home‎ > ‎

Schedule

Symposium at a Glance

 Saturday  Sunday Monday  Tuesday  Wednesday 
 Workshops/
Tutorials
Workshops/
Tutorials 
Main Conference   Main Conference  Main Conference

Tutorials

Workshops (see above for break schedule)

Main conference

   Sunday Monday Tuesday Wednesday 
Morning  
  • Joint Opening and Keynote (08:30-10:00)
  • BUGS (10:20-12:00)
  • PPoPP Keynote (08:30-09:45)
  • ALGORITHS (10:05-11:45)
  • Joint Keynote (08:30-09:40)
  • NON-BLOCKING DATA STRUCTURES (09:45-11:25)
  • PPoPP Closing (11:24-11:40)
Afternoon  
  • HPC (13:30-14:45)
  • GPUs (15:15-16:30)
  • SYNCHRONIZATION (16:45-18:25)
  • PROGRAMMING SYSTEMS
    (13:15-14:30)
  • SCHEDULING AND DETERMINISM
    (14:45-16:00)
 

Evening
  • Reception and poster session (18:00-20:00)

  • Social event 
    (16:00-22:00)
 

Monday, February 17th

  • 08:30-10:00 Joint Opening and Keynote (21st Century Computer Architecture - Mark D. Hill, University of Wisconsin-Madison)
  • 10:00-10:20 Break
  • 10:20-12:00 BUGS

    • PREDATOR: Predictive False Sharing Detection - Tongping liu, Chen Tian, Ziang Hu and Emery Berger
    • Concurrency Testing Using Schedule Bounding: an Empirical Study - Paul Thomson, Alastair Donaldson and Adam Betts
    • Trace Driven Dynamic Deadlock Detection and Reproduction - Malavika Samak and Murali Krishna Ramanathan
    • Efficient Search for Inputs Causing High Floating-point Errors - Wei-Fan Chiang, Ganesh Gopalakrishnan, Zvonimir Rakamaric and Alexey Solovyev   

  • 12:00-13:30 Lunch
  • 13:30-14:45 HPC

    • X10 and APGAS at Petascale - Olivier Tardieu, Benjamin Herta, David Cunningham, David Grove, Prabhanjan Kambadur, Vijay Saraswat, Avi Shinnar, Mikio Takeuchi and Mandana Vaziri
    • Resilient X10 - Dave Cunningham, Ben Herta, Arun Iyengar, Kiyokuni Kawachiya, Hiroki Murata, Vijay Saraswat, Mikio Takeuchi, Olivier Tardieu and Dave Grove
    • Portable, MPI-interoperable Coarray Fortran - Chaoran Yang, Wesley Bland, John Mellor-Crummey and Pavan Balaji

  • 14:45-15:15 Break
  • 15:15-16:30 GPUs   

    • CUDA-NP: Realizing Nested Thread Level Parallelism in GPGPU Applications - Yi Yang and Huiyang Zhou   
    • yaSpMV: Yet Another SpMV Framework on GPUs - Shengen Yan, Chao Li, Yunquan Zhang and Huiyang Zhou  
    • Singe: Leveraging Warp Specialization for High Performance on GPUs - Michael Bauer, Sean Treichler and Alex Aiken   

  • 16:30-16:45 Break    
  • 16:45-18:25 SYNCHRONIZATION    

    • Eliminating Global Interpreter Locks in Ruby through Hardware Transactional Memory - Rei Odaira, Jose Castanos and Hisanobu Tomari  
    • Leveraging Hardware Message Passing for Efficient Thread Synchronization - Darko Petrovi

      ć

      , Thomas Ropars and André Schiper  
    • Well-Structured Futures and Cache Locality - Maurice Herlihy and Zhiyu Liu  
    • Time-Warp: Lightweight Abort Minimization in Transactional Memory - Nuno Diegues and Paolo Romano   

 Tuesday, February 18th

  • 08:30-09:45 PPoPP Keynote (Beyond Parallel Programming with Domain Specific Languages - Kunle Olukotun, Stanford University)    
  • 09:45-10:05 Break    
  • 10:05-11:45 ALGORITHMS    

    • Designing and Auto-Tuning Parallel 3-D FFT for Computation-Communication Overlap - Sukhyun Song and Jeffrey K. Hollingsworth  
    • A Decomposition for In-place Matrix Transposition - Bryan Catanzaro, Alexander Keller and Michael Garland  
    • In-Place Transposition of Rectangular Matrices on Accelerators - I-Jui Sung, Juan Gomez-Luna, Jose Maria Gonzalez-Linares, Nicolas Guil and Wen-Mei Hwu   
    • Parallelizing Dynamic Programming Through Rank Convergence - Saeed Maleki, Madanlal Musuvathi and Todd Mytkowicz  

