G Basketball

PTC County

TeamCountyOverall GBPostseason 
Garfield11-117-4  - vs. No. 6 Berkshire in sectional finals
VCS   9-3 13-7 2at No. 4 Liberty in sectional finals
Southeast   9-3  13-11 2Eliminated (Sectional Finals)
Mogadore   7-5 13-9  4 vs. No. 5 East Canton in sectional finals
LCC   3-9 10-12 8 at No. 1 Dalton in sectional finals
Rootstown  2-10 7-159 Eliminated (First Round)
Crestwood  1-11 2-19 10 Eliminated (First Round)

PTC Metro

TeamMetro Overall GBPostseason
Cloverleaf 13-1 21-2 vs. No. 4 Holy Name in district semis
Norton   13-1 17-6 vs. No. 3 Buchtel in district semis 
Ravenna   10-4 13-11 Eliminated (Sectional Finals)
Streetsboro 8-6 10-14 Eliminated (Sectional Finals)
Coventry  6-8 11-12 Eliminated (First Round) 
Field  3-11 4-19 10 Eliminated (First Round) 
Woodridge 2-12 5-18 11 Eliminated (First Round)
Springfield  1-133-20 12 Eliminated (First Round) 

Beyond the PTC

TeamLeague  Overall Postseason
Aurora 12-0 American  21-3 Eliminated (Sectional Finals)
Roosevelt 2-10 American 6-17 Eliminated (First Round) 
Waterloo 9-4 MVAC 16-7 at No. 4 Pymatuning Valley in sectional finals 
Windham2-11 NAC Stripes4-17Eliminated (First Round) 

News

2016-2017 Standings

PTC County

 TEAM COUNTYOVERALL 
Southeast 11-121-4 
Garfield10-223-5 
Crestwood8-4 12-11 
Mogadore7-513-8 
Waterloo3-98-12 
LCC 2-10 4-18 
Rootstown1-11 5-17 

PTC Metro

 TeamMetro Overall 
Norton14-0  22-6 
Cloverleaf12-2 19-4 
Streetsboro8-612-12 
Ravenna8-6 8-15 
Field 6-8 11-10 
Coventry5-9 8-15 
Woodridge2-12 4-19 
Springfield 1-136-17

2016-2017 Postseason Summary 

District Champion
Advanced to District Title Game
Sectional Finalist
Lost in First Round

TeamResult 
NortonDivision II Uniontown District champion, lost in regional title game
Garfield Division III Ravenna District champion, lost in regional title game
SoutheastLost in the Division II Austintown District championship
FieldLost in a Division II Uniontown District sectional final  
Streetsboro Lost in a Division II Uniontown District sectional final   
CloverleafLost in a Division II Elyria District sectional final   
Mogadore Lost in a Division IV Creston District sectional final   
Rootstown Lost in a Division IV Creston District sectional final   
LCCLost in a Division IV Creston District sectional semifinal  
Woodridge Lost in a Division II Macedonia District sectional semifinal  
Ravenna Lost in a Division II Austintown District sectional semifinal 
Crestwood Lost in a Division II Austintown District sectional semifinal 
Springfield Lost in a Division II Uniontown District sectional semifinal  
Coventry Lost in a Division II Uniontown District sectional semifinal  
Waterloo Ineligible for OHSAA postseason play