Graffiti Schedule

Acts that played Graffiti by Year - Compiled by Stephen Cunningham

1984:

Anne Feeney

Greg Costanzo

Kenny Blake

Moonshine Dreamers

Jim Corr, (Corr Brothers)

Ernie Hawkins

Eric Klaus

Spider Rondinelli

Dave Harger

John Hartford                            7-13

Red Clay Ramblers

Sandoz                                     8-10

Thin White Line

S.W.A.M.M.P. Band

Dwayne Dolphin

Kirvara

Johnny and the Uprisers

Kids After Dark

Hector in Paris

Ron Esser                                 10-3?

Husker Du                                 10-9

Tim Stevens

George Gee and His Big Ballroom Band

Peggy Seiger

Lillian McCall

John Sebastion                         11-14

White Lotus

Queen Ida

Andy Stewart & John Cunningham          11-9

G-Force

Dry Branch Squad

Alex Scott

Pure Gold

--------

1985:

Grass Roots

Cynics

Jazz That Moves

Bongos

John Hammond Jr.

Battlefield Band

David Bromberg                                    4-21

Silly Wizard                               5-2

New Grass Revival                    5-9

Welsh Settler Band

Gildersleaves

Billy Price                                 6-4

Commander Cody                                 6-6

Andy Stewart & Manus Lunny

Edgar Winter                             6-16

Johnny Van Zandt                     6-18

Greg Allman                              6-20

Leon Redbone                          6-21

Bull Moose Jackson

Red Seven

Pure Prairie League                   6-29

Carsickness

Kenny Rankin                            7-5

Atlantic Rhythm Section             7-20

Roy Buchanon                          7-25

Al Jarreau                                 7-27

R.E.M.                                      8-13

Meat Puppets

Byrds, (Clark Bros?)                 

Ross Michael

Weird Al Yankovic                     8-25

Tannehill Weavers

Jane Seibring

John Lee Hooker                                   9-26

Congo Asanti Roy

Lone Justice

Back Doors

Relativity

New Grass Revival                    10-25

Red Hot Chili Peppers               11-15

Burning Spear

B E Taylor

Robert Cray                              12-10

Dr. John                                   12-28

Miracle Legion

-----------------

1986:

Bonnie Raitt                              1-4

Dickie Betts                              1-24

The Residents

Buckwheat Zydeco                    1-30

Kris Kristofferson                      3-7

The Dannon

Roches

Level

Leo Kottke                                4-11

Rare Aire

Phermones

Outfield

Lyle Mays                                 4-21

Blackfoot                                  4-22

Bromberg Quartet

Brian Setzer                              4-30

Jerry Jeff Walker

Dwight Yoakam                         5-14

New Grass Revival                    5-15

Jaco Pastorius/Hiram Bullock     5-24

Meat Puppets

Sam Kinison                             6-3

Donovan                                               6-5

Flash Cats

Steeleye Span

Azimuth

Sandoz/Protons                                    6-28

Rain Parade

Blues Busters w/ Paul Berrara    7-5

Ganelin Trio

Rhianon

Yellow Jackets

Memphis Slim

Marty Stewart                            7-17

Beat Farmers

Warren Zevon                            7-25

"Beatles 1964"

Mick Taylor                               8-8

John Scofield                           8-13

The Smiths

Sadoo Wantabi

Tammi Hill Weavers

Greg Allman/Dickie Betts           8-27

Holly Near

Screaming Blue Messiahs

The Bodeans

Robert Hunter                            10-27

Rain Makers

Lee Ritenour

Fairport Convention

Mose Allison

Between the Beat/Spuds

Smithereens

Sandra Bernhardt

Billy Idol                                   10-14

Roy Bookbinder

Bo Diddley                               10-18

Asleep At The Wheel                 1-22

Silly Wizard

Cabos Fio

Maria Muldaur                           10-25

Gene Loves Jezebel

Go Ahead, (Mydland, Kreutzmann)         10-29

Sam Kinison

Richard Thompson

Robyn Hitchcock

Crusaders

Guess Who                               11-20

Phoebe Snow                           11-21

Neville brothers             11-22

Robin Trower                             11-24

Credence Clearwater Revival      11-28

Til Tuesday

Doc Watson                              12-4

Richie Havens                           12-6

Timbuck Three

Billy Cobham                            12-12

Jerry Seinfeld                            12-13

Affordable Floors

The Band                                  12-20

--------------

1987:

