Αλ.         3/6 ( 3/0/3) 1262

32. Δημοπουλος Χρ.     2,5/6 ( 1/3/2) 1223

33. Παπαδουλης Γ.       2,5/4 ( 2/1/1) 1672  *

38. Κοπανος Σωτ.         2,5/5 ( 2/1/2) 1210  *

53. Σκοτεινιωτης Ι.           1/3 ( 1/0/2) 1163  *

55. Κουνας Γ.                  1/4 ( 1/0/3) 1253  *

57. Κουνας Κ.                  1/4 ( 1/0/3) 1101  *

60. Ραφτοπουλος Εμμ.     1/6 ( 1/0/5) 796

61. Παπαιωαννου Π.         1/6 ( 1/0/5) 851

64. Καλαμπουκας Κ.         0/4 ( 0/0/4) 420  *

Μια ακομη συμμετοχη σκακιστη που προπονειται στη Σ.Ε Βολου ειναι και του Τσιτσιρικη Γρ. του Α.Σ.Ο. Ναυπακτου, που τερματισε στην 11η θεση με 4 β./6 (4/0/2) 1682.

Οι παικτες με αστερισκο * δεν επαιξαν ολες τις παρτιδες.

Δειτε τα αποτελεσματα ολων των γυρων και την πληρη βαθμολογια:   κάνοντας κλικ εδώ



Στο σκακι συναντωνται ολες οι γενιες.


Το φωτογραφικο υλικο ειναι των: Δημοπουλου Χρ. και Παγουροπουλου Γ.

 



1ο OPEN CHESS TOYRNAMENT - ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ 2011

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 4 Σεπτέμβρη στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Καρπενησίου, το 1o ανοικτό πρωτάθλημα σκάκι. Παρόντες ήταν 120 σκακιστές και σκακίστριες από όλη την Ελλάδα. Ανάμεσά τους μεγάλα ονόματα όπως ο GM Σπύρος Σκέμπρης , ο IM Ηλίας Κουρκουνάκης, ο FM Αλέξανδρος Γκόγκολης, ο Κλεάνθης Βαφειάδης κ.α. Οι άριστες συνθήκες φιλοξενίας των αθλητών και αθλητριών στα ξενοδοχεία της περιοχής, καθώς και η άψογη διεξαγωγή του τουρνουά, διαμόρφωσαν ένα καταπληκτικό κλίμα , αντάξιο μιας σπουδαίας σκακιστικής γιορτής.
Η τελική βαθμολογία, τα αναλυτικά αποτελέσματα όλων των γύρων, οι αποδόσεις των αθλητών και στα δύο group , βρίσκονται στον σκακιστικό ιστότοπο : 
http://chess-results.com/fed.aspx?lan=1&fed=GRE
Συγχαρητήρια σε όλους τους σκακιστές που συμμετείχαν στο τουρνουά.                                                                                                                                                                                         
        
Φωτο απο την αιθουσα των αγωνων.
   
   Νικητης του Τουρνουα ο GM Σπ. Σκεμπρης του Σ.Ο. Καβαλας με 5,5 β., δευτερος ο FM Αλεξ. Γκογκολης του Σ.Ο. Ηλιουπολης με 5 β. και τριτος ο Κλ. Βαφειαδης του Σ.Σ. Πευκων Θεσσαλονικης με 5 β.Με τους ιδιους βαθμους αλλα τεταρτος και ο Δ. Λιακος του Σ.Σ. Λαρισας. 

Στο τουρνουα ειχαμε και συμμετοχες σκακιστων του συλλογου μας.Στο γκρουπ Α με 61 συμμετοχες, ο Χρ. Γιτσης  τερματισε 11ος με 4 β. ( 4 νικες και 2 ηττες ), ο Γ. Παπαδουλης τερματισε στην 26η θεση με 3 β. ( 3 νικες και 3 ηττες ), ο Κ. Μορες στη 37η θεση με 2,5 β.
 ( 2 νικες , 1 ισοπαλια και 3 ηττες ) ο Β. Παπαδουλης 42ος με 2,5 β. ( 1 νικη, 3 ισοπαλιες  και 2 ηττες ) και ο Π. Πρωτοψαλτης στη 51η θεση με 2 β. ( 2 νικες και 4 ηττες ). Στο γκρουπ Β με 42 συμμετοχες τα αδελφια Ζγουλετα τα καταφεραν πολυ καλα αφου ο Στεργιος στεφθηκε νικητης με 6 β ( αηττητος ), ο δε Ιωαννης, τερματισε  8ος με 4 β. ( 4 νικες και 2 ηττες ). 


