5dni od:
  ferii wielkanocnych

  KONSTYTUCJA 3 MAJA

  KONSTYTUCJA 3 MAJA  W Polsce 3 maja obchodzone jest święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja.

  Dlaczego była ona tak ważna, że upamiętniamy ten dzień do dzisiaj?

  Jak wiecie koniec XVIII wieku to bardzo ciężki czas dla Polski – czas rozbiorów, podczas których Polska straciła nie tylko terytoria, ale również przelała wiele krwi. Sytuacja jest dramatyczna i król Stanisław August wie, że jeśli nie zreformuje się państwa, nie ma szansy na stawienie czoła sąsiadom.

  Przygotowanie reform objęte było ogromną tajemnicą. Spotykano się w mieszkaniach prywatnych i na te spotkania przybywał czasem w przebraniu sam król. Wieczorem 2 maja autorzy konstytucji i sprzyjający jej posłowie zebrali się w pałacu Radziwiłłowskim i postanowili, że następnego dnia będzie dobry moment na przedstawienie ich projektu, ponieważ wielu posłów, którzy sprzeciwiali się wszelkim reformom było nieobecnych. Nie wrócili jeszcze z ferii wielkanocnych.

  Wreszcie 3 maja 1791 postanowiono wnieść projekt pod obrady sejmu. Zamek Królewski otoczony zostal wojskiem, a na placu zamkowym zgromadził się już tłum.

  Gdy sekretarz sejmu przeczytał projekt, wybuchło nieopisane zamieszanie. Jedni krzyczeli przez drugich – „Głosować!“ , „Przysięgać bez głosowania! „Zgoda! “

  Byli też posłowie przeciwni projektowi. Jan Suchorzewski krzyczał, by nie odbierać szlachcie ich przywilejów, a gdy to nie pomogło, przyprowadził swojego kilkuletniego synka, wyciągnął szablę i powiedział, że zabije swojego syna, aby nie musiał oglądać takiej hańby, jaką będzie konstytucja. Na szczęście powstrzymano go i wyprowadzono z sali.

  Gdy król zaprzysiągł konstytucję, wszyscy na Placu Zamkowych odetchnęli z ulga i zaczęli świętować.

  Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, aż do 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zabronione przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto to zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne, ale aż do roku 1989 dochodziło w tym dniu często w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r

  YouTube-Video

  należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Jest to dzień wolny od pracy.  Jeżeli zainteresował Cię temat i chcesz wiedzieć więcej polecam Ci poszukiwania internetowe...
   
  Autorka tekstu: Beata Hülbusch
  Comments