Strona główna‎ > ‎

O Nas inni

Sacrosong 2009 - koncert laureatów

NOWY TARG. Grand Prix XX Archidiecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej na Podhalu - zdobyła schola "Jezusowe serduszka" z Bysiny, a puchar przechodni - nagrodę publiczności otrzymała schola "Promyki"z Nowego Targu.
W przeglądzie wzięło udział 877 osób. Tegoroczny Sacrosong odbywał się pod hasłem "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem".
Wyniki Kategoria dziecięca:
    Soliści:
 • 2. Andrzej Lenart Spytkowice - „Ave Maria”  
 • 3. Marta Skraba Nowy Targ – „Modlitwa” Zespoły, 
Schole, Chóry: 
 • 1. Schola "Jezusowe serduszka" Bysina – „W Tobie moja siła” 
 • 2. Katarzynki" Nowy Targ – „Miłość Twa”  
 • 3. Schola "Promyki' Nowy Targ – „Dzisiaj spojrzał na mnie Pan” 
Kategoria młodzieżowa: 
 Soliści: 
 •  1. Barbara Gąsienica Giewont Kraków - „Modlitwa” 
 •  2. Justyna Kocur Jawornik – „Mój ląd” 
 •  3. Justyna Pustówka Nowy Targ - „Zaufaj Panu już dziś” 
Zespoły, Schole, Chóry: 
 • 1. Zespół wokalno-instrumentalny Mszalnica – „Pójdź ziemio cała" 
 • 2. "Matula Band" Kraków – „Kapłańskie dłonie” 
 • 3. Zespół wokalno - instrumentalny "Dziewiąta Gama'' Frydrychowice – „Leć muzyczko” 
Dyplomy: „Słoneczne nutki”, Rabka – za radość śpiewania, „Optymizm życia”, Lipnica Wielka – za optymizm i wiarę, Schola młodzieżowa z Łętowni – za artystyczną swobodę akompaniamentu, Schola młodzieżowa z Łętowni – za radosną i twórczą pracę instrumentalną, zespół „Piccoli Fioretti” Nowy Targ – za oryginalną choreografię, Szymon Łapsa Nowy Targ – za góralski charakter, schola parafii „Na Równi Szaflarskiej” Nowy Targ – za wielkie muzykowanie małych skrzypaczek, „Jakubowe Muszelki" Więcławice Stare – za aktywność instrumentalną dzieci. Wyróżnienie: „Młyn” Jawornik – za pomysł i instrumentację http://www.podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/8722/Sacrosong_2009__koncert_laureatow_zdjecia_.html

12 świętujących chórów

To się jeszcze przez 9 lat - odkąd w Nowym Targu Chór "Echo Gorczańskie" organizuje jesienią Wieczory Cecyliańskie - nie zdarzyło. W dwóch godzinach przez scenę przewinęło się aż 12 grup wokalno-instrumentalnych, w sumie ok. 200 osób. Finał z muzyką gospel podniósł z krzeseł całą kilkusetosobową widownię. W tym roku przypada stulecie ruchu chóralnego w Nowym Targu, zapoczątkowanego w stolicy Podhala przez Wincentego Apostoła. Organizatorami IX Wieczoru Cecyliańskiego, który ściągnął do sali widowiskowej MOK ok. 400 osób, były: parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne Chór "Echo Gorczańskie". Rolę konferansjera pełnił Jan Gil, a na scenie prezentowały się: "Stokrotki" z przedszkola ss. serafitek w Nowym Targu pod kierunkiem s. Marceliny Kęsek, Schola "Promyki" z parafii NSPJ w Nowym Targu pod kierunkiem s. Darii Dobrowolskiej, Schola "Oremus" z parafii św. Stanisława w Szczepanowie pod dyrekcją Elżbiety Polak, chór z tejże samej parafii pod dyrekcją Wojciecha Oleksyka, chóry "Watra" i "Kantylena" z Raby Wyżnej pod dyrekcją Kingi Brandys-Wójciak, Chór "Wierchy" z Zakopanego pod dyrekcją Władysława Kruszewskiego, Chór Parafialny z parafii Najświętszej Marii Panny Matki Bożej Pocieszenia w Juszczynie pod dyrekcją Pawła Pietraszka, Chór "Venite Adoremus Domini" z parafii św. Jadwigi w Nowym Targu pod dyrekcją Stanisława Twaroga, Orkiestra Parafii NSPJ w Nowym Targu pod dyrekcją Andrzeja Wiśniowskiego, Zespół "Fama" pod dyrekcją Pawła Pietraszka i - jako gospodarz święta - Chór "Echo Gorczańskie" z parafii NSPJ w Nowym Targu pod dyrekcją Piotra Augustyna. Finał z muzyką gospel, który tak rozkołysał publiczność, zainicjowa ła Kinga Bransys-Wójciak. Śpiewali w nim i grali wszyscy wykonawcy. (ASZ) Źródło: http://www.nowytarg.pl/news.php?cod=4181

