ו. שמ"ב ג - מי אשם במותו של אבנר?

הקדמה – יחסי הכוחות במלחמת האחים

בשיעור הקודם ראינו את מלחמת האחים בין מחנה דוד למחנה שאול מגיעה לעיצומה. מפתיחת הפרק אנו למדים שמלחמת האחים המשיכה, מלחמה ארוכה, מלחמת התשה שבה ידו של בית דוד הייתה על העליונה אך היא טרם הגיעה להכרעה ברורה. נוסף על כך אנחנו שומעים על עלייה בכוחו של אבנר -  " וַתְּהִי הַמִּלְחָמָה, אֲרֻכָּה, בֵּין בֵּית שָׁאוּל, וּבֵין בֵּית דָּוִד; וְדָוִד הֹלֵךְ וְחָזֵק, וּבֵית שָׁאוּל הֹלְכִים וְדַלִּים...  וַיְהִי, בִּהְיוֹת הַמִּלְחָמָה, בֵּין בֵּית שָׁאוּל, וּבֵין בֵּית דָּוִד; וְאַבְנֵר הָיָה מִתְחַזֵּק, בְּבֵית שָׁאוּל.  בסופו של הפרק אנחנו עדים לרציחתו של אבנר על ידי יואב. השאלה המרכזית בשיעור זה תהיה  - מי אשם במותו של אבנר?  לצורך כך, בדומה לשיעור הקודם, נחלק את הפרק לחלקים ובכל חלק ננסה למצוא את ראיות שיסייעו לנו לענות על השאלה.

 

1. קריאה ראשונית – מי אשם במותו של אבנר?

א. לשאול את השאלה בכיתה, לבקש מהתלמידים לנמק את תשובתם במידת האפשר.

 

2. איך מחלקים את הפרק?

בשיעור שעבר למדנו על חלוקה על פי סצנות, טכניקה המאפשרת לחלק את הטקסט בצורה מיטבית על ידי התחקות אחר חילופי דמויות ומקום בעלילה. כעת נתרגל את הטכניקה עם התלמידים ב"לייב". בכל חלק נבקש מהתלמידים לקבוע את גבולות היחידה הבאים.

 

3. יחידה ראשונה – הסכסוך בין איש בעל לאבנר.

נבקש מהתלמידים להציע חלוקה ליחידה הראשונה, היכן היא מתחילה (פס' 1) והיכן היא מסתיימת (פס' 9)?

* מה קורה ביחידה? ספרו במילים שלכם?

*  מה הטענה של איש בשת כנגד אבנר?

       *  כיצד אבנר משיב לטענתו של איש בושת?

          *   מה החשיבות של לקיחת הפליגש על ידי אבנר?

 

אבנר

אילו ראיות המטילות את האחריות על אבנר למותו שלו ניתן למצוא בפסוקים?

עונש על חטא - אבנר מת בגלל חטאו, שלקח את רצפה בת איה,  פלגש שאול.

מהלך אסטרטגי שגוי – ניכר כי אבנר פועל מתוך עלבון ורצון לנקום  "הראש כלב אנוכי אשר ליהודה". מדובר במהלך לא שקול. ייתכן ואבנר היה צריך לצפות שבמידה ויחבור למחנה היריב יאונה לו שם רע על ידי יואב ואנשיו.

 

 4. המשא ומתן בין אבנר לדוד

יב וַיִּשְׁלַח אַבְנֵר מַלְאָכִים אֶל-דָּוִד תַּחְתָּו לֵאמֹר, לְמִי-אָרֶץ:  לֵאמֹר, כָּרְתָה בְרִיתְךָ אִתִּי, וְהִנֵּה יָדִי עִמָּךְ, לְהָסֵב אֵלֶיךָ אֶת-כָּל-יִשְׂרָאֵל.  יג וַיֹּאמֶר טוֹב--אֲנִי, אֶכְרֹת אִתְּךָ בְּרִית:  אַךְ דָּבָר אֶחָד אָנֹכִי שֹׁאֵל מֵאִתְּךָ לֵאמֹר, לֹא-תִרְאֶה אֶת-פָּנַי--כִּי אִם-לִפְנֵי הֱבִיאֲךָ אֵת מִיכַל בַּת-שָׁאוּל, בְּבֹאֲךָ לִרְאוֹת אֶת-פָּנָי.  {ס} 

