Мальта

 1. Загальна інформація
 2. Історичний нарис
 3. Населення
 4. Географія
 5. Державний устрій
 6. Економічна ситуація
 7. Свята та вихідні
 8. Україна-Мальта
 9. Додаткова інформація
 10. Корисні посилання
 11. Корисні дрібниці
 12. Фотогалерея
Загальна інформація
Офіційна назва - Республіка Мальта (Republika ta'Malta - мальт. мова, Republic of Malta - анг. мова).

Географічне розташування -  розташована на островах в центральній частині Середземного моря, найбільші з них - Мальта (Malta), Гоцо (Gozo) і Коміно (Comino).

Площа території - 316 кв.км

Чисельність населення -  417,608 тис. осіб (2010).

Столиця - м. Валлетта (Valletta) - 6,309 тис.осіб 

Офіційні мови - мальтійська, англійська

Релігія - офіційна релігія - католицизм (98% населення)

Грошова одиниця - євро = 100 центів

Національні свята  - 31 березня - День Свободи (1979) - річниця закриття англійської бази; flag_of_malta21 вересня - День незалежності (1964); 13 грудня - День Республіки (1974).

Державний прапор - прапор Мальти в його сучасній формі затверджено в 1964 р. Його полотнище складається з двох частин: білої - біля держака і червоної - у вільній частині. На білому полі у верхньому кутку біля держака зображено обрамований червоним знак  англійського ордена Святого Георгія, яким острів був нагороджений 1943 р. за хоробрість жителів, виявлену під час Другої світової війни. Співвідношення довжини прапора до його ширини дорівнює 3:2.

Державний гімн - L- Innu - Malti.

Членство в міжнародних організаціях - ООН (1964), РЄ (1965), ЄС (2004).

Домен інтернету - .mt
Історичний нарис
З давніх часів до 1530 року: у давнину нею володіли фінікійці, відтак греки. У IV ст. до н. е. - XIII ст. н. е. її навперемінно захоплювали карфагеняни, римляни, Візантія, араби, нормани, іспанці.
З 1530 по 1921: в 1530 імператор Карл V віддав Мальту духовно-лицарському ордену іоаннітів, який відтоді став називатися Мальтійським орденом. У 1798 р. Мальту захопили французи, в 1800 - англійці, перетворивши її на свою колонію і військово-морську базу.
З 1921 по 2004: в 1921 Мальта отримала самоврядування. В роки Другої світової війни Мальта героїчно боролася проти нальотів італійської та німецької авіації. У 1964 - Мальта отримала незалежність від Великобританії; з 1974 проголошена республікою, однак  до 1979, коли на Мальті була ліквідована остання англійська військово-морська база, главою держави, як і раніше, вважалася англійська королева.
Населення

Населення Мальти становить 413,6 осіб, з яких 94% проживає у містах.

На острові Гозо проживає близько 30 тис. осіб, інші живуть на острові Мальта, не враховуючи кілька сімей з Коміно.
З доісторичного часу Мальта спочатку була заселена фінікійцями, згодом арабами, італійцями, тому населення етнічним корінням заходить в арабське, норманське, сицилійське, іспанське, італійське, англійське походження. Дуже великі зміни в культурному житті принесли англійці, і мальтійці це цінують.
Сьогодні на Мальті функціонує багато культурних іноземних товариств - Великобританії, Франції, Іспанії, Італії, Російський Центр Науки і Культури (з 1990р.), Північне Африканське товариство Мусульман тощо.

Демографія Мальти за даними FAO:

Густота населення - 1,255/кв. км. Через малу площу (316 км), Мальта має відносно високу густоту населення - за цим показником країна посідає 4-те місце у світі і перше в Європі.

Приріст населення Мальти становить приблизно 0,8% на рік.

94% мальтійців проживають у містах. На острові Гаудеш живе приблизно 30 тис. осіб. Близько 400.000 мальтійців проживають за кордоном, в основному, у Великобританії та Італії.

Статево-вікова структура населення

 • до 14 років - 19,7%;
 • від 15 до 64 років  - 67,5%;
 • більше 65 років - 12,8%.
Національний склад - мальтійці (95,7%), британці (2,1%), інші (2,2%). Мальтійці належать до семітських народів.

