اعتباربخشي بيمارستان ها

چند سال پیش وقتی با تعدادي از بیمارستان ها برای طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو گفتگو داشتم و در تعدادی از آنها این استانداردها پیاده سازی شد بسیاری معتقد بودند این دیگه چه داستانی است که راه افتاده...! بسیاری از روسا و مديران بيمارستان‌ها می گفتند ایزو مخصوص کارخانه هاست و چه ربطی به بیمارستان ها و مراکز درمانی دارد...؟ آن روزها افسوس می خوردم که چرا این گونه فکر می کنند و ندانسته این استاندارد مدیریتی مناسب را مورد بی توجهی قرار می دهند...!

اما اين روزها برخی از دست اندرکاران بیمارستان ها می گويند که آنچه به خاطر ایزو تا حالا مستند و پیاده سازی کرده اند بیش از 70% الزامات استانداردهای اعتباربخشی بیمارستان ها در ایران را پوشش می دهد. ولی مشکل شان اکنون این است که به خاطر مهلت هايي که وزارت بهداشت و درمان به دانشگاه‌ها و از آن طریق به بیمارستان ها داده، نمی دانند از کجا شروع کنند تا در این زمان کوتاه و با کمترین هزینه بهره ای بی اندازه ببرند!

بهر حال اكنون خرسندم چنين فرصتي پديد آمده و وزارت محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشكي به اهميت استاندارد سازي سيستم هاي مديريت بيمارستان ها توجه كرده و مقوله ارزشيابي را به اعتباربخشي تكامل بخشيده است. اگر چه هنوز اول راه پرمخاطره پياده سازي اين استانداردها هستيم ولي بايد به عرض برسانم تجربه حرفه اي مشاور مديريت در خدمت اين رسالت مهم قرار گرفته است و اين قسمت وب سايت مشاور مديريت با هدف توسعه دانش و به اشتراك گذاشتن اطلاعات لازم براي كمك به دست اندركاران اعتباربخشي بيمارستان ها ايجاد شده و در حال توسعه است.

خواهشمندم در صورتي كه هر گونه پيشنهاد، درخواست و يا انتقادي به موارد مطرح شده داريد از تماس با مشاور مديريت دريغ نفرماييد.

يادآوري1: پرسش هاي متداولي كه از مشاور مديريت درباره نحوه پياده سازي استانداردهاي اعتباربخشي بيمارستان ها پرسيده مي شود و پاسخ مشاور مديريت به اين پرسش ها را در اينجا مي توانيد مطالعه نماييد.

يادآوري 2: براي اطلاع از دانش كسب شده مشاور مديريت درباره طرحريزي و پياده سازي استانداردهاي اعتباربخشي در بيمارستان ها به اين قسمت نگاهي بيندازيد.


نظرنسجی وجود دفتر بهبود در پیشبرد اعتباربخشی

posted Feb 7, 2015, 1:12 AM by حسين صادق فر   [ updated Feb 7, 2015, 1:12 AM ]

لطفا در این نظرسنجی شرکت فرمایید:

از نيمه اول مهرماه ارزشيابي و اعتباربخشي جديد بيمارستان ها شروع مي شود

posted Sep 23, 2014, 6:29 AM by حسين صادق فر

مديرکل دفتر نظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت با بيان اين مطلب به خراسان گفت: دور اول اعتباربخشي بيمارستان ها در کل کشور به پايان رسيد و مشکلاتي که وجود داشت با نظر متخصصان بازبيني شد و در حال حاضر در حال آموزش ارزيابان ارشد هستيم.
دکترسيدسجاد رضوي با بيان اين که دور جديد ارزشيابي و اعتباربخشي بيمارستان ها از نيمه اول مهر آغاز مي شود، ادامه داد: ما در اعتباربخشي در پي افزايش کيفيت بيمارستان هستيم و ارزشيابي قبلي را هم از طريق پايگاه هاي اطلاع رساني به اطلاع مردم مي رسانيم.
وي تصريح کرد: بيمارستان ها موظف شده اند وضعيت هتلينگ خود را بهبود ببخشند و آمار زايمان طبيعي را اصلاح کنند و آمار سزارين را کاهش دهند و بايد رضايتمندي مردم را پديد آورند و اگر نتوانند اين کارها را انجام دهند، در کسب اعتباربخشي و ارزشيابي حتما دچار مشکل خواهند شد.