  • 11:45-13:15 Lunch     
  • 13:15-14:30 PROGRAMMING SYSTEMS

    • Revisiting Loop Fusion in the Polyhedral Framework - Sanyam Mehta, Pei-Hung Lin and Pen-Chung Yew
    • Triolet: A Programming System that Unifies Algorithmic Skeleton Interfaces for High-Performance Cluster Computing - Christopher Rodrigues, Abdul Dakkak, Thomas Jablin and Wen-Mei Hwu
    • A Tool to Analyze the Performance of Multithreaded Programs on NUMA Architectures - Xu Liu and John Mellor-Crummey

  • 14:30-14:45 Break
  • 14:45-16:00 SCHEDULING AND DETERMINISM

    • Towards Fair and Efficient SMP Virtual Machine Scheduling - Jia Rao and Xiaobo Zhou
    • Efficient Deterministic Multithreading Without Global Barriers - Kai Lu, Xu Zhou, Tom Bergan and Xiaoping Wang
    • Race Directed Scheduling of Concurrent Programs - Mahdi Eslamimehr and Jens Palsberg

  • 16:00-22:00 Social Event - La Nouba by Cirque du Soleil in Downtown Disney

Wednesday, February 19th   

  • 08:30-09:40 Joint Keynote (Heterogeneous Computing - What does it mean for Compiler Research? - Norm Rubin, NVIDIA)     
  • 09:40-09:45 Room Shift    
  • 09:45-11:25 NON-BLOCKING DATA STRUCTURES    

    • Fast Concurrent Lock-Free Binary Search Trees - Aravind Natarajan and Neeraj Mittal  
    • A General Techniques for Non-blocking Trees - Trevor Brown, Faith Ellen and Eric Ruppert  
    • Practical Concurrent Binary Search Trees via Logical Ordering - Dana Drachsler, Martin Vechev and Eran Yahav   
    • A Practical Wait-Free Simulation for Lock-Free Data Structures - Erez Petrank and Shahar Timnat  

  • 11:25-11:40 PPoPP Closing   

Poster Session - Supported by Oracle Labs (Sunday, February 16th)

    • Checking Whether C++11 Traces are Sequentially Consistent - Brian Demsky
    • Shuffling: A Framework for Lock Contention Aware Thread Migrations - Kishore Pusukuri, Rajiv Gupta and Laxmi Bhuyan
    • Infrastructure-Free Logging and Replay of Concurrent Execution on Multiple Cores - Kyu Hyung Lee, Dohyeong Kim and Xiangyu Zhang
    • Parallelization Hints via Code Skeletonization Yosi Ben Asher, Cfir Aguston and Gadi Haber
    • Concurrency Bug Localization using Shared Memory Access Pairs - Wenwen Wang, Chenggang Wu, Pen-Chung Yew, Xiang Yuan, Zhenjiang Wang, Jianjun Li, and Xiaobing Feng
    • Task Mapping Stencil Computations for Non-contiguous Allocations - Vitus Leung, David Bunde, Johnathan Ebbers, Stefan Feer, Nickolas Price, Zachary Rhodes and Matthew Swank
    • Data Structures for Task-based Priority Scheduling - Martin Wimmer, Daniel Cederman, Francesco Versaci, Philippas Tsigas and Jesper Larsson Träff
    • Detecting Silent Data Corruption through Data Dynamic Monitoring for Scientific Applications - Leonardo Bautista Gomez and Franck Cappello
    • Fine-Grain Parallel Megabase Sequence Comparison with Multiple Heterogeneous GPUs Edans Sandes, Guillermo Miranda, Alba Melo, Xavier Martorell and Eduard Ayguadé
    • Automatic Semantic Locking - Guy Golan-Gueta, G. Ramalingam, Mooly Sagiv and Eran Yahav
    • Event Correlation and Failure Prediction in HPC clusters Alireza Goudarzi, Dorian Arnold, Darko Stefanovic, Kurt Ferreira and Guy Feldman
    • Optimistic Transactional Boosting - Ahmed Hassan, Roberto Palmieri and Binoy Ravindran
    • Provably Good Scheduling for Parallel Programs that Use Data Structures through Implicit Batching - Kunal Agrawal, Jeremy Fineman, Brendan Sheridan, Jim Sukha, and Robert Utterback
    • Theoretical Analysis of Classic Algorithms on Highly-threaded Many-core GPUs - Lin Ma, Kunal Agrawal and Roger Chamberlain
    • SCCMulti: A Multi-pivot, Reachability-Based SCC Algorithms Daniel Tomkins, Timmie Smith, Nancy Amato and Lawrence Rauchwerger
    • Initial Study of Multi-Endpoint Runtime for MPI+OpenMP Hybrid Programming Model on Multi-Core Systems Miao Luo, Xiaoyi Lu, Khaled Hamidouche, Krishna Kandalla and Dhabaleswar K. Panda
    • Extracting Logical Structure and Identifying Stragglers in Parallel Execution Traces - Katherine Isaacs, Todd Gamblin, Abhinav Bhatele, Peer-Timo Bremer, Martin Schulz and Bernd Hamann
                                    Comments