Sandoz/Flying Cunninghams      1-23

Pat Travers                               1-28

The Dead Boys

A.T.S/Wretches

Marshall Tucker Band                 2-5

Dead Milkmen

Sweet Hearts of the Rodeo

Tom Chapin                              2-26

Joan Jett                                  2-28

Greg Allman                              3-9

Who Do Gurus

Doug and the Slugs

John Scofield

Clarence Gatemouth Brown

Concrete Blonde

Fishbone

Alvin Lee                                   3-26

San Fransico Mime Troup

Chill Factor

Matt Guitar Murphy                    3-30

Roger McGuinn                         4-2

Leon Russell                             4-3

Carol Leifers

The Tubes

Zappel

Rick Danko/Paul Butterfield        4-25

Wayne Shorter                          4-27

Mission UK

Mark Browning and Friends        4-29

Del Fuegos

China Crisis

Michael Brecker                         5-7

Arlo Guthrie                               5-9

Hipsway

C S Angels

Johnny Winter                           5-14

Pseudo Echo

John Butcher Axis

Congos

Wailers                                     5-29

Fuzz Box

Thrashing Doves

Pseudo Echo

John Mayall/Mick Taylor

Elaine Boosler

Adrien Belew & the Bears           6-9

Guess Who/Buffalo Springfield  6-13

McCoy Tyner

Mason Ruffner

Loudon Wainwright III                 7-3

Nazereth                                   7-23

Stairway to Heaven

Mark Farner (Grand Funk Railroad)

Yellow Man

Replacements

Assains

Robert Gordon

Hot Tuna/David Bromberg                     8-13

Peace Institute

Gary Moore

Marshall Crenshaw

Todd Rundgren                         8-29

2nd City Comedy Troup             9-5

Steve Earl                                 9-8

Spencer Davis                          9-10

Beat Farmers

Paul Kelly and the Messengers

Muta Burka

Nighthawks/Alvin Bishop                        10-15

Bill Bruford                               1-20

Tom Grant

Red Hot Chilli Peppers              11-9

Jesus and Mary Chain               11-15

Jesse Colin Young

Blue Oyster Cult                        11-24

Al Di Meola                               11-25

New Grass Revival                    12-10

------------------

1988:

Romantics                                1-21

11th Hour/The Clarks/ATS          1-24

Sandoz                                     2-12

Root Radic & the Itols

NRBQ                                       3-10

Michael Hedges/Leo Kottke       3-11

Savoy Brown                            3-12

Godfathers

Hot Tuna w Paul Kantner                        3-24

Nighthawks

Commander Cody                                 3-31

Robyn Hitchcock                                   4-5

Sandoz album release               4-8

Kingfish                                    4-10

John Stewart

Inner Circle                                4-18      Cops "Bad Boys Theme"

Dissidenten

Peter Murphy

Billy Bragg

Joe Satriani                               5-10

Sponges

Arlo Guthrie                               5-19

Dynatones

Throwing Muses

Miracle Legion/Meat Puppets

Grapevine & the Raisinettes

Molly Hatchet                            6-2

kd lang & The Reclines/Tailgaters

David Benoit

Jimmy Cliff                               6-2

Kings of the Sun

Mighty Lemons Drops/Raveups

Graham Parker

Sun Ra Archestra

Donovan

Little Feat                                  7-13

Dion and the Belmonts

Shona Lange

A.P.B.