Релігійний склад - католики (97,3 %), англікани (1,2 %), інші (2,2 %).
Населення дуже релігійне, і віра займає значне місце в серці майже кожного мальтійського жителя. На Мальті домінуюче становище займає Римсько-католицька церква. У країні зведено більше 360 церков і каплиць, багато з них є чудовими пам'ятками архітектури. Будучи глибоко віруючими людьми, мальтійці часто влаштовують релігійні свята, що супроводжуються фейєрверками і виступами духових оркестрів.

Мови - мальтійська та англійська
Мальтійська мова відноситься до семітської гілки афразійських мов і близька до туніського діалекту арабської мови. Проте пишуть на островах латинськими буквами.
У повсякденному житті остров'яни використовують мальтійську мову. У ній помітно відчувається вплив італійської мови, особливо її сіцілійського діалекту: наприклад, назви місяців - італійські, а назви днів тижня - арабські. Мальтійською мовою ведеться судочинство. Проте, література на мальтійській мові бідна. У різних районах (на різних островах) свій діалект.
Мальтійську мову освоїти важко.
Багато освічених мальтійців володіють також італійською мовою. Все більш розповсюджується англійська мова, яка разом з мальтійською стала офіційною мовою країни. Вона обов'язкова для вивчення в школі. Більшість мальтійців, включаючи бізнесменів, спілкуються нею.

Грамотність населення - біля 90%
Географія

Географічне положення
Невелика європейська держава Мальта розташована на декількох островах у центральній частині Середземного моря. Мальтійський архіпелаг складається з трьох великих островів, а також кількох дрібніших, з яких найменші являють собою скелі, які ледь виступають з води. Найбільші острови - Мальта, Коміно і Гозо простягнулися ланцюгом з північного заходу на південний схід. Найбільший з островів архіпелагу - це власне Мальта, на ньому проживає близько 80% всього населення країни і розташовані найвідоміші міста: Валлетта, Сліма, Рабат, Зейтун тощо.
Мальтійська протока завширшки 75 км відділяє ці острови від Сицилії, а між Мальтою і берегами Африки тягнеться широка (близько 200 км) південна частина Туніської протоки з групою Пелазьких островів.
Загальна площа архіпелагу становить 316 кв. км (Мальта - 246 кв. км, Гозо - 67 кв. км і Коміно - 2,7 кв. км). Довжина Мальти складає близько 27 км (від південно-східної до північно-західної точки), найбільша протяжність з сходу на захід - 14,5 км, з півночі на південь - 7,2 км.
В острови врізаються глибокі бухти. На берегах найзручнішої для суден Великої бухти на північно-східному узбережжі острова Мальта розташована столиця і головний порт країни Валлетта.

Рельєф
Острови Мальтійського архіпелагу материкового походження. Вони являють собою піднесені над рівнем моря високі ділянки підводного порогу, що простягається від острова Сицилія. Береги островів на півночі круті, обривисті, на півдні - зазвичай пологіші.
У північно-західній частині о. Мальта внаслідок тектонічних рухів вздовж розломів відбулася диференціація підведених вапнякових блоків з крутими схилами і улоговин, що виникли внаслідок рихлих відкладень. Однак саме північно-східні береги Мальти мають глибокі і зручні для суден бухти; з них здавна відома Велика бухта (Грейт Харбор), на берегах якої розташоване місто Валлетта. Найбільші висоти (до 253 м) розташовані поблизу південного узбережжя острова.
З моря острови здаються майже абсолютно плоскими. Але зблизька видно, що пологі схили чергуються з неглибокими долинами і виступами. Подекуди зустрічаються широкі карстові западини та інші карстові форми рельєфу.