יד וַיִּשְׁלַח דָּוִד מַלְאָכִים, אֶל-אִישׁ-בֹּשֶׁת בֶּן-שָׁאוּל לֵאמֹר:  תְּנָה אֶת-אִשְׁתִּי, אֶת-מִיכַל, אֲשֶׁר אֵרַשְׂתִּי לִי, בְּמֵאָה עָרְלוֹת פְּלִשְׁתִּים.  טו וַיִּשְׁלַח אִישׁ בֹּשֶׁת, וַיִּקָּחֶהָ מֵעִם אִישׁ--מֵעִם, פַּלְטִיאֵל בֶּן-לוש (לָיִשׁ).  טז וַיֵּלֶךְ אִתָּהּ אִישָׁהּ, הָלוֹךְ וּבָכֹה אַחֲרֶיהָ--עַד-בַּחֻרִים; וַיֹּאמֶר אֵלָיו אַבְנֵר לֵךְ שׁוּב, וַיָּשֹׁב. 

 

דוד

·         מה יכולות להיות הסיבות לבקשתו של דוד?

אישתו החוקית – מיכל היא אשתו החוקים של דוד, הוא קיבל אותה מאביה לאחר שעמד בתנאי שהציב לו.

לחזק את מעמדו בצפון ולטהר את שמו – ייתכן שכבר ברגע המפגש עם אבנר דוד תכנן להרוג את אבנר. אולם הוא ביקש את חזרתה של מיכל כדי לחזק את מעמדו בקרב שבטי הצפון, שכן מיכל היא ביתו של המלך שאול. הנישואין למיכל מחזקים את הלגיטימציה של דוד  למלוך על ישראל כולה.

 

4. הברית בין אבנר לדוד

 יז וּדְבַר-אַבְנֵר הָיָה, עִם-זִקְנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר:  גַּם-תְּמוֹל, גַּם-שִׁלְשֹׁם, הֱיִיתֶם מְבַקְשִׁים אֶת-דָּוִד לְמֶלֶךְ, עֲלֵיכֶם.  יח וְעַתָּה, עֲשׂוּ:  כִּי יְהוָה, אָמַר אֶל-דָּוִד לֵאמֹר, בְּיַד דָּוִד עַבְדִּי הוֹשִׁיעַ אֶת-עַמִּי יִשְׂרָאֵל מִיַּד פְּלִשְׁתִּים, וּמִיַּד כָּל-אֹיְבֵיהֶם.  יט וַיְדַבֵּר גַּם-אַבְנֵר, בְּאָזְנֵי בִנְיָמִין; וַיֵּלֶךְ גַּם-אַבְנֵר, לְדַבֵּר בְּאָזְנֵי דָוִד בְּחֶבְרוֹן, אֵת כָּל-אֲשֶׁר-טוֹב בְּעֵינֵי יִשְׂרָאֵל, וּבְעֵינֵי כָּל-בֵּית בִּנְיָמִן. 

כ וַיָּבֹא אַבְנֵר אֶל-דָּוִד חֶבְרוֹן, וְאִתּוֹ עֶשְׂרִים אֲנָשִׁים; וַיַּעַשׂ דָּוִד לְאַבְנֵר וְלַאֲנָשִׁים אֲשֶׁר-אִתּוֹ, מִשְׁתֶּה.  כא וַיֹּאמֶר אַבְנֵר אֶל-דָּוִד אָקוּמָה וְאֵלֵכָה וְאֶקְבְּצָה אֶל-אֲדֹנִי הַמֶּלֶךְ אֶת-כָּל-יִשְׂרָאֵל, וְיִכְרְתוּ אִתְּךָ בְּרִית, וּמָלַכְתָּ, בְּכֹל אֲשֶׁר-תְּאַוֶּה נַפְשֶׁךָ; וַיְשַׁלַּח דָּוִד אֶת-אַבְנֵר, וַיֵּלֶךְ בְּשָׁלוֹם. 

