چیست؟؟؟ با کی کار داره ؟!!!؟ ict اصلا
 
 
 
 
 
فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)
 
در برگیرندهٔ تمام فناوری‌های پیشرفتهٔ نحوهٔ ارتباط و انتقال داده‌ها در سامانه‌های مخابراتی است. این سامانه می‌تواند یک شبکهٔ مخابراتی، چندین کامپیوتر مرتبط با هم و متصل به شبکهٔ مخابراتی، و همچنین برنامه‌های استفاده شده در آنها باشد.

 • نقش ICT

  ICT یافناوری‌‌اطلاعات‌وارتباطات( Information & Communication Technology)، بدون شک تحولات گسترده ای را در تمامی عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی بشریت به دنبال داشته و تاثیر آن بر جوامع بشری بگونه‌ای است که جهان امروز به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جامعه اطلاعاتی است. جامعه ای که در آن دانایی و میزان دسترسی و استفاده مفید از دانش، دارای نقشی محوری و تعیین کننده است. گستره کاربرد و تاثیرات آن در ابعاد مختلف زندگی امروزی و آینده جوامع بشری به یکی از مهمترین مباحث روز جهان مبدل شده و توجه بسیاری از کشورهای جهان را به خود معطوف کرده است.

  دولت الکترونیک

  دولت الکترونیک در واقع وامدار فناوری اطلاعات و ارتباطات است کاربرد شبکه اینترنت توسط سازمانهای دولتی جهت ارایه خدمات و اطلاعات به مردم، شرکتها و سایر سازمانهای دولتی یکی از تعاریف دولت الکترونیکی است. متخصصان و کارشناسان، دولت الکترونیکی را سازمانی مجازی بدون ساختمان و دیوار توصیف می‌کنند که خدمات دولتی را بدون واسطه بصورت 24 ساعته و هفت روز هفته به مشتریان ارایه می‌دهد. به عبارتی دولت الکترونیکی به مجموعه ارتباطات الکترونیکی میان دولت، شرکتها و شهروندان و کارکنان دولت که از طریق شبکه اینترنت برقرار می‌شود اطلاق می‌گردد.

  تجارت الکترونیک

  تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از مباحث مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد تاکید کارشناسان بوده و با سرعت در حال جایگزین شدن تجارت سنتی است و بسیاری از کشورها بهره‌مندی از آن را سرلوحه استراتژیهای بازرگانی خود قرار داده‌اند. خرید و فروش و تبادل هر گونه کالا، خدمات و یا اطلاعات از طریق شبکه‌های رایانه‌ای یا انجام مبادلات تجاری در یک قالب الکترونیکی،‌‌ از تعاریفی است که برای تجارت الکترونیکی بیان شده است. در کل نظام داد و ستد الکترونیکی اولین مشخصه آن سرعت، دقت، صحت، کنترل آمار و ارقام و استفاده صحیح از فرمهای استاندارد مربوطه بسیار حائز اهمیت می‌باشد و برای تصحیح اشتباهات ثبتی فرصت کوتاه است. با این وجود کارشناسان معتقدند که به صرف وجود برخی خطرات نمی توان از کارایی بالا و دستاوردهای مهم اقتصادی تجارت الکترونیکی چشم پوشید و استفاده از آن را برای سود بردن از گردونه تجارت جهانی الزامی می دانند و معتقدند استفاده از این فناوری جدید نیازمند ایجاد بسترهای فکری و فرهنگی برای پذیرش آن از طرف جامعه، رفع موانع حقوقی و قانونی و تامین پیش نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است.

