Invited & Contributed Minisymposia

 

Invited Minisymposia

Invited MS01 - Time-dependent partial differential equations
Organized by: Marlis Hochbruck, Buyang Li and Tobias Jahnke
Chair contact: tobias.jahnke@kit.edu
 
Invited MS02 - Geometric integration
Organized by: Ernst Hairer and Brynjulf Owren
Chair contact: brynjulf.owren@math.ntnu.no
 
Invited MS03 - Time-stepping methods for ODEs
Organized by: Adrian Hill
Chair contact: masath@bath.ac.uk
 
Invited MS04 - Inverse problems and data assimilation
Organized by: Melina Freitag and John Harlim
Chair contact: mamamf@bath.ac.uk
 
Invited MS05 - Algebraic and combinatoric approaches
Organized by: Hans Munthe-Kaas and Ander Murua
Chair contact: hans.munthe-kaas@uib.no
 
Invited MS06 - Numerical integration of non-autonomous dynamical systems
Organized by: Sergio Blanes
Chair contact: serblaza@imm.upv.es
 
Invited MS07 - Molecular dynamics
Organized by: Carsten Hartmann and Robert Skeel
Chair contact: hartmanc@b-tu.de
 
Invited MS08 - High-dimensional problems
Organized by: Andre Uschmajew
Chair contact: uschmajew@ins.uni-bonn.de
 
Invited MS09 - Adaptivity and moving meshes
Organized by: Chris Budd
Chair contact: mascjb@bath.ac.uk
 
Invited MS10 - Nonlocal partial differential equations and graph-based techniques for imaging
Organized by: Carole-Bibiane Schoenlieb, Yves Van Gennip and Daniel Tenbrinck, Matthew Thorpe
Chair contact: Y.Vangennip@nottingham.ac.uk, mthorpe@andrew.cmu.edu

Invited MS11 - Emerging methods for scalable atmosphere and ocean modelling
Organized by: Nigel Wood, Tom Melvin and John Thuburn
Chair contact: nigel.wood@metoffice.gov.uk
 
Invited MS12 - Differential algebraic equations
Organized by: Caren Tischendorf
Chair contact: tischendorf@math.hu-berlin.de
 
Invited MS13 - Computational chemistry
Organized by: Caroline Lasser
Chair contact: classer@ma.tum.de
 
Invited MS14 - Numerical methods for stochastic systems
Organized by: David Cohen and Rob Scheichl
Chair contact: david.cohen@umu.se
 
Invited MS15 - Computational Biology and Medicine
Organized by: Carlos Lopez
Chair contact: c.lopez@vanderbilt.edu
 
Invited MS16 - Time-domain boundary integral and partial differential equations 
Organized by: Lehel Banjai
Chair contact: L.Banjai@hw.ac.uk
 
Invited MS17 - Numerical methods for surface PDEs
Organized by: Charles Elliott and Vanessa Styles
Chair contact: V.Styles@sussex.ac.uk
 
Invited MS18 - Geometrical numerical integration of fluid and plasma flows
Organized by: Eric Sonnendrucker
Chair contact: sonnen@ipp.mpg.de


Invited MS19 - Multiscale modelling: numerical methods and applications
Organized by: Assyr Abdulle and Frederic Legoll
Chair contact: frederic.legoll@enpc.fr,  assyr.abdulle@epfl.ch


Contributed Minisymposia

 
Contributed MS20 - Numerical treatment of oscillatory problems
Organized by: Raffaele D'Ambrosio, Luis Rández 
Chair contact: rdambrosio@unisa.it, randez@unizar.es, monti@unizar.es, 
 
Contributed MS21 - Tensor approximations of multi-dimensional PDEs
Organized by: Boris Khoromskij and Sergey Dolgov
Chair contact: bokh@mis.mpg.deS.Dolgov@bath.ac.uk
 
Contributed MS22 - Modelling, theory and approximation of nonlinear waves
Organized by: Vassilios Dougalis and Angel Duran
Chair contact: doug@math.uoa.grangel@mac.uva.es
 
Contributed MS23 - Methods for the nonlinear Schrödinger equations, solitary waves and discrete patterns
Organized by: Erwan Faou and Takayasu Matsuo
Chair contact: erwan.faou@inria.frmatsuo@mist.i.u-tokyo.ac.jp
 
Contributed MS24 - Splitting methods: theory and applications
Organized by: Juergen Geiser
Chair contact: juergen.geiser@ruhr-uni-bochum.de
 
Contributed MS25 - Numerical methods for PDEs in uncertainty quantification
Organized by: Abdul-Lateef Haji-Ali and Mike Giles
Chair contact: mike.giles@maths.ox.ac.uk, hakiali@maths.ox.ac.uk
 
Contributed MS26 - Rosenbrock-Wanner methods: theory and applications
Organized by: Tim Jax and Gerd Steinebach
Chair contact: tim.jax@h-brs.degerd.steinebach@h-brs.de
 
Contributed MS27 - Matrix equations: theory, numerics and applications
Organized by: Patrick Kuerschner
Chair contact: kuerschner@mpi-magdeburg.mpg.de
 
Contributed MS28 - Pattern formation in PDEs: modelling, numerics and applications
Organized by: Anotida Madzvamuse and Ivonne Sgura
Chair contact: ivonne.sgura@unisalento.itA.Madzvamuse@sussex.ac.uk
 
Contributed MS29 - Dynamic Networks
Organized by: Des Higham and Alastair Spence
Chair contact: d.j.higham@strath.ac.ukA.Spence@bath.ac.uk
 
Contributed MS30 - Nonsmooth dynamical systems
Organized by: Peter Stechlinski and Paul Tranquilli
Chair contact: ptranq@mit.edupstechli@mit.edu
 
Contributed MS31 - Dynamical systems with discontinuities
Organized by: Cinzia Elia and Luciano Lopez
Chair contact: luciano.lopez@uniba.itcinzia.elia@uniba.it
Contributed MS32 - Numerics, dynamics and models of delay equations
Organized by: Dimitri Breda, Tony Humphries, Jan Sieber and Rossana Vermiglio
Chair contact: dimitri.breda@uniud.it, tony.humphries@mcgill.ca, J.Sieber@exeter.ac.uk, rossana.vermiglio@uniud.it