415days since
2013 Racing Begins

Results‎ > ‎

Lightship and Fall Series

2012 PYC Fall Series

Portland Yacht Club

Results as of 9:03 on October 7, 2012

1 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRF, Entries: 18, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Division Boat Name Type Sail Number Owner Handicap Lightship FS 1 FS 2 Total Nett
1st Racing 1 Keemah J/105 USA 240 Donald Logan 90 90.1 97.3 97.3 284.7 284.7
2nd Racing 1 Big Dog Party Farr 39-5 50939 Peter Price 12 97.3 82.8 61.2 241.3 241.3
3rd Racing 1 Go Dog Go Beneteau First 36.7 51945 David Ruff 78 54.0 90.1 82.8 226.9 226.9
4th Racing 1 Family Wagon Hallett 33 52933 Richard Hallett 63 82.8 54.0 46.8 183.6 183.6
5th Racing 1 Sugar Sugar J/35 52876 Scott Thomas 72 68.4 75.6 0.0 DNC 144.0 144.0
6th Racing 1 County Girl Beneteau First 36.7 USA 223 William Newberry 78 75.6 68.4 0.0 DNC 144.0 144.0
7th Racing 1 Beausoleil Beneteau 456 SD US 43501 Richard Parent 75 61.2 25.2 39.6 126.0 126.0
8th Racing 1 Tamarack Farr 43 43482 Bob Kellogg 48 39.6 0.0 DNC 75.6 115.2 115.2
9th Racing 1 Second Chance J/24 USA 850 Jeff Smith 168 46.8 0.0 DNC 68.4 115.2 115.2
10th Racing 1 Smitty Olsen 25 - M 50721 Phil Friedman 168 25.2 46.8 32.4 104.4 104.4
11th Racing 1 Orion J/105 USA 305 - 600 Clint Marshall 90 0.0 DNC 0.0 DNC 90.1 90.1 90.1
12th Racing 1 Buzz Sydney 38 93102 Rich Stevenson 36 0.0 DNC 61.2 0.0 DNC 61.2 61.2
13th Racing 1 Intangible J/105 USA 287 Wolfgang Bauchinger 90 0.0 DNC 32.4 25.2 57.6 57.6
14th Racing 1 Phoenix Andercraft 36 87668 Sean Dunfey 88 0.0 DNC 0.0 DNC 54.0 54.0 54.0
15th Racing 1 Scapa C&C 34/36 R 43006 Ryan Raber 78 0.0 DNC 39.6 0.0 DNC 39.6 39.6
16th Racing 1 Dirigo Pearson Flyer 17 Rob Tetreault 138 32.4 0.0 DNC 0.0 DNC 32.4 32.4
17th Racing 1 Jester Laser SB3 3480 Will Sommers 111 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
17th Racing 1 Village Bicycle Olsen 30x 67516 Rich Ketchum 90 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0

3 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRF, Entries: 4, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Division Boat Name Type Sail Number Owner Handicap Lightship FS 1 FS 2 Total Nett
1st Cruising 3 Scaramouche Shaw 32 1 Merle Hallett 180 77.5 88.2 90.0 255.7 255.7
2nd Cruising 3 Honalee Sabre 34-2 42262 Richard Stevens 153 65.0 74.6 65.0 204.6 204.6
3rd Cruising 3 Tittravate Catalina 38 60038 Steven Ribble 135 90.0 0.0 DNC 77.5 167.5 167.5
4th Cruising 3 ccCourage J 110 Greggus Yahr 108 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0

