יז. השוואה בין עצת אחיתופל ועצת חושי (שמ"ב טז-יז)

שיעור ראשון

1. הצגת הדמויות של אחיתופל וחושי

יד וַיָּבֹא הַמֶּלֶךְ וְכָל-הָעָם אֲשֶׁר-אִתּוֹ, עֲיֵפִים; וַיִּנָּפֵשׁ, שָׁם.  טו וְאַבְשָׁלוֹם, וְכָל-הָעָם אִישׁ יִשְׂרָאֵל, בָּאוּ, יְרוּשָׁלִָם; וַאֲחִיתֹפֶל, אִתּוֹ.  טז וַיְהִי, כַּאֲשֶׁר-בָּא חוּשַׁי הָאַרְכִּי רֵעֶה דָוִד--אֶל-אַבְשָׁלוֹם; וַיֹּאמֶר חוּשַׁי אֶל-אַבְשָׁלוֹם, יְחִי הַמֶּלֶךְ יְחִי הַמֶּלֶךְ.  יז וַיֹּאמֶר אַבְשָׁלוֹם אֶל-חוּשַׁי, זֶה חַסְדְּךָ אֶת-רֵעֶךָ; לָמָּה לֹא-הָלַכְתָּ, אֶת-רֵעֶךָ.  יח וַיֹּאמֶר חוּשַׁי, אֶל-אַבְשָׁלֹם, לֹא, כִּי אֲשֶׁר בָּחַר יְהוָה וְהָעָם הַזֶּה וְכָל-אִישׁ יִשְׂרָאֵל--לא (לוֹ) אֶהְיֶה, וְאִתּוֹ אֵשֵׁב.  יט וְהַשֵּׁנִית, לְמִי אֲנִי אֶעֱבֹד--הֲלוֹא, לִפְנֵי בְנוֹ:  כַּאֲשֶׁר עָבַדְתִּי לִפְנֵי אָבִיךָ, כֵּן אֶהְיֶה לִפָנֶיךָ. 

 

א. מי זה אחיתופל? למה הוא כל כך חשוב שמזכירים לנו אותו?

אחיתופל היה יועץ דויד שאבשלום גייס לצידו טרם ההפיכה, שמ"ב טו 12.

ב. מי זה חושי? למה אבשלום מתפלא לראות אותו? מה הוא עונה לדויד?

חושי הוא חבר של דויד, אבשלום מתפלא לראות אותו כי חושי נאמן לדויד ועל כן לא סביר שיעבור לצד שנגדו, חושי מסביר כי הוא עבר לצד של אבשלום משום שה' וכל העם בחר בו, ואך טבעי שהוא יעבור לצידו של בנו של דוד, חושי מבטיח לעבוד עם אבשלום כפי שעבד עם דויד.

ג. האם אתם הייתם מקבלים את עצת חושי?

 ***

2. עצת אחיתופל הראשונה

כ וַיֹּאמֶר אַבְשָׁלוֹם, אֶל-אֲחִיתֹפֶל:  הָבוּ לָכֶם עֵצָה, מַה-נַּעֲשֶׂה.  כא וַיֹּאמֶר אֲחִיתֹפֶל, אֶל-אַבְשָׁלֹם, בּוֹא אֶל-פִּלַגְשֵׁי אָבִיךָ, אֲשֶׁר הִנִּיחַ לִשְׁמוֹר הַבָּיִת; וְשָׁמַע כָּל-יִשְׂרָאֵל, כִּי-נִבְאַשְׁתָּ אֶת-אָבִיךָ, וְחָזְקוּ, יְדֵי כָּל-אֲשֶׁר אִתָּךְ.  כב וַיַּטּוּ לְאַבְשָׁלוֹם הָאֹהֶל, עַל-הַגָּג; וַיָּבֹא אַבְשָׁלוֹם אֶל-פִּלַגְשֵׁי אָבִיו, לְעֵינֵי כָּל-יִשְׂרָאֵל.  כג וַעֲצַת אֲחִיתֹפֶל, אֲשֶׁר יָעַץ בַּיָּמִים הָהֵם, כַּאֲשֶׁר יִשְׁאַל-    (אִישׁ), בִּדְבַר הָאֱלֹהִים; כֵּן כָּל-עֲצַת אֲחִיתֹפֶל, גַּם-לְדָוִד גַּם לְאַבְשָׁלֹם. 

