ICDDEA 2017‎ > ‎

g. Program

June 5
 
Room: Big Auditorium
9:00 - 9:40 Opening Ceremony
 
PLENARY LECTURES
Room: Big Auditorium
Chairman: Stefan Hilger
09:45 - 10:30 Johan Gielis
UNIVERSAL NATURAL SHAPES
10:30 - 11:00 Coffee-Break
 
INVITED LECTURES
Room: Big Auditorium
Chairman: Stefan Hilger
11:00 - 11:45 José A Langa
INFORMATIONAL STRUCTURES: A DYNAMICAL SYSTEM
APPROACH TO THE INTEGRATED THEORY OF
CONSCIOUSNESS
11:45 - 12:30 Tomás Caraballo
STABILITY OF STOCHASTIC DELAY EVOLUTION EQUATIONS
Room: Small Auditorium
Chairman: Aleksander Ćwiszewski
11:00 - 11:45 Ilia Tavkhelidze
ONE METHOD OF ANALYTIC REPRESENTATION AND CLASSIFICA-
TION OF A WIDE SET OF GEOMETRIC FIGURES WITH “COMPLEX"
CONFIGURATION AND THEIR MOVEMENTS
11:45 - 12:30 Zuzana Došlá
ASYMPTOTIC AND BOUNDARY VALUE PROBLEMS WITH MEAN
CURVATURE OPERATOR
 
CONTRIBUTED SESSION
Room: 224
Chairman: Adrián Fernández Tojo
14:00 - 14:30 John Borg
DISCRETE HEAT EQUATION MODEL WITH SEVERAL VARIABLES
14:30 - 15:00 Britto Xavier
 GENERALIZED FIBONACCI SERIES WITH n-PARAMETERS
15:00 - 15:30 Daniel Strzelecki
THE BIFURCATION OF PERIODIC SOLUTIONS OF SYMMETRIC
NEWTONIAN SYSTEMS
15:30 - 16:00 Mohamed Ben H Rhouma
 ON THE EQUATION xn+1=axn-q/(b+gxnxn-1…xn-q)
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Alexander Zlotnik
ON A BAROTROPIC QUASI-HYDRODYNAMIC SYSTEM OF
EQUATIONS FOR THE TWO-COMPONENT MIXTURE WITH A
DIFFUSE INTERFACE
17:00 - 17:30 Andrej Kon'kov
ON THE ABSENCE OF RAPIDLY GROWING SOLUTIONS FOR A
CLASS OF ORDINARY DIFFERENTIAL EQUATIONS
 
Room: B
Chairman: Zdeněk Opluštil
14:00 - 14:30 Gabriela Holubová
ON THE MAXIMUM PRINCIPLE FOR THE STATIONARY BEAM

EQUATION
14:30 - 15:00 Petr Nečesal
ON THE HIDDEN LATTICE FOR THE SECOND ORDER
DIFFERENCE EQUATIONS WITH ASYMMETRIC
NONLINEARITIES
15:00 - 15:30 Alexandre Nascimento
SEMILINEAR PARABOLIC PROBLEMS WITH CRITICAL
NONLINEARITIES IN BANACH SCALES WITH APLICATIONS TO
THE NAVIER-STOKES EQUATIONS
15:30 - 16:00 Daniel Núñez
QUANTITATIVE STABILITY OF CERTAIN FAMILIES OF PERIODIC
SOLUTIONS IN THE SITNIKOV PROBLEM
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Martina Langerová
ON FIRST AND SECOND ORDER RESONANCE PROBLEMS
WITH NONLINEAR IMPULSES
17:00 - 17:30 Tchepmo Djomegni
TRAVELLING WAVES IN ECOLOGICAL MODELLING
 
SPECIAL SESSION 1: DYNAMIC EQUATIONS ON TIME SCALES
Room 119
Chairman: Martin Bohner and Rui A. C. Ferreira
14:00 - 14:30 Agnieszka B. Malinowska
ON MULTI-AGENT SYSTEMS ON TIME SCALES
14:30 - 15:00 Jaqueline Godoy Mesquita
PROLONGATION OF SOLUTIONS OF MEASURE DIFFERENTIAL
EQUATIONS AND DYNAMIC EQUATIONS ON TIME SCALES
15:00 - 15:30 Sabrina Streipert
AN INTEGRABLE SIS MODEL WITH VITAL DYNAMICS ON TIME

SCALES
15:30 - 16:00 Mehmet Unal
ASYMPTOTIC BEHAVIOR FOR NONLINEAR SECOND-ORDER
DYNAMIC EQUATIONS
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Christopher Goodrich
SHARP MONOTONICITY AND CONVEXITY RESULTS FOR
DISCRETE FRACTIONAL SEQUENTIAL OPERATORS
17:00 - 17:30 Renu Chaudhary
EXISTENCE RESULTS FOR DELAY FRACTIONAL
INTEGRODIFFERENTIAL EQUATIONS WITH
NON-INSTANTANEOUS IMPULSES
 
SPECIAL SESSION 2: ASYMPTOTIC PROBLEMS FOR ODES: QUALITATIVE THEORY AND METHODS
Room Small Auditorium
Chairman: Zuzana Dosla and Mauro Marini
14:00 - 14:30 Jitsuro Sugie
OSCILLATION PROBLEMS FOR HILL'S EQUATION WITH
PERIODIC DAMPING
14:30 - 15:00 Cristina Marcelli
A NEW ESTIMATE FOR THE THRESHOLD WAVE SPEED IN
REACTION-DIFFUSION-CONVECTION EQUATIONS
15:00 - 15:30 Irina Astashova
ON QUALITATIVE PROPERTIES OF SOLUTIONS TO
DIFFERENTIAL EQUATIONS WITH POWER-LOW NONLINEARITY
15:30 - 16:00 Serena Matucci
DIRICHLET PROBLEMS ON THE HALF-LINE FOR SECOND
ORDER NONLINEAR EQUATIONS WITH INDEFINITE WEIGHT
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Simona Fišnarová
MODIFIED RICCATI TECHNIQUE FOR HALF-LINEAR EQUATIONS
AND ITS APPLICATIONS
17:00 - 17:30 Matteo Franca
ENTIRE SOLUTIONS FOR SUPERLINEAR LAPLACE PROBLEMS
WITH INDEFINITE WEIGHTS.
 