Lightship - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05, Distance: 22.7
Rank Fleet Division Boat Name Type Sail Number Owner Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Racing 1 Big Dog Party Farr 39-5 50939 Peter Price 12 11:05 15:27:39 4:22:39 4:18:07 0:00:00 12 5.186 kn 97.3
2 Racing 1 Keemah J/105 USA 240 Donald Logan 90 11:05 16:01:45 4:56:45 4:22:42 0:04:35 102.132 4.59 kn 90.1
3 Racing 1 Family Wagon Hallett 33 52933 Richard Hallett 63 11:05 15:56:42 4:51:42 4:27:52 0:09:45 88.784 4.669 kn 82.8
4 Racing 1 County Girl Beneteau First 36.7 USA 223 William Newberry 78 11:05 16:03:56 4:58:56 4:29:25 0:11:19 107.903 4.556 kn 75.6
5 Racing 1 Sugar Sugar J/35 52876 Scott Thomas 72 11:05 16:02:22 4:57:22 4:30:08 0:12:01 103.762 4.58 kn 68.4
6 Racing 1 Beausoleil Beneteau 456 SD US 43501 Richard Parent 75 11:05 16:05:47 5:00:47 4:32:25 0:14:18 112.793 4.528 kn 61.2
7 Racing 1 Go Dog Go Beneteau First 36.7 51945 David Ruff 78 11:05 16:06:58 5:01:58 4:32:27 0:14:21 115.921 4.51 kn 54.0
8 Racing 1 Second Chance J/24 USA 850 Jeff Smith 168 11:05 16:44:24 5:39:24 4:35:50 0:17:44 214.863 4.013 kn 46.8
9 Racing 1 Tamarack Farr 43 43482 Bob Kellogg 48 11:05 15:59:44 4:54:44 4:36:34 0:18:28 96.802 4.621 kn 39.6
10 Racing 1 Dirigo Pearson Flyer 17 Rob Tetreault 138 11:05 16:45:06 5:40:06 4:47:53 0:29:47 216.714 4.005 kn 32.4
11 Racing 1 Smitty Olsen 25 - M 50721 Phil Friedman 168 11:05 17:08:22 6:03:22 4:59:48 0:41:42 278.211 3.748 kn 25.2
12 Racing 1 Orion J/105 USA 305 - 600 Clint Marshall 90     DNC         0.0
12 Racing 1 Buzz Sydney 38 93102 Rich Stevenson 36     DNC         0.0
12 Racing 1 Intangible J/105 USA 287 Wolfgang Bauchinger 90     DNC         0.0
12 Racing 1 Phoenix Andercraft 36 87668 Sean Dunfey 88     DNC         0.0
12 Racing 1 Scapa C&C 34/36 R 43006 Ryan Raber 78     DNC         0.0
12 Racing 1 Jester Laser SB3 3480 Will Sommers 111     DNC         0.0
12 Racing 1 Village Bicycle Olsen 30x 67516 Rich Ketchum 90     DNC         0.0

FS 1 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:05, Distance: 15.2
Rank Fleet Division Boat Name Type Sail Number Owner Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Racing 1 Keemah J/105 USA 240 Donald Logan 90 13:05 15:58:58 2:53:58 2:31:10 0:00:00 90 5.242 kn 97.3
2 Racing 1 Go Dog Go Beneteau First 36.7 51945 David Ruff 78 13:05 16:04:54 2:59:54 2:40:08 0:08:58 113.421 5.069 kn 90.1
3 Racing 1 Big Dog Party Farr 39-5 50939 Peter Price 12 13:05 15:48:13 2:43:13 2:40:11 0:09:01 47.566 5.588 kn 82.8
4 Racing 1 Sugar Sugar J/35 52876 Scott Thomas 72 13:05 16:11:56 3:06:56 2:48:42 0:17:32 141.184 4.879 kn 75.6
5 Racing 1 County Girl Beneteau First 36.7 USA 223 William Newberry 78 13:05 16:14:58 3:09:58 2:50:12 0:19:02 153.158 4.801 kn 68.4
6 Racing 1 Buzz Sydney 38 93102 Rich Stevenson 36 13:05 16:10:38 3:05:38 2:56:31 0:25:21 136.053 4.913 kn 61.2
7 Racing 1 Family Wagon Hallett 33 52933 Richard Hallett 63 13:05 16:18:10 3:13:10 2:57:12 0:26:02 165.789 4.721 kn 54.0
8 Racing 1 Smitty Olsen 25 - M 50721 Phil Friedman 168 13:05 16:50:38 3:45:38 3:03:04 0:31:54 293.947 4.042 kn 46.8
9 Racing 1 Scapa C&C 34/36 R 43006 Ryan Raber 78 13:05 16:33:01 3:28:01 3:08:15 0:37:05 224.408 4.384 kn 39.6
10 Racing 1 Intangible J/105 USA 287 Wolfgang Bauchinger 90 13:05 16:40:35 3:35:35 3:12:47 0:41:37 254.276 4.23 kn 32.4
11 Racing 1 Beausoleil Beneteau 456 SD US 43501 Richard Parent 75 13:05 16:39:43 3:34:43 3:15:43 0:44:33 250.855 4.247 kn 25.2
12 Racing 1 Tamarack Farr 43 43482 Bob Kellogg 48     DNC         0.0
12 Racing 1 Second Chance J/24 USA 850 Jeff Smith 168     DNC         0.0
12 Racing 1 Orion J/105 USA 305 - 600 Clint Marshall 90     DNC         0.0
12 Racing 1 Phoenix Andercraft 36 87668 Sean Dunfey 88     DNC         0.0
12 Racing 1 Dirigo Pearson Flyer 17 Rob Tetreault 138     DNC         0.0
12 Racing 1 Jester Laser SB3 3480 Will Sommers 111     DNC         0.0
12 Racing 1 Village Bicycle Olsen 30x 67516 Rich Ketchum 90     DNC         0.0

