İLYASLI KÖYÜ HABERLERİ


İlyaslı Köyü / Yahyalı
 

 İLYASLI HABERLERİ

CANLI MESAJ HATTI MESAJ YAZ / OKU

Mehmet Çevikler'in Hanımı Vefat Etti
Admin tarih 24.01.2008, 11:37:48 Uhr
Mehmet Çevikler'in hanımı Dudu Çevikler 24 Ocak 2008 Perşembe günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan Rahmet; yakınlarına başsağlığı diliyoruz.


Köyümüzün Yoluna Kilitli Parke Döşenecek
Ramazan tarih 11.12.2007, 14:41:53 Uhr
Ve Köyümüzün Bozuk Yolları Yapılıyor. Köy muhtarımızın girişimleri sonucunda Yolun kilitli parke ile yapılması işi ihale aşamasına gelmiştir. İhale Yahyalı Kaymakamlığı sitesinde duyrulmuştur. İhalede belirtilen hususlar aşağıdadır:

YAHYALI İLÇESİ VE KÖYLERİNE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

İlyaslı Köy Yoluna Kilitli Parke Taşı Döşenmesi İşi açık ihale usulü ile ihale edilecektir.

Yahyalı İlçesi ve Köylerine Hizmet Götürme Birliği

İhalenin Adı:
İlyaslı Köy Yoluna Kilitli Parke Taşı Döşenmesi İşi
Niteliği:Köy Yoluna Kilitli Parke Taşı Döşenmesi İşi
Türü:Yol İşi
Miktarı :15.600 m2
İhale Konusu İşin Teslim Yeri veya Yapılacağı yer:İlyaslı Köyü
İşe Başlama Tarihi:17/12/2007
İşin Bitirilme Tarihi:05/02/2008
Yorumu gönderen: YASİN, 12.12.2007 15:25:59:
Geç kalmış icraat ama yine ne zaman yapılırsa yapılsın iyi olacağına eminim fakat yapılan işinde tam stadartlara uygun yapılması gerekir tekrar bozulmaması lazım. Ayrıca harmanyeri güzergahınında asfaltlanması gerekir
Yorumu gönderen: Site Yöneticisi, 11.12.2007 14:48:10:
Bu çalışmaların yürütülmesinde emeği olan herkese teşekkürler. Zamanlama biraz geç de olsa kışın çamurundan kurtaracak kalitede bir yol oluşacağını ümit ediyoruz. Köyümüze hayırlı olsun...


AB Bölgesel Kalkınma Programı Sertifikaları Verildi
Admin tarih 18.11.2007, 17:43:51 Uhr
Avrupa Birliği destekli Bölgesel Kalkınma Programı uygulamaları kapsamında, Yahyalı ilçesi Yerköy, Çubuklu ve İlyaslı köyleri ile Yeşilhisar ilçesi’nin Musahacılı köyünde, eğitim gören yaklaşık bin kişiye, tarımsal kalkınma kooperatifleri tarafından yürütülen AB çiftçi eğitim projesi’nin sona ermesi nedeniyle, Kayseri Valisi Osman Güneş tarafından sertifikaları verildi.
AB çiftçi eğitim projesinin sona ermesi nedeniyle Yahyalı’nın Yerköy ve Çubuklu köylerinde bir tören düzenlendi. Törene Kayseri Valisi Osman Güneş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri milletvekili Mustafa Elitaş, AK Parti İl Başkanı Mahmut Cabat, Tarım İl Müdürü Adnan Akay, Yahyalı ve Yeşilhisar Kaymakamları, İl Genel Meclisi üyeleri, kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı.

Kayseri Valisi Osman Güneş, törende yaptığı konuşmada, Kayseri’de gerçekleştirilen 88 projenin dört tanesinin Yerköy, Çubuklu, İlyaslı ve Musahacılı köylerinde başarı ile tamamlandığı belirtti. Vali Güneş, “Bu eğitim, çiftçimize bilinç kazandırdı. Tarım ve hayvancılık ülkesiyiz, ancak hala dışa bağımlıyız. Kendi kendimize yeterli olmayı başarmalıyız. Bu 4 projenin buna katkısı olacağına inanıyorum. Buradaki çalışmalar diğer yörelerimize de örnek olacaktır. Bilimsel ve teknik konularda ki gelişmeleri takip ederek bunları uygulamalıyız. İyi proje hazırlarsak kaynağını da buluruz. Bu projelerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından eğitimi başarı ile tamamlayan Yerköy ve Çubuklu köylerinden 165’i bayan toplam 477 kişinin sertifikaları Kayseri Valisi Osman Güneş, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti İl Başkanı Mahmut Cabat, Yeşilhisar ve Yahyalı Kaymakamları ve Tarım İl Müdürü Adnan Akay tarafından verildi.