SPECIAL SESSION 3: NONAUTONOMOUS DYNAMICAL SYSTEMS
Room 115
Chairman: Martin Rasmussen and Christian Pötzsche
14:00 - 14:30 Rafael Obaya
EXPONENTIAL SEPARATION OF TYPE II FOR RANDOM DELAY
DIFFERENTIAL EQUATIONS
14:30 - 15:00 Carmen Núñez
NONAUTONOMOUS FUNCTIONAL DIFFERENTIAL EQUATIONS
WITH STATE DEPENDENT DELAY
15:00 - 15:30 Iacopo P. Longo
STRONG AND WEAK TOPOLOGIES FOR CARATHÉODORY
FUNCTIONS WITH APPLICATIONS IN THE STUDY OF THE
ATTRACTORS OF NON-AUTONOMOUS DIFFERENTIAL
EQUATIONS
15:30 - 16:00 José Langa
LOWER SEMICONTINUITY OF UNIFORM ATTRACTORS.
APPLICATION TO HYPERBOLIC PERTURBATIONS OF
PARABOLIC EQUATIONS
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Paolo Gidoni
MULTIPLICITY OF PERIODIC SOLUTIONS FOR HAMILTONIAN
SYSTEMS VIA A GENERALIZED POINCARÉ-BIRKHOFF
THEOREM
17:00 - 17:30 Aditya Ivaturi
NUMERICAL TOOLBOX FOR INTEGRODIFFERENCE EQUATIONS
 
SPECIAL SESSION 4: CONCRETE NONLINEAR DIFFERENCE EQUATIONS AND SYSTEMS
Room 122
Chairman: Małgorzata Migda
14:00 - 14:30 João Cabral
NEST OF BORDER COLLISIONS AND REVERSE BIFURCATIONS
14:30 - 15:00 Ana Santos
A SYMBOLIC APPROACH TO A HYBRID CHAOTIC SYSTEM
15:00 - 15:30 Sandra Vinagre
A SYMBOLIC APPROACH TO NONLINEARLY PERTURBED HEAT
EQUATION: NON PERIODIC PERTURBATION CASE
15:30 - 16:00 Paul Salceanu
A DIFFERENCE EQUATIONS MODEL FOR THE STUDY OF
INTERACTIONS BETWEEN TWO INVASIVE SPECIES OF
MOLLUSKS: ZEBRA AND QUAGGA MUSSELS
16:00 - 16:30 Coffee-Break
 
SPECIAL SESSION 6: RECENT TRENDS ON DETERMINISTIC AND STOCHASTIC PDE
Room 123
Chairman: Tomás Caraballo and Renato Colucci
14:00 - 14:30 Monica Conti
AVERAGING OF EQUATIONS OF VISCOELASTICITY WITH
SINGULARLY OSCILLATING EXTERNAL FORCES
14:30 - 15:00 Elsa Maria Marchini
EVOLUTION EQUATIONS AND OPTIMAL CONTROL:
THE STATE CONSTRAINED CASE
15:00 - 15:30 Jorge Marques
GEVREY WELL POSEDNESS OF GOURSAT-DARBOUX
PROBLEMS AND ASYMPTOTIC REPRESENTATION OF
SOLUTIONS
15:30 - 16:00 Stefanie Sonner
EXPONENTIAL ATTRACTORS FOR RANDOM DYNAMICAL
SYSTEMS IN BANACH SPACES
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Alba Santin Garcia
FUNDAMENTAL SOLUTIONS FOR LINEAR PARABOLIC
SYSTEMS AND MATRIX PROCESSES
17:00 - 17:30 Olga Rozanova
NONLINEAR STABILITY OF TWO-DIMENSIONAL AND
QUASI-TWO-DIMENSIONAL VORTICES IN ROTATING GAS
 
SPECIAL SESSION 7: BOUNDARY VALUE PROBLEMS FOR DIFFERENTIAL AND DIFFERENCE EQUATIONS
Room A
Chairman: John R. Graef and Feliz Minhós
14:00 - 14:30 Marléne Frigon
FIXED POINT THEOREMS FOR MAPS ON CONES IN FRÉCHET
SPACES
14:30 - 15:00 Elisa Sovrano
MULTIPLICITY OF POSITIVE SOLUTIONS FOR INDEFINITE
NEUMANN PROBLEMS WITH AN OSCILLATING NONLINEAR
POTENTIAL
15:00 - 15:30 Shapour Heidarkhani
MULTIPLICITY RESULTS FOR KIRCHHOFF-TYPE
SECOND-ORDER IMPULSIVE DIFFERENTIAL EQUATIONS ON
THE HALF-LINE
15:30 - 16:00 Werner Varnhorn
A PARTICLE METHOD FOR THE NAVIER-STOKES EQUATIONS
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Francesca Dalbono
MULTIPLICITY RESULTS FOR A CLASS OF ASYMPTOTICALLY
LINEAR SYSTEMS OF SECOND-ORDER ORDINARY
DIFFERENTIAL EQUATIONS
17:00 - 17:30 Nana Odishelidze and Nugzar Shavlakadze
THE INVESTIGATION OF SINGULAR INTEGRO-DIFFERENTIAL
EQUATIONS RELATED TO THE CONTACT PROBLEMS OF THE
THEORY OF VISCOELASTICITY
 
