Dzień I, Godzina czytań

Data publikacji: 2020-03-22 15:22:11

Dzień I: Dlaczego ludzie odchodzą z Kościoła?

I. Godziny nocne, godzina czytań [1]

Jański zmarł 2 lipca 1840 roku w Rzymie. Po latach poszukiwań, powrócił do Kościoła rzymskokatolickiego. Punktem odniesienia pozostaje zatem Rzym. Każdego dnia tego triduum jedną z medytacji chciałbym poświęcić lekturze Pisma Świętego. Jański poświęcał temu sporo czasu i uważał za rzecz istotną. W wyborze fragmentów Ewangelii kierowałem się kalendarzem diecezji rzymskiej na dni marcowe poprzedzające rocznicę urodzin Bogdana Jańskiego, 26 marca.

23 marca, w liturgii Mszy św. lektura fragment Ewangelii św. Jana:

43 Po dwóch dniach wyszedł stamtąd do Galilei. 44 Jezus wprawdzie sam stwierdził, że prorok nie doznaje czci we własnej ojczyźnie. 45 Kiedy jednak przybył do Galilei, Galilejczycy przyjęli Go, ponieważ widzieli wszystko, co uczynił w Jerozolimie w czasie świąt. I oni bowiem przybyli na święto. 46 Następnie przybył powtórnie do Kany Galilejskiej, gdzie przedtem przemienił wodę w wino. A w Kafarnaum mieszkał pewien urzędnik królewski, którego syn chorował. 47 Usłyszawszy, że Jezus przybył z Judei do Galilei, udał się do Niego z prośbą, aby przyszedł i uzdrowił jego syna: był on bowiem już umierający. 48 Jezus rzekł do niego: «Jeżeli znaków i cudów nie zobaczycie, nie uwierzycie». 49 Powiedział do Niego urzędnik królewski: «Panie, przyjdź, zanim umrze moje dziecko». 50 Rzekł do niego Jezus: «Idź, syn twój żyje». Uwierzył człowiek słowu, które Jezus powiedział do niego, i szedł z powrotem. 51 A kiedy był jeszcze w drodze, słudzy wyszli mu naprzeciw, mówiąc, że syn jego żyje. 52 Zapytał ich o godzinę, o której mu się polepszyło. Rzekli mu: «Wczoraj około godziny siódmej opuściła go gorączka». 53 Poznał więc ojciec, że było to o tej godzinie, o której Jezus rzekł do niego: «Syn twój żyje». I uwierzył on sam i cała jego rodzina. 54 Ten już drugi znak uczynił Jezus od chwili przybycia z Judei do Galilei.

(J 4, 43–54)

[1] Zgodnie z antyczną tradycją godzina, którą można było odmawiać od północy, w tradycji monastycznej odmawiano ją zawsze przed świtem (można ją było odmówić także wieczorem dnia poprzedniego. Składały się na nią trzy obszerne czytania oraz dziewięć psalmów.