                                                  
                       ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ 3ων ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΤΗΣ Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΙΚΑΡΙΑ

Τρεις σκακιστες του συλλογου μας ελαβαν μερος στο διεθνες τουρνουα της Ικαριας και στην τελικη βαθμολογια κατελαβαν τις παρακατω θεσεις επι 114 συμμετοχων και  9 αγωνες με τους αντιστοιχους βαθμους:

33ος - Παπαδουλης Γ. με 5,5 β.

73ος - Παπαδουλης Β. με 4 β.

76ος - Μορες Κ. με 4 β.

Στατιστικα στοιχεια των αγωνων τους: Παπαδουλης Γ. 5 ν. - 1 ισ. - 3 ητ.,

Παπαδουλης Β. 2 ν. - 4 ισ. - 3 ητ. και Μορες Κ. 4 ν. - 5 ητ.

Στο τουρνουα μπλιτς οι ιδιοι σκακιστες κατελαβαν τις παρακατω θεσεις με τους αντιστοιχους βαθμους σε 7 αγωνες:

24ος - Παπαδουλης Γ. με 4 β.

28ος - Παπαδουλης Β. με 4 β.

35ος - Μορες Κ. με 3,5 β. 


           

  

ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ


Μέσα σε εγκάρδια σκακιστική ατμόσφαιρα, που βοήθησε να παιχτούν παρτίδες υψηλού επιπέδου, ολοκληρώθηκε την Κυριακή 19 Ιουνίου, στην πόλη της Λαμίας το «Ατομικό Πρωτάθλημα ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΣΚΕ 2011» που συνδιοργάνωσε ο Σ.Ο. Λαμίας και η Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας (Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.)

Η τελική κατάταξη των τριών πρώτων :

ΑΝΔΡΕΣ

1. Γίτσης Χρήστος 5.5 2. Γκονέλας Νίκος 5.5 3. Τσούμας Ηλίας 5.5

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

1Δόγανου Κωνστανίνα 3.5 2. Σιρκέλη Φανή 3 3. Μαγδαληνού Δήμητρα 3

                            

                       Στη φωτογραφια οι δυο πρωτοι στον μεταξυ τους αγωνα.

Ιδιαίτερη μεγάλη σημασία έχει και το γεγονός ότι οι αθλητές αγωνίσθηκαν γνωρίζοντας ότι η Ελληνικη Σκακιστικη Ομοσπονδία  ( ΕΣΟ ) δεν θα αξιολογήσει τις παρτίδες τους, ενέργεια εντελώς αυθαίρετη και παράνομη.

Επιλεγμένες παρτίδες βρίσκονται στην ιστοσελίδα της ΕΣΣΚΕ στην δ/νση: www.esske.net και στο www.greekbase.gr 

Στην τελετή βράβευσης παρόν και ο επίτιμος πρόεδρος του Σ.Ο. Λαμίας ,κ. Βασίλης Φρόντζος, ο χαρισματικός ηγέτης του Σκακιστικού Ομίλου Λαμίας εδώ και τριάντα χρόνια, ο οποίος αποτελεί όχι μόνο ένα σύμβολο άξιου και άριστου αθλητή αλλά και ανθρώπου.


Βραβεύθηκαν επίσης οι σκακιστές Σκόδρας Αστέριος πρόεδρος ΕΣΣΚΕ , Μπαρμπής Αθανάσιος αθλητής , έφορος αγώνων Σ.Ο.Β. Εύβοιας και Καραμπινάς Αντρέας , αθλητής Φ.Ο. Καρδίτσας, για την πολύχρονη και σημαντική προσφορά τους στο σκάκι της Κεντρικής Ελλάδας.