 

דוד

     מה הנימוקים שנותן אבנר להמלכתו של דוד על כל ישראל?

רצון העם – העם רצה שדוד ימלוך עליו.

נימוק דתי – ה' בחר בדוד כמלך וכמושיע.


         פסוקים אלה מנקים את דוד מהאשמה שהדבקנו לו, מדוע?

אבנר מציג את דוד כמנהיג לגיטימי ומביע נאמנות כלפיו. לכאורה לדוד אין סיבה להרוג אדם המביע כלפיו נאמנות ומחזק את שלטונו בשבטי הצפון.

 

5. יואב גוער בדוד

כב וְהִנֵּה עַבְדֵי דָוִד וְיוֹאָב בָּא מֵהַגְּדוּד, וְשָׁלָל רָב עִמָּם הֵבִיאוּ; וְאַבְנֵר, אֵינֶנּוּ עִם-דָּוִד בְּחֶבְרוֹן--כִּי שִׁלְּחוֹ, וַיֵּלֶךְ בְּשָׁלוֹם.  כג וְיוֹאָב וְכָל-הַצָּבָא אֲשֶׁר-אִתּוֹ, בָּאוּ; וַיַּגִּדוּ לְיוֹאָב, לֵאמֹר, בָּא-אַבְנֵר בֶּן-נֵר אֶל-הַמֶּלֶךְ, וַיְשַׁלְּחֵהוּ וַיֵּלֶךְ בְּשָׁלוֹם.  כד וַיָּבֹא יוֹאָב אֶל-הַמֶּלֶךְ, וַיֹּאמֶר מֶה עָשִׂיתָה:  הִנֵּה-בָא אַבְנֵר אֵלֶיךָ, לָמָּה-זֶּה שִׁלַּחְתּוֹ וַיֵּלֶךְ הָלוֹךְ.  כה יָדַעְתָּ אֶת-אַבְנֵר בֶּן-נֵר, כִּי לְפַתֹּתְךָ בָּא; וְלָדַעַת אֶת-מוֹצָאֲךָ, וְאֶת-מבואך (מוֹבָאֶךָ), וְלָדַעַת, אֵת כָּל-אֲשֶׁר אַתָּה עֹשֶׂה. 


         מדוע יואב כועס על מפגש אבנר ודוד באוזני דוד?

יואב סבור שאבנר מתכנן תחבולה כנגד דוד, הוא מבקש לרגל אחריו ולאחר מכן להשתלט על הממלכה.

 

          מה ניתן ללמוד מהיחסים בין יואב לדוד?

יואב גוער בדוד ודוד נותר חסר מענה – לכאורה יואב נותן הצדקה לכוונתו לפגוע באבנר. הוא דואג לשלום מלכו. אולם חוסר המענה של דוד מציג אותו כמלך חלש, שלא מסוגל או לא רוצה לגעור בשר הצבא שלו. השקט של דוד אל מול שר הצבא שלו מתיר את דמו של אבנר במובן מסוים.

 