Dub Squad

Goo Goo Dolls                         7-29

Shadow Fax

Laura Branigan

Caper Caille

Root Radic

Mannus Lunny & Kim O'Flynn/Sandoz 10-16

Livingston Taylor                       10-17

John Hiatt & the Goners

Taylor Dayne                             10-29

David Drew

Robin Trower                             10-1

The Toll

Robin Ford

Andrew Tosh

Harry Dean Stanton

Flying Cunninghams/Fowler       11-12

Ian Hunter/Mick Ronson                         (Mott the Hoople)

Loose Ends

Jack Bruce                                12-29

---------------------------

1989:

Dave Mason                             1-13

Taj Mahal

Richard Thompson

Leon Russell/Edgar Winter         2-15

Eeka Mouse                              2-17

James Cotton                           2-18

Scruffy the Cat

Lyle Lovette/Leo Kottke             2-23

Al Stewart                                 2-24

Shirl Pepsi Riley

Chris Hillman                             3-14

Tailgaters

Diane Schuur

Bruce Cockburn                         3-21

Meatloaf                                   3-29

Jeff Healy

Judy Tenuta

Stanley Jordan                          4-7

Blues Busters w/ Brian Auger

Koko Taylor

Ernie Watts & Gamelon

Eric Burden                               4-24

Bone Daddys

Delbert McClinton

Midnight Star

Tower of Power                         5-5

Nancy Griffith                            5-10

Surface Kiara

Bob Gibson

Fairport Convention

Little Charlie & the Nightcats/Palladin

Maura O'Connell

Norm Nardini

Commander Cody                                 6-9

Crack the Cky

Phil Harris

Romantics

Outlaws                                                6-23

Iron Butterfly                             7-1

New Potatoe Caboose               7-5

Lucky Dube

King Sunny Ade

Radiators                                  7-7

Adrien Belew                             7-12

Laura Nyro

Lonnie Brooks

Jason and the Scorchers

Anson Thunderbird

Foghat                                      8-9

Hiram Bullock

Killer Bees

Marshall Tucker Band

Boiled in Lead

Connells

Flock of Seagulls                      9-1

Patti Loveless

Watchmans/Fusebox

Bobcat Goldwait

Bad Brains

Pete Seeger                              9-29

Hazel Dickens                           9-30

Peter Case

Hot Rize                                    10-7

Flesh for Lulu

Ronny Montrose

Bonedaddys w/ Steve Morse

Larry Carlton                             10-27

Youssou N' Door

Tubes

Exene Cirvinka

Mareva Ball

Jimmy Thachery

Clint Back                                 11-16

Foundation/Donovan

Michael Monroe

Hot Tuna                                   11-29

George Clinton                          12-1

King Creole and the Coconuts

Dave Mason Band

Branford Marsalis                      12-9

Kentucky Headhunters               12-7

Sugar Minott

Kenny Rankin

Molly Hatchet                            12-20

---------------------

1990:

Hooters

Culture

Innosense Mission & Peter Himmlman

Bromberg Big Band                   2-19

Human Rights

Mighty Diamonds

Laura Nyro

Outlaws

Lenny Kravitz                            3-21

Wynton Marsalis                                    3-24

Heretix

Black Uhuru                              

Restless Heart

Vinny Moore

Rodney Crowell                         4-20

Zippers                                     4-28

Jones

Michelle Shocked/Poy Dog Pondering/John Wesley Harding

Social Distortion

Luka Blume

Scatter Brain

Gary Burton

Psychic TV

Tom Russel

Radney Foster/Bill Lloyd

Billy Price

Lava Hay

Eric Johnson                             6-26

Oroboros                                  6-28

Steve Wynn & the Sidewinders

Richard Elliot

Pato Banton

Physical Graffiti

Jay Hawkins

Dirty Dozen Brass Band                        8-2

Sonic Youth

Flashcats

Zawinal Syndicate

24x7 Spyz

John Doe of X

Babylon A.D.

Isreal Vibrations

Indigo Girls                               9-20

Kinsey Report

Circle Jerks

Larry Parnel/Michelle Wright

Bill Bruford

Bob Mould (Husker Du)

Michael Brecker

Dread Zeppelin

Tony McAlpine

First Light

Sandoz/Rusted Root/Blackfish   10-24

Chris Hillman & the Desert Rose Band

Albert Collins

XXX

G.B.H.

