Priser

Priser gebyrer for Ranum Vandværk I/S
2018-
Pris eks. MomsMomsPris incl. Moms
Fast bidrag720180900
Haver ½ pris36090450
Vandafgift pr. m351,256,25
Vandafgift staten pr. m36,181,557,73
Drikkevands bidrag pr. m30,190,050,24
I alt pr. m311,372,8414,21
GebyrerPris eks. MomsMomsPris incl. Moms
Første rykker1000100
Anden rykker m. lukkevarsel1000100
Lukke og åbningsgebyr8002001000




Fraflytningsgebyr10025125
Tilflytningsgebyr10025125
Forsynings og stikledningsbidrag kan indeksreguleres hvert år pr. 1. januar efter indeks for
ledningsarbejder pr. 1. oktober
Anlægsbidrag i byzone & sommerhusområder
Stikledning dimensionHovedanlægForsyningsledningStikledningI alt eks. momsI alt incl. moms
32 mm5300,005000,006000,0016300,0020375,00
40 mm10600,005000,006500,0022100,0027625,00
50 mm15900,005000,007000,0027900,0034875,00
Anlægsbidrag landzone (eksisterende forsyningsområde)
Stikledning dimensionHovedanlægForsyningsledningStikledningI alt eks. momsI alt incl. moms
32 mm5300,0025900,006000,0037200,0046500,00
40 mm10600,0025900,006500,0043000,0053750,00
50 mm15900,0025900,007000,0048800,0061000,00
Anlægsbidrag landzone (nyt forsyningsområde)
Stikledning dimensionHovedanlægForsyningsledningStikledningI alt eks. momsI alt incl. moms
32 mm5300,0049000,006000,0060300,0075375,00
40 mm10600,0049000,006500,0066100,0082625,00
50 mm15900,0049000,007000,0071900,0089875,00

IBANnr.:        DK6491014583314801

SWIFTnr.:      SPNODK22