6. רצח אבנר

כו וַיֵּצֵא יוֹאָב, מֵעִם דָּוִד, וַיִּשְׁלַח מַלְאָכִים אַחֲרֵי אַבְנֵר, וַיָּשִׁבוּ אֹתוֹ מִבּוֹר הַסִּרָה; וְדָוִד, לֹא יָדָע.  כז וַיָּשָׁב אַבְנֵר, חֶבְרוֹן, וַיַּטֵּהוּ יוֹאָב אֶל-תּוֹךְ הַשַּׁעַר, לְדַבֵּר אִתּוֹ בַּשֶּׁלִי; וַיַּכֵּהוּ שָׁם, הַחֹמֶשׁ--וַיָּמָת, בְּדַם עֲשָׂהאֵל אָחִיו.  כח וַיִּשְׁמַע דָּוִד, מֵאַחֲרֵי כֵן, וַיֹּאמֶר נָקִי אָנֹכִי וּמַמְלַכְתִּי מֵעִם יְהוָה, עַד-עוֹלָם--מִדְּמֵי, אַבְנֵר בֶּן-נֵר.  כט יָחֻלוּ עַל-רֹאשׁ יוֹאָב, וְאֶל כָּל-בֵּית אָבִיו; וְאַל-יִכָּרֵת מִבֵּית יוֹאָב זָב וּמְצֹרָע וּמַחֲזִיק בַּפֶּלֶךְ, וְנֹפֵל בַּחֶרֶב--וַחֲסַר-לָחֶם.  ל וְיוֹאָב וַאֲבִישַׁי אָחִיו, הָרְגוּ לְאַבְנֵר:  עַל אֲשֶׁר הֵמִית אֶת-עֲשָׂהאֵל אֲחִיהֶם, בְּגִבְעוֹן--בַּמִּלְחָמָה.  {ס} 

 

מהן הסיבות שהיו ליואב להרוג את אבנר? האם הרצח מוצדק?

אובדן מעמד – יואב כנראה חשש שהברית עם אבנר תפגע במעמדו משום שאבנר יהפוך למשנהו של דוד. אולם מבחינה מוסרית לא ניתן למנות את סיבה זו כסיבה מספקת לרצח.

רצח בתחבולה ובסתר – יואב מארגן מארב לאבנר, הוא קורא לו כאשר לאבנר אין סיבה לחשוד בתחבולה הנרקמת כנגדו. ואז מבקש לדבר איתו בשקט "בשלי" ואז הורג אותו כאשר אבנר לו מוכן.

נקמת דם – נאמר שאבנר מת בדם עשהאל אחיו, כלומר נקמת הדם הייתה אחד המניעים של יואב. אולם לפי החוק המקראי, מי שמת במלחמה לא חלה עליו נקמת הדם. זאת ועוד אבנר ניסה להימנע ככל האפשר מלהרוג את עשהאל. מכאן שהרצח אינו מוצדק ויואב שפך דם חינם.

 

האם מותו של אבנר היה מתוכנן על ידי דוד או לא?

לא – לכאורה הטקסט אומר "דוד לא ידע". כלומר לדוד אין קשר לרצח אבנר.

כן – התגובה של דוד כלפי יואב היא רפה יחסית. הוא אמנם מקלל את יואב וביתו. אך הוא לא יוצא נגדו בצעד אקטיבי. ייתכן והתגובה של דוד היא למטרת יחסי ציבור בלבד, כדי לקרב אליו את שבטי הצפון ולהדגיש בפניהם שמותו של אבנר לא באחריותו. דוד היה עושה צדק אמיתי במידה והיה מעניש את יואב אך הוא נמנע מלעשות כן.

 

7. דוד מנהיג אבל בישראל על אבנר ומנקה את עצמו מאשמה

לא וַיֹּאמֶר דָּוִד אֶל-יוֹאָב וְאֶל-כָּל-הָעָם אֲשֶׁר-אִתּוֹ, קִרְעוּ בִגְדֵיכֶם וְחִגְרוּ שַׂקִּים, וְסִפְדוּ, לִפְנֵי אַבְנֵר; וְהַמֶּלֶךְ דָּוִד, הֹלֵךְ אַחֲרֵי הַמִּטָּה.  לב וַיִּקְבְּרוּ אֶת-אַבְנֵר, בְּחֶבְרוֹן; וַיִּשָּׂא הַמֶּלֶךְ אֶת-קוֹלוֹ, וַיֵּבְךְּ אֶל-קֶבֶר אַבְנֵר, וַיִּבְכּוּ, כָּל-הָעָם.  {ס}  לג וַיְקֹנֵן הַמֶּלֶךְ אֶל-אַבְנֵר, וַיֹּאמַר:  הַכְּמוֹת נָבָל, יָמוּת אַבְנֵר.  לד יָדֶךָ לֹא-אֲסֻרוֹת, וְרַגְלֶיךָ לֹא-לִנְחֻשְׁתַּיִם הֻגָּשׁוּ, כִּנְפוֹל לִפְנֵי בְנֵי-עַוְלָה, נָפָלְתָּ; וַיֹּסִפוּ כָל-הָעָם, לִבְכּוֹת עָלָיו. 