Клімат
За кліматичними ресурсами Мальтійський архіпелаг не поступається кращим курортам багатьох південних країн. Клімат Мальти відрізняється сухим сонячним літом і теплою зимою з досить частими дощами і вітрами. Літо на Мальті жарке і сухе, середня температура серпня 25° C. Літню спеку трохи стримують вітри з моря, але все ж вдень термометр часто показує 30°і більше тепла, ночі прохолодніші. Влітку часто дують спекотні вітри з Сахари - сироко. У червні і серпні сільське господарство значною мірою залежить від зрошування.
Зима на Мальті м'яка, волога, заморозки і сніг бувають не кожного року. Середня температура січня 12° C, дуже рідко вона знижується до 5° тепла.
Середня річна кількість опадів - 500 мм, більша частина припадає на вересень і травень, у цей час активізуються сільськогосподарські роботи. З жовтня по січень випадають дощі, але місячна кількість опадів складає не більш як 80-90 мм. Загалом, опадів, що випадають на островах, недостатньо для вирощування сільськогосподарських культур. Крім того, часто бувають посушливі роки, коли доводиться обмежувати водокористування. Острів'яни збирають дощову воду в різні ємкості, використовують також підземні води, але останні часто бувають засолені. У особливо засушливі роки воду привозять з острова Сицилія. Вирішити проблему мальтійцям допоможе лише будівництво установки для опріснення морської води.
Водні ресурси Мальти
Особливістю природних умов Мальти є нестача води. Влітку річки часто пересихають, а мізерні атмосферні опади швидко випаровуються або йдуть у карстові пустоти. Підземні води часто засолені, хоч їх досить широко використовують для пиття, поливу та інших господарських потреб; дощову воду жителі збирають в різні ємкості. Але все ж води мало, і її навіть привозять на Мальту з острова Сицилія.
Єдина країна в Європі, в якій відсутні ріки, озера і власні джерела прісної води.

Корисні копалини
Мальта має прекрасні кліматичні ресурси, але, на жаль, її земля бідна на корисні копалини. Великі лише запаси будівельного вапняку та можливості видобутку солі й інших речовин з морської води.

Ґрунти і рослинність
Мальтійські острови складаються з вапняків з тонкими прошарками глини і пісковиків. Ґрунтовий покрив переривчастий. Відносно м'які світло-бурі глобигеринові вапняки легко піддаються вивітрюванню, і на них формуються родючі ґрунти, які широко використовуються в землеробстві. На давніших щільних коралових вапняках розвинені типові червонуваті грунти, які важко піддаються обробці або взагалі не придатні для землеробства. Ділянок з добре розвиненим грунтовим покривом мало, на великих площах на поверхню виходить кам'янистий грунт. Розповідають, що через нестачу грунту мальтійці в старовину брали мито з чужоземних суден, що заходили в їх бухти, землею, яку привозили з материка.
За тисячоліття діяльності людини на мальтійському архіпелазі рослинність островів дуже змінилася. З моря острови здаються оголеними, і тільки ближче видно деяку різноманітність загалом досить убогого рослинного покриву. Рівні ділянки плато оброблені: сільськогосподарські землі займають майже 35 % території.
У свою чергу на схилах переважають кам'янисті пустища з низькими сухолюбивими чагарниками і чагарничками; на відкритих ділянках - рідкий травостій переважно із злаків; нерідко на поверхню виходить вапняк.
Зустрічаються гаї сосен. Біля населених пунктів подекуди можна зустріти характерні для Середземномор'я пінії і жорстколистяні дуби. Багато колючих кактусів і опунцій, а також видів, що використовуються у фармацевтиці і парфумерії: лавр, шавлія, ромашка та ін. Серед місцевої рослинності, як і по всьому Середземномор'ю, багато видів, які використовуються у фармацевтичному і парфумерному виробництві. У середні віки на Мальті широко використовували кровоспинний засіб, що виготовлявся з місцевого, так званого мальтійського гриба.

Тваринний світ
Тваринний світ дикої природи Мальти досить бідний, лише біля берегів багато чайок, які годуються в портах і супроводжують судна. Навесні і восени на островах відпочивають багато наших птахів на довгих шляхах перельоту в африканські країни і звідти на батьківщину. З місцевих птахів характерні славки, вівсянки, пересмішники і щурки.
У прибережних водах Мальти водяться тунець, кефаль, макрель, скумбрія, пеламіда, сардина та інші види, які мають промислове значення, а також, різноманітні молюски. Поблизу узбережжя можна бачити дельфінів, а на південний захід від архіпелагу зустрічається середземноморський тюлень-монах, занесений до Червоної книги.

Державний устрій

Мальта – парламентська республіка у складі Співдружності, на чолі з Великобританією. Діє конституція 1964 р. зі змінами від 13 грудня 1974 р., 28 січня 1987 р. і поправками від 2007 р.

Глава держави – президент, обраний парламентом країни терміном на 5 років.
Президент Республіки Мальта – Джордж АБЕЛА (George Abela). Обраний 1 квітня 2009 р., приведений до присяги 4 квітня 2009 р.