June 6
 
PLENARY LECTURES
Room Big Auditorium
Chairman: Pavel Drábek
09:00 - 09.45 Andrzej Szulkin
SOME WEAKLY COERCIVE QUASILINEAR PROBLEMS
WITH FORCING
09:45 - 10:30 Wojciech Kryszewski
THE INTERMEDIATE VALUE THEOREM AND DIFFERENTIAL
EQUATIONS
10:30 - 11:00 Coffee-Break
 
INVITED LECTURES
Room Big Auditorium
Chairman: Pavel Drábek
11:00 - 11:45 John Graef
A BOUNDARY VALUE PROBLEM FOR A FRACTIONAL
DIFFERENTIAL EQUATION WITH INTEGRAL TYPE
ANTI-PERIODIC CONDITIONS
11:45 - 12:30 Josef Diblík
TWO CLASSES OF ASYMPTOTICALLY DIFFERENT POSITIVE
SOLUTIONS TO ADVANCED DIFFERENTIAL EQUATIONS VIA
TWO DIFFERENT FIXED-POINT PRINCIPLES
 
Room Small Auditorium
Chairman: Raul Manasevich
11:45 - 12:30 Delfim F. M. Torres
OPTIMAL CONTROL OF A DELAYED HIV MODEL
 
June 7
 
PLENARY LECTURES
Room Big Auditorium
Chairman: Josef Diblik
09:00 - 09.45 Saburou Saitoh
DIVISION BY ZERO CALCULUS AND DIFFERENTIAL EQUATIONS
09:45 - 10:30 Raul Manasevich
NONEXISTENCE RESULTS FOR A TYPE OF QUASILINEAR
EQUATIONS ON R n
10:30 - 11:00 Coffee-Break
11:00 - 11:45 Fabio Zanolin
PERIODIC SOLUTIONS OF NONLINEAR SECOND-ORDER
EQUATIONS WITH A SIGN-INDEFINITE WEIGHT
11:45 - 12:30 Ioannis P. Stavroulakis
OSCILLATIONS OF DIFFERENTIAL AND DIFFERENCE
EQUATIONS WITH SEVERAL DEVIATING ARGUMENTS
 
CONTRIBUTED SESSION
Room 224
Chairman: Aldona Dutkiewicz
14:00 - 14:30 Lucía López-Somoza
ASYMPTOTIC BEHAVIOUR OF SOLUTIONS OF DIFFERENTIAL
AND INTEGRAL PROBLEMS
14:30 - 15:00 Lorena Saavedra
CONSTANT SIGN SOLUTIONS FOR THE SIMPLY SUPPORTED
BEAM EQUATION
15:00 - 15:30 Adrián F. Tojo
ON LINEAR DIFFERENTIAL EQUATIONS AND SYSTEMS
WITH REFLECTION
15:30 - 16:00 Jorge Rodríguez-López
FIXED POINT INDEX AND FIXED POINT THEOREMS IN CONES
FOR DISCONTINUOUS OPERATORS
16:00 - 16:30 Anna Gołȩbiewska
GLOBAL BIFURCATION VIA THE CONLEY INDEX IN A HILBERT
SPACE
16:30 - 17:00 Valery Cherepennikov
INITIAL AND BOUNDARY VALUE PROBLEMS FOR SOME LINEAR
FUNCTIONAL DIFFERENTIAL EQUATION
 
Room B
Chairman: Gabriela Holubová
14:00 - 14:30 Clementa Alonso-González
STRATIFICATION OF THE DYNAMICS OF REAL VECTOR FIELDS
IN DIMENSION THREE
14:30 - 15:00 Agnieszka Bartłomiejczyk
JUSTIFICATION OF QUASI-STATIONARY APPROXIMATION IN
MODELS OF GENE EXPRESSION
15:00 - 15:30 Piotr Bartłomiejczyk
A NEW DEGREE FOR PERTURBATIONS OF UNBOUNDED
SELF-ADJOINT OPERATORS AND ITS APPLICATIONS
15:30 - 16:00 Zdeněk Opluštil
ON NON-OSCILLATION FOR CERTAIN SYSTEM OF NON-LINEAR
ODEs
16:00 - 16:30 Zeynep Kayar
NONLINEAR ANALOGUES OF STURM-PICONE AND LEIGHTON
TYPE COMPARISON THEOREMS FOR IMPULSIVE
DIFFERENTIAL EQUATIONS WITH DISCONTINUOUS
SOLUTIONS
16:30 - 17:00 Boniface Otieno Kwach
MATHEMATICAL MODEL FOR NUTRIENT EXCHANGE ACROSS
THE PLACENTA
Room 218
Chairman: Michael Grinfeld
14:00 - 14:30 Kodai Fujimoto
EXISTENCE OF LIMIT CYCLES FOR LIÉNARD-TYPE EQUATION
WITH BOUNDED NONLINEARITIES AND j-LAPLACIAN
14:30 - 15:00 Volodymyr Sushch
DISCRETE VERSIONS OF THE DIRAC-KÄHLER EQUATION AND
SPACETIME ALGEBRA
15:00 - 15:30 Yasemin Kahramaner
A CERTAIN CLASS OF HARMONIC MAPPINGS RELATED TO
FUNCTIONS OF BOUNDED RADIUS ROTATION
15:30 - 16:00 Zuzana Pátíková
PERTURBED GENERALIZED HALF-LINEAR RIEMANN-WEBER
EQUATION - FURTHER RESULTS
16:00 - 16:30 Nedjem Eddine Ramdani
COLLOCATION METHOD TO SOLVE SECOND ORDER CAUCHY
INTEGRO-DIFFERENTIAL EQUATIONS
 
