Bezpieczne pływanie

NIE UTONĘ
Sytuacja krytyczna może przytrafić się każdemu, nawet osobie, która świetnie pływa. I najczęściej jej się zdarza, bo osoba czująca się w wodzie niezbyt pewnie raczej nie szarżuje i nie wypływa na tyle daleko, by mieć kłopoty z dopłynięciem z powrotem. Gdy w wodzie zaczyna się coś dziać nie po naszej myśli, najczęściej tracimy głowę. Swoim zachowaniem pogarszamy tylko swoją sytuację. Co w takim razie robić by wyjść z opresji? Zapomnij o rozpaczliwym młóceniu wody rękami, pośpiesznych, nerwowych oddechach. Postaraj się za wszelką cenę zachować spokój.

W GŁĘBOKIEJ WODZIE
Nie usztywniaj ciała, nie pozwól, by ustawiło cię pionowo. Połóż się na plecach, lekko rozluźnij mięśnie. Postaraj się uspokoić oddech. Aby utrzymać się dłużej w tej pozycji, wystarczy praca nóg. Rękami możesz machać nad głową, co postronny obserwator na pewno odbierze jako twoje sygnalizowanie potrzeby pomocy. Opanuj strach! Badania wykazały, że gdy weźmiesz głęboki wdech nie utoniesz.

W PŁYTSZEJ WODZIE
Usztywnij ciało. Postaraj się dotrzeć do dna i mocno odbić się. Gdy wydostaniesz się nad powierzchnię wody, weź głęboki wdech i głośno krzycz. Nie wstydź się wołać o ratunek! Pamiętaj to może uratować ci życie!

GDY KTOŚ TONIE
Ratowanie tonącego wymaga wielu umiejętności i sporej siły. Tonący zazwyczaj wpada w panikę, często staje się agresywny, a przez to nieobliczalny. Dlatego tak dużo jest wypadków utonięć wśród osób, które bohatersko komuś rzuciły się na pomoc. Aby kogoś uratować, nie skacz od razu do wody! Wybawcami są często osoby, które same nie umieją pływać. Potrafiły szybko ocenić sytuację, zachowały zimną krew i wykorzystały do ratowania rzeczy, które akurat miały pod ręką.

NAJLEPIEJ DOHOLOWAĆ
Gdy tonący jest blisko brzegu, rzuć mu koniec liny (może być z powiązanego ubrania), ręcznika lub coś, czego można się złapać. Ważne by osoba ratująca cały czas zachowywała bezpieczną pozycję (np leżenie na brzuchu na brzegu), która uniemożliwi wciągnięcie ratującego do wody.

RZUĆ COŚ PŁYWAJĄCEGO
Dobrym pomysłem jest też rzucenie tonącemu np. piłki plażowej, pustego bidonu na wodę lub plastikowej butelki po wodzie mineralnej ( najlepiej przywiązanej do sznurka, którego drugi koniec trzymamy w garści). Wydawaj mu krótkie polecenia, np. chwyć butelkę, połóż się na plecach, ruszaj nogami, oddychaj.

PODPŁYŃ OD TYŁU
Gdy nie ma innego wyjścia i musisz wskoczyć do wody, podpłyń do tonącego od tyłu. Chwyć go pod brodę tak, by cały czas jego twarz była nad powierzchnią. Spróbuj nakłonić go do poruszania nogami.

OSTRZEŻENIE PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM

W sytuacji niebezpiecznej z wodą może wygrać osoba, która nie wpadnie w panikę. Wiemy że jest to bardzo trudne, ale to jedyna szansa na zwycięstwo w walce z żywiołem.

- PORWAŁ CIĘ WIR W RZECE
Poddaj się tak aby wir wciągnął cię do samego dna i gdy przepłynie, mocno odbij się od dna, co umożliwi ci wypłynięcie na powierzchnię wody
- ZAPLĄTAŁEŚ SIĘ W WODOROSTY
Spokojnie połóż się na plecy, bowiem tylko w tej pozycji możesz bez utrudnień oddychać i zacznij odplątywać się, unikaj żabki, staraj się utrzymać jak najbardziej poziomą pozycję
- ZŁAPAŁ CIĘ SKURCZ
Zdarza się to najczęściej, gdy mocno rozgrzani wchodzimy do zimnej wody. Gdy możesz szybko wyjść na brzeg - siedząc w siadzie prostym złap za palce "skurczonej" nogi i mocno naciągnij je do siebie. W wodzie pomaga szczypanie albo próby naciągania. Jak najszybciej, pracując samymi rękami, próbuj dopłynąć do miejsca, gdzie możesz się czegoś złapać.
- TRAFIŁEŚ NA PRĄD WSTECZNY
Nie wpadaj w panikę, stale płyń w stronę brzegu i licz na to, że ktoś zauważy twoje zmagania. Nie odpływaj od brzegu przy wzburzonym morzu.
- WPADŁEŚ W GŁĘBINĘ
Odbij się mocno od dna i wypłyń na powierzchnię. Na drugi raz nie wbiegaj, a wchodź ostrożnie do wody.

PAMIĘTAJ ZAWSZE
1. By dziecko nigdy nie wchodziło do wody bez opieki dorosłych.
2. By dziecko nie wypływało poza akwen strzeżony bez asekuracji drugiej osoby.
3. Nawet wyśmienici pływacy nie wypływają w pojedynkę.

NIE WOLNO
1. Bawić się w podtapianie.
2. Krzyczeć bez powodu ratunku.
3. Wrzucać kogoś do wody.
4. Skakać z pomostu lub słupka do akwenu, gdzie pływa wiele osób - grozi to niebezpiecznym zderzeniem.

10 ZASAD BEZPIECZNEGO PŁYWANIA

1. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych, strzeżonych przez ratowników. Tablice o zakazie kąpieli nie są ustawiane po to, by uprzykrzyć ci życie!
2. Nie wskakuj do wody bez uprzedniego schłodzenia ciała. Szok termiczny może być groźny nawet wtedy, gdy cieszysz się dobrym zdrowiem.
3. Nie skacz do wody na głowę bez sprawdzenia, co się dzieje pod wodą. Ta zasada dotyczy także akwenu znanego, bowiem nigdy nie wiadomo, czy np. prąd lub wiatr nie przywiał jakieś przeszkody.
4. Unikaj kąpieli bezpośrednio po posiłku, nie kąp się także "na głodniaka".
5. Unikaj kąpieli w wodzie zimnej, poniżej 19 st. Celsjusza.
6. Na materacu dmuchanym lub innym nadmuchiwanym pływadełku nie wypływaj poza kąpielisko. Może się zdarzyć, że konieczny będzie powrót o własnych siłach.
7. Unikaj kąpieli w miejscach bagnistych i zarośniętych. Zaplątanie się w wodorosty nie jest przyjemne, a z kolei kontakt z sitowiem może się skończyć pokaleczeniem ciała, roślina ta bowiem ma bardzo ostre brzegi.
8. Pod żadnym pozorem nie wrzucaj do wody otwartych puszek, potłuczonego szkła. Zalegające na dnie śmieci grożą poważnym uszkodzeniem ciała
9. Licz siły na zamiary. Jeżeli pływasz słabo i nie czujesz się w wodzie niezbyt pewnie - nie rzucaj się na głębinę. Wystarczy jak woda będzie sięgała ci do pasa.
10. Nie podpływaj do żaglówek, kajaków, rowerków wodnych. Sterujące nimi osoby mogą cię nie zauważyć i uderzyć w głowę. W wodzie konsekwencją takiego zderzenia może być nie tylko guz.