Законодавча влада здійснюється Палатою представників (однопалатний парламент). Палата представників складається з 69 депутатів (2008 р.), які обираються на основі загального виборчого права за системою пропорційного представництва терміном на 5 років. Кількість депутатів може змінюватися і визначається самим парламентом, проте обов’язково залишається непарною і ділиться на кількість виборчих округів. Кількість виборчих округів також може змінюватися парламентом, проте їх повинно бути не менше 9 і не більше 15. Палата представників 12 скликання обрана 9 березня 2013 р.
Спікер – вакансія.

Виконавча влада належить уряду, який відповідальний перед парламентом. Прем'єр-міністр призначається президентом. Уряд сформовано 13 березня 2013 р.
Прем'єр-міністр Республіки Мальта – Джозеф МУСКАТ (Joseph Muscat).

Політичні партії                      

Демократична альтернатива
(Alternattiva Domokratika - AD). Партія. Заснована в 1989 р. Голова – Гаррі ВАССАЛЛО(Harry Vassallo). Друкований орган – газета "Альтернатива".
Демократична партія Мальти (Partit Demokratiku Malti - PDM). Заснована в 1985 р. Голова - Майкл ВЕЛЛА (Michael Vella).
Комуністична партія Мальти - КПМ (Partit Maltese Communist Party). Заснована в 1969 р. Вищий орган КПМ - з'їзд, який обирає Центральний комітет. ЦК  обирає  генерального  секретаря  і голову КПМ. Голова КПМ - Чарльз ЗАММІТ (Charles Zammit).
Лейбористська партія Мальти - ЛПМ (Malta Labour Party). Заснована в 1920 р. Налічує З9 тис. членів. Входить до Соціалістичного інтернаціоналу. Щорічно проводить Генеральні конференції. Лідер - вакансія. Голова –Стефан АЦЦОПАРДІ(Stefan Azzopardi). Друкований орган - газета "Хельсін"(Il-Helsien).
 Націоналістична партія - НП (Nationalist Party). Заснована в 1880 р. Налічує З3 тис. членів.  Лідер – Лоренс ГОНЦІ((Lawrence Gonzi). Заступник лідера – Тоніо БОРЧ(Tonio Borg).  Генеральний секретар – Джо САЛІБА(Joe Saliba). Друкований орган - газета "Націон тана" (In-Nazion Taghna).
Економічна ситуація
Головна галузь економіки Мальти - туризм. Кількість туристів, які відвідують країну росте з кожним роком.

Мальта - один із найбільших світових центрів вивчення англійської мови.

Провідні галузі промисловості - електронна (дає понад 3/5 вартості експорту), текстильна, харчосмакова (виробництво фруктових консервів і соків, тютюнових виробів), хіміко-фармацевтична. Значний прибуток приносять судноремонт і суднобудування (мальтійські доки - найбільші на Середземному морі). Збереглися старовинні художні ремесла - карбування по сріблу і золоту, плетіння мережив, склодувне виробництво та ін. Сільське господарство відіграє незначну роль, більшість продовольства імпортується. Вирощують ранню картоплю, овочі; з фруктів - персики, полуниці, виноград, цитрусові, інжир, оливки тощо. Залізниць немає. Головний морський порт - Валлетта.
Основним природним ресурсом Мальти є вапняк. Країна забезпечує себе продовольством лише на 20%. Розвинена текстильна промисловість, а також електронно-складальні виробництва. Велике значення має туризм.
Основні торгові партнери: Франція, США, Німеччина, Італія, Великобританія.

 

Свята та вихідні
Мальта – один із «найсвятковіших» курортів світу. Тут панує особлива атмосфера. Постійно проходять фестивалі, театралізовані дійства, святкові ходи. Мальтійці добре вміють відзначати свої свята, блискучих успіхів вони досягли в мистецтві створення феєрверків.

Офіційні свята і вихідні дні на Мальті

1 січня - Новий рік

10 лютого - День аварії корабля Святого Павла

19 березня - День Св. Йосипа

31 березня - День Свободи, національне свято

Страсна п'ятниця і Великдень (дата варіюється)

1 травня - День трудящих

7 червня - День прийняття Конституції

Кінець червня - початок липня - свято апостолів Петра і Павла "Л'імнар'я", одне з основних національних свят острова

15 серпня - Успення Діви Марії

8 вересня - День Діви Марії Переможниці, день зняття "великої облоги"

21 вересня - День незалежності

8 грудня - Непорочне Зачаття

13 грудня - День Республіки

25 грудня - Різдво
Україна-Мальта

Дипломатичні між Україною і Республікою Мальта були встановлені 5 березня 1992 р.