SPECIAL SESSION 1: DYNAMIC EQUATIONS ON TIME SCALES
Room 119
Chairman: Martin Bohner and Rui A. C. Ferreira
14:00 - 14:30 Sergey Kryzhevich
LYAPUNOV EXPONENTS AND ASYMPTOTICAL BEHAVIOUR
FOR LINEAR TIME-SCALE SYSTEMS
14:30 - 15:00 Bonita Lawrence
BEHAVIOR OF SOLUTIONS OF DYNAMIC EQUATIONS ON A
SEQUENCE OF TIME SCALES
15:00 - 15:30 Giuseppe Caristi
EXISTENCE OF MULTIPLE SOLUTIONS FOR KIRCHHOFF-TYPE
 p -LAPLACIAN DISCRETE PROBLEMS VIA VARIATIONAL
METHODS
15:30 - 16:00 Vladimir Vasilyev
DISCRETE OPERATORS AND RELATED DISCRETE BOUNDARY
VALUE PROBLEMS
16:00 - 16:30 Alina Dobrogowska
FACTORIZATION METHOD APPLIED TO THE SECOND ORDER
DIFFERENCE EQUATIONS
16:30 - 17:00 Vikram Singh
MILD SOLUTIONS FOR MULTI-TERM TIME-FRACTIONAL
IMPULSIVE  DIFFERENTIAL EQUATIONS
 
SPECIAL SESSION 2: ASYMPTOTIC PROBLEMS FOR ODES: QUALITATIVE THEORY AND METHODS
Room Small Auditorium
Chairman: Zuzana Dosla and Mauro Marini
14:00 - 14:30 Naoto Yamaoka
COMPARISON THEOREMS FOR SECOND-ORDER DAMPED
NONLINEAR DIFFERENTIAL EQUATIONS
14:30 - 15:00 Jelena Manojlović
COMPLETE ASYMPTOTIC ANALYSIS OF SECOND-ORDER
DIFFERENTIAL EQUATIONS OF THOMAS-FERMI TYPE IN
THE FRAMEWORK OF REGULAR VARIATION
15:00 - 15:30 Elvan Akın
OSCILLATION ON FOUR--DIMENSIONAL TIME--SCALE SYSTEMS
15:30 - 16:00 Petr Liška
OSCILLATION OF THIRD-ORDER NONLINEAR NEUTRAL
DIFFERENTIAL EQUATIONS
16:00 - 16:30 Luděk Nechvátal
STABILITY ANALYSIS OF THE FRACTIONAL LORENZ SYSTEM
16:30 - 17:00 Satoshi Tanaka
ASYMPTOTIC BEHAVIOR OF SOLUTIONS TO AUTONOMOUS
PLANAR HALF-LINEAR DIFFERENTIAL SYSTEMS
 
SPECIAL SESSION 3: NONAUTONOMOUS DYNAMICAL SYSTEMS
Room 115
Chairman: Martin Rasmussen and Christian Pötzsche
14:00 - 14:30 Ken Palmer
THE DYNAMICS OF SKEW TENT MAPS
14:30 - 15:00 Ana M. Sanz
ON THE PROPERTY OF UNIFORM PERSISTENCE IN
NON-AUTONOMOUS DIFFERENTIAL EQUATIONS
15:00 - 15:30 Moussa Ndou
GLOBAL APPROACH FOR DETECTING EARLY WARNING
SIGNALS FOR QUALITATIVE CHANGES IN FLOW PATTERNS:
THE DOUBLE GYRE AND THE 4 MODE QUASI-GEOSTROPHIC
CIRCULATION MODELS
15:30 - 16:00 Christoph Kawan
ENTROPY OF NONAUTONOMOUS DYNAMICAL SYSTEMS
16:00 - 16:30 Grzegorz Gabor
DIFFERENTIAL INCLUSIONS WITH STATE-DEPENDENT
IMPULSES ON THE HALF-LINE
16:30 - 17:00 Ricardo Enguiça
BOUNDED MOTIONS OF A FORCED DISCONTINUOUS
OSCILLATOR
 
SPECIAL SESSION 4: CONCRETE NONLINEAR DIFFERENCE EQUATIONS AND SYSTEMS
Room 122
Chairman: Małgorzata Migda
14:00 - 14:30 Antonio Linero Bas
RESULTS ON GLOBAL PERIODICITY
14:30 - 15:00 Candace M. Kent
A PROPOSAL FOR AN APPLICATION OF A MAX-TYPE
DIFFERENCE EQUATION TO A COMMON FORM OF EPILEPSY
15:00 - 15:30 Daniel Nieves
ON COPSON'S THEOREM AND ITS GENERALIZATIONS
15:30 - 16:00 Janusz Migda
APPROXIMATIVE SOLUTIONS TO DIFFERENCE EQUATIONS OF
NEUTRAL TYPE
16:00 - 16:30 Ewa Girejko
FRACTIONAL DISCRETE-TIME CONSENSUS MODELS FOR
SINGLE AND DOUBLE-SUMMATOR DYNAMICS
16:30 - 17:00 Malgorzata Migda
ASYMPTOTIC PROPERTIES OF SOLUTIONS OF THIRD-ORDER
NONLINEAR DIFFERENCE EQUATIONS
 