  رشتهٔ دانشگاهی

  رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات از سال ۱۳۸۵ برای اولین بار در دانشکده علمی و کاربردی پست و مخابرات وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع به تدریس شده‌است. برنامه درسی کارشناسی "مهندسی تکنولوژی ارتباطات و فن آوری اطلاعات ICT" با ده گرایش در جلسه روز 25/6/85 شورای برنامه ریزی آموزش و درسی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تصویب نهایی رسید. این برنامه برای رفع نیازهای تخصصی وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات از سوی این وزارتخانه طراحی و تدوین شده و با تأئید گروه صنعت به دبیرخانه شورا ارسال شده بود.این رشته در واقع رشته‌ای مهندسی، مدیریتی و میان رشته‌ای بین مهندسی مخابرات و کامپیوتر و صنایع بوده و بیشتر مبحث آن در زمینه شبکه‌های کامپیوتری و مخابراتی است و بسیاری از دروس آن‌ها مشترک در این سه رشته است . این رشته به فناوری اطلاعات نیز نزدیک است و دروس مشترک دارند.وزارت علوم این رشته را در 10 گرایش به تصویب رسانده [۱] و دانشگاه جامع نیز این رشته را در سال 1387 با عنوان «مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات» در دفترچه خود قرار داده‌است. آن چه در این رشته در مورد اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرد، روش صحیح انتقال داده‌است و در اصل پروتکل‌های ارتباطی و روش صحیح ذخیره دادگان در مدیریت شبکه‌ها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد. این رشته در مواردی همچون آموزش و تجارت اهمیت زیادی دارد، چرا که توانایی این را دارد که یک سیستم جدید را ایجاد کند که هر فرد بتواند با بهره‌گیری از آن راحت‌تر به اطلاعات دستیابی پیدا کند.این برنامه جهت آموزش مهندسینی طراحی شده که بتوانند نیازهای تخصصی تعداد زیادی از مشاغل مرتبط با تکنولوژی ICT را برآورده نمایند. این رشته در 10 گرایش برای ده طیف از متصدیان مشاغل مهندسی، مدیریتی و طراحی در وزارت ارتباطات با همکاری مشترک بین این وزارتخانه، دانشگاه جامع و وزارت علوم تدوین شده است. اولین گروه فارق التحصیلان این رشته نیز از سال 87 وارد بازارکار و قسمتهای مختلف مخابراتی کشور در زمینه‌های فنی و مدیریتی شده اند . از سال ۱۳۸۸ نیز این رشته به صورت پایلوت میان دانشگاههای روزانه ایران تدریس خواهد شد.

  گرایشها

  رشته مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات در 10 گرایش

  • - دیتا (دیتا و امنیت شبکه)
  • - سیستمهای تحت شبکه
  • - مدیریت ICT
  • - کاربردهای ICT (مالتی مدیا)
  • - مخابرات سیار (موبایل)
  • - مخابرات ماهواره ای
  • - مخابرات نوری
  • - انتقال
  • - سوییچ
  • - نصب و راهبری سیستمهای مخابراتی


  دروس پایه واصلی این رشته

  مخابرات آنالوگ و دیجیتال - انتقال داده - تجهیزات داده - شبکه های کامپیوتری -مخابرات راه دور-مخابرات نوری ]

  • دسته کامپیوتر : امنیت داده‌ها - امنیت شبکه - ارتباط داده‌ها - شبکه‌های NGN - سیستم‌عامل و مدیریت شبکه - اصول CCNA - فناوری اطلاعات - مهندسی فناوری اطلاعات - طراحی صفحات وب - برنامه سازی پیشرفته - پایگاه داده ها
  • دسته مخابرات  : مخابرات دیجیتال - مخابرات نوری - مخابرات سیار(موبایل) - مخابرات ماهواره - سیگنالها و سیستمها - طراحی شبکه GSM - مدیریت شبکه‌های مخابراتی
  • دسته صنایع : اقتصاد و مهندسی - اصول سرپرستی و مدیریت - تجزیه و تحلیل سیستمها - سیستمهای اطلاعات مدیریت (MIS) - کارآفرینی

  این رشته هنوز رشته‌ای کاملاً نو در ایران است و فارغ‌التحصیلان آن از سال 87 وارد بازار کار و مراکز دولتی شده اند. این رشته در کنکور
  سال ۱۳۸5 نوترین رشته به حساب می‌آمده‌است
   

   

  مشاغل قابل احراز:

   کارشناس نصب و راه اندازی و نگهداری سیستمهای سوئیچ گرایش سوئیچ).

   کارشناس سیستمهای انتقال گرایش انتقال).