Українська та мальтійська сторона активно співпрацюють по широкому колу актуальних питань міжнародної політики.
В рамках міжнародних форумів регулярно відбуваються зустрічі делегацій України та Мальти, в ході яких обговорюються  питання двостороннього та багатостороннього співробітництва між двома країнами та взаємодії в рамках участі обох країн в міжнародних організаціях.
Важливою складовою двосторонніх відносин залишається співпраця з мальтійською стороною щодо взаємної підтримки позицій країн з принципових питань міжнародної політики, зокрема, що стосується інтеграції в Європейський Союз, взаємної підтримки кандидатур під час виборів до міжнародних організацій (зокрема до Міжнародного трибуналу для колишньої Югославії та Економічної і соціальної ради ООН, інших міжнародних організацій системи Об’єднаних Націй).
Велика увага приділяється також взаємодії з мальтійською стороною в рамках Парламентської Асамблеї Ради Європи, зокрема, з питань моніторингу проектів Резолюції та Рекомендації щодо України.

Посольство України в Італійській Республіці, Республіці Мальта та в Республіці Сан – Марино(за сумісництвом) 

Адреса: Via Guido d’Arezzo, 9, 00198 Roma (Рим)
Телефон: 8 10 3906) 841 26 30
Факс:(8 10 3906) 854 75 39
E-mail:emb_it@mfa.gov.ua
Веб-сайт:http://www.mfa.gov.ua/italy/

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Італійській Республіці, в Республіці Мальта та  в Республіці Сан – Марино ( за сумісництвом)


Консульський відділ

Адреса: Via Monte Pramaggiore, 13, 00141 Roma (Рим)
Телефон:(8 10 3906) 82 00 36 41
Факс:(8 10 3906) 82 37 06
E-mail:gc_it@mfa.gov.ua
Веб-сайт:www.consolatoucraino.com
Години роботи:08:30 – 17:30
Обідня перерва:12:30 – 13:30
Вихідні дні:субота, неділя
Часова різниця:-1 година

Завідувач консульського відділу Горяйнов Роман В'ячеславович

 Посольство Республіки  Мальта в Україні 

 Канцелярiя
 Адреса:м. Москва, вул. Коровій вал, 7, кв. 219
 Телефон: (+7095) 237-19-39, 230-25-24, 236-03-34
 Факс:(+7095) 237-21-58
 Надзвичайний і Повноважний Посол Мальти в Україні (за сумісництвом)-  Годвін Монтанаро
Додаткова інформація

Освіта

Школи
На Мальті, як і в Англії, середні школи діляться на безплатні державні для громадян країни і платні приватні, де, крім мальтійців, можуть навчатися іноземці. Як і в Англії, приватні школи вважаються престижнішими і якіснішими. Викладання в них ведеться виключно англійською мовою (в державних школах робоча мова звичайно мальтійська).
Недолік приватних мальтійських шкіл полягає в тому, що поняття boarding school (школа-пансіон) на Мальті не існує. Приїжджі школярі живуть не в кампусах, а в сім'ях мальтійців, і в школу беруть бутерброди. Якщо є бажання, можна жити в готелі, наймати квартиру, будинок або цілу віллу з садом, басейном, супутниковим телебаченням і джакузі.
З 10 років діти вивчають 10 обов'язкових предметів і здають іспити (мінімум сім) на так званий O рівень (O-level). Перевіряють і оцінюють письмові роботи в самому Кембриджі. Школа видає міжнародний сертифікат про освіту (ICE).
Щоб вступити до вищого навчального закладу Мальти, необхідно провчитися ще два роки. З 16 років школярі вибирають 3-4 предмети, з яких і здають у 18 років найважливіші екзамени – рівень А (A-level). Вдало здавши A-level, учень отримує шкільні сертифікати Кембриджа і місцевий. Вони годяться для вступу до будь-якого університету Європи і Америки. У державних школах на Мальті можуть навчатися лише діти, чиї батьки емігрували на Мальту або мають робочу візу в цій країні.
Приватні платні школи, на відміну від безплатних державних, приймають іноземців.
Навчальний рік на Мальті розбитий на три семестри по три місяці. Заняття починаються 1 жовтня. Це пов'язано з вересневою спекою, коли температура в тіні рідко опускається нижче 35 градусів. Більшість дітей вважає на канікулах за краще залишатися в країні. Який сенс виїжджати звідси в сезон, коли вся Європа їде на мальтійські пляжі?

