Тема 6: Лабораторна робота № 3 «Дослідження явища електромагнітної індукції»

Тема. Лабораторна робота № 3 «Дослідження явища електромагнітної індукції»

 

Мета уроку: досліджувати й пояснити явище електромагнітної індукції; перевірити виконання правила Ленца.

Тип уроку: урок контролю й оцінювання знань.

Обладнання: дві котушки із сердечниками, два смугових магніти, міліамперметр, джерело постійного струму, реостат, ключ, сполучні проводи.

ХІД РОБОТИ

1. З’єднайте котушку зі значною кількістю витків з міліамперметром, як показано на рисунку.

 

 

2. Вставте магніт у котушку, спостерігаючи за показаннями міліамперметра. Залишивши магніт у котушці, спостерігайте за стрілкою приладу.

3. Витягніть магніт з котушки, спостерігаючи за показаннями приладу. З’ясуйте, як змінюються показання міліамперметра, якщо досліди проводити повільно або швидко; з одним магнітом або із двома.

4. У зошиті для лабораторних робіт запишіть, у яку сторону відхиляється стрілка міліамперметра і які його найбільші показання у випадках, коли:

·       магніт вставляють у котушку північним і південним полюсом;

·       змінюють швидкість руху магніту;

·       заміняють один смуговий магніт на два магніти.

5. Поясніть отримані результати. З’ясуйте, від чого залежать величина індукційного струму і його напрямок.

6. Зобразіть на рисунках лінії магнітної індукції магнітного поля постійного магніту; лінії магнітної індукції індукційного поля; напрямок індукційного струму в замкнутому витку в розглянутих вище випадках.

7. Зберіть електричне коло, з’єднавши послідовно джерело струму, реостат, ключ, сполучні проводи. Другу котушку з більшою кількістю витків підключіть до міліамперметра. Вставте одну котушку в іншу й надягніть обидві котушки на загальний сердечник.

8. Помістіть повзунок реостата в положення, що відповідає максимальному опору реостата. Замкніть коло і спостерігайте за показаннями міліамперметра. Спостерігайте, що відбувається під час збільшення або зменшення опору реостата.

9. Запишіть у зошиті для лабораторних робіт висновок: що ви спостерігали і який отримано результат?

Comments