הדרכת מורים

האתגר שעומד בפני מי שמדריך בתחום התקשוב הוא הרבה מעבר להדרכת המורים להטמעת התקשוב בהוראה. זהו האתגר בהובלת שינוי מערכתי בדרכי הוראה, בשינוי ההתנהלות הפדגוגית, הארגונית והניהולית ובשינוי דרכי הוראה ותפקיד המורה בכיתה.
מורים רבים חוששים מהשינויים הרבים הללו ומביעים התנגדויות גלויות וסמויות.
עם זאת, ישנם מורים רבים ששילוב התקשוב הופך בטבעיות רבה ובזמן קצר לאורח חיים בכיתתם והם לא מבינים כיצד עבדו בעידן של "טרום המחשב"....

אני מאמינה כי ההכרח ש"נפל" על המורים לשימוש בתקשוב מציף את הפדגוגיה ומעצים אותה. מורים שהיו ועודם פדגוגים מעולים, מצליחים ליצור בעזרת הטכנולוגיה הזדמנויות למידה חדשות ואחרות עם תלמידיהם ומצליחים להובילם למקומות חדשים ומאתגרים. עם זאת, פעמים רבות אנו, מדריכי תקשוב מוצאים את עצמנו עוסקים בתהליך ההדרכה בהוראת פדגוגיה, בתכנון שיעור, במעגל למידה ועוד.... שכן הצורך לתכנן את שילוב התקשוב מציף חוסרים בתחומים אלו. 

באזור בו אני מדריכה המודל העיקרי בו מתנסים המורים בשלב זה הוא מודל "עמדת מורה בסיסית" שבה למורה מחשב נייד (או נייח) בכיתה, מקרן, רמקולים ואינטרנט. בחלק מבתי הספר משולבים גם לוחות אינטראקטיביים בכיתות.
עם זאת, יותר ויותר בתי ספר מכניסים גם מחשבים ניידים לתלמידים, בהרכבים שונים

במדור זה אנסה לתאר התנסויות שונות המלוות את תהליך ההדרכה: סיפורי הצלחות ודוגמאות מהעשייה בבתי הספר לצד התלבטויות, שאלות וקשיים המלווים את תהליך הטמעת השינוי.
Comments