اعتباربخشي بيمارستان ها

  چند سال پیش وقتی با تعدادي از بیمارستان ها برای طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو گفتگو داشتم و در تعدادی از آنها این استانداردها پیاده سازی شد بسیاری معتقد بودند این دیگه چه داستانی است که راه افتاده...! بسیاری از روسا و مديران بيمارستان‌ها می گفتند ایزو مخصوص کارخانه هاست و چه ربطی به بیمارستان ها و مراکز درمانی دارد...؟ آن روزها افسوس می خوردم که چرا این گونه فکر می کنند و ندانسته این استاندارد مدیریتی مناسب را مورد بی توجهی قرار می دهند...!

  اما اين روزها برخی از دست اندرکاران بیمارستان ها می گويند که آنچه به خاطر ایزو تا حالا مستند و پیاده سازی کرده اند بیش از 70% الزامات استانداردهای اعتباربخشی بیمارستان ها در ایران را پوشش می دهد. ولی مشکل شان اکنون این است که به خاطر مهلت هايي که وزارت بهداشت و درمان به دانشگاه‌ها و از آن طریق به بیمارستان ها داده، نمی دانند از کجا شروع کنند تا در این زمان کوتاه و با کمترین هزینه بهره ای بی اندازه ببرند!

  بهر حال اكنون خرسندم چنين فرصتي پديد آمده و وزارت محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشكي به اهميت استاندارد سازي سيستم هاي مديريت بيمارستان ها توجه كرده و مقوله ارزشيابي را به اعتباربخشي تكامل بخشيده است. اگر چه هنوز اول راه پرمخاطره پياده سازي اين استانداردها هستيم ولي بايد به عرض برسانم تجربه حرفه اي مشاور مديريت در خدمت اين رسالت مهم قرار گرفته است و اين قسمت وب سايت مشاور مديريت با هدف توسعه دانش و به اشتراك گذاشتن اطلاعات لازم براي كمك به دست اندركاران اعتباربخشي بيمارستان ها ايجاد شده و در حال توسعه است.

  خواهشمندم در صورتي كه هر گونه پيشنهاد، درخواست و يا انتقادي به موارد مطرح شده داريد از تماس با مشاور مديريت دريغ نفرماييد.

  يادآوري1: پرسش هاي متداولي كه از مشاور مديريت درباره نحوه پياده سازي استانداردهاي اعتباربخشي بيمارستان ها پرسيده مي شود و پاسخ مشاور مديريت به اين پرسش ها را در اينجا مي توانيد مطالعه نماييد.

  يادآوري 2: براي اطلاع از دانش كسب شده مشاور مديريت درباره طرحريزي و پياده سازي استانداردهاي اعتباربخشي در بيمارستان ها به اين قسمت نگاهي بيندازيد.


  نتايج طرح اعتباربخشي به بيمارستان ها اواسط اسفند اعلام مي شود

  posted Dec 30, 2013, 3:56 AM by حسين صادق فر

  نتايج نهايي طرح اعتباربخشي به بيمارستان ها اواسط اسفندماه اعلام مي شود. مديرکل دفتر نظارت و اعتباربخشي وزارت بهداشت با بيان اين مطلب به خراسان گفت: نتايج اوليه به بيمارستان اعلام شده است و آن ها تا پايان دي ماه فرصت دارند تا نظرات خود را اعلام و در صورت وجود هرگونه اشتباه آن ها را اصلاح کنند. سيدسجاد رضوي ادامه داد: پس از پايان يافتن مهلت بيمارستان در اعلام نظرات خود، در بهمن ماه بازديدهاي لازم انجام خواهد شد و اواسط اسفندماه نتايج نهايي را اعلام خواهيم کرد. وي خاطرنشان کرد: از تاريخ ۹۳/۱/۱ اعتبار بيمارستان ها بر اساس اين طرح تخصيص مي يابد. منبع خبر

