Психологічний супровід дітей з особливими освітніми потребами

7 мульфільмів,

що допоможуть дітям зрозуміти інклюзію

http://nus.org.ua/articles/yak-govoryty-z-ditmy-pro-inklyuziyu-sim-tematychnyh-video/

Нормативно-правові документи, які регламентують питання організації навчання дітей з особливими освітніми потребами

https://padlet.com/nataliakoval3101/ipqcnso59nxy

Асистент дитини у школі та дошкільному закладі

http://nus.org.ua/news/rada-uhvalyla-zakon-yakyj-pokrashhyt-inklyuzyvne-navchannya/Навчальні програми для дітей з особливими освітніми потребами


https://mon.gov.ua/ua/osvita/inklyuzivne-navchannya/osvita-ditej-z-osoblivimi-potrebami/navchalni-programi/ korekcijni-programi

Інклюзивна освіта в Україні.

Добірка інформації з різних джерел, щодо основних напрацювань і можливостей на сьогодні:

Нормативно-правова база в сфері інклюзивної освітиhttp://ussf.kiev.ua/ielegalframework/

ІРЦ (інклюзивно-ресурсний центр)https://m.pedrada.com.ua/…/1393-pro-nklyuzivno-resursniy-ts…

"Створюємо інклюзивно-ресурсний центр"https://vemakids.com.ua/…/stvoryuyemo-inklyuzyvno-resursnyy…

"В Україні планують відкрити 500 інклюзивно-ресурсний центрів до кінця 2018 року" http://nus.org.ua/…/v-ukrayini-planuyut-vidkryty-500-inkly…/

"Комплексне психолого-педагогічне оцінювання розвитку дитини в ІРЦ". https://m.pedrada.com.ua/…/1911-yak-provodyat-kompleksne-ot…

ІПР (індивідуальна програма розвитку)

Фінансування:

https://osvitoria.media/experience/try-uroky-z-inklyuzyvnosti-vid-finalistky-global-teacher-prize-natali-gladkyh/

https://www.youtube.com/watch?v=B5OxhIkb_rU

Свято Нового року особливо радісне для дітей. То ж дорослим хочеться додати для них у ці дні якомога більше чудес і різних див.

3 і 4 січня у центрі дитячої та юнацької творчості «ЗОРІТ» відбулися свята Новорічної ялинки для молодшого та середнього шкільного віку «Новорічно-різдвяна феєрія». А 4 січня на свято були запрошені діти з особливими освітніми потребами. Дід Мороз, Снігуронька та їх казкові друзі створили гарну радісну атмосферу свята, веселощів і новорічного дива. Кожного учасника Дід Мороз почастував солодощами та вручив маленький новорічний чарівний сувенір, який здійснює бажання. А дорослі також загадали свої побажання: «Щоб усі дитячі мрії збувалися! Щоб їх дитинство було веселим, мирним, усміхненим! Щоб усі були щасливі!». Тож нехай 2018 рік стане найкращим роком для кожної дитини!

Фрагмент фільму "Перед класом" про особливих дітей

Діти з обмеженнями чи діти з особливими потребами ?

18 березня 2015р. відбувся семінар для вчителів, що здійснюють індивідуальне навчання дітей, які потребують особливих умов у зв’язку з певними хворобами та функціональними обмеженнями. Педагоги Новоукраїнської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 6 презентували свій досвід. У 2014-2015 навчальному році у школі здійснюється індивідуальне навчання для 10 учнів початкової і 5 учнів старшої школи. Це діти із затримкою психічного розвитку, розумовими вадами, аутизмом, глухотою та іншими соматичними хворобами, які обмежують активний спосіб життя і перешкоджають навчанню дітей в колективі.

Заступники директора школи з навчально-виховної роботи Кошель Олена Володимирівна та Бондаренко Світлана Олександрівна, в обов’язки яких саме і входить організація та контроль за навчанням дітей з особливими освітніми потребами, зазначили, що у школі максимально створені умови для здійснення індивідуального навчання. І хоча педагогічні працівники не мають спеціальної дефектологічної освіти, проте шляхом самонавчання та участі в професійних семінарах здобули основи педагогічної взаємодії з дітьми у яких знижений рівень розвитку психічних процесів, рівень працездатності, нестабільна психоемоційна сфера, а також з глухими дітьми.

