Weekly Reporter Newsletter


 

Please visit us at our new website - RedeemerLutheranBradenton.com

 



Redeemer Lutheran Church

6311 3rd Ave W

Bradenton, FL  34209

941-792-5990, 792-9725 fax

rlcbradenton@gmail.com

www.rlcbradenton.org

Church Office Hours: Mon-Thurs, 9am-2pm

The Rev. Ed Holloway, Interim Pastor, 352-598-6759 cell

The Rev. Bill Wittcopp, Pastoral Asst. (Oct-May)

Tina Starner, Administrative Assistant

John Lucado, Director of Music

Nichole Kelly, Family Life & Youth Ministries


 



“This is the day that the Lord has made.  Let us rejoice and be glad in it.”






Calendar of Events



Sept 10 - Collecting Canned Food for Our Daily Bread

Sept 10 – Rally Day & Youth Pancake Breakfast Fundraiser for NYG 2018

Sept 11 – Girl Scouts 6 p.m.

Sept 12 – Game Day 1 p.m.

Sept 12 – Weekly Prayer 3 p.m.

Sept 18 – Girl Scouts 6 p.m.

Sept 19 – Weekly Prayer 3 p.m.

Sept 25 – Girl Scouts 6 p.m.

Sept 26 – Game Day 1 p.m.

Sept 26 – Weekly Prayer 3 p.m.

Sept 26 – Church Council meeting 7 p.m.

Oct 2 – Girl Scouts 6 p.m.

Oct 3 – Weekly Prayer 3 p.m.

Oct 8 – Collecting Canned Food for Our Daily Bread

Oct 9 – Girl Scouts 3 p.m.

Oct 10 – Game Day 1 p.m.

Oct 10 – Weekly Prayer 3 p.m.

Oct 12 – 14 – Synod Assembly

Oct 14 – Men & Women’s Coffee 9 a.m.

Oct 15 – Scrip Order

Oct 16 – Girl Scouts 6 p.m.

Oct 17 – Weekly Prayer 3 p.m.

Oct 19 – Quilters 9 a.m.

Oct 22 – Anniversary Potluck

Oct 23 – Girl Scouts 6 p.m.

Oct 24 – Game Day 1 p.m.

Oct 24 – Weekly Prayer 3 p.m.

Oct 31 – Weekly Prayer 3 p.m.

Oct 31 – 500th Anniversary of the Reformation


Next Week’s Service:

September 17, 2017

Fifteenth Sunday after Pentecost

10:30 a.m. – Traditional Service with Holy Communion

 9:15 a.m. to 10 a.m. - Children’s Sunday School

 Adult Sunday School is on summer break until November 5th.

 

Server Schedule:

Acolyte: Travis Bates

Greeters:  Linda Buchhart & Maureen Bennett

Ushers:  Joe Sloss & John Carey

Assisting Minister:  Sue Kruse

Reader:  Joanna Bailey

Communion Asst.:  Sandy Agee & Maureen Bennett

Children’s Sermon:  Nichole Kelly

Sound Tech:  Sean Kelly

Cottage Group:  #1 Sandy Agee & Ele Harte

Sacristans:  Elsie Nolan, Ruth & Fred Baumgratz

Counters:  Bettye Jo & Don Muldoon

Church Closer:  Sandy Agee




The Flowers in the Chancel are given to the Glory of God by Annette Luscombe


 



Upcoming Birthdays

September 02 – Michelle Fischer

September 03 – Rick Hughes

September 07 – Diane Johnson

September 12 – Ed Gauerke

September 12 – Pat Montgomery

September 12 – Gary Hall

September 16 – Megan Knisley

September 16 – Johnny Noriega

September 18 – Merritt Bailey

September 27 – Robert Johnson

September 28 – Del Cota

September 28 – Ruth Southworth

September 30 – Pat Wilcox



September 03 – Bob & Peggy Davis

September 06 – Carroll & Clair Klingensmith

September 08 – Richard & Donna Aalberg






































 



 

 In Your Prayers...

      For our Church Council areare

      Committees that God may bless and direct their work.

 

      For our members, that they may be filled with the Holy Spirit and draw closer to God.  For our military and their families.

 

    Those who are sick or in any need:

 

Immediate: Graham (Bergquist), Laurin (Stacey), Kevin (Mullin) and those who are facing medical challenges.

 

Long Term:  Norm (Schumaker), John (Rankin), Patti (Montgomery), Norm (Papke), Jessica (Moshman), and Dave (Unley).