לה וַיָּבֹא כָל-הָעָם, לְהַבְרוֹת אֶת-דָּוִד לֶחֶם--בְּעוֹד הַיּוֹם; וַיִּשָּׁבַע דָּוִד לֵאמֹר, כֹּה יַעֲשֶׂה-לִּי אֱלֹהִים וְכֹה יֹסִיף, כִּי אִם-לִפְנֵי בוֹא-הַשֶּׁמֶשׁ אֶטְעַם-לֶחֶם, אוֹ כָל-מְאוּמָה.  לו וְכָל-הָעָם הִכִּירוּ, וַיִּיטַב בְּעֵינֵיהֶם, כְּכֹל אֲשֶׁר עָשָׂה הַמֶּלֶךְ, בְּעֵינֵי כָל-הָעָם טוֹב.  לז וַיֵּדְעוּ כָל-הָעָם וְכָל-יִשְׂרָאֵל, בַּיּוֹם הַהוּא:  כִּי לֹא הָיְתָה מֵהַמֶּלֶךְ, לְהָמִית אֶת-אַבְנֵר בֶּן-נֵר.  {ס}  לח וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ, אֶל-עֲבָדָיו:  הֲלוֹא תֵדְעוּ--כִּי-שַׂר וְגָדוֹל נָפַל הַיּוֹם הַזֶּה, בְּיִשְׂרָאֵל.  לט וְאָנֹכִי הַיּוֹם רַךְ וּמָשׁוּחַ מֶלֶךְ, וְהָאֲנָשִׁים הָאֵלֶּה בְּנֵי צְרוּיָה קָשִׁים מִמֶּנִּי:  יְשַׁלֵּם יְהוָה לְעֹשֵׂה הָרָעָה, כְּרָעָתוֹ.  {פ}

 

אילו צעדים נוקט דוד לאחר מות אבנר?

הכרזה על אבל, הלוויה וקינה – דוד מצטייר בעיני העם כמי שמצטער על מותו של אבנר ובכך מנקה את עצמו מאשמה. אולם הבקשה של דוד מיואב להשתתף במנהגי האבל היא אבסורדית! הרי הוא הרוצח של אבנר. זהו סימן לכך שדוד רואה את החשיבות שבקשר עם יואב ובני ביתו וייתכן והוא מכיר בתרומה של יואב ברצח אבנר לביסוס שלטונו.

צום – הצום הוא סימן לאבל כבד מצד דוד. הוא מוביל את העם למסקנה שלדוד אין חלק במזימה לרצוח את אבנר.

 

מה הם הנימוקים של דוד לחוסר התגובה שלו כלפי אבנר? איך הם משפיעים על אחריותו כלפי הרצח?

הנימוק של דוד לאנשיו – דוד מנמק את חוסר תגובתו ביחסי הכוחות בינו לבין יואב ובני ביתו. דוד מסביר שעליו לבסס את שלטונו "רך ומשוח", לכן הוא זקוק לבני צרויה החזקים "הקשים ממני". לבסוף הוא מסתפק בקללה לבני צרויה.

הסיום של הפרק בקללה ולא במעשה המבקש להביא צדק מדביק לדוד אשמה על כך שלא הביא את יואב למשפט צדק.

 

 

לקריאה נוספת:

אבנר בן נר – אברהם לבנון

http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=14166&kwd=7532

*** 

 

Comments