ІСТОРИЧНА ДАНИНА БРАНИЦЬКИМ

опубліковано 24 січ. 2012 р., 13:35 Олександр Москалюк
Нещодавно у приміщенні Будинку органної і камерної музики відбулася презентація книги Євгена Чернецького «Браницькі». Це стало справді визначною подією для білоцерківської громади. Адже у нашому місті дуже багато пов’язано з іменами родини Браницьких. Вони залишили по собі не лише гарні згадки, а й визначні історичні та культурні пам’ятки. Варто згадати лише перлину нашого міста  дендропарк «Олександрія», що вже давно став візитівкою Білої Церкви. А прекрасний кафедральний Преображенський собор! А чарівний костел, у якому нині розмістився Будинок органної музики! Втім, цей перелік можна продовжувати ще багатьма назвами старожитностей Білої Церкви, які нині є справжньою окрасою міста над Россю. 

Відтак багаторічна науково-пізнавальна праця Євгена Чернецького, що втілилася у фундаментальну книгу «Браницькі», можна вважати своєрідною даниною цьому роду. Ми повинні знати свою історію, шанувати тих, хто її творив і бути гідними продовжувачами їхньої справи. Монографія «Браницькі» відтепер стане у нагоді тим, хто цікавиться історією рідного краю, хто досліджує її. 

Історична данина Браницьким

У супроводі до книги вказано, що «видання адресоване поціновувачам втрачених світів  українського й польського Середньовіччя, шляхетської Речі Посполитої, аристократичної Європи, уявнених на прикладі одного роду». Втім, на мою думку, коло тих, кому ця книга буде корисною і цікавою, - значно ширше. 
На щастя, примірники книги «Браницькі» Євгена Чернецького віднині матимуть усі школи, навчальні заклади та бібліотеки міста. А ще, неймовірно пощастило тим, хто був на презентації книги. Вони також отримали у дарунок цю чудову книгу.

Це стало можливим завдяки Білоцерківському благодійному фонду Костянтина Єфименка, адже саме їхнім коштом було видану цю книгу.

На урочистості з нагоди презентації книги завітало чимало гостей  зала ледь вмістила охочих. Серед них поважні гості - міський голова Василь Савчук, голова однойменного благодійного фонду Костянтин Єфименко, депутат обласної ради Іван Шилов та багато інших.

Виступив перед присутніми і автор фоліанту  Євген Чернецький. Він щиро подякував за допомогу і підтримку усім, хто був причетний до видання книги і висловив сподівання, що вона таки стане у нагоді багатьом.

Оскільки Євген Чернецький -  людина досить скромна і не дуже охоче розповідає про себе, вважаємо за потрібне все ж таки дещо ближче познайомити вас, шановні читачі, з біографією та досягненнями автора книги «Браницькі».

Історична данина Браницьким

Євген Чернецький народився 13 січня 1972 року в м. Біла Церква Київської області. Закінчив філософський факультет Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (1997 р., відділення політології). Захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата наук за темою «Формування і соціальне структурування шляхти Радомишльського повіту Київської губернії в кінці XVIII - першій третині ХІХ ст.: генеалогічний та історико-демографічний аналіз» (2011р., Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства, науковий керівник - кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Сергій Зворський).

Євген Чернецький - кандидат історичних наук, завідувач відділу інформаційно-краєзнавчої роботи Білоцерківської міської публічної бібліотеки, старший науковий співробітник Білоцерківського краєзнавчого музею та Меморіального музею-садиби І. С. Козловського в Мар’янівці, член ВУТ «Просвіта», Українського геральдичного товариства, Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Товариства охорони старожитностей Київщини, Наукового товариства імені братів Вацлава і Едварда Руліковських, Білоцерківського рицарського кола, лауреат білоцерківської міської молодіжної літературно-мистецької премії ім. М. С. Вінграновського (2001 р.), білоцерківської міської літературно-мистецької премії ім. І. С. Нечуя-Левицького (2003р.); нагороджений «Відзнакою міського голови» (м. Біла Церква, 2007 р.) та медаллю «За вклад в развитие генеалогии и прочих специальных исторических дисциплин» 2-го ступеню (2009р., Російська генеалогічна федерація).

Історична данина Браницьким

Дослідженням історії Євген захопився на початку 1990-х років у Білоцерківському краєзнавчому музеї. Основними напрямками наукових інтересів його є генеалогія, демографія, соціальна історія правобережної шляхти та дворянства Російської імперії. Автор низки книг, численних наукових та науково-популярних публікацій, а також гербів і прапорів Володарського району та сіл Київщини і Слобожанщини. Відповідальний редактор кількох збірників, зокрема, перших трьох випусків «Генеалогічних записок Українського геральдичного товариства» (2000- 2002 рр.).

А тепер трохи про саму книгу. В передмові вказано, що «Дослідження виконане за підтримки та згідно з плановими дослідженнями Білоцерківської міської централізованої бібліотечної системи, Білоцерківського краєзнавчого музею і Товариства старожитностей Київщини». Про що ж ця книга? Власне, про нашу з вами історію, про Білу Церкву, Київщину і Україну, але… через призму історії родини Браницьких. Нехай вже автор вибачить мені таке вільне поводження із серйозною монографією. Певна річ, книга має набагато глибший зміст. Але у тому-то й незвична вона, що може бути цікавою не лише для істориків-науковців, а й для кожного пересічного читача, котрий цікавиться історією рідного краю.

Історична данина Браницьким

У книзі висвітлено історію Браницьких - одного з найбільших відомих родів герба Корчак. Реконструйовано родовід цієї пралінії Корчаків, що охоплює період від середини XIV до початку ХХІ ст., та розглянуто чинники, які дали можливість для піднесення однієї з гілок середнього панського роду до рівня найбільш заможної та впливової європейської аристократії. Представлено біографії найвидатніших представників роду  познанського єпископа Себастьяна, галицького каштеляна Юзефа, великого коронного гетьмана Францишка-Ксаверія, їхніх нащадків та родичів. Описано розвиток двору графів Браницьких у Білій Церкві, продемонстровано напрямок розвою їхніх маєтків та резиденцій. У додатках вміщено нотатки про рід Корчаків-Браницьких останньої його представниці Анни Браницької-Вольської та фундаментальну працю Оксани Степанишиної, присвячену економіці графських маєтків.

Переконані, що книга «Браницькі» викличе не менший інтерес і у польської громади. І не лише Білої Церкви, а й братньої країни. Адже так склалося історично, що Україна і Польща мають чимало спільних сторінок історії. Одна з них - родина Браницьких.

На презентації книги дуже гарно зобразили Браницьких та історичну епоху тих часів вихованці ЦДЮТ «Соняшник» у літературно-музичних композиціях. Загалом, презентація вийшла яскравою цікавою, незвичною, і вдалою. Тож тепер варто чекати на відгуки тих, хто вже прочитав книгу Євгена Чернецького «Браницькі».

За матеріалами www.grif.kiev.ua
 
Comments