Вища освіта
Мальта – невелика держава, тому їй вистачає одного вищого навчального закладу – Мальтійського державного університету (МДУ). Диплом університету котирується в усьому світі, а ціна навчання нижча ніж будь-де. При цьому за рівнем підготовки студентів місцевий університет часто порівнюють з Кембриджем і Оксфордом.
Навчальний процес в університеті побудований за модульним принципом. У кожному семестрі студенти повинні пройти і здати певну кількість модулів-предметів (credits), на опанування кожного з яких виділяється 14 лекційних годин і 36 годин самостійної роботи. Щоб успішно завершити навчання, студент має набрати певну кількість модулів (близько 22-25 за рік). Частина з них обов'язкові, а решта вибираються студентами з списку, що пропонується в поточному семестрі. Навчальний рік ділиться на 2 семестри (з жовтня по січень і з лютого по травень), які перериваються на 2-тижневі різдвяні і великодні канікули. Термін навчання залежить від обраної спеціальності і програми. Наприклад, для отримання ступеня бакалавра потрібно 3-4 роки, ступеня магістра – ще 1-2 роки.

Культурне життя
Не можна не помітити, наскільки багате різними подіями життя на островах Мальтійського архіпелагу. Цілий рік тут проводяться виставки, фестивалі, спортивні змагання. Можна вибрати будь-який захід, який зможе внести різноманітність у традиційне відвідання музеїв і пам'яток архітектури, відпочинок на пляжі, знайомство з місцевою кухнею і заняття спортом.

Французький Клуб (Alliance Francaise de Malte) щороку з жовтня по червень показує французькі художні фільми з англійськими субтитрами, а також французькі документальні фільми. Вхід вільний.

Географічне Товариство Мальти запрошує на традиційні зустрічі, які проводяться з жовтня по травень (кожного третього вівторка) у Валлетті, в Залі Британського Легіону (British Legion Hall). У цей же період Товариство проводить пішохідні прогулянки по найцікавіших місцях на Мальтійських островах.

Мальтійський Кінний Клуб проводить перегони на іподромі Marsa Race Track щонеділі, кожної другої суботи, а також у свята. Сезон скачок відкривається в останню неділю вересня і триває до першої неділі червня. Літні скачки проводяться у вечірні години по четвергах, у червні і липні.

Дін Л-Арт Хелва (Din L-Art-Helwa) Асоціація Захисту Національної Спадщини організовує регулярні культурні тури, а також лекції з історичного і культурного розвитку островів архіпелагу.

Овації по понеділках (Monday Ovations). Концерти артистів балету, вокалістів, фортепіанної та інструментальної музики тощо влаштовуються Інститутом Культури Мальти у великому концертному залі Phoenicia (місто Флориана).

Національний Парк Адира (Ghadira) відкритий для широкої публіки з першого уїкенда вересня до останнього уїкенда травня. Години роботи – з 9.00 до 13.00 і з 14.00 до 17.00. Кожної середи з 14.00 до 16.30 парк відкритий лише для туристичних груп.

Ін Гуардіа! (In Guardia!) Протягом всього року Мальтійське Управління з Туризму влаштовує костюмовані історичні військові паради у форті Святого Елмо. Ці паради дістали назву  "Ін Гуардіа!". Історія парадів сягає в глибоке минуле, за часів розквіту Ордена Іоаннітів. У наш час офіцери і солдати, одягнуті в старовинні обладунки, озброєні алебардами, аркебузами та іншою старовинною зброєю, показують чудеса військового вишколу на плацу форту. Церемонія включає в себе безпосередньо парад, зміну варти, виставляння вартових, оголошення наказів, вправи з мушкетами, навчальні стрільби, урочисте винесення гербів і знамен.

Сентинелья (Sentinella). На острові Гозо, в знаменитій Цитаделі (Citadella), відбувається ще одне костюмоване дійство, в якому бере участь гарнізон рицарів іоаннітів. Вистава проходить з середи по суботу, з 11 ранку до 3 години дня.