 

Our Homebound Members: Marie (Pontious), Pat (Price), Sandy (Brown), Betty (Ausnehmer), Virginia (Organ), Bea (Weis),

Lorena (Cole), and Jean (Bartels).




 



Game Day… Attention visitors, church members, friends, relatives and the just plan curious!

EVERYONE is welcome to join us in the Fellowship Hall for Game Day, featuring the Mexican

Train Dominoes, goodies and good times, every other week from 1 p.m. to 3 p.m., unless

otherwise noted.  The next game day is schedule for this Tuesday, September 12th.  





Redeemer Gives - Thrivent Choice


Are you a Thrivent member? Thrivent puts aside funds for local charities and churches based on your investments.

Put your Thrivent Choice dollars to work at Redeemer.  Call 800-847-4836 or go online at thrivent.com/thriventchoice

and choose Redeemer. NOTE: Funds are distributed as earned through your investments so you must again choose every quarter.






We hope to put our first order for SCRIP in this week, September 10th.  Forms are available in the Narthex
and from Mary Fischer who will be in Fellowship Hall following the church service.  The plan/hope is to place an order every
2 weeks.  We will place the order one week and hope/plan to have the scrip for you to pick up the following Sunday.  Cash
or checks made out to Redeemer Lutheran accepted as scrip payment when your order is placed.



Redeemer Family, We will be collecting canned food for Our Daily Bread the 2nd Sunday of each month.

Hope you remembered to bring your canned food items in Sunday, September 10th.  Please leave them

in the Narthex.  – Linda Buchhart
















 


 















                                            

                                           




NEW 2017 CHUCH COUNCIL

Mary Fischer – President - 941-704-2038; pickfisch@aol.com

Johnny Noriega, Vice President - 941-201-5090; johnnyn@tampabay.rr.com

Sue Kruse, Secretary - 941-792-7216; shkruse@tampabay.rr.com

JoAnne Kelderman, Treasurer - 941-776-1089; joanneturnow@aol.com

Linda Buchhart, Christian Services - 941-792-5962; lindapros4477@yahoo.com

Del Cota, Evangelism - 941- 321-9412; delcota123@yahoo.com

John Carey, Fellowship - 941-792-0312; jcarey8212@hotmail.com

Glen Boos, Property - 941-209-5891; bows1sell@aol.com

Patty Montgomery, Stewardship - 941-756-4318; pattithebusdriver@yahoo.com

Sandy Agee, Worship and Music - 941-746-2772; billsan67@verizon.net


 

                                                            COTTAGE GROUPS CALENDAR 

FEBRUARY 12

FEBRUARY 19

FEBRUARY 26

MARCH 5

MARCH 12

MARCH 19

MARCH 26

APRIL 2

APRIL 9

APRIL 16 EASTER

ARPIL 23

APRIL 30

MAY 7

MAY 14

MAY 21

MAY 28

JUNE 4

JUNE 11

JUNE 18

JUNE 25

JULY 2

JULY 9

JULY 16

JULY 23

JULY 30

AUGUST 6

AUGUST 13

AUGUST 20

AUGUST 27

SEPTEMBER 3

SEPTEMBER 10

RALLY DAY

SEPTEMBER 17

SEPTMEBER 24

OCTOBER 1

OCTOBER 8

OCTOBER 15

OCTOBER 22 -

ANNIVERSARY

OCTOBER 29

NOVEMBER 5

NOVEMBER 12 -

STEWARDSHIP

NOVEMBER 19

NOVEMBER 26

DECEMBER 3

DECEMBER 10

DECEMBER 17

DECEMBER 24

DECEMBER 31

GROUP 1

GROUP 2

GROUP 3

GROUP 4

GROUP 5

GROUP 6

GROUP 7

GROUP 1

GROUP 2

BREAKFAST

GROUP 3

GROUP 4

GROUP 5

GROUP 6

GROUP 7

GROUP 1

GROUP 2

POTLUCK

GROUP 3

GROUP 4

GROUP 5

GROUP 6

GROUP 7

GROUP 1

GROUP 2

GROUP 3

GROUP 4

GROUP 5

GROUP 6

GROUP 7

YOUTH

BREAKFAST

GROUP 1

GROUP 2

GROUP 3

GROUP 4

GROUP 5

CONGREGATIONAL

LUNCHEON

GROUP 6

GROUP 7

STEWARDARDSHIP

LUNCH

GROUP 1

GROUP 2

GROUP 3

GROUP 4

GROUP 5

GROUP 6

GROUP 7

 

