IT‎ > ‎

IPhone'i rakendused


Iseenesest pole ma seni olnud suur Apple'i toodete fan, peale ühe Ipod'i ostmist ja nähes seda tobedat autoriõigustega kliendi piinamist, lubasin, et ei osta enam kunagi Apple'i tooteid. Ma ei suutnud leppida ideoloogiaga, et kui ma CD pealt muusika arvuti kettale pakin ja sealt Ipod'i, siis sel ajal, kui ma tahtsin muusikat Ipod'is hoida ja seda ka arvutiga sünkida, pidi see muusika veel ka arvuti kettal olema. See oli omal, väikeste ketaste, ajal eriti tobe. Arvutite puhul muidugi veel see ühe klahviga hiir või note'de puhul nuppudeta touchpad, mis vähemalt IBM-i trackpoint'i kõrval tundub ebamugavam olema. Peale Win7 tulekut peaks muidugi vist testima ka Mac'i süsteemi, sest Windowsiga peale W7 evaluationi  proovimist küll enam eriti tööd teha ei tahaks. 

Kuid never say never

Apple tuli välja oma telefoniga, mitmes versioon sellest suutis juba 3G-d kasutada ning sellele loodi rida huvitavaid programme.

Ostu tingis võimalus kasutada telefonis internetimaaklerite programme.


1. Kaks neist:

iSwim, Seller: thinkorswim, Inc.

iTWS, Seller: Interactive Brokers LLC

Nende kahe puhul on enam-vähem sama võrdlus nagu ka samade firmade desktop-programmide puhul - thinkorswim'i programm tundub natuke kasutajamugavam, IB on rohkem professionaalsele kasutajale orienteeritud. Häiriv oli vaid vähemalt ühel IB versioonil olev bugi, mille puhul parooli sisestamisel ei näidata korrektselt Caps lock'i olekut - nii on päris tülikas, et mitte öelda võimatu, sisestada suuri ja väikesi tähti sisaldavat parooli (arvestades, et parooli sisestamisel näidatakse sisestatud sümbolite asemel tärne). Sellest probleemist sain üle sisestades parooli note'i ja copy'des sealt selle parooli väljale. Hetkel olen IB kasutamisest ajutiselt loobunud. Sealt (Saksamaalt eurode) raha siia toomine oli algselt ületamatuna tunduv ülesanne: IB ja Nordea panga koostöös ülekanne siia küll ei jõudnud, pank kinnitas, et nende ka teistes riikides olevates pankades sellist ülekannet liikunud ei ole. Ega see ka suur ime pole, arvestades nende lootust välisarveldustega hakkama saada, seda Riiast tehes. Teine suur Skandinaavia pank tõi ülekande, mida enne mitu nädalat sai üritatud, 1 päevaga siia ära. Eks IB kasutamist tuleb jätkata, kui kauplemist jälle aega teha on - nende teenustasudega on vaielda raske ( money talks, BS walks).

2. Maaklerite programmidele lisaks on hea teada ka, mis maailmas ja selle aktsiaturgudel toimub:

Bloomberg, Seller: Bloomberg LP

Päris hea programm, küllaltki põhjalikud uudised eraldi teemadena, turuinfona indeksid, indeksite futuurid, commodities, bonds, currencies. 5 erineva perioodi jaoks graafikud.

CNNMoney (News, Stocks, Video), Seller: CNNMoney.com

Selle programmiga ei ole mingit eriti lähedast seost tekkinud - kui aega on rohkem, saab loetud uudiseid, et saada teada, millest muud allikad ka kirjutavad. Graafik tuleb püstise ekraani jaoks, telefoni keerates ei lähe landscape'i.

Black Gold - Oil, Gas, and Gold Price Tracking, Seller: Todd Barnes 

Saab vaadata nafta, bensiini, kulla, maagaasi ja kütteõli hindu. Puuduseks, et näiteks maagaasi puhul ei saa valida graafiku erinevaid perioode.

WSJ The Wall Street Journal, Seller: Wall Street Journal 

Pikemad arutlevad artiklid, ka videod ja audio, mida pole eriti kasutanud. Peale pikka tasuta kasutamist ütles, et nüüd on prooviaeg läbi ja hakka maksma. Ma ei maksnud, sellest alates on osa uudiseid lukuga kinni ja näidatakse vaid esimest lauset.

CNBC Real-Time, Seller: NBC Universal, Inc.

