שירת פולגת 22.04.08 


 

א.ב. דן והמשוררת שלי חן ב"שירת המלצריות
 
פיצויים\ נוית בראל
 
מדי בוקר
בדרך לקריית גת
עובדי אינטל
בחלוקים לבנים
 
מתחת הם לובשים ג'ינס של זארה
 
בחתונה הם לבשו חליפה של בגיר

 

 

 

 

התייחסו אלינו 

    העוקץ, אתר של רועי צ'יקי ארד, YNET, קדמה, גת סיטי, דבי סער, וואלה, הני זביידה, עבודה שחורה, עכבר העיר שוקי גלילי, מעין, הגדה השמאלית, things and stuff, פורום BGU, ברמה העקרונית, אלעד בבלוגלי, שחרזדה, הקשת הדמוקרטית המזרחית, ידיעות תל אביב, העוקץ # 2, רשימות, כנרת - זמורה ביתן - דביר, תכנית הבוקר של ערוץ 10 עם אפרת רייטן, המקומונים של קרית גת, דרומי - רדיו דרום 101.5, ערוץ הכנסת, ערוץ 2, NRG, מקור ראשון, רשת ב', גלצ, חדשות אשקלון, פרומו - מעריב, גלריה, רשת ב', ידיעות דרום, מבזק גלצ, המאהל הנודד, וואלה וידאו, NRG וידאו,

(24.4.2008) ערוץ 1 - מבט לחדשות (לזמן קצר ניתן לצפיה באינטרנט), ידיעות אחרונות (בדפים הראשונים!) , רדיו 102 FM, האתר של יודית שחר. 

28.4 דיון נוסף מרתק באתר של יודית שחר על האירוע, ערוץ 23 בתכנית של גל גבאי, האתר של משה יצחקי ששלח גם שיר מקסים ומופיע באתר של האירוע,

1.5.2008 שיר שכתבתי לפולגת - האתר של רועי צ'יקי ארד.

 האתר של מתי שמואלוף

.

אירוע "שירת פולגת" (יום שלישי, חול המועד פסח, 22.4.08) התקיים היום בהצלחה גדולה. להפגנת השירה הגיע קהל של כמאה, ביניהם מפוטרות ומפוטרים של פולגת, פעילות מתנועת אחותי, משוררות ומשוררים, וגברים ונשים נמרצים שהגיעו מקרית גת, מהישובים בסביבה, ומכל הארץ, כדי לתמוך בהתנגדות לסגירת מפעלים בפריפריה ולהזדהות עם העובדות המפוטרות. אוטובוס עמוס יצא מבית תנועת אחותי לפולגת בקרית גת והפגנת השירה התחילה ב16:30 ונמשכה כשעה וחצי.  שיאי האירוע היו הקראות שירה והופעות של הזמר המזרחי ראובן המלאך ושל דן תורן, ששניהם גם העפילו להדרן. ההופעה של ראובן המלאך לוותה גם בריקודי-זוגות בקהל ובריקודי בטן , על אף התחושות הקשות בגלל המפעל הסגור.

עוד משיאי הערב ההנחיה בעברית ורוסית, של יאנה קנופובה ויובל בן עמי, ויקטור אזולאי, עובד לשעבר של המפעל, שסיפר על התחושה הקשה ועל מנכ"ל המפעל שהציע לשים ספסל כדי שהעובדים יוכלו לשבת ולבכות עליו. עובדות נוספות שתכננו לקרוא, החליטו ברגע האחרון שהם לא יעמדו בהופעה ציבורית. המשוררות נעמה גרשי וענת זכריה סיפרו על התחושות שלהן, הקשורות לפיטורים במשפחה. שיא נוסף נתן איציק סוויסה, זמר קריית גתי בעל קול יוצא דופן, שהגיע ללא רצועה לגיטרה וניגן כשהוא עומד מתחת לשיח, על שולחן מאולתר, שיר שעוסק בחיים בקרית גת.

 

אירוע "שירת פולגת" אורגן על ידי קבוצת 'גרילה תרבות' יחד עם 'תנועת אחותי – למען נשים בישראל' בשיתוף עם מספר כתבי עת לשירה: מעין, הכיוון מזרח, דקה, הו! ואתגר, והארגונים: הפקות המזרח (ימין מסיקה וירמי קדושי), מרכז תמורה והקשת המזרחית.