Увагу учасників семінару було акцентовано на важливості психологічного супроводу дітей даної категорії. Практичний психолог Шостак Людмила Василівна зазначила, що корекційно-відновлювальна та розвивальна робота повинна починатися з якісної психодіагностики. Надзвичайно важливим аспектом є консультування дітей та їх батьків з питань розвитку психічних процесів, соціальної адаптації та особистісного становлення.

Основним моментом семінару був міні-практикум з проведення уроків за програмами для дітей із затримкою психічного розвитку, розумовою відсталістю та для глухих дітей. Своїми педагогічними надбаннями ділилися Беник Г.В., учитель біології, Ноздратенко І.В., учитель англійської мови, Падурська В.М., вихователь групи продовженого дня, Кошель О. С., Скрипка Ж.І., учителі початкових класів.

Шкільний бібліотекар Гайдай Людмила Миколаївна розповіла про особливості залучення дітей до чарівного світу книг, адже саме книги допомагають визначити інтереси дітей, швидкість їх розвитку, рівень самостійності.

Цінним аспектом у роботі з дітьми з обмеженими можливостями є розвиток їх талантів, залучення до активної громадської позиції, формування зрілої особистості. Ця робота дає результат лише у взаємодії дитини, батьків і вчителя. Для дітей, які не так часто ходять до школи важливою є проста можливість поспілкуватися з однолітками, адже саме тоді вони отримують найактуальнішу інформацію, вчаться не боятися висловлювати свої думки, проявляють себе як цікаві співрозмовники та особистості. У школі вже стало традицією залучати дітей, що навчаються за індивідуальною програмою до класних та загальношкільних заходів: свята, години спілкування з класним керівником, тренінгові заняття, що проводять практичний психолог та соціальний педагог, творчі конкурси, виставки тощо.

Необхідність такого повноцінно спілкування підтвердила учениця 10 класу Єпіфанова Наталія та її мама Людмила, які взяли участь у семінарі педагогів. Наталя зазначила, що уроки вчителя це не лише знання з певного предмету, а перш за все - можливість поспілкуватися з дорослими, адже вчителі, як філософи – вислухають, дадуть пораду, допоможуть. Ця дівчинка – багатогранна особистість. Вона – художник, майстриня з вишивки, в’язання, бісероплетіння, а ще – музикант, вокаліст і поетеса. Арсенал її творів не великий, але значний, бо створений швидше не завдяки, а всупереч. Всупереч лихій хворобі, недоброзичливим людям і такій незвичайній долі. Сама вона зазначає, що її життя – це боротьба. Про це пише вірші, співає і малює. А головним знаряддям у боротьбі з життєвими проблемами для Наталії стали щира віра в добро і справедливість. Хто дав їй таку «зброю»? Звичайно ж батьки - Людмила Олександрівна та Василь Валерійович. Це проявляється і в особистому прикладі і в турботі про доньку. «Я вдячна, що мої батьки мене не покинули», - сказала Наталя, і в ту мить у очах мами з’явилося щире здивування «Покинули ?! Як так ?». Кожному із нас є місце на цій Землі. Кожен із нас розвиває свої таланти долаючи перешкоди (хтось лінь, а хтось біль). «Музика мене рятує, я нею живу, вона мій друг», - у цих словах акумульована уся суть цієї тендітної, вразливої і водночас такої сильної дівчинки. Справді, Наталю та її батьків часто можна побачити біля музичної школи (і тоді відразу розумієш усю значимість таких архітектурних споруд як пандуси). Опанувавши ази гри на скрипці, захопилася музикуванням на фортепіано та вокальним співом. І тому мріє в майбутньому пов’язати свою професію з музикою, а можливо навіть стане психологом чи телеведучою, бо має акторські задатки і знаходить себе не лише в музиці, а й у спілкуванні з людьми. Має Наталя Єпіфанова і чітку громадську позицію. Не байдужа вона до політичної та воєнної ситуації в нашій країні, вважає, що обов’язок кожного громадянина - боротьба за справедливість, боротьба за Україну. Відчуття трагічності цієї ситуації відобразилося у давній козацькій пісні «Ой у полі жито», яку Наталя акапельно виконала для присутніх.

Особистий приклад Наталії, її відкритість і завзяття зайвий раз підтверджують, що дітей з обмеженнями не має є діти з особливими потребами, або ж діти з особливими талантами. І тому дорослі, батьки та вчителі мають докладати свої особливі уміння для їх підтримки і навчання.