Zakończyły się przesłuchania do Przeglądu Piosenki Religijnej na Podhalu SACROSONG 2009

NOWY TARG. Przez dwa dni w Miejskim Ośrodku Kultury trwały przesłuchania do XX Archidiecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej na Podhalu SACROSONG 2009. Zgłosiło się ponad 80 uczestników. Byli to soliści, zespoły, schole, chóry - w sumie 877 osób. Tegoroczny, jubileuszowy Przegląd odbywa się pod hasłem: "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem". Koncert laureatów rozpocznie się w niedzielę 29 listopada br. o godz. 15.00. Wyniki przesłuchań: * ANDRZEJ LENART, SPYTKOWICE - „Ave Maria”, * BARBARA GĄSIENICA GIEWONT, KRAKÓW – „Modlitwa”, * JUSTYNA KOCUR, JAWORNIK – „Mój ląd”, * JUSTYNA PUSTÓWKA, NOWY TARG - „Zaufaj Panu już dziś”, * „KATARZYNKI”, NOWY TARG – „Miłość Twa”, * MARTA SKRABA, NOWY TARG – „Modlitwa”, * „MATULA BAND”, KRAKÓW – „Kapłańskie dłonie”, * SCHOLA „JEZUSOWE SERDUSZKA, BYSINA – „W Tobie moja siła”, * SCHOLA „PROMYKI”, NOWY TARG – „Dzisiaj spojrzał na mnie Pan”, * ZESPÓŁ WOKALNO – INSTRUMENTALNY „DZIEWIĄTA GAMA”, FRYDRYCHOWICE – „Leć muzyczko”, * ZESPÓŁ WOKALNO – INSTRUMENTALNY, MSZALNICA – „Pójdź ziemio cała”. wyróżnienie: „MŁYN”, JAWORNIK – za pomysł i instrumentację dyplomy: * „SŁONECZNE NUTKI”, RABKA – za radość śpiewania, * „OPTYMIZM ŻYCIA”, LIPNICA WIELKA – za optymizm i wiarę, * SCHOLA MŁODZIEŻOWA, ŁĘTOWNIA – za artystyczną swobodę akompaniamentu, * SCHOLA MŁODZIEŻOWA, ŁĘTOWNIA – za radosną i twórczą pracę instrumentalną, * ZESPÓŁ „PICCOLI FIORETTI”, NOWY TARG – za oryginalną choreografię, * SZYMON ŁAPSA, NOWY TARG – za góralski charakter, * SCHOLA Z PARAFII „NA RÓWNI SZAFLARSKIEJ”, NOWY TARG – za wielkie muzykowanie małych skrzypaczek, * „JAKUBOWE MUSZELKI, WIĘCŁAWICE STARE – za aktywność instrumentalną dzieci. Sacrosong organizuje Parafia "Na Równi Szaflarskiej", Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Honorowy patronat nad przeglądem objął ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Źródło : http://www.podhale24.pl