SPECIAL SESSION 5: OSCILLATION OF DELAY DIFFERENTIAL AND DIFFERENCE EQUATIONS
Room 220
Chairman: Győri István and Mihály Pituk
14:00 - 14:30 Jozef Džurina
OSCILLATORY BEHAVIOR OF THE SECOND ORDER
FUNCTIONAL DIFFERENTIAL EQUATIONS
14:30 - 15:00 Jan Čermák
QUALITATIVE PROPERTIES OF LINEAR DELAY DIFFERENTIAL
EQUATIONS: INTEGER VERSUS NON-INTEGER ORDER CASE
15:00 - 15:30 Mihály Pituk
OSCILLATION OF A OF LINEAR DELAY DIFFERENTIAL
EQUATION WITH SLOWLY VARYING COEFFICIENT
15:30 - 16:00 Teresa Faria
POSITIVE PERIODIC SOLUTIONS FOR DELAY DIFFERENTIAL
EQUATIONS WITH NONMONOTONE NONLINEARITY
16:00 - 16:30 Marielle Aparecida Silva
OSCILLATION AND NONOSCILLATION CRITERIA FOR
IMPULSIVE DELAY DIFFERENTIAL EQUATIONS
16:30 - 17:00 Hideaki Matsunaga
OSCILLATION CRITERIA FOR A CLASS OF NONLINEAR DELAY
DIFFERENCE EQUATIONS BY PHASE PLANE ANALYSIS
 
SPECIAL SESSION 6: RECENT TRENDS ON DETERMINISTIC AND STOCHASTIC PDE
Room 123
Chairman: Tomás Caraballo and Renato Colucci
14:00 - 14:30 Juan Casado-Díaz
ELLIPTIC PROBLEMS IN UNBOUNDED CYLINDERS.
APPLICATION TO THE HOMOGENIZATION OF THE WAVE
EQUATION
14:30 - 15:00 Faustino Maestre Caballero
ON INVERSE PROBLEMS AND TUMOR IDENTIFICATION
15:00 - 15:30 Cristian Morales-Rodrigo
ON A PREDATOR PREY MODEL WITH CROSS-DIFFUSION
15:30 - 16:00 Pedro Marín-Rubio
ON A PARAMETERIZED FAMILY OF NONLOCAL
REACTION-DIFFUSION EQUATIONS WITHOUT UNIQUENESS,
ATTRACTORS AND ROBUSTNES
16:00 - 16:30 Hermenegildo Borges de Oliveira
PARABOLIC REACTION-DIFFUSION SYSTEMS WITH NONLOCAL
COUPLED DIFFUSIVITY TERMS
16:30 - 17:00 Renato Colucci
MICROSTRUCTURE FORMATION AND COARSENING
PHENOMENA FOR THE SOLUTIONS OF AN EVOLUTION
EQUATION
 
SPECIAL SESSION 7: BOUNDARY VALUE PROBLEMS FOR DIFFERENTIAL AND DIFFERENCE EQUATIONS
Room A
Chairman: Feliz Minhós
14:00 - 14:30 Tobia Dondè
PERIODIC SOLUTIONS OF ECOLOGICAL MODELS VIA UNIFORM
PERSISTENCE
14:30 - 15:00 Ilhame Amirali
NUMERICAL SOLUTION FOR QUASILINEAR INITIAL VALUE
PROBLEM WITH BOUNDARY LAYER
15:00 - 15:30 Stepan Tersian
MULTIPLICITY OF PERIODIC SOLUTIONS FOR 2 n th -ORDER
p -LAPLACIAN DIFFERENTIAL EQUATIONS
15:30 - 16:00 Ömer Yapman
A FITTED NUMERICAL METHOD FOR A QUASILINEAR
SINGULARLY PERTURBED VOLTERRA
DELAY-INTEGRO-DIFFERENTIAL EQUATION
16:00 - 16:30 Christopher Goodrich
COERCIVITY CONDITIONS AND THEIR APPLICATION TO
NONLOCAL BOUNDARY VALUE PROBLEMS
16:30 - 17:00 Jacek Gulgowski
BOUNDED VARIATION SOLUTIONS TO SECOND ORDER
BOUNDARY VALUE PROBLEMS
Room 217
Chairman: John R. Graef
14:00 - 14:30 Wenying Feng
EXISTENCE OF POSITIVE EIGENVECTORS FOR A CLASS OF
NONLINEAR OPERATORS
14:30 - 15:00 Ivan Staliarchuk
MIXED PROBLEMS FOR THE SECOND ORDER HYPERBOLIC
EQUATIONS WITH DIFFERENTIAL POLYNOMS IN BOUNDARY
CONDITIONS
15:00 - 15:30 Valery Gaiko
ON GLOBAL BIFURCATION ANALYSIS OF POLYNOMIAL
DYNAMICAL SYSTEMS
15:30 - 16:00 Qi Wang
MATHEMATICAL MODEL FOR OPTIMISING BI-ENZYME
BIOSENSORS
16:00 - 16:30 Valentina Taddei
TOPOLOGICAL METHODS FOR NONLOCAL SEMILINEAR
EQUATIONS
16:30 - 17:00 Alla Tasevich
FUNCTIONAL-DIFFERENTIAL EQUATIONS WITH
CONTRACTIONS IN WEIGHTED SPACES
 
