Softball

    Last Updated: Thursday, April 26, 2018, at 1:15 a.m. 

PTC Metro

Team Metro Overall Streak Postseason Update 
Norton   7-2 7-3 W1vs. SVSM (2) 
Springfield  6-2 9-5 L2vs. Marlington/East (2)
Woodridge    8-4 10-9W5vs. Laurel/CCC (2) 
Cloverleaf   7-4 14-9  L2 vs. Buckeye/Brookside (1) 
Field    5-4 11-7 W1 vs. Northwest (!) 
Coventry   3-4 4-6 L1  at Canton South (1) 
Streetsboro 2-6  5-7  L2 vs. Crestwood (1) 
Ravenna 0-71-12L3 at Hubbard (1)  

PTC County

Team County Overall Streak Postseason Update 
Crestwood 7-0 7-7 L1 at Streetsboro (2) 
Garfield     7-3  10-7   L1eliminated (sectional final)
LCC     6-3 9-8W3 vs. Cuyahoga Heights (2) 
Mogadore  6-4 11-4  L1  at Rittman/Dalton (1) 
Southeast 2-5 7-8L1eliminated (sectional final) 
Rootstown  2-6 7-11  L1  eliminated (sectional final) 
VCS 0-10 0-10L10eliminated (first round) 

Outside the PTC 

Team Division Overall Streak Postseason Update 
Waterloo9-2 MVAC 12-3 W9@ South Range (3)
Aurora9-1 Suburban  11-4 W3 vs. Twinsburg / Harding (2)
Roosevelt1-10 Suburban4-13 L1@ Boardman (1) 
Windham5-6 NAC7-8 W1- @ Mathews (2) 

Recent Headlines

2017 Standings 

PTC Metro

Team Metro Overall Streak Playoff Update 
Norton 9-1 13-7  W6 Lost in district semi
Field  8-2 11-6 L1 Lost in sectional final 
Coventry   9-3 13-3 W4  Lost in sectional final
Springfield 7-513-4W2 Lost in district semi 
Woodridge 5-7 9-13 L5 Lost in district semi  
Ravenna 5-7 10-9W1 Lost in sectional semi
Cloverleaf2-10 6-15 W1  Lost in sectional final 
Streetsboro  0-11 2-16  L5 Lost in sectional final  

PTC County

Team County Overall Streak Playoff Update 
Crestwood 11-1 14-3 W3 Lost in district final 
Waterloo 8-2 13-2 W3 Lost in sectional final 
Garfield 7-4      11-6 W1 Lost in sectional final 
Mogadore 6-5 14-7 W1Lost in district final 
LCC     4-7 9-12 W1 Lost in district semi 
Rootstown 2-83-16 L1 Lost in sectional final 
Southeast 0-11 0-15L15Lost in sectional semi  

Recent Record-Courier Coverage

Monday 5.15
No. 3 LCC vs. No. 2 Mogadore (Division IV Copley District semifinal)

Thursday 5.11
No. 7 Brooklyn/No. 10 Hathaway Brown @ No. 2 Crestwood (Division II Akron District sectional final)
No. 5 Streetsboro @ No. 4 Woodridge (Division II Akron District sectional final)
No. 12 Memorial @ No. 5 Waterloo (Division III South Range District sectional semi)
No. 13 Southeast @ No. 4 Mooney (Division III South Range District sectional semi)

Wednesday 5.10
No. 10 Salem @ No. 7 Ravenna (Division II Alliance District sectional semi)
No. 10 Bay @ No. 7 Cloverleaf (Division II LaGrange District sectional semi)

Tuesday 5.9
No. 2 East Canton 10, No. 7 Rootstown 3 (Division IV Berlin Center Reserve District sectional final)
No. 3 LCC 5, No. 6 Cuyahoga Heights 2 (Division IV Copley District sectional final)
No. 2 Mogadore 10, No. 7 Dalton 2 (Division IV Copley District sectional final)
Crestwood 10, NDCL 0

Monday 5.8 
Cloverleaf 11, Streetsboro 9
LCC 9, Southeast 8
Ravenna 2, Field 1
Garfield 4, Mogadore 2 

Wednesday 5.3
Waterloo 26, Garfield 17

Tuesday 5.2
Crestwood 14, LCC 1
Waterloo 6, Garfield 1
Mogadore 4, Rootstown 1

Thursday 4.27
Crestwood 10, Rootstown 0
Garfield 22, Southeast 9
Mogadore 8, Waterloo 7
Woodridge 2, Cloverleaf 1 (9)

Wednesday 4.26
Mogadore 4, Ravenna 2
Mogadore 5, Ravenna 2
Cloverleaf 16, Normandy 4
Garfield 4, Ursuline 3

Tuesday 4.25
Crestwood 22, Southeast 4
Garfield 9, Rootstown 6
Norton 6, Streetsboro 2
Ravenna 9, Cloverleaf 8
Waterloo 7, LCC 3
Woodridge 9, Coventry 5

Monday 4.24
Cloverleaf 5, Ravenna 4
Crestwood 14, Southeast 0
Field 6, Springfield 5
Garfield 14, Rootstown 0
Coventry 9, Woodridge 2
Waterloo 12, LCC 0

