חדשות‏ > ‏

הורים הסובלים מחרדה חברתית מעבירים את פחדיהם לילדים

נשלח 8 בדצמ׳ 2012, 2:16 על ידי מים שקטים העמותה להתמודדות עם חרדה חברתית   [ עודכן 26 ביוני 2014, 22:40 ]
תוצאות מחקר חדש (נובמבר 2012) מראות כי הורים הסובלים מחרדה חברתית נוטים להעביר את פחדיהם לילדיהם בהשוואה להורים הסובלים מהפרעות חרדה אחרות. 

המחקר שהתמקד ספציפית בהורים הסובלים מחרדה חברתית בחן התנהגויות הוריות התומכות בהתפתחות הפרעות חרדה. על פי המחקר, הורים הסובלים מחרדה חברתית השתמשו בדפוסי התנהגות גורמי חרדה יותר מהורים אחרים הסובלים מהפרעות חרדה אחרות.

נמצא כי ילדים להורים הסובלים מחרדה חברתית חשופים להתנהגות ביקורתית מצד הוריהם. ההורים נוטים להטיל ספק במעשיהם של הילדים מצד אחד וממעטים להעניק חום ואהבה מצד שני. דפוס התנהגות הורי שכזה מייצר ילדים חרדים וחסרי ביטחון.

על פי דברי החוקרים לא הוכח שילדים להורים הסובלים מחרדה חברתית יסבלו מחרדה חברתית בבגרותם, אך הם ממליצים לגורמי מקצוע המטפלים במבוגרים להיות מודעים לכך שילד להורה הסובל מחרדה חברתית עלול לסבול מהפרעת חרדה כלשהי בעצמו יותר מילדים אחרים.

גולדה גינצבורג, מומחית להפרעות חרדה בילדים ומנהלת המחקר בבית הספר לרפואה ג'ון הופקינס אומרת: "יש להסתכל על חרדה חברתית בהורים כגורם סיכון להתפתחות הפרעות חרדה בילדים, ומטפלים להורים הסובלים מחרדה חברתית צריכים להעיר תשומת ליבם של ההורים לכך"

המחקר כלל 66 זוגות של ילדים והורים. על הזוגות הוטלו משימות שונות כמו הכנת נאום והעתקה של דוגמאות ציור שונות. מתוך קבוצת המחקר 21 הורים אובחנו עם חרדה חברתית , ו 45 עם הפרעות חרדה אחרות כמו התקפי חרדה או OCD.

החוקרים בחנו את התנהגות ההורים ומצאו שהורים שאובחנו כסובלים מחרדה חברתית היו ביקורתיים יותר כלפי ילדיהם והראו פחות חום ואהבה כלפי הילדים.

על פי דבר ד"ר גולדה גינצבורג: "ילדים עם נטייה לחרדה אינם פשוט הופכים לחרדים בגלל המבנה הגנטי שלהם, עלינו למנוע גורמים סביבתיים המפעילים את הנטייה המולדת של הילדים לחרדה – ובמקרה זה דפוסי התנהגות הוריים המייצרים ילדים חרדים"