June 8
 
PLENARY LECTURES
Room Big Auditorium
Chairman: Fabio Zanolin
09:00 - 09.45 Hans-Otto Walther
SMOOTHNESS ISSUES IN DIFFERENTIAL EQUATIONS WITH
STATE-DEPENDENT DELAY, AND PROCESSES FOR VOLTERRA
INTEGRO-DIFFERENTIAL EQUATIONS
09:45 - 10:30 Michel Chipot
MINIMAL SOLUTIONS TO SOME VARIATIONAL INEQUALITIES
10:30 - 11:00 Coffee-Break
 
INVITED LECTURES
Room Big Auditorium
Chairman: Fabio Zanolin
11:00 - 11:45 Aleksander Ćwiszewski
AVERAGING PRINCIPLE FOR EVOLUTION EQUATIONS
11:45 - 12:30 Martin Rasmussen
TOPOLOGICAL EQUIVALENCE OF RANDOM DYNAMICAL
SYSTEMS
Room Small Auditorium
Chairman: Wojciech Kryszewski
11:00 - 11:45 Hüseyin Koçak
EXISTENCE OF CONNECTING ORBITS WITH NUMERICS
11:45 - 12:30 Tsutomu Matsuura
 log 0= log ∞ =0 AND APPLICATIONS
 
CONTRIBUTED SESSION
Room 224
Chairman: Alexander Zlotnik
14:00 - 14:30 Aldona Dutkiewicz
SUCCESSIVE APPROXIMATIONS FOR A DIFFERENTIAL
EQUATION IN A BANACH SPACE VIA CONSTANTIN CONDITION
14:30 - 15:00 Alexander Fedotov
HERMITE - FEJER POLYNOMIALS AS AN APPROXIMATE
SOLUTION OF THE SINGULAR INTEGRO-DIFFERENTIAL
EQUATIONS
15:00 - 15:30 Arkadii Kim
THE PONTRYAGIN MAXIMUM PRINCIPLE FOR GENERAL FORM
FDES
15:30 - 16:00 Galakhov/Salieva
NONEXISTENCE OF SOLUTIONS TO SOME NONLINEAR
PARTIAL. DIFFERENTIAL INEQUALITIES WITH TRANSFORMED
ARGUMENT
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Michael Grinfeld
MINIMALITY CONDITIONS FOR WAVE SPEED IN ANISOTROPIC
SMECTIC C* LIQUID CRYSTALS
17:00 - 17:30 Otari Jokhadze
ON A PERIODIC PROBLEM FOR A NONLINEAR TELEGRAPH
EQUATION
Room B
Chairman: Petr Necesal
14:00 - 14:30 Asena Çetinkaya
SOME RESULTS ON q -STARLIKE FUNCTIONS OF COMPLEX
ORDER
14:30 - 15:00 Ivan Dražić
HOMOGENEOUS BOUNDARY PROBLEM FOR THE
COMPRESSIBLE VISCOUS AND HEAT-CONDUCTING
MICROPOLAR FLUID MODEL WITH CYLINDRICAL SYMMETRY
15:00 - 15:30 Iveta Looseová
THE FUČÍK SPECTRUM OF THE DISCRETE DIRICHLET
OPERATOR
15:30 - 16:00 Jakub Janoušek
SUSPENSION BRIDGES IN ONE DIMENSION: REVISION OF
PREVIOUS UNIQUENESS RESULTS
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Maria Correia
ERGODICITY OF MOON AND UMBRELLA BILLIARDS
17:00 - 17:30 Samir Hadid
VARIATIONAL ITERATION METHOD FOR SOLVING PROBLEMS
WITH INTEGRAL BOUNDARY CONDITIONS
 
SPECIAL SESSION 2: ASYMPTOTIC PROBLEMS FOR ODES: QUALITATIVE THEORY AND METHODS
Room Small Auditorium
Chairman: Zuzana Dosla and Mauro Marini
14:00 - 14:30 Valentina Taddei
TOPOLOGICAL METHODS FOR NONLOCAL SEMILINEAR
EQUATIONS
14:30 - 15:00 Petr Tomášek
LAMBERT-W FUNCTION IN STABILITY ANALYSIS OF DELAY
DIFFERENTIAL EQUATIONS
15:00 - 15:30 Aleksandra Kapešić
ASYMPTOTIC REPRESENTATION OF INTERMEDIATE
SOLUTIONS TO A CYCLIC SYSTEMS OF SECOND-ORDER
DIFFERENCE EQUATIONS WITH REGULARLY VARYING
COEFFICIENTS
15:30 - 16:00 William Dimbour
S-ASYMPTOTICALLY ω -PERIODIC SOLUTION FOR A
NONLINEAR DIFFERENTIAL EQUATION WITH PIECEWISE
CONSTANT ARGUMENT VIA S-ASYMPTOTICALLY ω -PERIODIC
FUNCTIONS IN THE STEPANOV SENSE
 
SPECIAL SESSION 3: NONAUTONOMOUS DYNAMICAL SYSTEMS
Room 115
Chairman: Martin Rasmussen and Christian Pötzsche
14:00 - 14:30 Arno Berger
DIGIT DISTRIBUTIONS IN NONAUTONOMOUS DYNAMICAL
SYSTEMS
14:30 - 15:00 Roberta Fabbri
ON THE NULL CONTROLLABILITY FOR TIME-DEPENDENT
LINEAR CONTROL SYSTEMS
15:00 - 15:30 César M. Silva
A DATKO TYPE THEOREM FOR THE EXISTENCE OF
NONUNIFORM μ -DICHOTOMIES ON THE HALF-LINE
15:30 - 16:00 Ardak Kashkynbayev
NONAUTONOMOUS BIFURCATION IN DIFFERENTIAL
EQUATIONS WITH IMPULSES AND PIECEWISE CONSTANT
ARGUMENTS
16:00 - 16:30 Coffee-Break
 
