080 - הנמכת ציפיות

הנמכת ציפיות

מצד אחד אנחנו לא רוצים להתכונן מראש לתחושות של כישלון ותבוסה, אך מצד שני אנחנו גם לא רוצים להלחיץ את עצמנו בציפיות גבוהות מידי ובניסיונות לגרום למשהו לקרות מהר מידי ותוך פרק זמן מסוים קבוע מראש.

לדוגמה: "היום אני אלך למנהל  ואקבל את ההעלאה שמגיעה לי"

יכול להיות שאכן מגיעה לך העלאה, אבל הבעיה היא שישנם יותר מידי דברים שאינם נמצאים בשליטתך במצב שכזה, וההצלחה או אי ההצלחה לממש את הציפייה הזאת אינה קשורה להתגברות על חרדה חברתית.

כשאתה בונה ציפיות מסוג זה, דברים רבים שאינם תלויים בך עלולים להשתבש: אולי למרות שמעריכים אותך ואת העבודה שאתה עושה ולמרות שלא רוצים לאבד אותך, כרגע מדיניות החברה היא לא לאשר העלאות בשכר בחצי שנה הקרובה באופן גורף.

במצב כזה, אם תיקח כל תשובה שלילית בצורה אישית, תפגע בעצמך ובמאמציך לשווא. אל תעשה את זה. לא כל דבר שקורה צריך לקחת באופן אישי: זו אינה סטירה בפרצוף והדבר יכול לקרות לכל מי שמבקש העלאה בשכר.

דוגמה נוספת: "היום אצא ואפגוש מישהי..."

זוהי ציפייה גדולה מידי ולא ריאלית. למה? נכון, אמנם יש סיכוי שאם נצא נפגוש מישהי, אבל המשמעות החבויה במשפט היא הציפייה שלך לכך שתפגוש מישהי  מעניינת ושהפגישה תתפתח לזוגיות. הבעיה היא בכך שלך אין שליטה במי שתפגוש שם בחוץ. ובמידה ויש לך סטנדרטים כלשהם, ושאתה באמת מחפש אדם ראוי שתוכל למצוא  שפה משותפת אתו, אז הסיכויים לכך שאכן תפגוש את אהבת חייך פוחתים בצורה ניכרת.

סוג כזה של ציפיות הוא מרפה ידיים: אתה מצפה ליותר מידי ויותר מידי דברים נמצאים מחוץ לשליטתך. במצב כזה הסיכוי  לאי הצלחה גדול.

במקום לפתח ציפיות חסרות פרופורציה עדיף להשקיע בהגדלת הפעילות החברתית בתחומים בהם יש לך עניין אמתי. התעניינותך הכנה בפעילות צריכה לבוא ראשונה ו תשומת לבך  צריכה להיות ברצון שלך להנות  ולא באנשים שייתכן שתפגוש או שלא.

כשאתה מתמקד בהרחבת הפעילויות החברתיות שאתה עוסק בהן – במקום בדברים אחרים – אוטומטית  אתה מגדיל את הסיכויים להגיע למטרתך.

ואכן, שוב מדובר בסוג של פרדוקס: ככל שאתה מצפה למשהו יותר, כך הוא חומק ממך יותר.

ציפיות גבוהות מידי עלולות להפוך לסיוט מדכא ולעצור את התקדמותך כנגד חרדה החברתית . לכן, התמקד ברצונך לנוע קדימה, לרפא את עצמך ולהגדיל את המעגל החברתי שלך בצורה הדרגתית.

אל תיתן לציפיות גבוהות להכשיל אותך