תושבי גוננים היקרים, עובדים עליכם.

שפר עליכם גורלכם ואתם חיים בשכונה שצפיפות האוכולסיה בה נמוכה, אבל לעיריית ירושלים יש כל מיני צרות על הראש שהיא רוצה לפתור, על חשבונכם כמובן (קראו כאן על הבעיות שמנסה לפתור תוכנית ה"פינוי בינוי" בגוננים).

אז מה עושים? בונים שיכונים. השיכונים החדשים של גוננים.
תוכנית אב גוננים, פינוי בינוי פיצוי, התחדשות עירונית גוננים, כל אלה רק שמות מכובסים לתוכנית שמטרתה להפוך את שכונת גוננים המרווחת והנוחה למתחם שיכונים ענק (כך תראה גוננים ביום שאחרי ה"פינוי בינוי").

את עיריית ירושלים לא מעניינת איכות החיים שלכם, יש לה שיקולים אחרים. העירייה רוצה להכניס אתכם לשיכונים. פח הזבל עולה על גדותיו? פקקים ביציאה מהשכונה? עכשיו תחשבו מה יקרה כשאוכלוסיית השכונה תשולש.

חולמים על פארק המסילה? תמשיכו לחלום. המטרה של העירייה היא להכניס אתכם לשיכונים. במפות של תוכנית האב מופיעה אוטוסטרדה בצמוד לבית שלכם- כביש ארוך ורחב לאורך המסילה, וכתוספת, כביש שיחצה את הפארק (שימשיך להתקיים רק בדמיון שלכם) לרוחב. שלום ולא להתראות לציוץ הציפורים והירוק בעיניים,  ברוכים הבאים רעש בלתי נסבל ופיח שחור שיעמוד לכם בגרון. לא נשכח כמובן שצריך לדאוג גם לגישה לאוטוסטרדה החדשה, איך? באמצעות עוד כבישים חדשים בתוך השכונה אשר יסכנו את הילדים שלכם שיאלצו לשחק בסביבת כבישים סואנים במקום בגני משחקים.

בתוכנית פינוי בינוי המוצעת אין חלוקה מחדש של החלקות, כלומר אין שום דרך להרחיב את הכבישים בשכונה. שטחים ירוקים בשכונה? הצחקתם את עיריית ירושלים. שיכונים לא צריכים שטחים ירוקים. שטחים מצומצמים בשולי השכונה יוגדרו כשטח פתוח וב"ממוצע" יהיו מספיק שטחים פתוחים לכולם. עמק הצבאים, למשל, יחשב כשטח פתוח באיזור השכונה, ולכן העירייה מרשה לעצמה לומר: אין צורך בשטחים נוספים בתחומי השכונה עצמה, עמק הצבאים מספיק.

המטרה של העירייה היא לדחוס אתכם לשיכונים. אם לא תתנגדו, זה מה שיקרה.

העירייה מזניחה את גוננים כבר שנים.

תחשבו רגע, למה העירייה לא מיישמת תוכנית פינוי בינוי במעגלי יבנה או בנהוראי ובונה אותם מחדש? מה עם ה"התחדשות"? מה עם ה"שיפור באיכות החיים" שהעירייה טוענת שהתוכנית מביאה? התשובה פשוטה: השיכונים במעגלי יבנה צפופים מספיק. לעירייה אין שום אינטרס לשפר את איכות החיים שלכם, אלא לבנות שיכונים צפופים. במעגלי יבנה ונהוראי כבר יש שיכונים, ולכן העירייה לא הכניסה אותם לתוכנית. פשוט.

ולמה העירייה לא מקדמת תוכנית פינוי בינוי או "התחדשות עירונית" לציפוף המושבה הגרמנית? או בקעה? או קטמון הישנה? או טלביה? או רחביה? שוב התשובה הפשוטה: היא יודעת שתושבי המושבה ובקעה וקטמון הישנה וטלביה ורחביה העשירים לא יהיו מוכנים לוותר על איכות החיים בשכונה מרווחת. תושבי השכונות האלו בחיים לא יהיו מוכנים לעבור לגור בשיכונים.

תזכרו מה קרה כשהעירייה בנתה את השיכונים במעגלי יבנה. תזכרו מה קרה כשהעירייה בנתה את השיכונים בנהוראי. גם אז מכרו לכולם את הלוקש של "התחדשות עירונית", וכולם בתמימותם חשבו שאיכות החיים בבניינים החדשים תהיה גבוהה. אנשים מכרו את הדירות הישנות שלהם בגוננים (שאז היו בגודל 40 מ"ר) וקנו דירה בבניינים החדשים. היום אנחנו יודעים שהם טעו. בגדול. הצפיפות בבניינים החדשים הורידה את איכות החיים של הדיירים לרצפה. הדירות בבניינים שאותם דיירים נטשו בגוננים הפכו להיות מרווחות (גודל ממוצע קרוב ל- 100 מ"ר), מבוקשות ויקרות הרבה יותר מאשר הדירות ב"בניינים חדשים". האם אתם מוכנים שהבית שלכם יהפוך לשיכון?

העירייה פועלת בשיטה של הפרד ומשול. היא מקווה שמעטים ישברו מהר (אולי כדי לעשות קופה על חשבונכם ולברוח מהשכונה או מירושלים בכלל) והיא מקווה להפוך את החיים שלכם לגהנום על ידי הפיכת הסביבה הקרובה אליכם לאתר בניה כדי לא להשאיר לכם ברירה.

תארו לעצמכם שהשכנים בבניין הסמוך ירימו לכם שיכון בגובה 6.5 קומות מול העיניים שיחסום לכם את שדה הראיה, את השמש ואת האויר. מה תעשו אז? חייבים להתנגד לתוכנית כקבוצה.

העירייה חושבת שאתם פראיירים. הוכיחו לה שאתם לא, והתנגדו לתוכנית "ההתחדשות" העירונית.

ברקע: כך נראים שיכונים בגובה 6 קומות. התמונה באדיבות ויקיפדיה.איך תראה קטמון אחרי תוכנית ה"פינוי בינוי"?

דברים טובים קורים בגוננים

איפה תסענה עוד 6,000 מכוניות בקטמונים?

אלטרנטיבה של התחדשות עירונית אמיתית בשכונת גוננים

קישורים מומלצים