 Профспілкові об'єднання

Загальний робітничий союз - ЗРС (The General Workers' Union). Заснований в 194З р.  Налічує 48,758 тис. членів. Голова – Віктор КАРАЧІ(Victor Carachi). Видає газети "Орізонт" (L'Orizzont) і "Торча" (It-Torca).
Конфедерація  профспілок  Мальти (Confederation  of  Malta  Trade Unions  - CMTU).  Створена в 1958 р. Налічує близько 28 тис. членів. Входить  до  Всесвітньої  конфедерації праці (ВКП), Конфедерацію європейських профспілок. Голова – Уільям ПОРТЕЛЛІ(William Portelli).

Засоби масової інформації
                         
"Альтернатива" (Alternativa).Газета мальтійською мовою.Виходить два рази в місяць. Видається  в Валетті.Заснована в 1989 р.  Орган партії Демократична альтернатива. 
"Дженс"  (Il-Gens  - "Покоління).   Клерикальна  щотижнева  газета мальтійською мовою.  Видається в м. Блат-іль-Байда. Заснована в 1988 р. Тираж 13 тис.
"Мальта гавернмент газетт" ( Malta qovernment Gazette - "Урядова газета Мальти"). Газета англійською імальтійською мовами.  Виходить 2 рази нa тиждень.  Видається у Валлетті департаментом інформації. Заснована в 1813 р. Тираж 3 тис. 
 "Мумент"  (Il-Mument  - "Рух"). Тижневик мальтійською мовою.  Видається  в Пієті. Заснований  в 1972  р.  Тираж 25 тис. 
"Націон "  (In-Nazion - "Нація").  Щоденна газета мальтійською мовою.  Видається в Пієті.  Заснована в 1970 р.  Тираж 18 тис. Орган Націоналістичної партії.
"Оризонт"  (L'Orizzont - "Горизонт").  Щоденна газета мальтійською мовою.  Видається в Валлетті Загальним робітничим союзом.  Заснована в 1962 р.  Тираж 25 тис. 
"Санді таймс"(The Sunday Times - "Недільний час"). Недільна газета англійською мовою.  Видається в Валлетті. Заснована в 1922 р. Тираж 30 тис.
"Таймс"(Times - "Часи"). Щоденна газета англійською мовою.  Виходить в Валлетті. Заснована в 19З5 р.  Тираж 23 тис.
"Торча"   (It-Torca  - "Факел").  Щотижнева  профспілкова  газета мальтійською мовою.  Видається в Валлетті Загальним робітничим союзом. Заснована  в 1944  р.  Тираж 30 тис. 
"Хельсин" (Il-Helsien - "Воля"). Щотижнева газета мальтійською мовою. Видається в Масе. Орган Лейбористської партії Мальти.

Інформаційні агентства


Національного агентства немає.

Радіо і телебачення

 
Мальта  Бродкастінг  Осоріті
(Malta Broadcasting Authority - MBA). Теле- радіомовна  служба.   Заснована  в 1961  р. 
Корисні посилання
http://parliament.gov.mt - Парламент Мальти

http://www.magnet.mt
- Уряд Мальти

http://www.maltavista.ru - Сайт-енциклопедія про Мальту

http://www.um.edu.mt - Мальтійський університет
Корисні дрібниці
Поради відпочиваючим
•    Офіційно на Мальті пити за кермом заборонено. Проте місцеве населення дозволяє собі склянку вина або пива. Туристам з Європи це не рекомендується — позначається звичка до правостороннього руху. Ціни на "легке" спиртне невеликі — пиво коштує близько 1 євро (місцеве — смачне) і 1,5 євро — імпортне. Вино замовляють пляшками і коштує воно 5—7,5 євро. Якщо ви полюбляєте міцніші напої, то запасайтеся ними в duty free відразу по прильоту в аеропорт Мальти. Пляшка пристойного напою коштує там так само, як і пляшка місцевого віскі в магазині, — близько 12 євро. При цьому якість останнього залишає бажати кращого.
•    Як сувенір на Мальті можна купити ткацькі та гончарні вироби, скло, кераміку, ляльки, вироби з міді і латуні. Мальта знаменита своєю філігранню по золоту і сріблу, а також мереживами ручної роботи, рекомендується придбати фарфорових ляльок і срібло місцевого виробництва (обов'язково торгуватися).
•    Магазини зазвичай працюють з 9 до 19,а в суботу - до 20 години. У неділю магазини не працюють.
•    Дуже вигідно купувати в мальтійському Duty Free, бо він один з найбільших і найдешевших в Європі. Причина такого достатку проста - аеропорт Мальти транзитний: багато туристів летять через Мальту далі, на арабський Схід або в Африку. Купуйте все - парфумерію, сигарети, спиртне - вигідно. З спиртного варто привозити мальтійські вина, на смак вони нагадують італійські. Або віскі в коробках з красивим мальтійським оформленням.
•    Не купите влітку мальтійські дублянки - на відміну від Греції, на Мальті торгують одягом відповідно до поточного сезону.
•    Вартість оренди машини - починаючи з 25 євро на день. Рух лівосторонній. Інтернаціональні та інші водійські посвідчення мають бути завірені в поліцейському управлінні безкоштовно. Умови оренди – дійсні права, застава 50 – 70 євро (якщо аварія трапилася з вашої вини, застава йде на компенсацію аварії, так що краще залишати № кредитної картки, яку, як правило, не перевіряють).
•    Між усіма містами острова і столицею Валеттою є регулярне автобусне сполучення. Інтервали між автобусами рідко перевищують 10 хвилин, проїзд коштує від 6 до 13 центів.

