021 - להאט בכוונה - דיבור אטי

דיבור אטי הוא שיטה שימושית ויעילה המאפשרת לנו להרגיע ולהאט את תגובותינו הפיסיולוגיות למתח.

דיבור אטי מאפשר לנו להוריד את קצב הלב, לחץ הדם ורמות של הורמוני הסטרס אדרנלין וקורטיזול בדם, במקביל מופחתת גם התחושה הפיסיולוגית אודות סכנה מתקרבת.

באמצעות דיבור אטי נוכל להרגיש רגועים ושלווים יותר ולחוצים ומתוחים פחות.

כשאנחנו משתמשים בדיבור אטי, התנהגותית, מה שאנחנו זה לשמור על קצב הדיבור שלנו בקצב רגיל ונמנעים מלהאיץ ולתת לחרדה לשלוט בנו.

החרדה גורמת לנו להאיץ את שטף הדיבור,  לקצב המחשבות לטוס במהירות. במצב כזה אנחנו מרגישים  מוצפים ולא ממוקדים. הכל מהיר מידי וקשה לנו להתמודד.

כשאנחנו חרדים, רמות אדרנלין גבוהות מציפות את המוח במחשבות ותחושות שליליות. אנחנו מתקשים להאט ולחשוב בצורה הגיונית. ישנם אנשים שזרם המחשבות השליליות במוחם מהיר עד כדי כך שהם קופאים ומפסיקים להגיב, אחרים, מנסים לדבר אך לבסוף אומרים את מה שהם אומרים בצורה מאולצת, מהירה והרבה פעמים חסרת הקשר.

לפעמים אנחנו לא מובנים משום שאנחנו ממלמלים או פולטים דבר מה שבקושי נשמע. כשאנחנו מאיצים בעצמנו לומר משהו ופשוט לגמור עם זה התוצאה היא לעתים קרובות חסרת קשר והיגיון

להאיץ בתגובה לחרדה זה מתכון לאסון – זהו אינו הפיתרון לבעיה

אז מהו דיבור אטי? פשוט – לדבר לאט וברוגע. רגיל. אין דבר קסום או מסובך בשיטה זו. כל העניין הוא להירגע ולהימנע מהאצה. אנחנו משתמשים בדיבור אטי כדי לעצור את שטף החרדה ותוצאותיה ההרסניות.

מה שאנחנו רוצים לעשות זה באופן מודע ומכוון להאט את עצמנו וכך להפחית את רמות האדרנלין והקורטיזול בגופינו. אם נשמור על קצב דיבור רגיל ולא נאפשר לחרדה להאיץ בנו נקטין את רמת החרדה ונרגיש רגועים יותר.

דיבור אטי מאפשר לנו להסיר את הלחץ מעצמנו ולחזור למצב רגוע יותר. כשאנחנו מדברים לאט רמות היתר של אדרנלין וקורטיזול בגופנו יורדות.

כל הכוונה בדיבור אטי זה להימנע מלהאיץ. לדבר רגיל. גם כשאנחנו חשים חרדים, ננסה לדבר ברוגע, בשקט, ולקחת את הזמן שאנחנו זקוקים לו.

אם ניכנע לחרדה ונאיץ את מחשבותינו, מהר מאוד נתחיל להרגיש רע, ככל שנחשוב מהר יותר, המחשבות שלנו יהיו פרועות ורעות יותר והמוח שלנו יתמלא בחרדה ופחד.

מה שאנחנו רוצים לעשות זה לעצור, להירגע ולהאט והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לדבר לאט יותר.

כאשר אנחנו מאטים את מהירות הדיבור שלנו אנחנו מאטים את הפרשת האדרנלין בגופינו. אנחנו נעשים שקטים ורגועים יותר והמחשבה שלנו מתבהרת. לאורך הזמן ככל שתתרגלו את הטכניקה הזאת תוכלו להרגיש בהבדל. תשימו לב לכך שבאופן מודע ומכוון אתם מסוגלים לעצור את הנטייה להילחץ ולהלחיץ את עצמכם.

הירגעו. תנו לעצמכם מספיק זמן להגיב לסיטואציה. אל תדחקו בעצמכם ותוכלו להישאר רגועים וממוקדים.

כאשר אתם בוחרים לדבר לאט, אתם אמורים להישמע לאחרים ברורים ומובנים. כאשר אתם מדברים לאט את נשמעים מאורגנים וממוקדים יותר - ואנשים נוטים לייחס משמעות רבה יותר לדבריכם. הסיבה לכך היא שכאשר מדברים לאט ופחות בלחץ הדברים נשמעים יותר מקצועיים ומשדרים סמכות.

