przestrzeń psychologa

„Zwykły smutek” czy depresja?

opublikowane: 31 mar 2021, 02:59 przez poradnia11@onet.pl   [ zaktualizowane 31 mar 2021, 03:00 ]

czarnobiałe zdjęcie, dziewczyna ubrana na ciemno, siedząca na podłodze w kącie pomieszczenia, skulona

Większość z nas przeżywa obecnie ciężkie chwile.   Poczucie samotności i wyizolowania, smutek, przygnębienie, bezsilność, brak motywacji czy rozdrażnienie towarzyszą  bardzo wielu młodym osobom, które zgłaszają się do naszej poradni.  Warto zastanowić się czy to, co przeżywa nastolatek, to uciążliwe, lecz „zwykłe” wahania i obniżenia nastroju, czy mamy do czynienia z czymś poważniejszym – depresją.  Depresja to choroba, która wymaga leczenia.  Nie traktujmy jej jak zwykłego lenistwa.  To bardzo krzywdzące dla osoby, która na nią cierpi.  Osoba chora potrzebuje wsparcia ze strony bliskich i pomocy ze strony specjalistów.

Jakie zmiany mogą świadczyć o depresji?

 • Trwający od ponad dwóch tygodni, obecny przez większość dnia obniżony nastrój: przygnębienie, rozdrażnienie, „marudność”, smutek.  Co ważne (i mylące) -  nastrój czasem się poprawia.  Młody człowiek może niekiedy żartować, śmiać się.  Decydujący jest dominujący nastrój;
 • Utrata radości życia.  Czynności i sprawy, które do tej pory sprawiały przyjemność, stały się obojętne lub uciążliwe;
 • Rezygnacja lub ograniczenie hobby;
 • Ograniczenie kontaktów ze znajomymi (również w świecie cyfrowym);
 • Pogorszenie ocen, trudności w nauce, które zaczęły towarzyszyć obniżonemu nastrojowi;
 • Trudności w koncentracji uwagi, trudności w myśleniu, „spowolnienie myślenia”;
 • Zaniedbywanie siebie, higieny osobistej;
 • Spowolnienie, poruszanie się „jak we śnie”;
 • Problemy ze zmobilizowaniem się do działania, ciągłe odkładanie czynności na później;
 • Niemocy tej często towarzyszące: poczucie winy i negatywne, uporczywie się pojawiające w głowie negatywne sądy o sobie, o swoich możliwościach, przyszłości („Jestem nic niewart”, „Jestem leniwa”, „Jestem głupia”, „Nigdy się tego nie nauczę”, „To źle się skończy”);
 • Negatywne mówienie o sobie, świecie, przyszłości, umniejszanie swojej wartości względem innych („Jestem gorszy od innych”);
 • Problemy ze snem (trudności z zasypianiem, wybudzanie się w nocy, nadmierna senność);
 • Wahania apetytu, obniżenie lub zwiększenie łaknienia;
 • Myśli pełne rezygnacji;
 • Myśli samobójcze.

Nie wszystkie objawy muszą wystąpić, by specjalista stwierdził depresję.   Jeśli część z opisywanych objawów jest obecna, a przede wszystkim – gdy młody człowiek cierpi – ważne jest, by umówić się na konsultację psychologiczną.  Pojawienie się myśli samobójczych jest zawsze wskazaniem do pilnej konsultacji.  Psycholog stwierdzi, czy potrzebna jest dalsza diagnostyka i zaproponuje sposoby pomocy.  Zdarza się, że konieczna jest konsultacja lekarska i czasowe włączenie leków, tak by umożliwić młodemu człowiekowi działanie i „odbicie się od dna”. 

Gdzie się zgłosić?  Pomoc można uzyskać m.in.:

Bardzo ważne jest, by nie bagatelizować pojawiających się objawów. Przychodzący do nas rodzice często są przekonani, że „dziecko się rozleniwiło”, a tymczasem młody człowiek walczy z chorobą.  U osób cierpiących na depresję częste jest myślenie: „To zwykły smutek”, „W końcu przejdzie”, „Wszyscy są przygnębieni, nie warto nikomu zawracać głowy”, „I tak nikt mi nie pomoże”. Depresja rozwija się stopniowo, w podstępny sposób obezwładniając młodego człowieka. Przyjmuje różne maski – rozdrażnienia, „złego zachowania”, lenistwa.  Nieleczona depresja może spowodować duże szkody w życiu człowieka.  W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować je z psychologiem.


Sharenting – kreowanie i ochrona wizerunku dzieci w social mediach

opublikowane: 29 lip 2020, 02:59 przez poradnia11@onet.pl

Patrycja Uram*, Małgorzata Reiter **, Olga Graf ***
* Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk; ORCID 0000-0002-9927-2916
** Instytut Psychologii Polskiej Akademi Nauk; ORCID 0000 0003 2465 0000
*** Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 11 w Warszawie; ORCID 0000-0001-7803-3652
DOI: https:doi.org/10.35464/1642-672X.PS.2020.2.09
Pedagogika Społeczna 2(76) Rok XIX 2020
___________________________________________________

S T R E S Z C Z E N I E : Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na coraz bardziej popularny trend „Sharentingu”, czyli publikacji/udostępniania informacji, zdjęć oraz filmów z dziećmi w roli głównej, w mediach społecznościowych, przez ich rodziców/opiekunów zarówno w świetle zagranicznych, jak i polskich badań. W pierwszej kolejności omówione zostaną zarówno korzyści, jak i zagrożenia wynikające z rozpowszechniania trendu „Sharentingu”. Ponadto poruszona zostanie kwestia dotycząca ochrony wizerunku dzieci w Internecie.
Na koniec zostaną przedstawione propozycje takich sposobów udostępniania informacji, aby wizerunek dziecka w sieci był chroniony.

SŁOWA KLUCZOWE: Pedagogika, sharenting, rodzicielstwo, media społecznościowe, dzieci.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w załączniku (link) . Pełna treść bieżącego numeru kwartalnika Pedagogika społeczna dostępna jest na stronie internetowej http://pedagogikaspoleczna.com/2-2020/.

1-2 of 2