 

נשים לב לניסוח -  "הבו לכם עצה מה נעשה"? מדוע בלשון רבים? הרי רק אחיתופל עונה.

מה אחיתופל מציע לאבשלום?

א. אחיתופל מציע לאבשלום לשכב עם הפילגשים של דויד כדי לחזק את מעמדו בעם.

הערה: למי אבשלום דומה כאשר הוא לוקח נשים כחיזוק פוליטי? לדויד שלוקח את מיכל לאישה.

ב. מה הטקסט אומר לנו על עצת אחיתופל, האם היא טובה או רעה?

עצה מצוינת – היא כדבר אלוהים, כלומר אחיתופל ניחן בכישרון לתת עצות מצוינות.

ג. מדוע לדעתכם הוא מציע זאת?

ד. אם הייתם אבשלום, על איזה עצה הייתם מסתמכים?

 ***

 

3. עצת אחיתופל ועצת חושי – הקרב מול דויד (יז 1-14)

א וַיֹּאמֶר אֲחִיתֹפֶל, אֶל-אַבְשָׁלוֹם:  אֶבְחֲרָה נָּא, שְׁנֵים-עָשָׂר אֶלֶף אִישׁ, וְאָקוּמָה וְאֶרְדְּפָה אַחֲרֵי-דָוִד, הַלָּיְלָה.  ב וְאָבוֹא עָלָיו, וְהוּא יָגֵעַ וּרְפֵה יָדַיִם, וְהַחֲרַדְתִּי אֹתוֹ, וְנָס כָּל-הָעָם אֲשֶׁר-אִתּוֹ; וְהִכֵּיתִי אֶת-הַמֶּלֶךְ, לְבַדּוֹ.  ג וְאָשִׁיבָה כָל-הָעָם, אֵלֶיךָ:  כְּשׁוּב הַכֹּל--הָאִישׁ אֲשֶׁר אַתָּה מְבַקֵּשׁ, כָּל-הָעָם יִהְיֶה שָׁלוֹם.  ד וַיִּישַׁר הַדָּבָר, בְּעֵינֵי אַבְשָׁלֹם, וּבְעֵינֵי, כָּל-זִקְנֵי יִשְׂרָאֵל.  ה וַיֹּאמֶר, אַבְשָׁלוֹם, קְרָא נָא, גַּם לְחוּשַׁי הָאַרְכִּי; וְנִשְׁמְעָה מַה-בְּפִיו, גַּם-הוּא.  ו וַיָּבֹא חוּשַׁי, אֶל-אַבְשָׁלוֹם, וַיֹּאמֶר אַבְשָׁלוֹם אֵלָיו לֵאמֹר כַּדָּבָר הַזֶּה דִּבֶּר אֲחִיתֹפֶל, הֲנַעֲשֶׂה אֶת-דְּבָרוֹ; אִם-אַיִן, אַתָּה דַבֵּר.  ז וַיֹּאמֶר חוּשַׁי, אֶל-אַבְשָׁלוֹם:  לֹא-טוֹבָה הָעֵצָה אֲשֶׁר-יָעַץ אֲחִיתֹפֶל, בַּפַּעַם הַזֹּאת.  ח וַיֹּאמֶר חוּשַׁי, אַתָּה יָדַעְתָּ אֶת-אָבִיךָ וְאֶת-אֲנָשָׁיו כִּי גִבֹּרִים הֵמָּה וּמָרֵי נֶפֶשׁ הֵמָּה, כְּדֹב שַׁכּוּל, בַּשָּׂדֶה; וְאָבִיךָ אִישׁ מִלְחָמָה, וְלֹא יָלִין אֶת-הָעָם.  ט הִנֵּה עַתָּה הוּא-נֶחְבָּא בְּאַחַת הַפְּחָתִים, אוֹ בְּאַחַד הַמְּקוֹמֹת; וְהָיָה, כִּנְפֹל בָּהֶם בַּתְּחִלָּה, וְשָׁמַע הַשֹּׁמֵעַ וְאָמַר, הָיְתָה מַגֵּפָה בָּעָם אֲשֶׁר אַחֲרֵי אַבְשָׁלֹם.  י וְהוּא גַם-בֶּן-חַיִל, אֲשֶׁר לִבּוֹ כְּלֵב הָאַרְיֵה--הִמֵּס יִמָּס:  כִּי-יֹדֵעַ כָּל-יִשְׂרָאֵל כִּי-גִבּוֹר אָבִיךָ, וּבְנֵי-חַיִל אֲשֶׁר אִתּוֹ.  יא כִּי יָעַצְתִּי, הֵאָסֹף יֵאָסֵף עָלֶיךָ כָל-יִשְׂרָאֵל מִדָּן וְעַד-בְּאֵר שֶׁבַע, כַּחוֹל אֲשֶׁר-עַל-הַיָּם, לָרֹב; וּפָנֶיךָ הֹלְכִים, בַּקְרָב.  יב וּבָאנוּ אֵלָיו, באחת (בְּאַחַד) הַמְּקוֹמֹת אֲשֶׁר נִמְצָא שָׁם, וְנַחְנוּ עָלָיו, כַּאֲשֶׁר יִפֹּל הַטַּל עַל-הָאֲדָמָה; וְלֹא-נוֹתַר בּוֹ וּבְכָל-הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר-אִתּוֹ, גַּם-אֶחָד.  יג וְאִם-אֶל-עִיר, יֵאָסֵף--וְהִשִּׂיאוּ כָל-יִשְׂרָאֵל אֶל-הָעִיר הַהִיא, חֲבָלִים; וְסָחַבְנוּ אֹתוֹ עַד-הַנַּחַל, עַד אֲשֶׁר-לֹא-נִמְצָא שָׁם גַּם-צְרוֹר.  יד וַיֹּאמֶר אַבְשָׁלוֹם, וְכָל-אִישׁ יִשְׂרָאֵל, טוֹבָה עֲצַת חוּשַׁי הָאַרְכִּי, מֵעֲצַת אֲחִיתֹפֶל; 