בין המארגנות: מתי שמואלוף (לשעבר עורך "הכיוון מזרח" ומשורר), עו"ד שלי דביר, רועי צ'יקי ארד (משורר ועורך "מעין") ושולה קשת, מנכ"לית אחותי. בהצלת הסאונד באירוע סייע מאוד הזמר דן תורן, שהתגלה כבעל יכולות חיווט מרשימות, וכן הזמר המזרחי ראובן המלאך, שהצליח להציל מפצל שבור שאיים להרוס את האירוע, על ידי הדבקה בסלוטייפ מאולתר.

בין המשוררים שנטלו חלק באירוע: יודית שחר, אהרון שבתאי, שירה אוחיון, נמרוד קמר, יחזקאל נפשי, נוית בראל, מיטל ניסים, נעמה גרשי, יעקב ביטון, מתי שמואלוף, רועי ארד, ענת זכריה, נטלי ברוך, מעין שטרנפלד, רוני הירש ושלומית ליר. הופיעו במוזיקה: דן תורן, איציק סוויסה (קרית גת), ראובן המלאך ויובל בן עמי.

האירוע תועד לסרט דוקומנטרי על סגירת מפעלים של הפקות המזרח. בקהל הפתיעו רבים שהגיעו לצפות. המפעל סירב לשתף פעולה עם האירוע, ואף לא נתן להעביר חוט חשמל, ולכן המארגנים נאלצו להשתמש בגנרטור.

 

האירוע, שהופק בהתנדבות, בזמן של שבוע וחצי, ובתקציב נמוך יחסית, הביא תקשורת רבה, ארצית ומקומית, והעלה את הסיפור הקשה של סגירת מפעלים, שאינה החלטה משמיים, אלא פעולה שניתן למנוע אותה, ויש המרויחים ממנה. זהו אירוע שני של קבוצת "גרילה תרבות". פעולת השירה הקודמת, שירת המלצריות, ערב השירה ב"קופי טו גו" היתה הצלחה גדולה והסתיימה בנצחון המלצריות יום אחרי האירוע. פרויקט אחר היה הוצאת "אדומה – אסופת שירה מעמדית", אנתולוגיית שירה שכבר נמכרה ב3000 עותקים. במהלך האירוע ניתן היה לרכוש עבודות רקמה וקדרות של הנשים יוצאות אתיופיה מ"מרכז רקמה" של אחותי בקרית גת.


הסיפור של פולגת קרית גת, הוא סיפור קלאסי של מפעל שנרכש על ידי איש עסקים זחוח, שרוקן את קופת המזומנים כדי להחזיר את מחיר הרכישה, ואז נסגר כך סתם. בסופו של הסיפור, נותרו 300 פועלות ופועלים, מבוגרים בדרך כלל, חסרי עבודה ופרנסה. "שירת פולגת" הוא מחווה כמעט יחידה לפועלות של המפעל, שהיה בעבר גאוות התעשיה הישראלית, ונסיון להתריע נגד מצבים דומים. זהו לא האירוע האחרון שהקבוצה תארגן, וכל משורר וקבוצה שמעוניינים לעזור מוזמנים לפנות אלינו.    

יותר מהכול נשמח אם יוצרים נוספים, אם מתחום השירה או מכל תחום אחר, ינסו לערוך ארועים מקבילים ולתרום מכשרונם לפעולות של התנגדות ל"יד הנעלמה" הזו, ששום דבר טוב לא נעלם מתחת ידה


 
מתי
0522471270
mati.shemoelof@mail.huji.ac.il
שלי
0523820666
צ'יקי 

chickyplus@yahoo.com

 
האירוע בפייסבוק:
http://www.facebook.com/event.php?eid=17051795154

ההיסטוריה המזעזעת של סגירת מפעל פולגת:
חברים לא נוטשים, העוקץ, יוסי דהאן, 10.3.2008:
http://www.haokets.org/article.asp?ArticleID=2560
 
היסטוריה של מאבקים חברתיים ותרבותיים קודמים של תנועת "גרילה תרבות" (קופי טו גו) :
http://www.notes.co.il/mati/37948.asp

