071 - מחשבות רעילות

מחשבות רעילות

מחשבות שליליות ודאגות מיותרות מייצרות תחושות של חרדה שגורמות בתורן לחיים קודרים המתנהלים בצילה של החרדה.

ברגע שאנחנו מודעים לכך ומתחילים לשלוט במחשבות שלנו, אז אנחנו יכולים להתגבר על השליליות המושכת אותנו מטה. עלינו לעצור את הנטייה שלנו לצפות לרע מכל שיקרה, כי נטייה זו מזינה את אש החרדה.

כך נהגנו לעשות בעבר:

שחזרנו בראשנו כישלונות שוב ושוב

אמרנו לעצמנו שאנחנו לא מסוגלים לעשות דברים מסוימים

אמרנו לעצמנו שהדברים שאנחנו כן יכולים לעשות הם גרועים והיינו מעדיפים לא לעשות אותם

אמרנו לעצמנו שלעולם לא נשתנה לטובה

חיזקנו מחשבות שליליות, מפחידות ואובססיביות ולכן המשכנו להרגיש חוסר ביטחון וחרדה

 

האם אתם רואים את הקשר?

 

למחשבות אין כוח בפני עצמן. אנחנו מעניקים להן כוח. המחשבות צריכות פעולה כלשהי שלנו. למשל, אי אפשר להפעיל את המחשב בכוח המחשבה בלבד, אי אפשר לכתוב מכתב באמצעות מחשבות בלבד. המחשבה לבדה אינה מספיקה.

מחשבות דורשות פעולה כדי לממש את עצמן.

המחשבות השליליות כשלעצמן הן חלשות ובלתי מזיקות אך הן יכולות לגרום הרס רב אם נחזור עליהן, ונאמין בהן עד שלבסוף נתחיל להתנהג על פיהן.

אם אנחנו מאמינים בשקר ומתנהגים כאילו שהוא נכון, השקר הופך לאמת. יצרנו את השקר במחשבותינו, ובחרנו להאמין בו במעשינו. כך, הפכנו מחשבה חלשה וחסרת אונים לאמת.

דוגמאות:

מחשבה: אני מפחד לדבר לפני אנשים

תגובה: הימנעות. אל תעשה דבר. חשוב על כך בצער ודאגה.

תוצאה: הפחד שלי מדיבור לפני קהל מתחזק. התחושות שלי לגבי דיבור לפני קהל קשות ושליליות יותר. נראה לי שזה בלתי אפשרי עבורי שאי פעם אוכל לדבר לפני קהל.

איך להשתנות? עלי להפוך את הקערה על פיה ולחשוב בצורה שונה. עלי לומר לעצמי משהו כמו: "אני אדבר אל מספר אנשים זה לא יהרוג אותי, ככל הנראה אשרוד, וגם אם קולי יירעד או שרוק יצטבר בזוויות פי, אז מה? כמעט כולם סובלים מפחד קהל, לא רק אני, כשאדבר לפני אחרים או אציג משהו לאחרים, אני אהיה בסדר. זה לא יהיה סוף העולם."

תגובה: המשך לחשוב בצורה רציונלית ודבר עם אדם אחד או שניים. נהג באיטיות, אבל המשך תמיד להתקדם.

אנחנו צריכים כל הזמן לפקפק ולתת ספקות באמונות ודפוסי מחשבה שליליים. האם מה שאני חושב כעת הוא באמת נכון? האם המחשבה הזאת מועילה לי או שהיא מובילה אותי לכישלון, הימנעות ודיכאון. האם המחשבה גורמת לי לצפות לרע מכל שיקרה?

פיסיולוגית חרדה נגרמת באמצעות ההורמון אדרנלין. אדרנלין גורם להאצה במחשבות, בתגובות ובתחושות.

סוג המחשבות שמואצות באמצעות ההורמון אדרנלין בסיטואציות בהן אנחנו מופתעים/ נמצאים במרכז תשומת הלב/ מרגישים מודעות יתר הן  מחשבות בקשר למה שעתיד לקרות.

האדרנלין מאיץ מחשבות וכתוצאה את התחושות והרגשות הקשורים במחשבות אלה. לדוגמה: אם אתה מאמין שלדבר לפני מספר אנשים זה דבר קשה ומפחיד, אז בנוכחות אדרנלין אכן תחוש פחד וחרדה.

כל זמן שלא נשנה את דפוסי המחשבה האמונה והתנהגות לא נוכל להתגבר על החרדה.

לעומת זאת במידה ונשנה את הצורה שבה אנחנו חושבים והדברים שאנחנו מאמינים בהם, התגובה שלנו בנוכחות אדרנלין תהיה נשלטת יותר עם מחשבות אופייניות כמו: "אז מה? אין מה להתרגש מכך, זה לא סוף העולם" והתחושות שנרגיש תהיינה בהתאם.

כמו כן, זכרו שבאמצעות שיטות אחרות כמו דיבור איטי, שימוש במילת קסם, שיטות הירגעות, והיצמדות למחשבות ודפוסי מחשבה רציונליים, ניתן למתן ולהפחית רמות אדרנלין.

העוצמה של המחשבות טמונה בכך שהן יוצרות אמונות, ואמונות קובעות תגובה.

באלו מחשבות תעדיף להאמין?

האם תעדיף להאמין במחשבות ישנות ושקריות או שתטיל בהן ספק ותתחיל להאמין במה שהגיוני ורציונלי? לך הכוח להחליט באיזה כיוון ללכת. אני מהמר שתחליט להיות הגיוני ותאמין במה שנכון ואמתי.