 

4. עבודת כיתה

הנחיה לתלמידים: תשובות מפורטות – לעבור פסוק פסוק ולדלות את כל המידע מהטקסט.

מהי עצת אחיתופל לאבשלום?

איך הוא מתכנן את המתקפה על דויד? (כמה? מתי? מה יהיה גורל הלוחמים?)

 

מהי עצת חושי?

הפרת עצת אחיתופל - מה הטענות של חושי נגד עצת אחיתופל?

מה מציע חושי לעשות במקום? 


5. השוואה בין עצת חושי לעצת אחיתופל

עצת אחיתופל

כמות הלוחמים המשתתפים: 12 אלף.

זמן ההתקפה:  בלילה (הקרוב).

מנהל הלחימה: אחיתופל.

מי יהרוג את דוד: אחיתופל.

למה דויד יוכנע: עייפות והפתעה (לילה).

גורל הלוחמים של דויד: ישובו לאבשלום.

סיכום: אחיתופל מציע מבצע צבאי מהיר ונקודתי.

 

חושי - הפרת עצת אחיתופל

כמות הלוחמים המשתתפים: 12 אלף. נגד דויד צפויה מלחמה קשה כי הוא לוחם מיומן, 12 אלף לא יספיקו.

זמן ההתקפה + למה דויד יוכנע:  בלילה. דויד לא ייתן ללוחמים לישון ולא תהיה הפתעה.

 

עצת חושי

כמות הלוחמים המשתתפים: כל ישראל.

זמן ההתקפה:  אין זמן מצוין, סביר להניח שייקח זמן לגייס את כל ישראל.