Sai võetud, kuna see USA börsiuudiste osas küllaltki arvestatav tegija, palju kohalikku rahvast jälgib seda kanalit. Ka Thinkorswim pakub oma desktop-programmi alt selle kanali otseülekannet. On hakanud aja kuludes järjest rohkem meeldima. Uudiseid ainult väga põhilised, samas teatamine - see aken, mille Iphone ekraanile toob, kui midagi väga olulist on toimunud ja artiklit alles koostatakse. On olemas lisaks indeksitele ka nende futuuride info. Graafikud päris OK, 7 etteantud ajaperioodi. Huvitav on iga väärtpaberi all tema kohta käivad uudised (seda moodi on uudiseid ka teistel), fundamentaalnäitajad (MCap, ProfitMargin, ROE, P/E, beta jne) selle vara kohta. Samuti vara kohta eri perioodide HI/LO, tootlus erinevatel perioodidel, aktsiate arv, institutsionaalsete omanike osa jne. Üldiselt päris palju infot, arvestades, et saab vaid ühest kohast ja telefonist.

NASDAQ Portfolio Manager, Seller: The NASDAQ OMX Group, Inc

Nagu nimigi ütleb, NASDAQ'il olevate varade vaatamiseks. Info OK, graafik samuti, võimalik valida 9 erineva ajaperioodi vahel. Huvitav erinevus teistest programmidest: Näitab asja nimega StockTwits. Mina pole sellest "säutsumisest" infovahendina seni midagi suurt arvanud, pigem ikka selliseks sotsiaalse olemise vormiks pidanud. Siin on ütlused suures osas samasugused, kuid olen näinud mitmeid huvitavaid linke.

Alles hiljuti tulin lihtsa asja peale: selle programmiga saab moodustada portfelli Tallinna Börsi aktsiatest - küllaltki reaalajas info, graafikud jne. 

Üks asi on tähelepanu vajav ja hoolsust vajav: kui vaadata USA aktsiate hindu ja Tallinna börsi, siis peab valuuta vahetama USD ja EUR-i vahel. Muidu tuleb vahepeal selline tunne, et ei saa aru, mis hindadega börsil toimunud on.

Vedomosti, Seller: iD EAST

Ka Vene turust on hea infot omada. Lisaks tavapärastele uudistele, nagu lääne programmides, on võimalus ka mõne ajalehe uudiseid näha. Turuinfo alla lisaks traditsioonilisematele infodele ka kinnisvara, kunst jms. Firmade loetelu, kus vähemalt vahepeal ka Eestiga seotuid oli

FOX Business, Seller: FOX News Digital 

Võtsin, kuna tegemist ikka olulise uudistekanaliga. Olen vaadanud vähe, midagi paremat kui teistes programmides, ei ole leidnud.

Marco Polo Asset Management, Seller: CarryQuote, Inc 

Tundus päris huvitava graafiku ehitusega, kuid suurema aktsiate arvu sisestamiseks tahab sisselogimist, pole viitsinud seda uurida, kas tahavad ja palju raha. Viimane aeg on mingil põhjusel hakanud "kinni jooksma", kui sees olevate indeksite graafikuid tahan vaadata.

Morningstar, Seller: Morningstar, Inc 

Huvitavad omadused, mida teistel pole näinud: ideed erinevate väärtpaberite näol, turu muutuse prognoosid jaotuses Sm, Md, Lg ja Value, Core, Growth viie ajaperspektiivi kohta. Selle programmi kõigile omadustele ligipääsuks peaks (arvan, et aktiivsele USA-s investeerijale ka tasuks) ilmselt tasulise versiooni võtma.

StockWatch Lite - Portfolio Tracking & Stock Market Quotes, Seller: Todd Barnes 

TheStreet.com Mobile (Stocks, Market data, Analysis), v1.3, Seller: TheStreet.com, Inc 

Nende programmide kasulikkus avaldub ilmselt alles tasuliste versioonide puhul

DailyFinance, Seller: AOL 

Meeletu kogus uudiseid - alajaotusi juba sama palju kui teistel keskmiselt uudiseid üldse. Erinevate börside olulised aktsiad käibe, tõusu või langemise järgi. Vara hinna graafikule saab võrdluseks panna ka teise vara graafiku. Minu esialgsel vaatamisel ei saa vaid algust sama taseme peale panna, kuid silma järgi näeb võrdlust ikkagi.

Suure meediategija päris hea tasuta programm.

MarketWatch, Seller: Wall Street Journal 

Päris hea veebisaidi hale väikevend.

Mobile Trader, Seller: Advanced Currency Markets 

Sai tõmmatud, kui tahtsin kiirelt EUR/USD omavahelist liikumist näha. Tegelikult on kauplemisprogramm, mille demokontoga saab lihtsalt infot vaadata.