Wieczór Cecyliański w Nowym Targu

"Wieczór Cecyliański z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie, a z atmosfery jaka towarzyszyła koncertowi można wnioskować, że nikt się nie nudził i znalazł coś interesującego dla siebie" - pisze Roman Matyasik.
Wspominając sobotni „Wieczór Cecylianski", który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury, trudno nie wspomnieć o Św. Cecylii czczonej corocznie w dniu 22 listopada. Święta Cecylia znana jest jako patronka muzyki sakralnej, charakterystycznej dla pierwszych wieków chrześcijaństwa. Niektóre dane dotyczące jej życiorysu oparte są na tradycji, pobożnych przekazach, inne fakty owiane są legendą.
Jak przypominamy sobie, w średniowieczu patronem muzyki kościelnej był Św. Jan Chrzciciel. Pierwszy wizerunek Świętej z instrumentem muzycznym /cytrą/ pochodzi z początku XV wieku i obecnie przechowywany jest w Muzeum Historycznym we Frankfurcie n/Menem.
Co ostatecznie zadecydowało o tym, że Św. Cecylia została w miejsce Św. Jana Chrzciciela, patronką muzyki i śpiewu? W V wieku pojawił się dokument „Passio s.Ceciliae", relacja o jej męczeńskiej śmierci. W jego fragmencie swobodnie tłumaczonym na język polski czytamy: „w czasie, kiedy brzmiały organy, Cecylia w oczekiwaniu na wejście do wesela Pana swego śpiewała w swoim sercu pieśń uwielbienia Boga: niech moje serce i ciało będą niewinne, abym nie była odrzucona na wieki". To właśnie treść tego dokumentu przyczyniła się do tego, że stała się patronką muzyki i śpiewu.
W 1584 r. Aleksander Marino, rzymianin, założył Towarzystwo Muzyczne pw. Świętej Cecylii w Rzymie, a w drugiej połowie XVI wieku muzycy francuscy świętowali dzień 22 listopada jako uroczystość Św. Cecylii, swojej patronki. Co roku dzień ten gromadzi wszystkich, którzy śpiewem i muzyką ubogacają liturgii mszy św. i stał się ten dzień inspiracją do organizacji, także w tym roku, już VIII- go Wieczoru Cecyliańskiego w Nowym Targu.
Organizatorem koncertu były Parafia NSPJ, Urząd Miasta, MOK, a bezpośrednio Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne – Chór „Echo Gorczańskie". Należy dodać, że impreza z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie, a z atmosfery jaka towarzyszyła koncertowi można wnioskować, że nikt się nie nudził i znalazł coś interesującego dla siebie.
Koncert otworzył w imieniu Proboszcza Ks. Kazimierza Mynarskiego - Ks. Stanisław Holla - kapelan „Echa Gorczańskiego". Następnie kolejno wystąpiły: Orkiestra Parafii NSPJ w Nowym Targu pod dyr. Andrzeja Wisniowskiego, której marszowe dźwięki wszystkich wprowadziły w dobry nastrój. Radośnie chwaliły Pana Boga – słowem, muzyką, gestem i swoim dziecięcym uśmiechem „Stokrotki" pod dyr. Siostry Marceliny z Przedszkola Sióstr Serafitek z Nowego Targu oraz Schola „Promyki" pod dyr. Siostry Darii z Parafii NSPJ z Nowego Targu. Wreszcie, w poważniejszy repertuar wprowadziły widzów chóry, a mianowicie: Chór „Wierchy"z Zakopanego pod dyr.Władysława Kruszewskiego wspomagany głosami męskimi chórzystów „Echa Gorczanskiego", Chór Parafii Św. Jadwigi – Venite Adoremus Dominii pod dyr. Stanisława Twaroga, Chór Parafii Św.Stanisława ze Szczepanowa pod dyr.Wojciecha Oleksyka, Chór „Camerata" z Wieliczki pod dyr. Izabeli Szoty, Chór Parafii NSPJ w Nowym Targu pod dyr. Piotra Augustyna. Gościnnie wystąpił aktor kilku scen krakowskich - Jakub Kosiniak, który występy poszczególnych grup przeplatał recytacją fragmentów „Księgi Koheleta" z muzyką Mateusza Jarosza.
Z obowiązku dziennikarskiego należy również odnotować bardzo dobre, interesujące i dowcipne, często przerywane gromkimi brawami prowadzenie koncertu przez radnego - Stanisława Apostoła i dzielnie go wspomagającego syna - Aleksandra Apostoła.