מנהל הלחימה: אבשלום וחושי (לשון רבים "באנו" וכו').

מי יהרוג את דוד: אבשלום וחושי.

למה דויד יוכנע: כמות הלוחמים תכריע את דויד.

גורל הלוחמים של דויד: יהרגו את כולם.

 ***

 

המחזה – שלושה תפקידים: קריין, אבשלום, אחיתפול וחושי. המורה יושב על כיסא לפני התלמידים, כאשר שני תלמידים משחקים את אחיתופל וחושי וקוראים לפניו את עצתם מהתורה.

1. עצת אחיתופל ועצת חושי בנוגע לקרב מול דויד (יז 1-14)

א וַיֹּאמֶר אֲחִיתֹפֶל, אֶל-אַבְשָׁלוֹם:  אֶבְחֲרָה נָּא, שְׁנֵים-עָשָׂר אֶלֶף אִישׁ, וְאָקוּמָה וְאֶרְדְּפָה אַחֲרֵי-דָוִד, הַלָּיְלָה.  ב וְאָבוֹא עָלָיו, וְהוּא יָגֵעַ וּרְפֵה יָדַיִם, וְהַחֲרַדְתִּי אֹתוֹ, וְנָס כָּל-הָעָם אֲשֶׁר-אִתּוֹ; וְהִכֵּיתִי אֶת-הַמֶּלֶךְ, לְבַדּוֹ.  ג וְאָשִׁיבָה כָל-הָעָם, אֵלֶיךָ:  כְּשׁוּב הַכֹּל--הָאִישׁ אֲשֶׁר אַתָּה מְבַקֵּשׁ, כָּל-הָעָם יִהְיֶה שָׁלוֹם.  ד וַיִּישַׁר הַדָּבָר, בְּעֵינֵי אַבְשָׁלֹם, וּבְעֵינֵי, כָּל-זִקְנֵי יִשְׂרָאֵל.  {ס} 

 

5. דיון בכיתה - למה אבשלום פונה לחושי? מנו מספר סיבות אפשרויות

א. אופציות לבחירה – מנהיג טוב שומע מספר דעות. הוא מעוניין בחוות דעת נוספת.

ב. אבשלום אינו בוטח באחיתופל. (אבל את העצה הראשונה הוא מקבל)

ד. אגו – אחיתופל מציע תכנית שהוא יהיה המוציא לפועל שלה "והיכיתי", הניצחון בקרב והרג דויד יחשב על שמו, ייתכן ואבשלום חשש מהתחזקות מעמדו של אחיתופל מה שיאפיל על אבשלום.

ה. עצת אחיתופל נראית פשוטה מידיי – ייתכן ואבשלום לא מאמין שניתן לנצח את דויד, הלוחם הדגול, במבצע בזק.

ו. ייתכן ואחיתופל עדיין נאמן לדויד – אחיתופל מכנה את דויד "המלך", רמז אפשרי לכך שהוא עדיין תומך בו. עם זאת, מדובר בהשערה לא סבירה.

ז. חשש מאופוזיציה אפשרית – אחיתופל מציע להשאיר את הלוחמים שמסייעים לדויד בחיים. ייתכן ואבשלום חושש כי אלה יהוו לו אופוזיציה אפשרית.

 

שאלות מעוררות

·         אם הייתם מנהיגים צבאיים, כמה חוות דעת הייתם רוצים לשמוע לפני היציאה לקרב?

·         מה מידת ההיכרות של אבשלום עם דויד? מה הוא חושב על אביו בתור מנהיג צבאי? האם דמותו של דויד יכולה להשפיע על הקבלה של עצת אחיתופל?

·         כיצד אבשלום מכנה את דויד? איך הדבר יכול להשפיע על אבשלום?

·         לפי עצת אחיתופל מי עתיד להרוג את דויד? איך הצעה זו תיתפס בעיני אבשלום?

