נישואים גאים

       

לפני מספר שנים התראיינתי בטלוויזיה לפני ל"ג בעומר. נושא התוכנית היה חתונות, והמראיינת שאלה על מנהגי העומר ועל חופות שערכתי. לקראת סוף הראיון אחת המשתתפות בפאנל זרקה לאוויר את השאלה, האם אני מחתן בני אותו מין. לא ידעתי מה להגיד ויצא לי מין גמגום לא ברור שכזה. לא עשיתי טקס כזה עד אז. לא היה לי כלום בעד או נגד, אבל הרגשתי שצריך לחשוב איזה קול יהודי ביכולתי להביא לכאן. הראיון ההוא היה די טוב, אבל מה שנשאר ממנו, בתחושה של הצופה, זה שהרב לא סגור על עצמו אם הוא מחתן בני זוג מאותו מין או לא.

בדיעבד עשו לי טובה, כי בעקבות כך הייתי חייב לתת לעצמי דין וחשבון היכן אני עומד בשאלה זו. אגב, לא רק לעצמי. חברים טובים שאלו אותי, וחלק אפילו בטון של נזיפה – מה הקטע שלך? אם אתה בעד אז צא מהארון ולך על זה.

אז הלכתי על זה. בצירוף מקרים לא תמוה בכלל, שבועיים אחרי הראיון המדובר הזה פנו אלי זוג גברים, אריה ואיתן, וביקשו שאערוך למענם טקס קידושין. לא היה לי ספק שהתשובה חיובית. התוצאה – בסרטון שלפניכם.

מאז חיתנתי עוד זוגות של בני אותו המין. בכל פעם זו התרגשות מיוחדת ותחושה של כבוד והוקרה עמוקה לזוג על הבחירה שלהם ועל שהם משתפים אותי בה.

כמו שאפשר לראות בסרטון, המסורת היהודית משמשת כאן במקור להשראה, וכבסיס עליו נבנה הטקס המיוחד הזה, שכן באמת – אי אפשר להעתיק את הטקס המעוצב לאיש ואישה, וליישם אותו אחד לאחד כשמדברים על איש ואיש או על אישה ואישה.

כפתיחת דברי בחופה של אריה ואיתן אמרתי שהחלטתי לערוך את החופה הזאת כי חשתי שכל הדיבורים שלי על קבלה וסובלנות יהיו מילים ריקות אם לא אעמוד מאחוריהם ואערוך טקס שמקדש, באמת ובתמים, אהבה בין שתי נשמות, אחת היא אם מה מינן. זאת ועוד – האלוהים מביט מלמעלה על העולם העייף והעצוב הזה, ורואה כל כך הרבה שנאה, גזענות, עוול ואלימות....אין לי ספק שלראות  בני אדם הדבקים זה בזה בזוגיות עמוקה ובוגרת – עושה לו שמח בלב.

אני יודע שהבחירה הזאת שלי תעורר מחלוקת ותביא איתה עוד תגובות שנובעות מהתנגדות ומפחד. צר לי על מי שלא מבין, אבל אני מאוד שלם עם ההחלטה הזאת. היא מכבדת את צלם האלוהים שבנו, את הרבגוניות האנושית ואת חירותו של האדם.

וידאו של YouTube

Comments