آیا برای اعتباربخشی سال دوم آماده اید؟

posted Jul 31, 2014, 9:36 PM by حسين صادق فر

با خبر شدم به زودی ممیزی اعتباربخشی بیمارستان ها برای سال دوم آغاز خواهد شد.
  • آیا بیمارستان شما برای افزایش امتیاز خود در این اعتباربخشی آماده شده است؟ 
  • آیا پروژه بهبود اعتبار بخشی را با تدوین یک برنامه اقدام Action Plan شروع خواهید کرد؟
  • آیا در این یک سال تلاش کرده اید تا مستندسازی شما از عمق و محتوایی بیش از پیش برخوردار گردد؟
  • آیا بین مستندسازی ها، اجرا فعالیت ها و الزامات استاندارد اعتباربخشی تطابق های لازم را برقرار گرده اید؟
  • آیا برنامه استراتزی بیمارستان به سند اصلی برای اولویت بندی فعالیت های بیمارستان تبدیل شده است؟

آموزش لبخند زدن به پرستاران چینی

posted May 14, 2014, 7:23 AM by حسين صادق فر


نتايج طرح اعتباربخشي به بيمارستان ها اواسط اسفند اعلام مي شود

posted Dec 30, 2013, 3:56 AM by حسين صادق فر

نتايج نهايي طرح اعتباربخشي به بيمارستان ها اواسط اسفندماه اعلام مي شود. مديرکل دفتر نظارت و اعتباربخشي وزارت بهداشت با بيان اين مطلب به خراسان گفت: نتايج اوليه به بيمارستان اعلام شده است و آن ها تا پايان دي ماه فرصت دارند تا نظرات خود را اعلام و در صورت وجود هرگونه اشتباه آن ها را اصلاح کنند. سيدسجاد رضوي ادامه داد: پس از پايان يافتن مهلت بيمارستان در اعلام نظرات خود، در بهمن ماه بازديدهاي لازم انجام خواهد شد و اواسط اسفندماه نتايج نهايي را اعلام خواهيم کرد. وي خاطرنشان کرد: از تاريخ ۹۳/۱/۱ اعتبار بيمارستان ها بر اساس اين طرح تخصيص مي يابد. منبع خبر

یکسال تاخیر در اعلام نتايج اعتباربخشي به بيمارستان ها

posted Sep 14, 2013, 12:00 AM by حسين صادق فر

نتايج اعتبار بخشي بيمارستان هاي کشور با يک سال تاخير،اواخر مهرماه اعلام و به بيمارستان هاي کشور ابلاغ مي شود.دکتر سيد سجاد رضوي مدير اعتبار بخشي و نظارت بر درمان وزارت بهداشت در حالي از اعلام نتايج اعتبار بخشي بيمارستان هاي کشور در اواخر ماه آينده خبر داد که بر اساس اظهارات گذشته مسئولان وزارت بهداشت اعتبار بخشي بيمارستان هاي کشور بايد مهر ماه سال گذشته اعلام مي شد. رضوي به خراسان گفت: ۹۵ درصد از کار اعتبار بخشي بيمارستان هاي کشور تا اين لحظه به پايان رسيده است و پس از جمع بندي نهايي،نتيجه اعتبار بخشي و درجه بندي کيفي بيمارستان به مديران بيمارستاني ابلاغ خواهد شد.

راهنمای اعتباربخشی

posted Aug 24, 2013, 11:16 PM by حسين صادق فر

بیمارستان مهرگان راهنمای اعتباربخشی را به صورت فایل های PDF و به تفکیک بخش های مختلف بیمارستانی منتشر کرده است. به نظرم به عنوان یک چک لیست می تواند مفید باشد.

فرایندهای بیمارستانی را به تصویر بکشید

posted Jul 24, 2013, 10:26 PM by حسين صادق فر   [ updated Jul 24, 2013, 10:27 PM ]

چندی پیش با همکاری یکی از بیمارستان ها تلاشی را شروع کردیم برای به تصویر درآوردن فرایندهای بیمارستانی که در اینجا نمونه بخشی از محصول این کار ثبت شده است. مزیت بسیار زیادی چنین کاری درک راحت فرایند برای بیمار و همراهان وی و امکان ارایه پیشنهاد از سوی تمام کارکنان بیمارستان برای بهبود فرایند می‌تواند باشد. امید است این حرکت مورد توجه قرار گرفته و تداوم یابد. (برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی عکس کلیک کنید).


