054 - להתרועע/להתערבב - איך להתמודד עם חרדה חברתית במסיבה או אירוע חברתי

להתרועע/להתערבב

כשאתה משתתף באירוע חברתי, אמץ לעצמך גישה ראליסטית, זכור שעל מנת לקיים שיחה צריך לפחות שני אנשים. אתה אינך אחראי לבדך על כל השתיקות המביכות, והאמת היא שאין דבר רע בשתיקות. אין צורך לעשות מכך עניין גדול מידי.

במידה ואתה חש שאין לך יותר מה לומר יותר, לחץ את ידו של העומד מולך ואמור לו: "שמחתי לפגוש אותך מייק, אני רואה חבר שאני רוצה לומר לו שלום" או "אני הולך לאכול משהו" או "העשן פה קצת מפריע לי – אני יוצא החוצה לשאוף אוויר" או "אני צריך ללכת לשירותים" או כל דבר לגיטימי אחר שניתן לומר בסיטואציה הזאת. לא מדובר פה בניסיון למצוא תירוץ על מנת להתחמק משיחה – אתה פשוט רוצה להיות מנומס. 

הזמן מישהו אחר היושב או עומד לבדו להצטרף לשיחה. אם תיטול אתה את היזמה בדרך כלל תרגיש יותר נוח ופחות חרד. 

אין לך סיבה אמתית להרגיש אשמה או חוסר נוחות. התחושות האלה נובעות ממחשבות אוטומטיות שליליות. עליך לדחות את התחושות האלה ולהחליט להרגיש בסדר אף על פי כן. אולי הרעיון הזה נשמע מוזר, אבל, כן, ניתן להחליט בצורה יזומה ורציונלית לא להרגיש אי נוחות. 

אתה יכול להחליט מראש, עוד לפני האירוע שלא תרשה לעצמך להרגיש אי נוחות. ובאמת מדוע שתרגיש כך? הרי אין לכך סיבה הגיונית. אם ברצונך לעמוד שם לבד וסתם להביט סביב, זה בסדר, אין בכך שום דבר רע ואתה רשאי לעשות זאת. סרב לתחושות החרדה ואי הנוחות. שנה גישה כפי שמתואר בדף העזר – "עמדות" – "אז מה?", "למי אכפת?", "זה לא כזה עסק גדול" 

התמקד באנשים אחרים, נסה להיזכר בשמותיהם, במה שמעניין אותם ועל מה הם מדברים. מצד שני אם אינך זוכר לעשות זאת, אל תלקה את עצמך ואל תכעס, המשך, פעם הבאה תזכור. 

האט בזמן שאתה מדבר. אם תאט את קצב הדיבור ותשתמש בדיבור איטי, מרבית הסיכויים שיהיה לך גם מה להגיד. זה המקום להשתמש במה שהתאמנת עליו. עכשיו אתה יכול להשתמש בדיבור אטי באירועים חברתיים בהם אתה חש אי נוחות ובשיטה זו לשנות את תחושותיך. לפעמים קשה לזכור להשתמש בשיטה זו, אבל אם תזכור זאת, תוכל לראות כיצד אתה נרגע ואיך קל לך יותר למצוא נושאים לשיחה. 

אם חושבים על כך לרגע, לאלו מאתנו הסובלים מחרדה חברתית מאגר גדול של חוויות שמעולם לא סיפרו או חלקו אותן עם מישהו אחר. למעשה, יש לנו דברים רבים שנוכל לדבר עליהם עם אחרים. זכרו שבסופו של דבר מדובר ב small talk. אתם לא מוכרחים להיות מעניינים או מצחיקים בצורה יוצאת דופן, מדובר בסך הכול בשיחה אגבית למדי 

אתם יכולים להתרועע בצורה טובה כמו כל אדם אחר. הפכו את הקערה על פיה: 

לדוגמה, אמרו לעצמכם: "פעם חשבתי שאני לא מוצלח כל כך בלהכיר ולדבר עם אנשים חדשים, אבל עכשיו אני מבין שלמעשה אני יותר טוב בכך ממה שחשבתי. " 

החלט בצורה מודעת שאינך מתכוון להרגיש אי נוחות במצב החברתי המתקרב. אין לך סיבה הגיונית לחוש אי נוחות. בין אם אתה לבד ובין עם אתה בחברת אנשים, אין סיבה שתרגיש לא בנוח. זה בסדר. הכול בסדר. בכל מקרה אנשים לא מתרכזים במיוחד בך. שמור על פרופורציות והירגע. 

מותר לך לחצות את החדר בלי לדבר עם איש בדרך. נסה זאת. מדוע שתרגיש שזה מוזר. כשאחרים עושים זאת הם לא מקדישים לכך מחשבה. החלט שאתה מתכוון להרגיש בסדר עם עצמך לגבי זה. זו אינה פעולה שגויה או מוזרה. כולם עושים זאת וזה בסדר אם גם אתה תעשה כך. 

אתה יכול להחליף פרטנרים לשיחה – קבוצות או בודדים מתי שבא לך. אתה לא מוכרח "להינעל" על האדם הראשון שפגשת. 

אל "תתעלק" על אותו האדם במשך כל הערב. לכו ביחד והצטרפו לקבוצה נוספת או התפצלו ומצאו לכם אנשים חדשים לדבר אתם 

אנשי שיחה בדרך כלל מתפצלים עוזבים ומצטרפים לקבוצות חדשות כל הזמן. זהו חלק אינטגרלי מהתהליך: מדברים עם מישהו לזמן מה ואחר כך ממשיכים הלאה לפגוש אדם אחר. זה בסדר אם תחזור על עצמך ותדבר שוב על אותם הדברים עם האדם הבא שתפגוש – הוא לא שמע מה שאמרת לקודם. אין ב small talk יותר מזה – שיחה קלה וחסרת חשיבות. זה טבעי ונורמלי לחזור על אותם דברים שכבר אמרת לאנשים שונים. 

אל תתקע עם אותו האדם במשך הערב כולו. עבור הלאה. אם אינך רואה מישהו שאתה מכיר לך לנשנש משהו, לך לשירותים, הסתובב בחדר, צא החוצה. קח את זה בקלות 

אף אחד לא בוחן אותך. כולם עסוקים בענייניהם. 

כולם עסוקים בעצמם ובשיחות שהם עצמם מנהלים. הם רוצים ליהנות וזה הכול 

קח החלטה עוד לפני האירוע שלא משנה מה יקרה באירוע אתה תהייה ותרגיש בסדר עם עצמך. 

העובדה שהחלטת לבוא ובאת לאירוע היא הצלחה בפני עצמה. אתה לא מוכרח להרגיש "נפלא" לאחר האירוע. העובדה שעמדת באתגר ובאת לאירוע, גם אם לזמן קצר היא ניצחון והצלחה. העובדה שהחלטת ועמדת בהחלטתך היא מה שחשוב. אם ניהלת שיחה עם מישהו, ברגע זה ובאופן מודע, למעשה התרחקת מנתיב החרדה החברתית. בהקשר זה פחות חשוב איך הרגשת ויותר חשוב מה עשית. 

כשאתה מתקדם בכיוון הנכון אתה מוכיח לעצמך את הצלחתך בתנאים שלך. אינך יכול להיכשל אם אתה מנסה ויוצא מהארון האפל. 

הארון האפל מחזק את החרדה. היציאה מאירה את הארון ושורפת את המחשבות האוטומטיות השליליות השוכנות בו. 


           
 

הערות

לתחושתי קטע קריאה זה מתאים יותר לתרבות האמריקנית והוא מתייחס למונח האמריקאי mingling , שאני תרגמתי: "להתערבב". קראו בצורה סלקטיבית ונסו לאמץ לכם מתוך הכתוב את מה שנראה מתאים ורלוונטי לחיים שלכם (שלנו) פה בישראל.