  یکسال تاخیر در اعلام نتايج اعتباربخشي به بيمارستان ها

  posted Sep 14, 2013, 12:00 AM by حسين صادق فر

  نتايج اعتبار بخشي بيمارستان هاي کشور با يک سال تاخير،اواخر مهرماه اعلام و به بيمارستان هاي کشور ابلاغ مي شود.دکتر سيد سجاد رضوي مدير اعتبار بخشي و نظارت بر درمان وزارت بهداشت در حالي از اعلام نتايج اعتبار بخشي بيمارستان هاي کشور در اواخر ماه آينده خبر داد که بر اساس اظهارات گذشته مسئولان وزارت بهداشت اعتبار بخشي بيمارستان هاي کشور بايد مهر ماه سال گذشته اعلام مي شد. رضوي به خراسان گفت: ۹۵ درصد از کار اعتبار بخشي بيمارستان هاي کشور تا اين لحظه به پايان رسيده است و پس از جمع بندي نهايي،نتيجه اعتبار بخشي و درجه بندي کيفي بيمارستان به مديران بيمارستاني ابلاغ خواهد شد.

  راهنمای اعتباربخشی

  posted Aug 24, 2013, 11:16 PM by حسين صادق فر

  بیمارستان مهرگان راهنمای اعتباربخشی را به صورت فایل های PDF و به تفکیک بخش های مختلف بیمارستانی منتشر کرده است. به نظرم به عنوان یک چک لیست می تواند مفید باشد.

  فرایندهای بیمارستانی را به تصویر بکشید

  posted Jul 24, 2013, 10:26 PM by حسين صادق فر   [ updated Jul 24, 2013, 10:27 PM ]

  چندی پیش با همکاری یکی از بیمارستان ها تلاشی را شروع کردیم برای به تصویر درآوردن فرایندهای بیمارستانی که در اینجا نمونه بخشی از محصول این کار ثبت شده است. مزیت بسیار زیادی چنین کاری درک راحت فرایند برای بیمار و همراهان وی و امکان ارایه پیشنهاد از سوی تمام کارکنان بیمارستان برای بهبود فرایند می‌تواند باشد. امید است این حرکت مورد توجه قرار گرفته و تداوم یابد. (برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی عکس کلیک کنید).


  برون سپاری راهکاری موثر برای پیاده سازی اعتباربخشی بیمارستانی

  posted Jun 29, 2013, 4:20 AM by حسين صادق فر   [ updated Jun 29, 2013, 4:21 AM ]

  یکی از بیمارستان هایی که در حال پیاده سازی الزامات استاندارد اعتباربخشی بیمارستانی هست پیرو الگوی شکست کار (wbs) که در تعریف این پروژه داشته، تصمیم گرفته فقط فعالیت ترسیم نقشه فرایندها و روندنما (فلوچارت) گردش کارهای خودش را به صورت برون سپاری به اشخصاص حقیقی (نه شرکت ها) ذیصلاح بسپارد. 

  اگر چه این حداقل کار در برون سپاری این سامانه مدیریتی گسترده در یک بیمارستان است ولی باز هم جای قدردانی از مسئولین بیمارستان را باقی گذاشته که چنین تصمیمی گرفته اند و خواسته اند که حداقل این کار به صورت حرفه ای انجام شود. (با این توضیح که کار اصلی بیمارستان رسیدگی به وضعیت بیماران خودش است و نیازی نیست وقت گرانبهایش را صرف مستندسازی و ترسیم نمودار، روندنما و نقشه فرایند بکند).

  امید است دیگر بیمارستان ها نیز با استفاده از خدمات حرفه ای مشاورین ذیصلاح، البته در سطحی گسترده تر از بیمارستان یاد شده به این مهم توجه لازم و کافی را داشته باشند. چرا که اگر تمام کار طراحی و پیاده سازی سامانه اعتباربخشی بیمارستانی برون سپاری گردد قطعا در سرعت اجرا و عملیاتی شدن حرفه ای پروژه موثر بوده و کار درستی هم صورت گرفته است.