 
האירוע בוואלה וידאו

 

http://news.walla.co.il/?w=//1269629

 :שיר שכתב משתתף שהגיע להפגנה


 

מה נשתנה בשערי פולגת - חוהמ"פ תשס"ח \ משה יצחקי

                                                 (מוקדש למפוטרי פולגת)

 

וְאַחֲרֵי שֶׁשַּׁרְנוּ בְּלֵיל אִי הַסֵּדֶר: 'עֲבָדִים הָיִינוּ',  נִשְׁאַלְנוּ,

מַה נִּשְׁתַּנָּה לָנוּ. מַה נִּשְׁתַּנָּה שֶׁבַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי אָמַרְנוּ

פַּעֲמַיִם כִּי רַע, שָׁם מוּל שְׁעָרִים סְגוּרִים וְאוּלַמּוֹת יִצּוּר

הָרוֹבְצִים כִּגְוִיָּה. (צְחוֹק עוֹשׂוֹת מֵעִמָּנוּ הַמִּלִּים: "יִצּוּר,

 יֵצֶר וִיצִירָה" שֶׁפּוֹרְחוֹת צְרוּרוֹת מוּל מִפְעָל שֶׁעַכְשָׁו 

הוּא בֵּית קְבָרוֹת) וּמִתַּחַת, שָׁמַיִם מְרֻקָּנִים מְלֵאִים

בְּחַמָּה, חֲרוֹן אַף וְחֵמָה, אֲדוֹנִים רֵיקִים, מַלְאֲכֵי חַבָּלָה

וְסוֹגְרֵי שְׁעָרִים, וּכְנֶגְדָּם בָּאוּ מִזֶּה וּמִזֶּה, בַּזֶּה אַחַר זֶה,

מְשׁוֹרְרִים-מְקוֹנְנִים שֶׁקָּרְעוּ שִׁירָה, מְשׁוֹרְרִים שֶׁתָּקְעוּ

מִלִּים בְּשׁוֹפַר הַזְּמַן, תְּרוּעוֹת וּשְׁבָרִים, מְשׁוֹרְרִים שֶׁהָלְמוּ

בְּפַטִּישֵׁי פְּלַסְטִיק, מִלִּים עַל שַׁעֲרֵי פְּלָדָה וּמַנְעוּלִים.

וְלֹא נָפְלוּ הַחוֹמוֹת, וְלֹא נִפְתְּחוּ הַשְּׁעָרִים, וְלֹא בָּאוּ

הַיּוֹם  פּוֹעֲלִים שֶׁיּוֹשְׁבִים שְׁלוֹשִׁים, יוֹם כְּנֶגֶד שָׁנָה

עֲמֵלִים שֶׁקִּצָּם בְּקַיִץ זֶה נֶחְרָץ, מִי בָּרָעָב וּמִי בַּצָּמָא

מִי בִּידֵי אֲדוֹנֵי הַזְּמַן הַזֶּה שֶׁבַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ.

וְזַמָּר וְעוֹד זַמָּר הִפִּילוּ תְּחִנָּתָם:"פְּתַח 

לָנוּ, פְּתַח לָהֶם שַׁעַר בְּעֵת נְעִילַת שַׁעַר". וּכְשֶׁפָּנָה

יוֹם וְאַתְּ (אֲנִי אוֹמֵר אַתְּ, כִּי לֹא יָדַעְתִּי שְׁמֵךְ)

אָמַרְתְּ שִׁירֵךְ, רָאִיתִי רַעַד בִּשְׂפָתֵךְ, מַשֶּׁהוּ זָע, מַשֶּׁהוּ

נָע, נָשְׁבָה הָרוּחַ בַּשַּׁעַר, חַיִּים עַל זְמַן שָׁאוּל.

וְרָאִיתִי בְּקוֹלֵךְ דִּמְעַת הָעֲשׁוּקִים בַּשַּׁעַר הַנָּעוּל.

 

וַאֲנִי אָמַרְתִּי אָנָּא בְּכוֹחַ  וְזָרַעְתִּי אַנְחָתִי 

בַּשַּׁעַר שֶׁיָּד זְדוֹנָהּ גָּדְעָה לוֹ אֶת כַּפּוֹת המַּנְעוּל.