Folyolar Hakkinda
 

 

     Folyolar   :  PVC ( Poly Vinil Clorur ) maddesi türevi olduklarından,Vinil adı ile tanımlanan zengin renk seçeneklerine sahip, kendinden yapışkanlı ürünlerdir.

 

Dayanıklılık süresi, kalınlık ve esneklik özelliklerine göre 3 ana gruba ayrılırlar.Her ürün grubunda kullanılan  hammaddeler aynı olmasına rağmen  üretim sonrası gerçekleşen işlemler ile farklılık oluşmaktadır.

   

    Monomeric   : Üretilen her 1 m2 vinyl esneyebileceği maksimum m2 ye kadar çekilerek alanı arttırılmaktadır.Üretim şeklinden dolayı Çekme Vinyl

Olarak adlandırılabilirler. Daha fazla esnemeleri mümkün değildir.Dayanıklılık süresi diğer katogorilerden düşüktür.

 

    Polymeric     : Üretilen her 1 m2 vinyl  esneyebileceği  maksimum  m2 nin  yarısı  kadar  çekilerek  alanı  arttırılmaktadır. Bir miktar daha esnemeleri

mümkün olabilmektedir.Dayanıklılık süresi Monomeric seriden  yüksek, Cast seriden düşüktür.

 

    Cast              : Üretilen her 1 m2 vinyl  hiç esnetilmeden  satışa  sunulmaktadır. Bu nedenden dolayı Dökme Vinyl olarak adlandırılır. Her tür 3 boyutlu kaplamalarda ve Araç kaplamalarında rahatlıkla kulanılabilmektedirler.

Dayanıklılık süresi en yüksek seridir.

 

    Sovent Baskı Ürünleri  : Yeni jenerasyon piezo ve solvent baskı makineleri için özel üretilmişlerdir.Uzun süre dayanıklı,farklı normlardaki (bilboard, Araç kaplama,ve cam grafiği ) uygulamalarında kullanılan kendinden yapışkanlı folyolardır.

    Monomeric,Polymeric,ve Cast özelliklerine uygulandıkları çalışmalardaki dayanıklılık süreleri ve fiyatları farklılık göstermektedir.Solvent boyalar ile baskısı gerçekleştirilen ürünler sudan ve güneşin soldurucu etkisinden zarar görmemektedirler.Ancak,araç üzeri gibi uygulamalarda  baskıların,

Çizilmesini önlemek amacıyla , kaplama yapılması gerekebilmektedir.

 

  Kendinden Yapışkanlı Inkjet Ürünleri : Çift taraflı bant uygulaması daha ekonomik olmasına rağmen , bazı uygulamalarda kendinden yapışkanlı ürünler tercih edilmektedir. Kağıt esaslı yapışkan ürünlere yapılan baskılar laminasyon ile korunmuş olsalar bile , kağıt dokusunun gözenekli yapısından dolayı nemli ortamlara ve Dış mekan uygulamalarına uygun değildir. Bu nedenden dolayı , özellikle dış mekan uygulamalarında PVC ( Poly Vinil Clorur ) esaslı ürünler kullanılmaktadır.Her türlü iç ve dış mekan uygulamalarında uygun ürünlerin tercih edilip kullanılması , baskıların kalite ve dayanma sürelerini arttıracaktır.

Çift Taraflı Yapışkan Bantlar : Çok ince zar şeklinde, her iki yüzeyi yapışkan olan filmlerdir. Kendinden yapışkan özelliği olmayan digital medya ürünlerine yapışkan esası kazandırmak için kullanılmaktadır.Opak , Şeffaf ve çok şeffaf özelliklerine göre uygulama alanları değişiklik göstermektedirler.Rulo halinde olmalarına rağmen,laminasyon makinesiz kolaylıkla uygulanabilmekte parça halde çalışılabilmektedir.

Laminasyon Ürünleri / Kaplama :

 PP : ( Poly Propilen ) Fotoğraf , inkjet baskı ve haritalar gibi ürünlerin korunması için kullanılan canlı homojen kaplama malzemesidir.İç mekan uygulamalarda kullanmaya uygundur.UV koruma sağlamaz.

PVC : Homojen ve yumuşak kaplama filmidir.Baskıların renklerini canlandırır.İç ve dış mekanlar için uygundur. İyi bir UV korumasına , nem ve deterjana karşı dirence sahiptir.

Pet Polyesterler : Renkleri canlandırır . Çok iyi UV korumasına sahiptir . Nem deterjan ve organik çözeltilere karşı mükemmel direnç gösterir. İç ve dış mekanlarda kullanıma uygundur . Duvar yazılarına karşı dayanıklıdır.

Duratrans Filmler : Işıklı tanıtım uygulamalarda ve görsel niteliği önemli reklam alanlarında mükemmel sonuç elde etmek için film esaslı ürünler kullanılmaktadır. Gerçekleşecek uygulamaların , yeri , aydınlatma doğrultusu,opak ya da şeffaflık değerleri film esaslı inkjet film seçeneklerini oluşturmaktadır.Uygulamalarda güneş etkisi Olmasada aşırı aydınlatma soldurucu radyasyon etkisi yaparak baskı ömrünü azaltabilmektedir. Bu gibi durumlarda UV dış mekan boyaları tercih edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

Folyolar Hakkında Bilgi

 

Yakında Branda Viniller Hakkında

        Bilinmesi Gerekenler...!