Кухня
Мальтійська кухня являє собою  дивну суміш місцевих і європейських традицій кулінарного мистецтва. Для приготування багатьох мальтійських страв використовуються дари моря. Традиційний пиріг з лампукою - рибою, що нагадує на смак тунця. А одна з найекзотичніших морських страв - спагеті з соусом з чорнила восьминога. Ще неодмінно треба скуштувати мальтійські листкові пиріжки з рикотою і смажені в олії пиріжки з фініками.
Особливою гордістю мальтійської кухні є страви з кролика. Мальтійське вино є прекрасним до них доповненням.

Магазини
Великі торговельні підприємства на Мальті не кидаються в очі. Тут немає склобетонних монстрів, і торговельні заклади вважають за краще розміщувати в будівлях традиційного типу. Але всередині незмінне найсучасніше торговельне обладнання. Багато магазинів організовано на кшталт «плаза».
Найпопулярнішим торговельним комплексом на Мальті вважається The Plaza Shopping Centre в Слимі (години роботи: 09.00-13.00, 16.00-19.00, крім неділі) - поряд універмаги Мarks&Spenser і Bhs. До найсучасніших належить торгово-розважальний комплекс The Embassy неподалік Republic Street у Валлетті. На додаток до всього тут є ресторан, Blues Cafe, зал ігрових автоматів і сім кінозалів. У одному з них тричі на день демонструється фільм «The Wartime Experience» про оборону Мальти під час Другої світової війни.

Гроші, валюта, банки
Національною валютою на Мальті є євро.
Валюту можна обміняти в більшості банків, а також у готелях (курс менш вигідний), спеціалізованих обмінних пунктах в аеропорту (цілодобово) і морському порту. Обміну підлягають лише основні валюти світу, причому долар США обмінюється звичайно за менш вигідним курсом ніж євро. Кредитні картки і дорожні чеки без обмежень приймаються в більшості готелів, ресторанів і магазинів, широко розвинена мережа банкоматів. При обміні завжди потрібно уточнювати, чи є комісійний збір (він є в банках і великих готелях, але його може не бути у вуличних обмінних пунктах).
Банки з 1.09 по 14.06 працюють з понеділка по п'ятницю з 8.30 до 12.30, в суботу - з 8.00 до 12.00. По вівторках і п'ятницях - з 14.30 до 16.00. З 15.06 по 30.09 вересня банки відкриті з понеділка по п'ятницю з 8.00 до 12.00, в суботу - з 8.00 до 11.30.

Транспорт
Громадський транспорт на Мальті дуже зручний і досить недорогий. Основний автобусний термінал знаходиться у Валлетті, звідки ви зможете добратися до будь-якої частини острова. У середньому тривалість поїздки складатиме 20-30 хвилин, найдовша – 50 хвилин. Зверніть увагу, що на Мальті лівосторонній рух. Щоб зупинити автобус на автобусній зупинці, треба підняти руку. На Мальті є два основних види таксі: біле і чорне. Економічніше скористатися чорним таксі, яке можна замовити в офісі компанії Уемблі, що розміщена в районі Пачевіль у Сан Джуліанс, або подзвонивши за тел. 21370451/2.
Фотогалерея
SelectionFile type iconFile nameDescriptionSizeRevisionTimeUser