 

S. AGEE/E.HART

ELSIE NOLAN

SUSIE KRUSE

NAN SLOSS

L. BUCHHART

M. STACEY

CAROL HUGHES

S.AGEE/E.HARTE

ELSIE NOLAN

YOUTH

SUSIE KRUSE

NAN SLOSS

L. BUCHHART

M. STACEY

CAROL HUGHES

S.AGEE/E.HARTE

ELSIE NOLAN

CONGREGATION

SUSIE KRUSE

NAN SLOSS

L. BUCHHART

M. STACEY

CAROL HUGHES

S. AGEE/E.ARTE

ELSIE NOLAN

SUSIE KRUSE

NAN SLOSS

L. BUCHHART

M. STACEY

CAROL HUGHES

YOUTH

FUNDRAISER

S.AGEE/E.HARTE

ELSIE NOLAN

SUSIE KRUSE

NAN SLOSS

L. BUCHHART

CONGREGATION

POTLUCK

M. STACEY

CAROL HUGHES

CATERED EVENT


S.AGEE/E.HARTE

ELSIE NOLAN

SUSIE KRUSE

NAN SLOSS

L. BUCHHART

M. STACEY

CAROL HUGHES



Please note the updated Cottage Group list below:

COTTAGE GROUP 1 COTTAGE GROUP 2 COTTAGE GROUP 3 COTTAGE GROUP 4 COTTAGE GROUP 5 COTTAGE GROUP 6 COTTAGE GROUP 7
Sandy Agee Elsie Nolan Lynn & Sue Kruse Joe & Nan Sloss Linda Buchhart Laurin & Marilyn Stacey Rick & Carol Huges
Ray & Nancy Elberfeld Troy & Joanna Bailey Lance & Dianna Cowan Pat Price Mark & Mary Fischer Glen & Carol Boos Thelma Juel
Bonnie Burr Pattie Zimmerman Pat Wilcox Susan Lutsch Dorothy Stolk George & Lynn Fisher Sean & Nichole Kelly
Leah  & Glen Johnson Ruth Hilgers David & Megan Knisley Ann Hansen Martha Childress Fred & Edith Olsen Ed & Joan Gauerke
Sandy Brown     HB Florence Toures Nancy Brining Craig & Ruth Young Anne Walden Pat Stamm Roger & Mary Rettig
Ruth Southworth Stuart Erbe  Helene Aare Bob & Peggy Davis Richard & Lucille Bayne Keith Kessler Lois Lawrence
Ele Harte Ruth Monteith Marie Heerd Eunice Richardson John & Claire Loken Annette & Bob Luscombe Joanne Kelderman
Marie Pontious John Monteith Maureen Bennett Richard & Catherine Fischer Richard & Estelle Schultz Avis Ando    HB Ed & Linda Dukes
Annemarie Wiehr Larry & Linda Thomas Brent Kruse Elaine Venable Betty Ausnerhmer    HB Bill & Teddi Wittcopp Duane George
Nancy Albert Karin McLaughlin  Marlene Lofgren John & Kerry Petersen Patrick Fischer Lois Toegemenn Rodney & Martie Willeke
Ray & Pat Chick Pauline Smith Julian & Claudine Knisley Cammy Morgan Bob & Diane Johnson Don & Bettye Jo Muldoon Arline Melhus
Clair & Carroll Klingensmith Gerald Noeske Beatrice Weiss    HB Johnny & Diana Noriega Jean Bartels    HB Lois Wiechel Shirley Brodbeck
Fred & Ruth Baumgratz Jerry Noeske Alfred & Katrina Payne Bob Eikill John & Noel Blair Dan and Anne Craw Mike & Sue Whalen
Barb Stratton Gary & Rebecca Hall Merritt & Sharon Bailey Virginia Organ    HB Ray Leininger R. Graven & Peggy Craven Del Cota
Mary Clarke-Kosilla Delores Donahue Chris Burtless Karen Simpson
Patricia Montgomery Wendel & Kathleen Hall John & Nan Rankin
Norm Schumaker Charles & Barbara Bergstrom Richard & Donna Aalberg
Elaine Gladieux Ron & Sandy Guppy Darlyne Carey
John Carey
Graham & Donna Berquuist
Mark Shoop
Mary Ellen Shoop
Pat Shulko