   کارشناس شبکه های فیبر نوری گرایش مخابرات نوری)

   کارشناس شبکه های رادیوئی مخابرات سیار گرایش مخابرات سیار)

   کارشناس تجهیزات آنتن و مایکروویو گرایش موج)

   تحلیل گر ترافیک و سیگنالینگ شبکه های مخابراتی گرایش ترافیک و سیگنالینگ)

   کارشناس مراکز ISP(گرایش دیتا)

   کارشناس Server شبکه (گرایش سیستمهای تحت شبکه)

   کارشناس امنیت شبکه گراش دیتا

   کارشناس سیستمهای اطلاعاتی گرایش مدیریت ICT

  کارشناس تولید و ناظر بر تولید محتوای الکترونیکی گرایش کاربردهای ICT

   

   

  آشنایی با دوره کارشناسی ارشد ict 

  1. تعريف و هدف
  دوره کارشناسی ارشد مهندسی مخابرات مجازی مرکب از دروس نظری و کار تحقیاتی درزمینه مخابرات است. هدف از ایجاد این دوره، تربیت دانش آموختگانی است که با فعالیت در زمینه های برنامه ریزی، طرح و پیاده کردن شبکه های مخابراتی و طرح و ساخت تجهیزات و مدارات مخابراتی، بتوانند بنحو موثری پاسخگوی نیازها و کمبودهای کشور باشند. فارع التحصیلان این دوره میتوانند علاوه بر کار آموزشی یا پژوهشی در دانشگاهها، در سطح مراکز تحقیقاتی، صنایع مخابراتی والکترونیکی، شرکت مخابرات، ارتش و سپاه، صدا و سیما، وزارت نفت، راه و ترابری و دیگر ارگانهایی که در سطح وسیع با مسائل مخابراتی روبرو هستند. فعالیت نمایند.

  .2طول دوره وشکل نظام

  حداقل طول این دوره 3 نیمسال است، بدین معنی که دانشجویانی که ناچار به گرفتن دروس جبرانی نیستند، چنانچه کار درسی و تحقیقاتی خود را بنحو مطلوبی انجام دهند، می توانند دوره را در 3 نیمسال به پایان برسانند.
  نظام آموزشی آن واحدی است و مدت تدریس 1 واحد نظری 17 ساعت و 1 واحد آزمایشگاهی 51 ساعت می باشد.
  3. تعداد واحدهاي درسي
  دانشجو براي تكميل دوره كارشناسي ارشد بصورت مجازي بايد حداقل32 واحد درسي و تحقيقاتي بشرح زير با موفقيت بگذراند.
  اصلی 27 واحد
  سمینار 2 واحد
  پروژه تحقیق 3 واحد

  جمع 32 واحد
  علاوه بر موارد فوق، هر دانشجو این دوره که قبلاً در دوره کارشناسی یا لیسانس، دروس جبرانی رانگذرانده باشد، باید با موفقیت آنها را بگذراند، از دروس جبرانی واحدی به دانشجو تعلق نمی گیرد.

  تعداد دروس:
  32 واحد شامل 12 واحد اجباری، 12 واحد اختیاری، 2 واحد سمینار و 6 واحد پروژه
  دروس اجباری: 4 درس از 5 درس زیر:
  1) پردازش سیگنال دیجیتال
  2) الکترومغناطیس کاربردی
  3) شبکه مخابرات داده ها
  4) تئوری مخابرات دیجیتال
  5) طراحی مدارات و زیر سیستم های رادیوئی
  دروس اختیاری: بر مبنای دروس پیوست
  4. دروس جبرانی
  دروس زیر از دوره کارشناسی مهندسی برق (گرایش مخابرات) با نظر کمیته تحصیلات تکمیلی، به عنوان دورس جبرانی دوره محسوب می شوند:
  مخابرات 2 3 واحد
  میدانها و امواج 3 واحد
  الکترونیک 3 3 واحد
  مدارهای مخابراتی 3 واحد
  اصول میکرو کامپیوتر یا اجزاء کامپیوتر 3 واحد

  5.شرایط گزینش دانشجو:
  دوره های کارشناسی پیشنیاز: این دوره در اساس برای فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی برق (گرایش مخابرات) برنامه ریزی شده است، لیکن فارغ التحصیلان دیگر گرایش های کارشناسی مهندسی برق (الکترونیک، کنترل و قدرت و ....) کارشناسی های مهندس الکترونیک، کنترل و قدرت و نیز کارشناسی های کامپیوتر و فیزیک می توانند در آن شرکت نمایند، مشروط بر آنکه دروس« جبرانی » تعیین شده را با موفقیت بگذرانند.
  آزمون ورودی: آزمون ورودی بطور کتبی از دروس پایه، اصلی و تخصصی کارشناسی مهندسی برق (گرایش مخابرات)، می باشد لیکن بنحوی تنظیم می گردد که کسانیکه دروس تخصصی مخابرات را نگذرانده اند. اما پایه قوی در یکی از دوره های کارشناسی پیش نیاز را دارند، امکان موفقیت در آنرا داشته باشند.دانستن یک زبان خارجی علمی: تسلط بر یک زبان خارجی علمی به نحوی که دانشجو بتواند بسهولت از متون علمی آن زبان استفاده نماید، ضروری است.
  مصاحبه تخصصی: گروه آموزشی ممکن است در صورت تشخیص با کسانیکه در آزمون ورودی موفق شده اند، در زمینه های تخصصی، مصاحبه شفاهی بعمل آورد.
  برنامه آموزشی و پژوهشی:
  دروس اصلی: هر دانشجو باید حداقل چهار درس ( 12 واحد) از دروس اصلی زیر را بگذراند.