              Συγχαρητήρια στον Σ.Ο. Λαμίας και την Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. για την άψογη διοργάνωση.

 


         

  

                    



Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.


 ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΣΣΚΕ ΓΙΑ ΤΟ 2011 Ο Σ. Ο. ΛΑΜΙΑΣ 


Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η διοργάνωση των τελικών, του ομαδικού

 πρωταθλήματος της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας 

( Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. ),  που πραγματοποιήθηκε στις 26 και 27 Μάρτη 2011, στα 

Λουτρά Αιδηψού.

 

Πρωταθλητής αναδείχθηκε, ο Σ.Ο.Λαμίας, κατακτώντας την πρώτη θέση.


Δεύτερος κατετάγη ο Σ.Ο.Β. Εύβοιας, την τρίτη θέση κατέκτησε η Σ.Ν.Ο. 


Λαμίας,  ενώ στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Σ.Σ. Ελασσόνας.


Οι αγώνες διεξήχθησαν υπό το πνεύμα φιλίας και αθλητικής άμιλλας, ενώ εντυπωσιακή ήταν η φιλοξενία που πρόσφερε ο  Σ.Ο.Β.  Εύβοιας.

 

Τα αποτελέσματα των αγώνων:

 

Σάββατο 26 Μαρτίου (ημιτελικοί):


Σ.Ν.Ο. Λαμίας

 

      1-6


    

Σ.Ο. Λαμίας

Σ.Ο.Β. Εύβοιας

 

      5-2

 

Σ.Σ. Ελασσόνας


 

Κυριακή 27 Μαρτίου, τελικοί:


Σ.Ο. Λαμίας

 

  5½ -2½

 

Σ.Ο.Β. Εύβοιας    ( τελικός )

Σ.Σ. Ελασσόνας

 

     2 - 3

 

Σ.Ν.Ο. Λαμίας  ( μικρός τελικός )


 


 


 


 




ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΒΟΛΟΥ 


ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2011

 

 

Το πρωτάθλημα της ΕΣΣΚΕ ξεκίνησε στις 16-01-2011 και ολοκληρώθηκε μετα από 5 γύρους στις 20-03-2011.

Τα αποτελέσματα της Σκακιστικής Ένωσης Βόλου στους πέντε γύρους ήταν τα εξής:

 

1.  Α.Σ. ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ  - Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ   1-5   

 2.  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ  - Α.Ο.«ΠΗΓΑΣΟΣ» ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ  5 – 0,5

 3.  Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ  - Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ    3 – 2,5

 4.  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ  - Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ    3 – 3

 5.  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ  - Σ.Σ  ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ   3,5 – 2,5

Η τελική βαθμολογική κατάταξη των ομάδων διαμορφώθηκε ως εξής:

 

  1. Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ                         10
  2. Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ                          7
  3. Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ                            7
  4. Σ.Σ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ                    6
  5. Σ.Ο.Βορ. ΕΥΒΟΙΑΣ                  6
  6. Σ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ                      6
  7. Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑΣ                        4
  8. Φ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ                     4
  9. Α.Ο. ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ        2
  10. Σ.Ο. ΠΑΛΑΜΑ                         2 
  11. Α.Σ. ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ                    0

Η επόμενη φάση του πρωταθλήματος είναι το Final four, όπου θα τεθούν αντιμέτωπες οι τέσσερις πρώτες ομάδες της τελική κατάταξης.



ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. 2011

 

Μέσα σε γιορτινή ατμόσφαιρα, μαθητές και μαθήτριες από την Φθιώτιδα, Ευρυτανία, Λάρισα, Μαγνησία, Τρίκαλα, Καρδίτσα και τις περιοχές των Δήμων, Ιστιαίας, Ωρεών και Αιδηψού, συναντήθηκαν το Σαββατοκύριακο 12-13 Μάρτη 2011 στα εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη στην Λάρισα, στο μεγάλο σκακιστικό ραντεβού της χρονιάς, τα σχολικά πρωταθλήματα που διοργάνωσε η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας, Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. 

