Notki‎ > ‎

Nakładki w programie Google Earth

opublikowane: 16 sty 2011, 05:27 przez Jakub Raciborski   [ zaktualizowane 19 sty 2013, 15:07 ]
Google Earth to nie tylko ładny kolorowy globus. Za pomocą tego programu możemy w prosty sposób zobaczyć jak płynie czas. Dla mnie jest to jedno z podstawowych źródeł historycznych. Za pomocą opisanej niżej funkcji łatwo lokalizuje sobie stare, nieistniejące bastiony, dawne fosy miejskie itp.


Jak to zrobić? Posłużmy się przykładem.

Po pierwsze należy zainstalować Google Earth. Teraz kliknij poniższy link:
dalej proszę kliknąć  na "Pobierz Plik"

Po pobraniu pliku (około 2 MB) otwórz go klikając na niego. Otworzy się program Google Earth i zobaczysz w nim mapę Westerplatte w 1939 roku.

Poniżej szybka prezentacja co możemy robić dalej:

Otwórz pokaz slajdów


Dzięki zabawie ze starą mapą i aktualnym widokiem satelitarnym możemy dokładnie określić lokalizację Wartowni nr 5. Wtedy naprawdę zrozumiemy dlaczego właśnie tam stoi krzyż.
Zobaczymy też, że zmieniło się położenie Wartowni nr 1. Dzięki tej nakładce zrozumiemy dlaczego w latach 60. ją przesunięto.

Nakładki można wykorzystać do odkrywania wielu miejsc. Możesz dzięki nim dowiedzieć się dokładnie w jakiej dzielnicy mieszkasz. Jeśli nałożysz na obraz satelitarny schemat kanalizacji w mieście - zobaczysz co dokładnie znajduje się pod Tobą. 

Zachęcam do korzystania oraz do robienia nakładek (opcja: dodaj obraz nad powierzchnią). Warto przy tym wykorzystać stare mapy (np. ze strony mapy.eksploracja.pl). Moje przykładowe nakładki wrzuciłem do folderu w serwisie chomikuj.