 

 

עצת חושי

ז וַיֹּאמֶר חוּשַׁי, אֶל-אַבְשָׁלוֹם:  לֹא-טוֹבָה הָעֵצָה אֲשֶׁר-יָעַץ אֲחִיתֹפֶל, בַּפַּעַם הַזֹּאת.  ח וַיֹּאמֶר חוּשַׁי, אַתָּה יָדַעְתָּ אֶת-אָבִיךָ וְאֶת-אֲנָשָׁיו כִּי גִבֹּרִים הֵמָּה וּמָרֵי נֶפֶשׁ הֵמָּה, כְּדֹב שַׁכּוּל, בַּשָּׂדֶה; וְאָבִיךָ אִישׁ מִלְחָמָה, וְלֹא יָלִין אֶת-הָעָם.  ט הִנֵּה עַתָּה הוּא-נֶחְבָּא בְּאַחַת הַפְּחָתִים, אוֹ בְּאַחַד הַמְּקוֹמֹת; וְהָיָה, כִּנְפֹל בָּהֶם בַּתְּחִלָּה, וְשָׁמַע הַשֹּׁמֵעַ וְאָמַר, הָיְתָה מַגֵּפָה בָּעָם אֲשֶׁר אַחֲרֵי אַבְשָׁלֹם.  י וְהוּא גַם-בֶּן-חַיִל, אֲשֶׁר לִבּוֹ כְּלֵב הָאַרְיֵה--הִמֵּס יִמָּס:  כִּי-יֹדֵעַ כָּל-יִשְׂרָאֵל כִּי-גִבּוֹר אָבִיךָ, וּבְנֵי-חַיִל אֲשֶׁר אִתּוֹ. 

יא כִּי יָעַצְתִּי, הֵאָסֹף יֵאָסֵף עָלֶיךָ כָל-יִשְׂרָאֵל מִדָּן וְעַד-בְּאֵר שֶׁבַע, כַּחוֹל אֲשֶׁר-עַל-הַיָּם, לָרֹב; וּפָנֶיךָ הֹלְכִים, בַּקְרָב.  יב וּבָאנוּ אֵלָיו, באחת (בְּאַחַד) הַמְּקוֹמֹת אֲשֶׁר נִמְצָא שָׁם, וְנַחְנוּ עָלָיו, כַּאֲשֶׁר יִפֹּל הַטַּל עַל-הָאֲדָמָה; וְלֹא-נוֹתַר בּוֹ וּבְכָל-הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר-אִתּוֹ, גַּם-אֶחָד.  יג וְאִם-אֶל-עִיר, יֵאָסֵף--וְהִשִּׂיאוּ כָל-יִשְׂרָאֵל אֶל-הָעִיר הַהִיא, חֲבָלִים; וְסָחַבְנוּ אֹתוֹ עַד-הַנַּחַל, עַד אֲשֶׁר-לֹא-נִמְצָא שָׁם גַּם-צְרוֹר.  יד וַיֹּאמֶר אַבְשָׁלוֹם, וְכָל-אִישׁ יִשְׂרָאֵל, טוֹבָה עֲצַת חוּשַׁי הָאַרְכִּי, מֵעֲצַת אֲחִיתֹפֶל; 

 

ביטויים לביאור בעצת חושי

כְּדֹב שַׁכּוּל, בַּשָּׂדֶה – איזה תכונות יש לדוב? מהו דוב שכול? (דוד שאיבד את הילדים שלו) איך מתנהג דוד שכול? (בפראות הוא בלתי ניתן לעצירה), כיצד המטאפורה מתארת את מצבו של דויד? (דויד לחוץ, הוא מרגיש שהוא בסכנה גדולה ועל כן הוא מסוכן יותר ממצב רגיל).

וְנַחְנוּ עָלָיו, כַּאֲשֶׁר יִפֹּל הַטַּל עַל-הָאֲדָמָה – איך נופל הטל על האדמה? (כל האדמה נהיית רטובה) האם האדמה יכולה להימנע מהרטיבות של הטל? כיצד המטאפורה מתארת את דרך הלחימה שמציע חושי?