SPECIAL SESSION 4: CONCRETE NONLINEAR DIFFERENCE EQUATIONS AND SYSTEMS
Room 122
Chairman: Małgorzata Migda
14:00 - 14:30 Hardik Patel
APPLICATION OF LAPLACE ADOMIAN DECOMPOSITION
METHOD FOR THE SOLITON SOLUTIONS OF
BOUSSINESQ–BURGER EQUATIONS
14:30 - 15:00 Trushit Patel
APPLICATION OF ADOMIAN DECOMPOSITION SUMUDU
TRANSFORM TO NONLINEAR TIME-FRACTIONAL TYPE HEAT
TRANSFER AND POROUS MEDIA EQUATIONS
15:00 - 15:30 Simon Serovajsky
MATHEMATICAL MODEL OF THE ANTIBIOTIC RESISTANCE FOR
THE BACTERIA POPULATION
 
SPECIAL SESSION 5: OSCILLATION OF DELAY DIFFERENTIAL AND DIFFERENCE EQUATIONS
Room 119
Chairman: Győri István and Mihály Pituk
14:00 - 14:30 Fatma Karakoç
OSCILLATION OF A POPULATION MODEL WITH PIECEWISE
CONSTANT ARGUMENT
14:30 - 15:00 Ferenc Hartung
ON PERMANENCE OF DIFFERENTIAL EQUATIONS WITH DELAY
15:00 - 15:30 Ewa Schmeidel
THE EXISTENCE OF LEADER-FOLLOWING CONSENSUS OF
SYSTEM WITH CAPUTO FRACTIONAL DERIVATIVE
15:30 - 16:00 Zdeněk Svoboda
POSITIVE SOLUTIONS OF NEUTRAL DIFFERENTIAL
EQUATIONS
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Roman Koplatadze
OSCILLATION CRITERIA FOR FIRST ORDER DIFFERENCE
EQUATIONS WITH SEVERAL RETARDED ARGUMENTS
17:00 - 17:30 Masakazu Onitsuka
INTEGRAL AVERAGE CONDITIONS FOR OSCILLATION OF
DAMPED HALF-LINEAR DIFFERENTIAL EQUATIONS
 
SPECIAL SESSION 6: RECENT TRENDS ON DETERMINISTIC AND STOCHASTIC PDE
Room 123
Chairman: Tomás Caraballo and Renato Colucci
14:00 - 14:30 Barbara Szyszka
AN IMPLICIT FINITE DIFFERENCE METHOD FOR SOLVING THE
WAVE EQUATION
14:30 - 15:00 Paulo N. Seminario Huertas
ASYMPTOTIC PROPERTIES OF SOME NONLINEAR
VISCOELASTIC EQUATIONS WITH MEMORY
15:00 - 15:30 Andrzej Marciniak
INTERVAL DIFFERENCE METHODS FOR SOLVING THE
POISSON EQUATION
15:30 - 16:00 Rosana Rodríguez-López,
ON SOME EXISTENCE RESULTS FOR IMPRECISE
DIFFERENTIAL EQUATIONS OF NON-INTEGER ORDER
16:00 - 16:30 Coffee-Break
 
SPECIAL SESSION 7: BOUNDARY VALUE PROBLEMS FOR DIFFERENTIAL AND DIFFERENCE EQUATIONS
Room A
Chairman: John R. Graef and Feliz Minhós
14:00 - 14:30 Feliz Minhós
ON TWO-POINT COUPLED SYSTEMS OF THIRD ORDER
DIFFERENTIAL EQUATIONS
14:30 - 15:00 Lubomira G. Softova
BOUNDEDNESS OF THE SOLUTION TO A CLASS OF
NON-LINEAR ELLIPTIC SYSTEMS WITH MORREY DATA
15:00 - 15:30 Mirosława Zima
POSITIVE SOLUTIONS FOR THE BOUNDARY VALUE PROBLEM
RELATED TO THE VALVELESS PUMPING
15:30 - 16:00 Tai Nguyen
BOUNDARY VALUE PROBLEM WITH MEASURES FOR
SEMILINEAR ELLIPTIC EQUATIONS WITH HARDY POTENTIAL
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Aurelian Cernea
ON THE MILD SOLUTIONS OF A SECOND-ORDER EVOLUTION
INCLUSION
17:00 - 17:30 Luís Sanchez
POSITIVE DIRICHLET AND HOMOCLINIC SOLUTIONS FOR A
CLASS OF SECOND ORDER SINGULAR
 
June 9
 
PLENARY LECTURES
Room Big Auditorium
Chairman: Michel Chipot
09:00 - 09.45 Stefan Hilger  p -CALCULUS
09:45 - 10:30 Pavel Drábek
CONVERGENCE TO A NEW PROFILE OF TRAVELLING FRONT
IN FISHER'S POPULATION GENETICS MODEL
10:30 - 11:00 Coffee-Break
 
INVITED LECTURES
Room Big Auditorium
Chairman: Michel Chipot
11:00 - 11:45 Christian Pötzsche
NUMERICAL DYNAMICS OF INTEGRODIFFERENCE EQUATIONS
11:45 - 12:30 Martin Bohner
A BEVERTON–HOLT EQUATION OF HIGHER ORDER
Room Small Auditorium
Chairman: Saburou Saitoh
11:00 - 11:45 István Győri
CONTINUOUS AND DISCRETE DELAY AND HALANAY TYPE
INEQUALITIES
11:45 - 12:30 Elena Braverman
ON STABILITY OF DELAY EQUATIONS WITH POSITIVE AND
NEGATIVE COEFFICIENTS
 