Yahyalı’nın Yerköy, Çubuklu, İlyaslı ile Yeşilhisar’ın Musahacılı köylerinde yaklaşık bin kişiye verilen eğitimde, değişik üniversitelerden 7 Profesör, 13 Doçent ve 11 Yardımcı Doçent tarafından farklı konularda, teorik ve uygulamalı olarak eğitim verildi. Eğitim sonucunda, üretimde verim artışı, tohumlamada azalma, yem maliyetlerinde düşme, besi ve süt üretiminde ise verim artışı sağlanmaya çalışıldı.


Mehmet Çevikler Vefat Etti
Ramazan tarih 19.09.2007, 14:17:48 Uhr
Köyümüzün yaşlı kuşağından biri daha aramızdan ayrıldı. Mehmet Çevikler(Kuru Oğlan) beyin kanamasına bağlı felç geçirdi ve 18 Eylül akşamı vefat etti. Merhuma Allah'tan rahmet; yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.


Camimiz Bakıma Alındı
Ramazan tarih 13.09.2007, 17:50:59 Uhr
İlyaslı Köyü Durmuş İnneci Camii'nin elektrik şebekesi yenileniyor. Ayrıca caminin imam namaz kıldırma ve hutbe okuma yerleri(minberi ve mihrabı) mermer kaplama ile yeniden yapılıyor. Bütün bu çalışmaların maddi yükünü camiye ismini veren Köyümüzün Hayırsever İşadamı Durmuş İnneci karşılıyor. Hayırseverimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Musa Şervanlı'nın Hanımı Vefat Etti
Ramazan tarih 13.09.2007, 17:44:38 Uhr
Köyümüzden Kayseri'ye giden ve uzun süredir Kayseri'de yaşayan Akif'in Musa'nın hanımı Şerife Şervanlı 11 Eylül 2007 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet; ailesine de sabır diliyoruz.


MODERN SÜT SIĞIRCILIĞI YAPILAN TESİSLER GEZİLDİ
Admin tarih 04.08.2007, 09:57:31 Uhr
Yahyalı da AB projeleri kapsamında yem bitkileri ve hayvancılığın geliştirilmesi için yapılan eğitim sonunda çiftçilerimize gezi düzenlendi. AB Projeleri kapsamında yem bitkileri ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla yürütülen projede düzenlenen etkinlikler hakkında bilgi veren Ziraat Mühendisi Yaşar Özdemir ve Prof. Dr. Yunus SERİN’in hazırlamış olduğu AB hibe projelerinden 4 tanesi Kayseri ili Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerine bağlı İlyaslı, Yerköy, Çubuklu ve Musa hacılı köylerinde devam etmekte olduğu belirtildi.

Çiftçilerimize verilen 680 saatlik eğitim derslerinden sonra, modern süt sığırcılığı yapılan tesisleri ve yem bitkileri alanlarını gezmek üzere, Prof.Dr. Yunus SERİN, Ziraat Mühendisleri Mehmet Yaşar ÖZEMİR, Mehmet ULU, Ali ERDOĞAN ve Zübeyr TÜRK, Veteriner Hekim Şenay ÇİRLİ’nin idaresinde, Şanlıurfa, Gümüşhane,Erzincan ve Almanya’ya gezi düzenleyen heyet Şanlıurfa başta Harranova çiftliği olmak üzere çok sayıda süt sığırcılığı yapılan işletmeler ve tarihi yerlerde gezildi. Ayrıca çiftçilerimize moral olması açısından sıla gecesi de düzenleyen heyet Gümüşhane’de AYDIN DOĞAN Organik süt sığırcılığı tarım işletmesi ve Ünlü er tarım işletmelerinide gezdirdi.. Ayrıca Sayın Prof. Dr. Yunus SERİN Erzincan İlinde yapmış olduğu mera ıslah alanları da gezdirdi..

Gezi sonrası bir değerlendirme yapan Prof. Dr. Yunus Serin çiftçilerin görüşlerini aldığında, geziye katılan tüm çiftçilerimiz geziyi çok yararlı bulduklarını, Erzincan ve diğer illerde ki gibi Prof. Dr Yunus SERİN‘in yaptığı mera ıslah çalışmalarının kendi köylerinde de yapmasını istediklerini dile getirdiler. Gezi sonrası çiftçilerimizin kendi ahır sistemlerini de eleştirerek açık süt sığırı ahırlarının ya da köy bazlı toplu ahır ve sağım yerlerinin köylerine de yapılmasını talep ettiler. Proje sonrası bir değerlendirmede bulunan SERİN eğitim sonrası çiftçilerimizdeki ve yem bitkileri ve hayvancılığın gelişmesinde bugüne kadar önemli değişikliklerin olduğunu, yem bitkileri ekiliş alanlarının % 300’ den fazla arttığını ve süt veriminde artış olduğunu gözlemlediklerini diler getirdiler. Prof. Dr Yunus SERİN yeni hedeflerinin çiftçilerimizin istekleri doğrultusunda mera alanlarının ıslahı ve toplu süt sığırı ahırı ve sağım ünitesinin kurulmasını bir an önce gerçekleştirmek üzere çalışmalarına başladığını söyledi.