FS 2 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:05, Distance: 14.06
Rank Fleet Division Boat Name Type Sail Number Owner Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Racing 1 Keemah J/105 USA 240 Donald Logan 90 13:05 15:30:09 2:25:09 2:04:04 0:00:00 90 5.812 kn 97.3
2 Racing 1 Orion J/105 USA 305 - 600 Clint Marshall 90 13:05 15:38:11 2:33:11 2:12:06 0:08:02 124.282 5.507 kn 90.1
3 Racing 1 Go Dog Go Beneteau First 36.7 51945 David Ruff 78 13:05 15:35:25 2:30:25 2:12:08 0:08:05 112.475 5.608 kn 82.8
4 Racing 1 Tamarack Farr 43 43482 Bob Kellogg 48 13:05 15:30:35 2:25:35 2:14:20 0:10:17 91.849 5.795 kn 75.6
5 Racing 1 Second Chance J/24 USA 850 Jeff Smith 168 13:05 16:00:24 2:55:24 2:16:02 0:11:58 219.09 4.81 kn 68.4
6 Racing 1 Big Dog Party Farr 39-5 50939 Peter Price 12 13:05 15:25:12 2:20:12 2:17:23 0:13:20 68.876 6.017 kn 61.2
7 Racing 1 Phoenix Andercraft 36 87668 Sean Dunfey 88 13:05 15:43:43 2:38:43 2:18:06 0:14:02 147.895 5.315 kn 54.0
8 Racing 1 Family Wagon Hallett 33 52933 Richard Hallett 63 13:05 15:40:26 2:35:26 2:20:40 0:16:37 133.883 5.427 kn 46.8
9 Racing 1 Beausoleil Beneteau 456 SD US 43501 Richard Parent 75 13:05 15:43:44 2:38:44 2:21:10 0:17:06 147.966 5.315 kn 39.6
10 Racing 1 Smitty Olsen 25 - M 50721 Phil Friedman 168 13:05 16:20:59 3:15:59 2:36:37 0:32:33 306.927 4.304 kn 32.4
11 Racing 1 Intangible J/105 USA 287 Wolfgang Bauchinger 90 13:05 16:26:13 3:21:13 3:00:08 0:56:04 329.26 4.192 kn 25.2
12 Racing 1 Sugar Sugar J/35 52876 Scott Thomas 72     DNC         0.0
12 Racing 1 County Girl Beneteau First 36.7 USA 223 William Newberry 78     DNC         0.0
12 Racing 1 Buzz Sydney 38 93102 Rich Stevenson 36     DNC         0.0
12 Racing 1 Scapa C&C 34/36 R 43006 Ryan Raber 78     DNC         0.0
12 Racing 1 Dirigo Pearson Flyer 17 Rob Tetreault 138     DNC         0.0
12 Racing 1 Jester Laser SB3 3480 Will Sommers 111     DNC         0.0
12 Racing 1 Village Bicycle Olsen 30x 67516 Rich Ketchum 90     DNC         0.0

Lightship - 3 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:15, Distance: 22.7
Rank Fleet Division Boat Name Type Sail Number Owner Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Cruising 3 Tittravate Catalina 38 60038 Steven Ribble 135 11:15 16:48:53 5:33:53 4:42:49 0:00:00 135 4.079 kn 90.0
2 Cruising 3 Scaramouche Shaw 32 1 Merle Hallett 180 11:15 17:10:15 5:55:15 4:47:09 0:04:20 191.476 3.834 kn 77.5
3 Cruising 3 Honalee Sabre 34-2 42262 Richard Stevens 153 11:15 17:09:51 5:54:51 4:56:58 0:14:09 190.419 3.838 kn 65.0
4 Cruising 3 ccCourage J 110 Greggus Yahr 108     DNC         0.0

FS 1 - 3 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:15, Distance: 6.2
Rank Fleet Division Boat Name Type Sail Number Owner Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Cruising 3 Scaramouche Shaw 32 1 Merle Hallett 180 13:15 14:44:13 1:29:13 1:10:37 0:00:00 180 4.17 kn 88.2
2 Cruising 3 Honalee Sabre 34-2 42262 Richard Stevens 153 13:15 14:47:58 1:32:58 1:17:09 0:06:32 216.29 4.001 kn 74.6
3 Cruising 3 Tittravate Catalina 38 60038 Steven Ribble 135     DNC         0.0
3 Cruising 3 ccCourage J 110 Greggus Yahr 108     DNC         0.0

FS 2 - 3 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:15, Distance: 8.16
Rank Fleet Division Boat Name Type Sail Number Owner Handicap Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Ave speed Points
1 Cruising 3 Scaramouche Shaw 32 1 Merle Hallett 180 13:15 14:58:03 1:43:03 1:18:34 0:00:00 180 4.751 kn 90.0
2 Cruising 3 Tittravate Catalina 38 60038 Steven Ribble 135 13:15 14:52:20 1:37:20 1:18:58 0:00:24 137.966 5.03 kn 77.5
3 Cruising 3 Honalee Sabre 34-2 42262 Richard Stevens 153 13:15 14:59:39 1:44:39 1:23:51 0:05:16 191.765 4.678 kn 65.0
4 Cruising 3 ccCourage J 110 Greggus Yahr 108     DNC         0.0



Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com

Comments