Saturday 4.22
Ravenna 9, Roosevelt 0
Ravenna 9, Roosevelt 0
CVCA 3, Woodridge 2
CVCA 5, Woodridge 2
Cloverleaf 2, Buckeye 1
Cloverleaf 12, Buckeye 2
Mogadore 9, Rittman 4
Mogadore 12, Rittman 5
Coventry 23, Southeast 12
Springfield 8, Black River 7
Springfield 7, Firelands 0

Friday 4.21
Field 7, Massillon 4
Ravenna 13, Rootstown 3
Garfield 13, Mineral Ridge 0

Thursday 4.20 
Norton 8, Cloverleaf 2
Mogadore 12, Our Lady of the Elms 0
Springfield 12, Waynedale 8

Wednesday 4.19
Alliance 16, Southeast 4
Crestwood 5, St. Thomas Aquinas 2
Garfield 14, Boardman 1
LCC 8, Rootstown 7
Springfield 9, Cloverleaf 6
Waterloo 13, Woodridge 2
Streetsboro 5, Cuyahoga Falls 2

Tuesday 4.18
Waterloo 16, Crestwood 6 (brief game story)
LCC 7, Rootstown 3
Mogadore 11, Southeast 1
Springfield 8, Cloverleaf 5
Field 13, Woodridge 4

Monday 4.17
Coventry 8, Streetsboro 0
Mogadore 12, Southeast 2
Crestwood 11, Waterloo 8
Norton 5, Ravenna 4

Saturday 4.15
Norwayne 6, Cloverleaf 5
Norwayne 8, Cloverleaf 1
LCC 9, Rittman 0
Rittman 11, LCC 3
Norton 4, Chippewa 0

Friday 4.14
Field 5, Tallmadge 2 (brief game story)
Ravenna 6, Garfield 3 (brief game story)
Crestwood 13, Streetsboro 0 (brief game story)

Thursday 4.13
Waterloo 12, Mogadore 1 (full game coverage)
Coventry 8, Ravenna 4
Crestwood 5, Rootstown 0
Field 2, Streetsboro 0
Garfield 7, Southeast 0
LCC 11, East Canton 7
Norton 9, Springfield 6
Woodridge 2, Cloverleaf 0

Wednesday 4.12
Woodridge 12, Streetsboro 4
Crestwood 13, Mogadore 7
Garfield 7, Badger 3
Waterloo 9, Southeast 1
Field 10, Coventry 0

Tuesday 4.11
Garfield 5, LCC 2
Streetsboro @ Woodridge, canceled

Monday 4.10
Crestwood 5, Mogadore 2
Field 12, Coventry 4
Garfield 14, LCC 9
Springfield 3, Ravenna 0
Rootstown @ Alliance, canceled
Waterloo 11, Southeast 1
Woodridge 15, Streetsboro 5

Saturday 4.8
Windham 13, Mogadore 12 (8)
Cardinal @ Rootstown, awaiting results
Woodridge vs. Stow, canceled
Woodridge @ Tallmadge, canceled
Field vs. Cortland Lakeview, at Candlelite Knolls, Warren, awaiting results
Field vs. Warren Champion, awaiting results
Waterloo vs. Tusky Central Catholic, at Pony Field, Akron, 11 a.m., awaiting results

Friday 4.7
Hudson @ Crestwood, canceled
Garfield @ Grand Valley, canceled
Mogadore @ Cardinal Mooney, canceled
Newbury @ Rootstown
Field vs. Howland, at Candlelite Knolls, Warren, 4:30 p.m., awaiting results
Columbia Station Columbia vs. Waterloo, at Pony Field, Akron, 6:30 p.m., awaiting results
Eastwood vs. Waterloo, at Firestone Stadium, Akron, 8:30 p.m., awaiting results

Thursday 4.6
Garfield/Berkshire, postponed 
Ravenna/Rootstown, rescheduled for 4.21
Coventry/Northwest, canceled

Wednesday 4.5
Waterloo 9, Alliance 2
Crestwood 15, Garfield 0
Ravenna 3, Woodridge 2
Springfield 26, Streetsboro 1
Rootstown 9, Southeast 6

Tuesday 4.4
LCC 6, Mogadore 4
Coventry 22, Cloverleaf 8
Crestwood @ Garfield, postponed to 4.5
Field @ Norton, postponed to 4.5
Woodridge @ Ravenna, postponed to 4.5
Rootstown @ Southeast, postponed to 4.5
Springfield @ Streetsboro, postponed to 4.5

Monday 4.3
Ravenna 7, Woodridge 2
Field 6, Norton 5
Crestwood 10, Garfield 2
Rootstown 5, Southeast 4

Upcoming Games

Wednesday 4.5
Garfield @ Coventry
Ravenna @ Southeast
Thursday 4.6
St. Joseph Academy @ Crestwood
Berkshire @ Garfield
Rootstown @ Ravenna
Waterloo @ Jackson-Milton
Friday 4.7
Hudson @ Crestwood
Garfield @ Grand Valley
Mogadore @ Cardinal Mooney
Newbury @ Rootstown
Field vs. Howland, 4:30p
Columbia Station vs. Waterloo, 6:30p
Eastwood vs. Waterloo, 8:30p
Saturday 4.8
Mogadore @ Windham, DH (@JLRSports)
Cardinal @ Rootstown, DH
Woodridge vs. Stow
Woodridge @ Tallmadge
Field vs. Lakeview, 11a
Field vs. Champion, 1p
Waterloo vs. Tusky Central Catholic, 11a