برون سپاری راهکاری موثر برای پیاده سازی اعتباربخشی بیمارستانی

posted Jun 29, 2013, 4:20 AM by حسين صادق فر   [ updated Jun 29, 2013, 4:21 AM ]

یکی از بیمارستان هایی که در حال پیاده سازی الزامات استاندارد اعتباربخشی بیمارستانی هست پیرو الگوی شکست کار (wbs) که در تعریف این پروژه داشته، تصمیم گرفته فقط فعالیت ترسیم نقشه فرایندها و روندنما (فلوچارت) گردش کارهای خودش را به صورت برون سپاری به اشخصاص حقیقی (نه شرکت ها) ذیصلاح بسپارد. 

اگر چه این حداقل کار در برون سپاری این سامانه مدیریتی گسترده در یک بیمارستان است ولی باز هم جای قدردانی از مسئولین بیمارستان را باقی گذاشته که چنین تصمیمی گرفته اند و خواسته اند که حداقل این کار به صورت حرفه ای انجام شود. (با این توضیح که کار اصلی بیمارستان رسیدگی به وضعیت بیماران خودش است و نیازی نیست وقت گرانبهایش را صرف مستندسازی و ترسیم نمودار، روندنما و نقشه فرایند بکند).

امید است دیگر بیمارستان ها نیز با استفاده از خدمات حرفه ای مشاورین ذیصلاح، البته در سطحی گسترده تر از بیمارستان یاد شده به این مهم توجه لازم و کافی را داشته باشند. چرا که اگر تمام کار طراحی و پیاده سازی سامانه اعتباربخشی بیمارستانی برون سپاری گردد قطعا در سرعت اجرا و عملیاتی شدن حرفه ای پروژه موثر بوده و کار درستی هم صورت گرفته است.

اعلام نتایج اعتبار سنجی بیمارستان دوباره به تعویق افتاد

posted Jun 2, 2013, 4:47 AM by حسين صادق فر   [ updated Jun 29, 2013, 4:22 AM ]

با وجود گذشت 8 ماه از زمان وعده داده شده از سوی وزارت بهداشت برای اعلام نتایج اعتبارسنجی بیمارستان های کشور، تنها اعتبارسنجی 35 درصد از بیمارستان های کشور نهایی شده است. دکتر سجاد رضوی مدیرکل دفتر نظارت بردرمان و اعتبار سنجی وزارت بهداشت، در گفت وگو با خراسان اظهار امیدواری کرد تا نتایج اعتبارسنجی ملی بیمارستان های کشور با یک سال تاخیر، شهریور ماه اعلام شود.پیش از این زمان اعلام نتایج اعتبارسنجی بیمارستان ها شهریور ماه سال گذشته تعیین شده بود که به دلیل تغییر سازوکار اعتبارسنجی از کاغذی به مکانیزه ،زمان اعلام نتایج به دی ماه موکول شد. پس از آن هم مسئولان قول اعلام رتبه بندی بیمارستان ها را تا پایان تیرماه داده بودند که این تاریخ دوباره به تعویق افتاد.رضوی با تاکید بر این که بیش از 8هزار شاخص در اعتبارسنجی های جدید مد نظر کارشناسان قرار می گیرد گفت:38بخش بیمارستانی مورد اعتبارسنجی قرار می گیرند و تا به امروز تنها کار اعتبارسنجی 35درصد از بیمارستان های کشور نهایی شده است و 35درصد دیگر نیز تا پایان خرداد ماه نهایی می شود.وی علت به تعویق افتادن دوباره اعلام نتایج اعتبارسنجی بیمارستان ها را تعداد محدود کارشناسان ارشد دانست و گفت: 700 کارشناس و 300 کارشناس ارشد ما را دراین کار یاری می دهند که به دلیل مصادف شدن کار ارزیابی با ماه مبارک رمضان، اعلام نتایج به پایان شهریور ماه موکول شده است.

1-10 of 18