  اعلام نتایج اعتبار سنجی بیمارستان دوباره به تعویق افتاد

  posted Jun 2, 2013, 4:47 AM by حسين صادق فر   [ updated Jun 29, 2013, 4:22 AM ]

  با وجود گذشت 8 ماه از زمان وعده داده شده از سوی وزارت بهداشت برای اعلام نتایج اعتبارسنجی بیمارستان های کشور، تنها اعتبارسنجی 35 درصد از بیمارستان های کشور نهایی شده است. دکتر سجاد رضوی مدیرکل دفتر نظارت بردرمان و اعتبار سنجی وزارت بهداشت، در گفت وگو با خراسان اظهار امیدواری کرد تا نتایج اعتبارسنجی ملی بیمارستان های کشور با یک سال تاخیر، شهریور ماه اعلام شود.پیش از این زمان اعلام نتایج اعتبارسنجی بیمارستان ها شهریور ماه سال گذشته تعیین شده بود که به دلیل تغییر سازوکار اعتبارسنجی از کاغذی به مکانیزه ،زمان اعلام نتایج به دی ماه موکول شد. پس از آن هم مسئولان قول اعلام رتبه بندی بیمارستان ها را تا پایان تیرماه داده بودند که این تاریخ دوباره به تعویق افتاد.رضوی با تاکید بر این که بیش از 8هزار شاخص در اعتبارسنجی های جدید مد نظر کارشناسان قرار می گیرد گفت:38بخش بیمارستانی مورد اعتبارسنجی قرار می گیرند و تا به امروز تنها کار اعتبارسنجی 35درصد از بیمارستان های کشور نهایی شده است و 35درصد دیگر نیز تا پایان خرداد ماه نهایی می شود.وی علت به تعویق افتادن دوباره اعلام نتایج اعتبارسنجی بیمارستان ها را تعداد محدود کارشناسان ارشد دانست و گفت: 700 کارشناس و 300 کارشناس ارشد ما را دراین کار یاری می دهند که به دلیل مصادف شدن کار ارزیابی با ماه مبارک رمضان، اعلام نتایج به پایان شهریور ماه موکول شده است.

  نتايج اعتباربخشي بيمارستان ها اوايل دي 91 اعلام مي شود

  posted Nov 27, 2012, 9:42 PM by حسين صادق فر   [ updated Nov 27, 2012, 9:42 PM ]

  نتايج اعتباربخشي ملي بيمارستان هاي کشور با سه ماه تاخير،اوايل دي ماه اعلام و به بيمارستان ها ابلاغ مي شود.دکتر سجاد رضوي مديرکل نظارت و اعتباربخشي معاونت درمان وزارت بهداشت با اعلام اين خبر به خراسان در خصوص علت تاخير در اجراي طرح اعتباربخشي بيمارستان ها گفت:علت اصلي تاخير در اعلام نتايج اعتبار بخشي بيمارستان ها تغيير سيستم اعتبار بخشي از سيستم کاغذي به الکترونيک است.ضمن اينکه در اين روش برخي موارد جديد نيز به چک ليست هاي بازرسان وزارت بهداشت اضافه شده است.رضوي تصريح کرد:بر اساس چک ليست هاي جديد برخي شاخص هاي بين المللي نيز توسط وزارت بهداشت مورد سنجش قرار خواهد گرفت و بيمارستان ها در مرحله بعدي اعتباربخشي رتبه قابل قبول در مجامع بين المللي دريافت خواهند کرد.اين مقام مسئول اجراي طرح اعتبار بخشي بين المللي را پس از مشخص شدن نتايج اعتباربخشي ملي اعلام کرد و گفت:اعتبار بخشي بين المللي توسط شرکت هاي بين المللي انجام مي شود . منبع خبر

  نرم‌افزار اعتباربخشی بیمارستانی طراحی شد

  posted Nov 19, 2012, 11:21 PM by حسين صادق فر

  ولین نرم‌افزار در حوزه اعتبار بخشی بیمارستانی توسط مرکز تحقیقات مدیریت بیماستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی و پیاده‌سازی شد. مسوول پروژه نرم‌افزار حوزه اعتبار بخشی بیمارستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این نرم‌افزار یک سامانه جامع آموزش و توانمندسازی منابع انسانی مبتنی بر استانداردهای اعتباربخشی است.