 
CONTRIBUTED SESSION
Room 224
Chairman: Lucía López Somoza
14:00 - 14:30 Karolina Lademann
MATANO AND SAUER-FREISE GENERALIZATIONS FOR
MULTI-COMPONENT DIFFUSION SYSTEMS
14:30 - 15:00 Marta C. Gadotti
A TOPOLOGICAL APPROACH TO SOME AUTONOMOUS
DISCONTINUOUS SYSTEMS
15:00 - 15:30 Piotr Stefaniak
BIFURCATIONS FROM THE ORBIT OF SOLUTIONS OF THE
NEUMANN PROBLEM
15:30 - 16:00 Ruslan Surmanidze
ON INVARIANT TENSORS ON MANTUROV-WOLF RIEMANN
SPACES
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Gegi Aptsiauri and Gela Kipiani
THE NEW SYSTEM OF DIFFERENTIAL EQUATIONS FOR
TURBULENT FLOW MODELING
Room B
Chairman: Lorena Saavedra
14:00 - 14:30 Gaetano Zampieri
NONLOCAL CONSTANTS OF MOTION IN LAGRANGIAN
DYNAMICS
14:30 - 15:00 M. Filomena Teodoro
NUMERICAL SOLUTION OF SOME ADVANCED-RETARDED
DIFFERENTIAL EQUATIONS BY τ METHOD
15:00 - 15:30 Tatiana A. Shaposhnikova
CHARACTERIZING THE STRANGE TERM IN CRITICAL SIZE
HOMOGENIZATION: P-LAPLACE OPERATOR WITH A
NONLINEAR BOUNDARY CONDITION INVOLVING A
GENERAL MAXIMAL MONOTONE GRAPH
15:30 - 16:00 Teimuraz Davitashvili
MODELLING OF GAS FLOW THROUGH THE PIPELINE BY
NONLINEAR PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONS
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Monika Wrzosek
LEAP-FROG DISCRETIZATION METHOD FOR NONLINEAR
STOCHASTIC WAVE EQUATIONS
 
SPECIAL SESSION 3: NONAUTONOMOUS DYNAMICAL SYSTEMS
Room 115
Chairman: Martin Rasmussen and Christian Pötzsche
14:00 - 14:30 Robert Skiba
HOMOCLINIC SOLUTIONS FOR DISCRETE DYNAMICAL
SYSTEMS
14:30 - 15:00 Sílvia Rodrigues de Oliveira
GLOBAL ASYMPTOTIC STABILITY OF A NON-LINEAR
POPULATION MODEL OF DIABETES MELLITUS
15:00 - 15:30 Vasso Anagnostopoulou
A MODEL FOR THE NONAUTONOMOUS HOPF BIFURCATION
 
SPECIAL SESSION 5: OSCILLATION OF DELAY DIFFERENTIAL AND DIFFERENCE EQUATIONS
Room 119
Chairman: Győri István and Mihály Pituk
14:00 - 14:30 Fernanda Andrade da Silva
CONTROLLABILITY AND OBSERVABILITY IN THE MODELLING
THE HUMAN PUPIL LIGHT REFLEX USING NON-LINEAR
DELAY-DIFFERENTIAL EQUATIONS
14:30 - 15:00 A. K. Tripathy
OSCILLATION OF SUBLINEAR SECOND ORDER NEUTRAL
DIFFERENTIAL EQUATIONS VIA RICCATI TRANSFORMATION
15:00 - 15:30 Shyam S. Santra
NECESSARY AND SUFFICIENT CONDITIONS FOR OSCILLATION
OF SECOND ORDER NONLINEAR IMPULSIVE SYSTEMS
15:30 - 16:00 Hanna Demchenko
AN OPTIMIZATION PROBLEM FOR A LINEAR DELAYED
DIFFERENTIAL SYSTEM
16:00 - 16:30 Coffee-Break
 
SPECIAL SESSION 7: BOUNDARY VALUE PROBLEMS FOR DIFFERENTIAL AND DIFFERENCE EQUATIONS
Room A
Chairman: John R. Graef and Feliz Minhós
14:00 - 14:30 Reimund Rautmann
STABLE MILD NAVIER-STOKES SOLUTIONS BY ITERATION
OF LINEAR SINGULAR VOLTERRA INTEGRAL EQUATION
14:30 - 15:00 Marko Radulović
FLOW OF A MICROPOLAR FLUID THROUGH A CHANNELWITH
SMALL BOUNDARY PERTURBATION
15:00 - 15:30 Stephen Robinson
CHARACTERIZING STEKLOV-ROBIN EIGENCURVES
15:30 - 16:00 Leonid Rossovskii
ELLIPTIC FUNCTIONAL DIFFERENTIAL EQUATIONS WITH
INCOMMENSURABLE CONTRACTIONS
16:00 - 16:30 Coffee-Break
16:30 - 17:00 Natela Zirakashvili
MODELING OF 3D STRESS-STRAIN STATE UNDER ACTION OF
SOME DISTRIBUTED LOADS BY BOUNDARY ELEMENT METHOD
17:00 - 17:30 Said Hakimi
A NONEXISTENCE RESULT ON RADIAL POSITIVE SOLUTIONS
FOR A CLASS OF NONPOSITONE SYSTEMS
Ċ
Sandra Pinelas,
16/03/2017, 13:51