 

6. דיון - למה אבשלום והעם מקבלים את עצת חושי?

א. פנייה לאגו של אבשלום ושיתוף אבשלום בעצה - "אתה ידעת" . בניגוד לאחיתופל שלא משתף את אבשלום במהלך העצה.

ב. פתיחה בהתנגדות לעצת אחיתופל – מאמץ לסכל את עצת אחיתופל.

ג. מתן כבוד לאחיתופל – חושי לא פוסל את דעתו של אחיתופל באופן כללי ולא מזלזל בה, הוא מסביר כי רק בפעם הזאת עצתו לא טובה.

ד. עמידה על חוזקו של דויד כלוחם – בעוד אחיתופל לא הזכיר את חוזקו של דויד ואנשיו כלוחמים, חושי מדגיש את חוזקו וחוכמתו של דויד כלוחם, מה שמסתדר יותר מבחינה הגיונית עבור אבשלום.

ה. הפחדה – חושי מדגיש אם אבשלום ילך לפי עצת אחיתופל סופו יהיה כשלון ותבוסה בקרב, הוא מעורר חשש את אבשלום.

ו. שיתוף אבשלום בקרב ויציאה לקרב עם כל ישראל – בעוד אחיתופל הציע ללכת לקרב לבד, ההצעה להוציא את אבשלום כמנהיג הקרב ודאי קורנת לו בתור מי שמבקש לחזק את מעמדו בקרב העם.

ז. תכנית קרב שמצטיירת כבטוחה – לעומת אחיתופל שהציע לשלוח מעט אנשים, חושי מציע לשלוח צבא שלם, כוח ענק, מה שנראה כבעל סיכוי בטוח לנצח את צבאו של דויד.

ח. הריגת כל תומכי דויד – אחיתופל מציע לחוס על חייהם של אנשי דויד, חושי מציע להרוג את כל אנשי דויד ובכך לחסל אופוזיציה עתידית אפשרית לאבשלום בעתיד.

 

7. תזכורת – פסוק 14 וַיהוָה צִוָּה, לְהָפֵר אֶת-עֲצַת אֲחִיתֹפֶל הַטּוֹבָה, לְבַעֲבוּר הָבִיא יְהוָה אֶל-אַבְשָׁלוֹם, אֶת-הָרָעָה."

אנחנו עסקנו בעיקר בסיבות הפסיכולוגיות שהניעו את אבשלום, כאן מביאים לנו סיבה אחרת לגמרי – אבשלום היה אמור לקבל את עצת אחיתופל, אבל ה' הוא שעמד "מאחורי הקלעים" וגרם להפרתה.

 

8. דיון נוסף - אחיתופל שולח יד בנפשו

כג וַאֲחִיתֹפֶל רָאָה, כִּי לֹא נֶעֶשְׂתָה עֲצָתוֹ, וַיַּחֲבֹשׁ אֶת-הַחֲמוֹר וַיָּקָם וַיֵּלֶךְ אֶל-בֵּיתוֹ אֶל-עִירוֹ, וַיְצַו אֶל-בֵּיתוֹ וַיֵּחָנַק; וַיָּמָת, וַיִּקָּבֵר בְּקֶבֶר אָבִיו.

 

א. מדוע לדעתכם אחיתופל החליט להתאבד?

הוא רצה לנקום באבשלום על כך שלא הקשיב לעצתו.

מוניטין - הוא נושל ממעמדו והרגיש כי אין טעם לחייו אם לא מכבדים את עצותיו.

 

ב. מי בדומה לאחיתופל, נושל ממעמדו?

·         דוד, בדומה לאחיתופל איבד את מעמדו בתור מלך.


ג. ממה לדעתכם נובע ההבדל בין ההתנהגות של דוד להתנהגות של אחיתופל?

·         דוד לא חדל להאמין ב-ה' שהוא יקום לעזרתו.

·         דוד ידע שמדובר בעונש מאלוהים.

·         דוד חש אחריות כלפי העם שהלך אחריו.

Comments