Roman Matyasik

http://www.podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/4562/VIII_Wieczor_Cecylianski_w_Nowym_Targu_galeria_zdjec.html 


Wieczór Cecyliański

(01.12.2008) Bogusława Matyasik: "W dniu 22 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury, w Nowym Targu, odbył się już VIII "Wieczór Cecyliański". Co roku dzień ten gromadzi wszystkich, którzy śpiewem i muzyką ubogacają liturgie Mszy Św. Organizatorem tegorocznej imprezy była Parafia NSPJ, Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury, a bezpośrednio Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne chór "Echo Gorczańskie".
Trzeba przyznać, że impreza ta, z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie, a z atmosfery jaka panowała na koncercie można wnioskować, że nikt się nie nudził i każdy znalazł coś dla siebie.
Koncert otworzył ks. Stanisław Holla - kapelan chóru "Echo Gorczańskie". Następnie wesoło zagrała marszowe melodie Orkiestra Parafii NSPJ. Radośnie chwaliły Pana Boga - śpiewem, gestem i dziecięcym uśmiechem - "Stokrotki" pod dyr. s. Marceliny i schola "Promyki" pod dyr. s. Darii. Wreszcie, już w poważniejszy nastrój, wprowadziły słuchaczy chóry:
Chór "Wierchy" z Zakopanego pod dyr. Władysława Kruszewskiego - słynnego chórmistrza spod Giewontu,
Chór "Camerata" z Wieliczki pod dyr. Izabeli Szota,
Chór Parafii Św. Stanisława ze Szczepanowa pod dyr. Wojciecha Oleksyka,
Chór "Venite Adoremus Domini" z Parafii Św. Jadwigi pod dyr. Stanisława Twaroga,
Chór "Echo Gorczańskie" z Parafii NSPJ pod dyr. Piotra Augustyna.
Gościnnie wystąpił Jakub Kosiniak - aktor scen krakowskich - czytając fragmenty z "Księgi Koheleta"
Całość koncertu prowadził bardzo ciekawie i dowcipnie Stanisław Apostoł z synem Aleksandrem."
Nowy Targ: zakończył się XIX Archidiecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej – Sacrosong 2008

http://www.watra.pl/rozne/nowytarg/cecylianskii2.html 

Sacrosong 2008

Koncertem laureatów w niedzielę 7 grudnia zakończył się XIX Archidiecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej Sacrosong 2008 w Nowym Targu. Wystąpiło w nim ponad 500 uczestników z całej Małopolski. Hasłem tegorocznego Sacrosongu były słowa "Głośmy światu Ewangelię".

Jury w kategorii dziecięcej przyznało I miejsce chórowi szkolno-parafialnemu „Gloria Dei” z Zaskala. II miejsce otrzymała schola „Promyki” z Nowego Targu, a III miejsce przypadło scholi „Sygnaturka” z parafii Miłosierdzia Bożego ze Skawiny. W kategorii dziecięcej w solistach nagrodzono Andrzeja Lenarta ze Spytkowic (I miejsce), Krystynę Sulkę z Nowego Targu ( II miejsce) i Annę Glonek z Nowego Targu (III miejsce).

W kategorii młodzieżowej I miejsce otrzymał zespół „Experyment Boży” z Krakowa. II miejsce przyznano zespołowi „Propaganda Dei” z Nowego Targu, a III miejsce scholi parafialnej z Miłosierdzia Bożego z Bańskiej Niżnej. W kategorii młodzieżowej – soliści jury najlepiej oceniło występ Sabiny Szczur z Frydrychowic ( I miejsce), Beaty Gwiżdż z Lipnicy Małej ( II miejsce ) i Justyny Pustówki z Nowego Targu (III miejsce).

Zwycięzcy Sacrosongu zostali wyłonieni w eliminacjach, które odbyły się w poprzedni weekend. Wśród oglądających występy laureatów można było dostrzec na widowni duchownych, parlamentarzystów, władze samorządowe.

Współorganizatorami byli: Urząd Miasta, Starostwo Nowotarskie, zaś patronat honorowy objęli: ks. kard. Stanisław Dziwisz i ks. kustosz Tadeusz Juchas, proboszcz parafii w Ludźmierzu i dziekan nowotarski.

http://ekai.pl/diecezje/x16760/nowy-targ-zakonczyl-sie-xix-archidiecezjalny-przeglad-piosenki-religijnej-sacrosong/

http://goscniedzielny.wiara.pl/zalaczniki/2008/12/14/1229249604/1229249648.pdf