חרדה חברתית במסיבה - תרגילי חשיפה

נשלח 26 ביולי 2013, 23:30 על ידי מים שקטים העמותה להתמודדות עם חרדה חברתית   [ עודכן 27 ביולי 2013, 0:43 ]


מישל הלכה למסיבה לבדה, לפני המסיבה היתה מוטרדת מכך שתצטרך למצוא מישהו לחזור איתו בסיום המסיבה בשל השעה המאוחרת. בזמן המסיבה דיברה מעט, אם מישהו ניגש אליה ושאל לשלומה היא אמרה בסדר והתקשתה להמשיך בשיחה. בדרך חזרה באוטובוס חשה חוסר נוחות עם חבריה. היא נותרה מתוסכלת ובעיניה זו חשיפה שלא הצליחה.

מספר הערות:
  1. כל חשיפה היא הצלחה - מרגע שהיא החליטה לצאת מהבית זו הצלחה. האם עדיף היה להישאר בבית ולהיכנע לפחדים. ודאי שלא.
  2. מישל מספרת בעצמה - שלא היו במסיבה חברים שהיתה מגדירה כחברים קרובים - אז אולי זה טבעי שקצת התקשתה למצוא מישהו לדבר איתו
  3. שאלה פתוחה: אם מישהו ניגש אליך ושואל לשלומך ואתה מרגיש חסר ביטחון - מה אמורים להגיד?. להגיד הכל בסדר - זה נשמע לי שקר ונסיון להסתיר את עצמך. אולי צריך להגיד אמת מרוככת כלשהי: מרגישה קצת לבד פה במסיבה?
  4. הבעיה האמתית היא שמישל חווה את הנסיון הזה ככישלון  - מה שהיא שכחה זה להיות יותר נחמדה לעצמה ולקבל את עצמה באהבה - מרגע שהיא נכנסה לצורת החשיבה מלאת הביקורת עצמית - קשה היה לה להשתחרר מכך ולהרגיש נוח יותר עם עצמה.
  5. להיזכר בהצלחות קודמות - בוידאו קודם שלה* מישל מספרת על מסיבה מוצלחת. תמיד לזכור את ההצלחות ולא להכליל כישלונות - לעצור את ההכללה הזאת באמצעות ההצלחה.

מה שיכול לעזור במסיבה כזאת זה ליטול את היוזמה ולמצוא מישהו שגם הוא לבד ולדבר איתו - הוא בטח ישמח שמישהו מדבר איתו והשיחה תהיה קלה יותר. לנסות להסיט את תשומת הלב החוצה. במקום להקשיב לפחד ולחוסר הביטחון להקשיב לאנשים ולמה שקורה בחוץ. ושוב: לזכור לאהוב את עצמנו. 


*וידאו קודם על מסיבה מוצלחת: