119 - התרחקו מפרפקציוניזם ולחצים מיותרים

התרחקו מפרפקציוניזם ולחצים מיותרים 

אני לא צריך להיות מושלם ואין לי צורך בכך יותר. אף אחד לא יכול להיות באמת "מושלם", ואין דרך אחת "נכונה" לעשות את הדברים.

אם חלק מהדברים שאעשה יהיו ברמה נמוכה ממה שצפיתי מעצמי אני אקבל זאת בשקט ובהבנה. אני מבין שאם אלחיץ את עצמי ואנסה לעשות הכל בצורה מושלמת רק אגרום לעצמי תסכול וצער וזה, בסופו של דבר, יפגע בתוצאה.

אני אעשה את מה שצריך מתוך הבנה שאין דרך מושלמת לבצע הכל. גם אם ברגע מסוים אני נלחץ ולא מבין איך לעשות דבר מה, אני אקבל את בהבנה וברוגע. אין שום צורך להיות מושלם ואני לא מתכוון להמשיך לפעול תחת ההנחה הזאת יותר.

למה אני נלחץ בסיטואציות מסוימות? מי מלחיץ אותי? זה אני זה שמלחיץ את עצמי. אין לכך סיבה. שום דבר הוא לא כזה חשוב ששווה להילחץ בגללו.

אם עשיתי משהו שלא מוצא חן בעיני מישהו - אז מה? אין מה להילחץ מכך. אין שום דבר שאני מוכרח לעשות.

אין שום לחץ מכיוון שמותר לי לעשות הכל - אין שום דבר שאני חייב לעשות. אין שום רשימה מדוייקת של דברים שנכון לעשותם ושל דברים שלא נכון לעשותתם. 

אין שום לחץ מכיוון שיקרה מה שיקרה תמיד אוכל להתמודד עם כל תוצאה של מעשי.

אין שום לחץ מכיוון שדעתם של אחרים לא יכולה לקבוע מה שאני מרגיש כלפי עצמי או את ערכי בעולם ובעיני עצמי.

אין שום לחץ מכיוון שאני לא חייב להיות מושלם ואני לא מצפה לכך מעצמי.

אין טעם לנתח כל דבר שקורה ולנסות מצוא את הדרך המושלמת לעשות אותו. זה רק גורם למתח ולמעשה הרבה פעמים משתק ומונע כל פעולה.
לכן, כשאני נלחץ דרך הפעולה שלי תהיה להפסיק לחשוב ולהתחיל לעשות. בלאו הכי אין דרך אחת נכונה לעשות את הדברים בצורה מושלמת - כל דבר שאבחר לעשות יהיה בסדר.

אם אחרי שאעשה משהו אתחיל לחשוב שאולי הייתי יכול לעשות את זה טוב יותר, אני פשוט מתכוון להגיד לעצמי: "טוב, אז למדתי כאן משהו ובפעם הבאה אעשה את זה יותר טוב. זה בסדר. אני לא חייב להיות מושלם. "

אני לא מתכוון למדוד את עצמי ועד כמה אני שווה על פי הצורה שעמדתי במשימה מסוימת. אני גם לא מתכוון להעריך את עצמי על פי דעתם של אחרים. לא משנה לי כמה אנשים חושבים שאני אינטליגנט, בעל יכולת, מעניין או יפה.

אין שום לחץ מכיוון שלא אכפת לי אם מישהו חושב שאני לחוץ או מתוח. אם מישהו חושב שאני כישלון מבחינה מסוימת - לא אכפת לי - זה בסדר - ההערכה העצמית שלי אינה תלויה בדעתם של אחרים.

דעתי שלי על ערכם וחשיבותם של הדברים שאני עושה חשובה יותר מדעתם של אחרים.

אין שום לחץ מכיוון שכאדם אני לא מחויב להצדיק את עצמי או את מה שאני עושה בפני אחרים.

גם כאשר הנטייה שלי לפרפקציוניזם פורצת אני תמיד זוכר שזה לא אומר שאני צריך לחוש בושה או שאני שווה פחות כאדם.

אני אעשה דברים למען ההנאה והצמיחה שלי ולא למען אחרים.

אין שום לחץ מכיוון שגם אם אנשים אחרים שופטים אותי על מעשי, על הצורה שאני נראה או על הצורה שאני מתנהג, אני עדיין יכול להיות מאושר מכיוון שכל מה שאני עושה נועד עבורי ולא על מנת לספק אנשים אחרים.

זה בסדר לא לדעת ולא להבין. מותר לי להגיד: "אני לא יודע", "אני לא טוב בזה", "לא" או "לא אכפת לי"

מצד שני אני מתכוון להפסיק או לצמצם את השימוש במילים כמו "צריך", "חייב", "לא יכול", "מוכרח" - מכיוון שמילים כאלה גורמות לכל דבר להיות נוקשה יותר ומלחיץ יותר ואין לכך סיבה. אין סיבה לעשות דברים שאינם טובים לי.

הניסיון להלחיץ את עצמי להיות מושלם יותר אינו משתלם: באופן פרדוקסלי הוא פוגם בתוצאה ולא מאפשר את השקט שמייצר עבודה טובה.