3. Muud info liigutamiseks sobivad programmid:

Reader Lite - ATOM/RSS Feed Reader, Seller: Bleaked, Inc

Nagu nimigi ütleb, saab lugeda RSS-feede. Põhiliselt olen lugenud IT temaatikat, kuid näitab ilusti ka minu Blogspotiga tehtud blogisid.

BlogPressLite, Seller: InfoThinker Inc.

Saab täitsa normaalselt blogisi kirjutada. Ise proovisin ühe Blogspot'i, kuigi tegelikult arvuti taga on ikka natuke normaalsem kirjutada - mõte ei pea tegelema nii palju kirjutamisega ja saab rohkem mõelda, mida kirjutad.

Skype, Seller: Skype Software S.a.r.l.

Saab Wi-Fi olemasolul Skype-kõnesid teha. Olen proovinud, ei saa kurta, teine pool pole kunagi öelnud, et kõne halvem oleks, kui arvuti tagant. Problemaatiline on aga ilmselt sissehelistamine- siin on ilmselt ületamatuks probleemiks praeguste Iphone'de multitaskingu puudumine. Aga küll varsti jõuavad ka Androidid meile müüki.

Wikipedia Mobile, Seller: Wikimedia Foundation

Wikipedia fannidele, kes ei viitsi browseriga jännata. Ise pole küll eriti telefonis kasutanud, pigem vaid testinud.

Google Mobile App, Seller: Google Mobile

Mugav avada (läheb üle browserile) Google'i erinevaid rakendusi, ei pea parooli eraldi sisestama. Ise olen kasutanud põhiliselt Task'ide (taskid on kuidagi Iphone standardkalendri jaoks võõrad asjad) ja Docs'ide (saab vaadata kogu seda infot, mida sinna arvuti taga on sisse pandud) puhul.

Kindle for iPhone, Seller: Reinke LLC 

Amazon on oma hit-toote jaoks mõeldud raamatute kasutamist võimaldamas ka teistel platvormidel. Lisaks Iphone'le, PC-l, Mac'il. Päris mugav on lugeda raamatut suure PC ekraani pealt, täitsa loetav on see ka Iphone'i ekraanil (mingi 1,5 korda suurem seade, mis veel tasku läheks, oleks muidugi veel mugavam). Väga mugav on osta raamat Amazonist ja ilma mitmepäevase ootamiseta hakata seda lugema mõne minuti pärast. Saab panna bookmarke, note'i jms. Need süngivad telefoni ja arvuti vahel läbi Amazon'i. Mul lubas sama Amazon'i konto alt installeerida programmi nii telefoni, notebooki kui ka suurde lauaarvutisse. Algul kartsin, et see nii ei õnnestu, kuna see annab võimaluse samat raamatut vähemalt eri aegadel lugeda mitmel inimesel. Ju aga nemad seal Ameerikas nii rikutud veel ei ole. Kui kõik need võimalused olemas on, siis ei näe enam sellel Kindle seadmel suurt mõtet. Ilmselt on selle kasumist ka Amazon loobumas, kaitstes oma raamatute müügi turgu.

Seda programmi kasutades tuli mul esmakordselt pähe mõte, et Apple võib oma Ipad'iga ka edukas olla (on märtsi algus 2010).

4. Suhtlemiseks head programmid:

Wave Me, Seller: Song Zhang 

Google'i uue hit-toote telefonirakendus. Pole saanud eriti kasutada, kuna tuttavad seda alles hiljuti meeletult defitsiitset asja veel väga ei kasuta. Wave'i puhul vast ka probleemiks Iphone'i multitaskingu puudumine.

Buzz

Google tahab Twitterit püüda. Ka Iphone'le on selline programm tehtud. "Programm" on peaaegu ainult link browserisse, peetakse küll meeles ka kasutajat.

Päris huvitav, määratleb kasutaja asukoha ja näitab siis, mida lähedal asuvad teised kasutajad on kirjutanud. See "lähedal" on Tallinna mõistes küll natuke suhteline, sest Tallinna teine ots pole ju nii lähedal. Ilmselt arvestatakse ka kasutajate arvu - mingis suurlinnas, kus on palju kasutajaid, näidatakse ilmselt vaid ainult samas piirkonnas tehtud sissekandeid. Loomulikult on võimalik ka otsida teisi kasutajaid ja nende sissekandeid jälgida. Postitustes on toredalt sees ka fotod, võib-olla ma pole veel piisavalt otsinud, kuid ma ei näinud, kuidas Iphone'i rakendusega fotosid lisada. Võib-olla selleks peab arvutit kasutama.The gadget spec URL could not be found
Comments