פיסיולוגית, כאשר אנחנו מסרבים למהר, בלוטות האדרנל מפרישות פחות אדרנלין וקורטיזול לזרם הדם.

זה אכן פשוט כפי שזה נשמע, כשאנחנו מדברים לאט הפרשת הקורטיזול והאדרנלין בדם מאטה גם היא. כשאנחנו מרשים לעצמנו לקחת את הזמן, מסרבים למהר ומדברים לאט קצב הלב ולחץ הדם יורדים.

לאורך זמן ובאמצעות תרגול והפנמה, אנחנו לומדים לדבר לאט כסגנון ההתנהגות אוטומטי וכתוצאה אנחנו מצליחים להביא את הגוף לרמת עוררות נמוכה יותר. למעשה, בצורה זו אנחנו מביאים את עצמנו למצב שבו אנו שולטים ברגשות שלנו ולא הם בנו.

אם אנחנו רוצים לשלוט בחרדה, הדבר הראשון שנרצה לעשות הוא להאט, ואם אנחנו נמצאים בסיטואציה חברתית זה קודם כל יתבטא בכך שנדבר לאט יותר. כשאנחנו מדברים לאט יותר אנחנו שולטים בחרדה. וככל שנשתמש בשיטה זו ביותר סיטואציות  ויותר פעמים, נתרגל, והדבר יהפוך לטבע שני עבורנו. אז תעמוד לרשותנו שיטה שתמיד נוכל לעשות בה שימוש כדי לגרש את החרדה .

היתרון החשוב מכל הוא שלמעשה נוכל להפחית ברמת החרדה כרצוננו – שהישגנו מידה של שליטה על החרדה.

כאשר אנחנו מדברים או קוראים משהו לעצמנו בשיטה זו, אנחנו נשמעים רגועים ושלווים יותר. אבל אנחנו לא רק נשמעים כך, אנחנו גם גם מרגישים רגועים יותר. בשיחה, נוכל להרגיש כיצד השלווה והחשיבה הבהירה שלנו משתקפת ופועלת גם על אחרים.

כתוצאה, אנשים ירגישו נוח ורגועים יותר במחיצתנו. וכל זה רק מפני שלמדנו לדבר לאט יותר.

כשאנחנו מדברים לאט אנחנו מפחיתים ברמת החרדה החברתית.

כשתתרגלו השבוע את השיטה, שימו לב, האם אתם מבחינים שאתם רגועים יותר? וכשאתם מתרגלים עם אחרים,  שימו לב שהם נכונים יותר להקשיב לכם רק מפני שאתם נשמעים רגועים יותר.

לדבר לאט משמעו להירגע והפחית ברמת החרדה.

כיצד לתרגל דיבור אטי?

·         התחילו בקריאה בקול רם של דף זה ואחרים כחלק משגרת 30 דקות התרגול היומיות שלכם.

·         בכל יום קראו דף  ממדריך זה לעצמכם בקול רם ולאט. יתכן שבהתחלה זה ירגיש לכם מוזר או משונה, אבל זה רק משום שאינכם רגילים לקרוא בצורה בהירה ומדויקת. קראו בקול כך שאם אחרים היו נוכחים ושומעים אתכם הם היו מבינים אתכם. אל תמהרו בקריאה או בדיבור.

·         התרגלו לדבר לאט ותרגלו זאת עד שזה יהיה סגנון הדיבור הטבעי שלכם ובמיוחד כאשר אתם חשים מתח או לחץ. זכרו: כשאתם לחוצים – סירוב מודע להאיץ משמעו שליטה ברמות האדרנלין והקורטיזול בגופכם.

·         זכרו שדיבור אטי אינו קסם או תהליך מסתורי. מה שאתם עושים כאשר אתם מדברים לאט זה לעצור את החרדה ולמנוע ממנה מלהאיץ ולחזק את עצמה.


--

דיבור אטי - הגרסה הישנה - בעבר ד"ר ריצ'רדס התמקד בדוגמאות וניסיון להבהיר כיצד מדברים לאט יותר, בגרסה החדשה הוא שם דגש ומסביר מדוע השיטה אפקטיבית - בסופו של דבר דיבור אטי הוא דיבור רגיל - כזה שאינו נשלט על ידי רגשות של חרדה מתח ולחץ.