חיפוש – למה ואיך?


 

למה אנחנו מחפשים?

 אנדרי ברודר, במאמר שלו על טקסונומיה של חיפוש מסביר מהו התהליך שעובר האדם המחפש.

מנוע חיפוש טוב הוא מנוע שנותן לנו מענה לצרכי המידע שלנו.

פעם קראו למנוע החיפוש הזה "ספר", והיו בו המון דברים, כמו למשל בספר 

ENQUIRE WITHIN UPON EVERYTHING 

 שפורסם לראשונה בשנת 1894, וזכה מאז ליותר מ 100 מהדורות, שבו ניתן למצוא תשובות על הכל כמעט כפי שכתוב במבוא לספר שנמצא בשלמותו בתוך פרויקט גוטנברג

"Whether You Wish to Model a Flower in Wax;
to Study the Rules of Etiquette;
to Serve a Relish for Breakfast or Supper;
to Plan a Dinner for a Large Party or a Small One;
to Cure a Headache;
to Make a Will;
to Get Married;
to Bury a Relative;
Whatever You May Wish to Do, Make, or to Enjoy,
Provided Your Desire has Relation to the Necessities of Domestic Life,
I Hope You will not Fail to 'Enquire Within.'"—Editor

 

היום קוראים לזה Google.

ולמה לחפש? כי חיפוש טוב לבריאות .

 

מה אנחנו מחפשים ברשת? מה הן השאלות הנפוצות שאנשים שואלים?

כדי לזהות בזמן נתון מהן שאלות החיפוש הנפוצות, או לבדוק מתי חיפשו ערך מסוים פותח בגוגל כלי שנקרא

Google Trends

 

באמצעותו נוכל לראות בכל יום נתון מה היו שאלות החיפוש הפופולריות ביותר (נחשו מי נמצא ברשימה זו כבר כמה שנים ברציפות), או לבדוק מתי ערך מסוים הופיע בשכיחות גבוהה בשאלות החיפוש מול החדשות המקבילות. (חפשו את הערך peres ) ותראו איך התנהג חיפוש המידע לגביו לאורך זמן בשנים האחרונות, גם לפי איזורים בעולם ובארץ, וגם בהתיחסות לחדשות באותה עת.  ניתן לבצע גם השוואה בין מונחי חיפוש שונים.

להסבר מפורט על השימוש ב Google Trends

ניתן לבצע בדיקה של  המגמות ולהשוות בין מגמות גם במילות חיפוש בעברית. למשל - איזו תכנית פופולרית יותר - הישרדות או ארץ נהדרת?

חיפוש מגמות יכול לתת מידע על נושאים רבים, ואפילו לצפות את ההודעות העתידיות. דוגמה לכך ניתן למצוא במחקר שנעשה בגוגל ובדק את הקשר בין כמויות החיפוש של מונחים הקשורים בשפעת לבין מידע על התפרצות המחלה ומצא מתאם גבוה בין השניים. היתרון של המידע הזה הוא בהיותו נתון בזמן אמיתי, לעומת הודעות של מוסדות השילטון שנמסרות לרוב באיחור של מספר שבועות.

ואם אתם רוצים להתחיל לשווק מוצרים העוזרים לדיאטה, מתי כדאי להתחיל את השיווק? האם ישנה עונתיות בביקושים? מהם המונחים שבהם כדאי להשתמש בפרסום, ובאלו מדינות בארצות הברית כדאי להתמקד? לשם כך שוכלל הכלי ל Google Insights for Search שבאמצעותו ניתן לקבל מידע על מונחי חיפוש לפי זמנים, איזורים ומונחים שונים. ניתן גם להגדיר האם אנחנו מעונינים בפילוח של מונחי חיפוש, מונחים בחדשות, תמונות, או מוצרים.

בחודש דצמבר 2008 חידשה גוגל את מותג ה zeitgeist שלה עם ריכוז מידע על חיפושים בכל העולם.

 

חיפוש ברשת הוא בהרבה מקרים רק התחלה מסע למציאת דברים מעניינים. אתם תמיד יודעים איך זה מתחיל, אבל, לאן תגיעו כבר תלוי ברובו רק בכם. 

בחלק מהמקרים אפשר להגיע למקומות לא רצויים. למשל - חיפוש המילה jew תביא אותנו לאתרים שהמופע שלהם הביא את גוגל להתנצל על התוצאות, אבל לא להסיר אותן. בגוגל בעיקרון לא מצנזרים תוצאות חיפוש אלא אם כן הן מנוגדות לחוק, והם מבצעים זאת בהתאם לארץ (כפי שקרה בסין, בגרמניה, באוסטריה ובארצות אחרות). חברת נדל"ן אוסטרלית תבעה בפברואר 2008 את גוגל על פרסום תוצאות חיפוש שבהם נכלל אתר המשמיץ אותם. גם גופים גדולים כמו האו"ם יכולים להשפיע על תוצאות החיפוש של גוגל כפי שגילה העיתונאי מתיו לי שעסק בגילוי שחיתויות בארגון וגילה להפתעתו שגוגל הורידו אותו מרשימת האתרים המספקים חדשות.

 

גוגל הוא מנוע החיפוש הגדול ביותר ברשת, אבל אסור לשכוח שישנם סוגי חיפושים בתחומים אחרים שבהם כדאי להשתמש במנועי חיפוש מתמחים. באתר של פיל בראדלי ניתן למצוא פירוט על מנועי החיפוש השונים הקיימים לפי סוגי המידע הנדרשים. בחודש מאי 2009 הוכרז על מנוע חיפוש חדש - וולפראם-אלפא שנותן תוצאות במקום רשימת דפי אינטרנט. הכלי חדש עדיין ויצטרך להוכיח את עצמו לאורך זמן.

מנועי חיפוש נוספים הם מקבוצת המנועים שמבצעים metasearch וביניהם הרציניים surfwax וקופרניק.

 

לפני שנראה מה אפשר למצוא בגוגל, כדאי להיות מודעים למה שאי אפשר למצוא בגוגל (אלו דפים ואתרים אינם מופיעים בתוצאות החיפוש ומכונים Deep web או Invisible web) :

  •  אתרים שצריך סיסמה כדי להכנס אליהם
  • אתרים דינמיים - תוצאות של מידע שמתבקש באמצעות שאלון
  • רשתות פנים ארגוניות
  • אתרים שמפעילים מנגנון הרחקה לרובוט החיפוש
  • אתרים שאף אתר אחר לא מקשר אליהם
  • אתרי מולטימדיה שאינם מקודדים בטקסט
  • מאגרי מידע שאינם מותאמים לחיפוש באמצעות מנועי חיפוש ברשת (למשל - מרבית מאגרי המידע הממשלתיים)

דוגמה : מה שיעור הילודה בישראל, באיזה מקום בעולם היא נמצאת, ומי נמצא מעליה ומתחתיה בדירוג העולמי? את הנתונים יש למצוא במקור מהימן - ממשלתי (ולאו דווקא בישראל).

  הטענה היא שגודלה של הרשת הבלתי נראית הוא פי כמה סידרי גודל מהרשת שזמינה למנועי החיפוש. אסטרטגיות לחיפוש ברשת הבלתי נראית ניתן למצוא במצגת שבקישור.

 חלקה של גוגל בחיפושים משתנה לפי טענות של אתרים שונים. בחודש אפריל 2009 72.7% מכלל שאילתות החיפוש ברשת  בארצות הברית הופנו לגוגל. 

 

 

לעמוד הבא