لذت ، چالش بزرگ آموزش فیزیک

 

 

 

 

ویرایش هشتم کتاب فیزیک هالیدی/ رزنیک / واکر یا به اختصار HRW که اخیرا توسط یکی از دوستان تهیه شده بود به دستم رسید. آنچه مرا به نوشتن این یادداشت کوتاه سبب شد پیشگفتاری است نوشته ی واکر (Jeral Walker) ، برای تبیین دلایل و نحوه ی ویرایش هشتم کتاب HRW.

 

واکر ، که از دهه ی 90 به بعد نقش اصلی را در ویرایش و زنده نگه داشتن این کتاب درسی فیزیک پایه به عهده داشته است ، در پیشگفتار کتاب به خاطره ای اشاره می کند از زمانی که دانشجوی تحصیلات تکمیلی بوده است و به عنوان یک معلم نیز آموزش می داده است. او می گوید : روزی  در حین تدریس ، یکی از دانشجویانم به نام شارون به طور ناگهانی پرسشی از من کرد " این چیزهایی که میگی به چه درد زندگی من می خوره؟ "  من هم فورا جواب دادم " شارون ، همه ی اینها حاوی چیزهایی هستند که در زندگیت به کار میاند . "

 

او از من مثالی خواست . فکر کردم و فکر کردم ولی نتوانستم مثالی بزنم . شب آن روز در ذهنم ،فکر نوشتن کتاب The Flying Circus of Physics برای شارون و همچنین خودم ، خلق شد. به این منظور به مدت شش سال در میان چندین و چند کتاب درسی و آموزشی فیزیک ، که به دقت و بر اساس بهترین الگوهای یادگیری تالیف شده بودند ، لولیدم ولی یک چیزی در همه ی آنها غایب بود. فیزیک جالب ترین موضوع درباره ی جهان است ؛ زیرا آن درباره ی نحوه ی کار جهان است . با این وجود هیچ یک از این کتاب ها به طور دقیق بین فیزیک و جهان واقعی ارتباط تنگاتنگی برقرار نکرده بودند و آن چیز غایب در همه ی این کتاب ها لذت (fun) بود.

 

آقای واکر در ویرایش هشتم کتاب HRW تلاش کرده اند تعداد زیادی کاربرد و مثال از فیزیک در دنیای واقعی به این کتاب اضافه کنند. این مطالب از ویرایش جدید کتاب The Flying Circus of Physics برگرفته شده اند و با قرار دادن نمادی به شکل هواپیماهای قدیمی در پایان هر مطلب ، خواننده ی علاقه مند را برای شرح بیش تر به آن کتاب ارجاع داده است.

 

 

 

روح اله خلیلی بروجنی 25 اردی بهشت 1386

Comments