 

Τα χαρακτηριστικά του φετινού σχολικού πρωταθλήματος ήταν η μεγάλη συμμετοχή των μαθητών και των μαθητριών, οι υψηλού επιπέδου αγώνες και η άριστη διεξαγωγή των πρωταθλημάτων από τους εθελοντές διαιτητές και τεχνικούς.

 

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες, στους γονείς τους για την ηθική και οικονομική συμμετοχή, συγχαρητήρια στους ακούραστους εθελοντές διαιτητές μας και τεχνικούς, που για δύο ολόκληρες μέρες δούλεψαν για την επιτυχία της διοργάνωσης, στους διευθυντές των αγώνων, την κ . Βαϊοπούλου Γιώτα και κ. Παναγιώτη Βιττωράτο και στον επικε-φαλής διαιτητή κ. Δημήτρη Τσώρο.

Στα ατομικά πρωταθλήματα, οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες από τη Μαγνησία πέτυχαν τις παρακάτω διακρίσεις:

Στην 1η θέση: ( 9 χρυσά μετάλλια )   Κορώνας Βασίλειος στον όμιλο του Λυκείου, Κότταρης Ευάγγελος στην Α Γυμνασίου, Μορες Κωνσταντίνος στην Ε Δημοτικού, Κούνας Γεώργιος στην Δ Δημοτικού, Ζγουλέτας Ιωάννης στην Β Δημοτικού, Βασιλας Έκτορας-Ιωάννης στην Α Δημοτικού, Σκοτεινιώτη-Σταφυλά Ευαγγελία στην Α Γυμνασίου, Καρρα Μαρία στη Δ Δημοτικού, Γεωργακοπουλου Ευθυμία Γ Δημοτικού.

Στην 2η Θέση: ( 11 αργυρά μετάλλια ),  Κοτοπούλου Μαρίνα στη ΣΤ Δημοτικού, Καβουρα Παρασκευή στη Ε Δημοτικού, Κατσαρού Ελευθερία στην Γ Δημοτικου, Κοπανος Σωτηρης στη Γ Γυμνασίου, Κοτοπουλος Απ. στη Β Γυμνασίου, Παπαδουλης Βασ. στην Α Γυμνασίου, Παπαδουλης Γεώργιος στην Ε Δημοτικού,  Κούνας Κωνσταντίνος στη Δ Δημοτικού, Κρανας Μαριος στη Γ Δημοτικού,   Παπαιωαννου Παρης  στη Β δημοτικού, Μαλαμουλης Δημοσθένης στην Α Δημοτικού

Στην 3η θέση: ( 7 χάλκινα μετάλλια )  Γεωργακοπούλου Θεοδώρα  στην Α Γυμνασίου, Καβουρα Χριστίνα στη Γ Δημοτικού, Καραγιάννης Δημήτριος στη Β Γυμνασίου, Βολάγκας Αποστόλης στην Α Γυμνασίου, Οικονομίδης Σάββας στη ΣΤ Δημοτικού, Καλαμπούκας Κ.  στη Γ Δημοτικού, Βεζαλής Λεωνίδας στην Α Δημοτικού.

Αναλυτικά τις συμμετοχές, τα αποτελέσματα καθώς και του νικητές-νικήτριες ανά κατηγορία μπορείτε να δειτε στη συνέχεια:

 




  ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΒΟΛΟΥ


          ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ 2011


Το Σάββατο 19 και την Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2011 διεξήχθησαν με ιδιαίτερη επιτυχία στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου τα Σχολικά Πρωταθλήματα Σκακιού Μαγνησίας 2011 με τη συμμετοχή 120 μαθητών και 21 ομάδων από 13 σχολεία.

Οι αγώνες οργανώθηκαν σε 9 ομίλους. Το Σάββατο 19 Φεβρουαρίου διεξήχθησαν οι ατομικοί αγώνες των μαθητών των Δημοτικών Σχολείων και το ομαδικό πρωτάθλημα Λυκείων – Γυμνασίων. Την Κυριακή 20 Φεβρουαρίου διεξήχθη το ομαδικό πρωτάθλημα των Δημοτικών Σχολείων και το ατομικό πρωτάθλημα των μαθητών Λυκείου – Γυμνασίου.

Οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων αγωνίστηκαν σε έξι διαφορετικούς ομίλους, χωρισμένοι ανά τάξη, ενώ οι μαθητές Γυμνασίων – Λυκείων σε ένα ενιαίο όμιλο. Στον όμιλο της Α’ Δημοτικού είχαμε και τη συμμετοχή δύο Νηπίων.

Τα αποτελέσματα ανα κατηγορία για τις πρώτες θεσεις είναι τα εξής:

ΑΤΟΜΙΚΟ ΝΗΠΙΩΝ - ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ 

Κατηγορία ατομικού νηπίων

1ος  ΤΣΙΑΜΑΝΗΣ  ΒΑΣΙΛΗΣ

2ος  ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Κατηγορία Α΄ Δημοτικού

  1. ΒΕΖΑΛΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ
  2. ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ
  3. ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

Κατηγορία Β΄ Δημοτικού

  1. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
  2. ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΗΣ
  3. ΜΠΑΡΑΚΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

1η μαθήτρια ΓΚΑΡΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ – ΞΕΝΙΑ

Κατηγορία Γ΄Δημοτικού

  1. ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
  2. ΤΖΗΦΑΣ – ΚΡΑΤΗΡΑΣ ΖΗΣΗΣ
  3. ΛΑΦΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

1η μαθήτρια ΚΑΤΣΑΡΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Κατηγορία Δ΄Δημοτικού

  1. ΚΟΥΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  2. ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ
  3. ΣΙΟΥΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

1η μαθήτρια ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ

Κατηγορία Ε΄Δημοτικού

  1. ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  2. ΜΟΡΕΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
  3. ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

1η μαθήτρια ΚΑΒΟΥΡΗ ΕΥΗ

Κατηγορία ΣΤ΄Δημοτικού

  1. ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ  ΝΙΚΟΣ-ΆΓΓΕΛΟΣ
  2. ΛΕΩΝΗΣ  ΜΙΧΑΛΗΣ
  3. ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ  ΣΑΒΒΑΣ

1η μαθήτρια ΚΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΝΑ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ 

Στο ομαδικό πρωτάθλημα των Δημοτικών Σχολείων συμμετείχαν 17 ομάδες από 10 Δημοτικά Σχολεία. Τις πρώτες θέσεις κατέλαβαν: 

1. 2ο Δ.Σ. Βόλου ( Α΄ ομάδα ): Παπαδουλης Γ., Πριφτης Διαμ., Αγγλογαλλος Αν.,

                                                  Καλοχριστιανακη Στέλλα.

2. 2ο Δ.Σ. Βόλου ( Β΄ ομάδα ): Σιουτης Γ., Λιολιος Ι., Λιατσικος Ν., Καβουρα Εύη.

3.  16ο Δ.Σ. Βόλου: Πρωτοψάλτης Π., Ματζανας Γ., Μαρουσος Ιωσήφ, Μπαλατσουκα  Χριστίνα, Γούλας Κ., Τσονακης Χρ.

ΑΤΟΜΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΩΝ

Στη κατηγορία ατομικού Α΄ Γυμνασίου

1ος Κότταρης Ευάγγελος
2ος Παπαδούλης Βασίλης 
3ος Σακκόπουλος Γεώργιος
1η μαθήτρια Σκοτεινιώτη - Σταφυλά Ευαγγελία

Στη κατηγορία ατομικού Β΄ Γυμνασίου

1ος Γρηγορίου Φώτης
2ος Κοτόπουλος Απόστολος
3ος Καραγιάννης Δημήτριος
1η μαθήτρια Μπαλατσούκα Βασιλική

Στη κατηγορία ατομικού Γ’ Γυμνασίου

1ος Μολόχας Δημοσθένης
2ος Κόπανος Σωτήρης – Αλέξανδρος
3ος Λιθαδιώτης Δημήτριος