Historia lotnictwa :)

Lotnictwo – ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi, pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu wpowietrzu.

W węższym znaczeniu lotnictwo to nazwa gałęzi gospodarki, w tym przemysłu (np. technologie wytwarzania materiałów, systemów czy oprogramowania stosowanego), architektury obiektów przemysłowych (np. lotniska i wielkie kompleksy portów lotniczych), transportu (ruch lotniczy, w tym pasażerski oraz lotnictwo ogólne), handlu (np. dostawy dóbr i usługi pocztowo-kurierskie) oraz usług społecznych (np. samoloty-kliniki okulistyczne) z użyciem statków powietrznych (głównie samolotów).

W ujęciu wojskowym lotnictwo to element powietrznych sił zbrojnych, zwany wojskami lotniczymi, którego podstawową bronią są różnego rodzaju statki powietrzne.

Wiele kultur usiłowało stworzyć i ujarzmić przedmioty latające. Najwcześniejszymi z nich były kamienie i włócznie, następnie bardziej skomplikowane jak bumerangilatawce czysztuczne ognie. Wczesne legendy opowiadały o ludziach wznoszących się w powietrze - w starożytnej Grecji był to mitologiczny Ikar, w Chinach mówiono o krótkich lotach z wykorzystaniem wielkich latawców.

Rozpoczęcie współczesnego okresu lotnictwa datuje się na 21 listopada 1783 roku wraz z pierwszym udokumentowanym lotem balonu na gorące powietrze braci Montgolfier. Możliwości praktycznego wykorzystania pierwszych balonów do komunikacji były niewielkie, ponieważ ich lot był zależny od kierunku wiatru.

Jeszcze w 1892 roku Lord Kelvin stwierdził, że skonstruowanie maszyn latających cięższych od powietrza jest niemożliwe.

Największe koncerny produkcyjne samolotów cywilnych to:

Natomiast największe koncerny produkcyjne samolotów wojskowych to:


                                                                   TOP 5 największych samolotów świata

Miejsce 1 - An-225 Mrija Na pierwszym miejscu jak na kolosa przystało radziecka produkcja An-225 Mrija. Jest to obecnie największy i najcięższy używany samolot. Co ciekawe, zbudowano tylko jeden egzemplarz. Drugiego nie ukończono. Obecnie używany jest do transportu ciężkich towarów przez jedne z ukraińskich linii lotniczych. Co sprawiło, że trafił na sam szczyt zestawienia? Jego długość kadłuba wynosi 84 metry, a rozpiętość skrzydeł 88,4 metra. Na swój pokład jest w stanie zabrać ładunek o masie ponad 240 ton. W ładowni An-225 zmieściłby się cały kadłub Boeinga 737. Samolot kilkakrotnie lądował na polskich lotniskach. 

Miejsce 2 - Boeing 747-8 Na miejscu drugim bezpiecznie wylądował pasażerski Boeing 747-8. Maszyna ma 76,3 metra długości oraz 68,5 metra rozpiętości skrzydeł. W jednoklasowej konfiguracji na pokład może zabrać 581 pasażerów. W wersji transportowej do ładowni zmieści 140 ton. Jego pierwszy lot właśnie w wersji transportowej odbył się w 2011 roku. Firma Boeing zaznacza, że model ten ma spalać do 11 proc. mniej paliwa niż jego konkurent Airbus A380, który jeszcze pojawi się w zestawieniu. Właśnie Boeingiem 787-8 przyleciała do Polski piłkarska reprezentacja Niemiec na Euro 2012. Miejsce 3 - Lockheed C-5 Galaxy Na miejscu trzecim samolot transportowy Lockheed C-5 Galaxy. Jest największym amerykańskim wojskowym samolotem transportowym i jedną z największych tego typu maszyn na świecie. Jego długość to 75,3 metra ze skrzydłami o rozpiętości 67,9 metra. Ładownia mieści 880 metrów sześciennych, a na górnym pokładzie znajdują się miejsca dla 73 pasażerów. Jedynym użytkownikiem C-5 Galaxy na świecie są Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. 


Miejsce 4 - Airbus A340-600 Airbus A340-600 ma kadłub o długości 75,3 metra, Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 63 metry. Zabiera na pokład 380 pasażerów. Niestety, samolot nie odniósł dużego sukcesu rynkowego. Powodem są wysokie koszty eksploatacji. Jego konkurentem jest Boeing 777-300ER, który jest największym na świecie samolotem dwusilnikowym.


Miejsce 5 - Airbus A380 W kadłubie o długości 72,7 metrów może zmieścić się nawet 853 pasażerów w konfiguracji jednoklasowej. Charakterystyczny kształt sprawił, że znajdują się w nim dwa poziomy pasażerskie. Jego powierzchnia jest dwukrotnie wyższa od Boeinga 747-400. Planowana wersja transportowa ustępuje jedynie radzieckiej produkcji An-225 Mrija. Airbus A380 lądował na warszawskim Okęciu w marcu 2011 roku.