Turkce‎ > ‎

Rumeysa Gelgi Kimdir?


Karabük'te 1997 yılında 5.9 kg ağırlığında ve 59 cm boyunda 7.5 aylıkken dünyaya geldim. Weaver Sendromu'nun tipik özelliklerine sahibim; iri doğum, hızlı büyüme, atipik yüz şekli (iri kulaklar, büyük dil, küçük çene, badem şeklinde gözler), uzun boy, büyük eller ve ayaklar, hypertonia, umbilical hernia, zayıf kemikler ve kaslar, özel iskelet yapısı ve yaşından fazla gelişmiş iskelet vb. Türkiye'de görülen ilk ve dünya genelinde de 27. vakayım. Hacettepe Üniversitesi Pediyatrik Endokrinoloji Kliniği'nde teşhis edildim. Bir yaşındayken doğuştan gelen ASD (Atrial Septal Defect) ve PDA (Patent Ductus Arteriosis) sorunlarından dolayı ameliyat oldum. 2 buçuk yaşında göbek fıtığından (Umbilical Hernia) ameliyat oldum. Kemiklerimin zayıf olmasından dolayı, koltuktan düşünce bacak kemiğim (femur) kırıldı ve üç haftalık bakımdan sonra iyileştim.

9 aylık fizyoterapiden sonra walker'la yürümeye başladım. Marmara Üniversitesi Pediyatrik Endokrinoloji Bölümü tarafından müşahade altındaydım. Hızlı büyümem, 8 Eylül 2003'ten 10 Mayıs 2006'ya kadar süren bir tedaviyle durduruldu. Tedavi başlangıcında 1.72 m ve 60 kg. idim.

İlaç tedavisi başarılı oldu ve şu anda büyümüyorum. 2004 yılında birinci sınıfı atlayarak ilköğretime başladım, 2011 yılında bitirdim (aslında evde çalıştırıldım). Şu an lisede okuyorum.

Aralık 2013'de bir hafta arayla iki kez Skolyoz ameliyatı oldum. 65 derece olan omurga eğriliğim yaklaşık 25 dereceye düşürüldü. Bununla beraber, kas gelişimimi arttırmak amacıyla fizyoterapi görüyorum.

Şu an 17 yaşındayım, boyum 2.15 m ve kilom 80 kg. Kısa bir süre önce Guinness World Records tarafından "dünyanın en uzun boylu genç kızı" ünvanına sahip oldum.

Gezip yeni yerler görmek, alışveriş yapmak, bilgisayarımla ve internetle uğraşmak, kitap okumak (özellikle polisiye romanları) hobilerim arasındadır.

Comments