090 - הטוב והיפה

הטוב והיפה

אם חווינו בעבר טראומות וכאב , דרך טובה להקהות את עוקצה של החרדה החברתית היא להתחיל להכיר בצדדים הטובים והיפים של העולם. גם אם הניסיון האישי שלנו מלמד אותנו שהעולם הוא מקום קר ואכזר למען בריאותינו הנפשית כדאי שנחפש ונמצא גם את הצדדים האחרים - היפים והטובים של העולם בו אנו חיים.

הצעות:

מידי יום, קחו מספר רגעים לעצמכם והירגעו – נסו להיזכר במקום יפה שהייתם בו ושימו לב לפרטים שעולים בדמיונכם.

חפשו לכם מקום שלו בטבע - גינה או חצר והתבוננו בכל היפה שמסביב

צאו לסיבוב רגלי בשכונה או אם אתם יכולים צאו לטיול קצר בחיק הטבע – לכו לאט ונסו ליהנות ולהבחין בדברים היפים שסביבכם

צאו לטיול במכונית – סעו לאט ובלי לחץ – הביטו בנוף והירגעו

שימו לב למסר העיקרי בכל ההצעות האלו: קחו פסק זמן, עצרו,  הירגעו ותנו לעצמכן להבחין בכל מה שטוב ויפה.

ככל שנלמד להתמקד יותר בטוב וביפה כך נסגל לעצמנו ולמוח שלנו את ההרגל הזה. ככל שנתמקד יותר בטוב וביפה התפישה שלנו את המציאות תשתנה לטובה, אך גם לרציונלית יותר

בסופו של דבר הרי כולנו יודעים שבעולם ישנו גם טוב וגם רע והמון גוונים של אפור ביניהם. משום כך עלינו להכריע בעצם בין האפשרויות הבאות:

1.      אנחנו יכולים להיכנע לצורת החשיבה הישנה שלנו ולהמשיך לראות את העולם כמקום קר אכזר  ומנוכר

2.      אנחנו יכולים לפתוח את עצמנו לעולם, ובכוונה, להתמקד במה שטוב, יפה, נעים, ועדין. הדברים האלה נמצאים שם. כל מה שאנחנו צריכים לעשות זה להבחין בהם.

בדרך זו אנו יכולים לשנות את הצורה שבה אנחנו רואים את העולם ואת עצמנו וככל שנראה את העולם בצבעים בהירים יותר כך גם חוות הדעת שלנו על עצמנו תהייה בהירה יותר

מותר לכם ליהנות מהחיים ולהיות מאושרים.

מותר לכם לראות את עצמכם כפי שאתם בצורה אמתית והגיונית.

אפשר למצוא יופי כמעט בכל דבר. ואם תרשו לעצמכם לראות אותו, התפישה שלכם את עצמכם ואת העולם תשתנה לטובה.

אל תתפתו לחשוב שאם אתם מבחינים בטוב וביפה אתם מרמים את עצמכם בצורה כלשהי – זה לא אומר שאתם לא יודעים שלעולם יש צד מכוער ושלילי – מה שאתם עושים זה לפתח ראייה יותר מאוזנת של העולם ושל עצמכם. אם בעבר התרגלתם להבחין בצד האפל והרע והמדכא של העולם, אין רע בכל שתפתחו את עיניכם גם לצדדים אחרים. אין שום סיבה שתמשיכו לבלות את חייכם במלכודת של חרדה חברתית ודיכאון.

אני בוחר לראות את החיים בצורה אחרת. אני בוחר (בצורה מודעת) להסתכל על הדברים הטובים והיפים. שמישהו אחר יקדיש את ימיו למדכא ולשלילי. אני בוחר לראות את הטוב שבעולם.

ככל שאתמקד יותר בטוב וביפה – לא רק שהדבר יעזור לי להיות פתוח ושמח יותר, אני גם אראה את העולם בצורה אמתית נכונה ובריאה יותר.