  شماره  نام درس


  واحد


  1  طراحی مدارات و زیر سیستم های رادیوئی 3


  3


  2  الکترومغناطیس کاربردی


  3


  3  تئوری مخابرات دیجیتال


  3


  4  پردازش سیگنال دیجیتال


  3


  5  شبکه های مخابرات داده ها


  3

  دروس تخصصی: دانشجو باقیمانده واحدهای درسی خود را با موفقیت کمیته تحصیلات تکمیلی،از لیست دروس

  تخصصی اختیاری به شرح جدول ذیل و حداکثر تا دو درس از دروس اصلی و تخصصی کارشناسی ارشد سایر گرایش های مهندسی برق و دیگر رشته ها اخذ می نماید.

  شماره
  نام درس
  واحد
  1

  فرآیندهای اتفاقی
  3
  2
  تئوری پیشرفته مخابرات
  3
  3
  پردازش سیگنال دیجیتال
  3
  4
  تئوری اطلاعات و کدینگI
  3
  5
  ریاضیات مهندسی پیشرفته
  3
  6
  آنتنII
  3
  7
  مایکروویوII
  3
  8
  الکترونیک نوری
  3
  9
  شبکه های مخابرات داده ها
  3
  10
  سیستمهای سویچینگ
  3
  11
  تئوری انتشار امواج و طراحی شبکه های رادیوئی
  3
  12
  سیستمهای انتقالII
  3
  13
  اصول سیستمهای رادار
  3
  14
  پردازش گفتار
  3
  15
  پردازش تصویر
  3
  16
  مخابرات ماهواره ای
  3
  17
  مخابرات سیار
  3
  18
  مهندسی ترافیک در مخابرات
  3
  19
  سنجش از راه دور
  3
  20
  بررسیهای اقتصادی در مخابرات
  3
  21
  مباحثی در مخابرات دیجیتال
  3
  22
  تئوری اطلاعات و کدینگII
  3
  23
  اصول رمز نگاری
  3
  24
  *****های وفقی
  3
  25
  فیبر نوری و سیستمهای مخابرات نوری
  3
  26
  پردازش اطلاعات نوری
  3
  27
  تئوری صف
  3
  28
  شبکه های عصبی
  3
  29
  شناسایی آماری الگو
  3
  30
  شناسایی ساختاری الگو
  3
  31
  بینایی ماشینی
  3
  32
  مباحث ویژه در مهندسی مخابراتI
  3
  33
  مباحث ویژه در مهندسی مخابراتII
  3
  34
  مباحث ویژه در مهندسی مخابراتIII
  3
  35
  شبکه های بدون سیم و پیشرفته
  3
  36
  طراحیMicrowave&RF در مخابرات بدون سیم
  3
  37
  مخابرات بدون سیم هوشمند
  3
  38
  اصول تکنولوژی اطلاعات
  3
  39
  الکترونیک سیستم های رادیوئی
  3
  40
  الکترومغناطیس کاربردی
  3
  41
  تئوری مخابرات دیجیتال
  3
  42
  مدارات و زیر سیستم های رادیوئی
  3

  سمینار مخابرات: سمینار مخابرات شامل قسمتهای زیر می باشد:
  - معرفی زمینه های تحقیقاتی جاری، مشکلات و مسائل کشور در زمینه مخابرات
  - معرفی زمینه های تحقیقاتی که دانشجویان ممکن است پروژه خود را از میان آنها برگزینند.
  - تهیه گزارش توسط هر دانشجو و ارائه آن در یک سمینار

   

   
   
  .