  وی افزود: با استفاده از این نرم‌افزار امکان نیازسنجی آموزشی مبتنی بر عملکرد و مبتنی بر شرایط احراز مشاغل محقق می‌شود. امکان برگزاری آزمون‌های آنلاین، امکان مدیریت صدور گواهینامه و امکان برگزاری کلاس‌های مجازی از ویژگی‌های این نرم افزار است.

  مسوول پروژه نرم‌افزار حوزه اعتباربخشی بیمارستانی تصریح کرد: امکان ماژول‌های مرتبط با استانداردهای اعتباربخشی بیمارستانی، مجهز به داشبورد مدیریت آموزش، امکان ایجاد دسترسی برای تمامی پرسنل بیمارستان به منظور مدیریت فردی پرونده آموزشی، امکان ثبت و مدیریت پرونده و شناسنامه آموزشی از دیگر قابلیت های این نرم افزار است. منبع خبر

  راهبردهايتان را نقاشي كنيد

  posted May 6, 2012, 6:54 AM by حسين صادق فر   [ updated May 6, 2012, 6:57 AM ]

  رياست محترم بيمارستان، اگر در حال تدوین استراتژی بيمارستان خود براي پاسخگويي به الزامات استانداردهاي اعتباربخشي هستید مهم است بدانید یکی از تاثیر گذار ترین روش های تدوین استراتژی درخواست از ذینفعان بيمارستان برای به تصویر کشیدن چشم اندازهای پيش رو است. مشاور مدیریت پیشنهاد می نماید نگاهی به نقاشی های جالبی که در کتابخانه‌ ملی فرانسه نگهداری می‌شود داشته باشید.

  این نقاشی های زیبا نشان می‌دهد که در سال ۱۹۱۰ چه تصوّری از پیشرفت تکنولوژی در سال ۲۰۰۰ وجود داشته است. آتش‌نشان‌ها و پلیس‌های پرنده، قطار برقی که مستقیماً از پاریس به چین می‌رود، گشت‌های هوایی با هلیکوپتر، کفش‌های چرخدار، روزنامه‌های گویا و... اکنون اگر قرار باشد که شما آینده بيمارستان خود را به تصویر درآورید، چه نقاشي خواهيد كشيد؟  

   

   

  نيازمندي هاي مستندسازي براي استانداردهاي اعتباربخشي بيمارستانها

  posted May 5, 2012, 5:01 AM by حسين صادق فر   [ updated Oct 10, 2012, 11:19 PM ]

  امروز مورخ 91/2/16 به دعوت اداره ارزشيابي دانشگاه علوم پزشكي مشهد به همايش رابطين اعتباربخشي بيمارستان هاي خراسان رضوي دعوت شده بودم تا درباره نيازمندي هاي مستندسازي استانداردهاي بين المللي با نگاهي به الزامات استانداردهاي اعتباربخشي سخنراني كنم.
  در اين همايش كه در بيمارستان امام حسين (عليه السلام) برگزار شده بود موضوعات قابل توجهي مورد بحث و بررسي قرار گرفت و قرار شد مطالب كامل ارايه شده در اين همايش يك روزه به زودي بر روي وب سايت اداره ارزشيابي دانشگاه علوم پزشكي مشهد قرار گيرد. 
  در قسمتي كه بر عهده من گذاشته شده بود تلاش كردم با توجه به خطوط راهنمايي كه استاندارد ايزو 10013 براي مستندسازي مطرح كرده است اصول اوليه مستندسازي را تشريح نمايم. البته كسب مهارت در مستندسازي نيازمند حداقل 20 ساعت حضور در كارگاه هاي آموزشي مرتبط است، ليكن در اين سخنراني تلاش من آن بود كه دريچه اي براي آشنايي حاضرين با مفاهيم اصلي مستندسازي باز شود. اسلایدهای سخنرانی من در این همایش را از اینجا دریافت نمایید.

  يادآوري: نسخ استاندارد ايزو 10013 را از پيوندهاي معرفي شده دريافت نماييد. نسخه فارسي - نسخه انگليسي

  1-10 of 14

  فهرست مطالب

  Recent site activity

  Site owners

  • حسين صادق فر