Mary Chapin Carpenter              11-3

Johnny Clegg Savuka

Tommy Conwell

Larry Lee Jones/Gashouse

Rev Billy Wertz

John Lorie & the Lounge Lizards

Judi Tenuta

Hot Tuna                                   12-7

Speed-the-Plow

------------------

1991:

3 Mustaphas 3

Big Bang/Hang Noon/Nomads   1-23

Christopher Holliday

Vince Gill                                  2-14

Mahlathini & the Mahotella Queens

Alison Kraus and Union Station  3-20

Joe Grushecky

Wet Willie/Boilermakers

Ozdemir Erdogan

Ferron

Tragically Hip

Lo Jai

John Hammond/Charlie Musselwhite

Steve Forbert

Screaming Trees

Corbin Hanner Band

Steve Tibbits

Paula Poundstone

Danny Gatton                            5-28

Tower of Power

Za Za

Bill Cobham

Mystic Knights

John Prine                                6-20

Highway 101

Driving and Crying

Pierce Pettis/Rod McDonald

Killer Bees

Burning Spear

Peter Holsopple

All

Blues Traveler                           7-29

Dave Kaz & Phil Perry

Richard Thompson/Shawn Colvin

Steve Prior

Bad Brains

Bela' Fleck & the Flecktones      8-13

Mark Saunders/Tom Constantin/Papa John Creach/David Nelson/

            Steve Kimock/Robert Palmer 8-14

Larry Coryell                              8-15

Shabba Ranks

Chris Smithers

Young Fresh Fellows

Spin Doctors                            10-16

Bease Soleil

Alan Holdsworth

Austin Lounge LIzards

Pere Ubu

Frank Marino

Trapezoid

Nirvana                                     9-30

The Bobs

Leslie West & Mountain

Dave Swarbieh & Martin Carthy

Mekons

Toad the Wet Spocket               11-9

Jonathan Richman

De La Soul

Crash Test Dummies                 11-19

Mark Whitfield

Kenya

Fabulous Thunderbirds              11-23

Lita Ford

King Missile                              12-7

Sandoz/Blackfish/Flying Cunninghams 12-27

--------------------------

1992

Murphy's Law

Katie Moffet, Antuan

Johnny Clyde Copeland

Four Horsemen

Fates Warning

Peter Himmelman

Ipso Facto

Cramps

Lillian Axe

Saffire The Uppity Blues Women

Donnie Iris                                3-14

M.S.G.

Agnostic Front/Submachine

Hugh Masekela                          4-1

Chris Whitley/Toad The Wet Spocket

Sun 60

My Sister Machine

Chainsaw Killers

David Allen Coe

Tool

Christione Lavin/Julie Gold

VInnie Moore

Web Wilder

Nitro

Phranc

Arch Angel

Testament

Johnny Paycheck                                  6-19

Steve Wynn

White Zombie

Bad Religion

Social Distortion

Mad Professor                          7-23

Big Chief

Shonice Wilson

Peter Rowan                             8-27

Tora Tora

Sandoz/Fungus                         9-5

Type O Negative

Big Head Todd & the Monsters  9-16

Thomas Mapfumo

Andrew Hardin/Leslie Smith

Los Lobos                                9-29

Chills

Peter Case

Jim Rose Circus Show

John Gorka

Jonathan Richman

Alison Kraus & Union Station

The Cows

Chicago Blues Explosion w/ Koko Taylor

Lil' Ed & the Blues Imperials

Life, Sex and Death

Bela Fleck                                 11-19

Melmut

-----------------------

1993

Sandoz/Fungus                         1-22

Pigface

Ellen DeGeneres

Widow Maker

Biohazard

Sick Of It All

Gilbert Godfried                        2-27

Buddy Guy                               3-4

Trickster

Richard Belser

Jake Johanson

Quicksand/Surgery

Abert Collins

Therapy

Mud Honey

Supersuckers

Robby Krieger                           4-16

Joe Ely/Lucinda Williams

Tish Hinojosa

Damage Inc.

James Keeligham/Oscar Lopez

Rick Wakeman                           5-26

Lo Key

Subdudes

X

Arcade

Jim Carroll

Alexandra O'Neil

Mighty Mighty Bosstones

The Story

Room to Move

Janis Ian                                   8-25

Toasters

Posies

Patty Larkin

Itals

311                                           9-28

Bad Religion/Green Day                        9-29

Drama Rama

Fudge Tunnel

Ani DiFranco                             10-7

Bela Fleck                                 10-8

Adrian Belew                             10-9

Steve Vai                                  10-14

Jimmy Dale Gilmore

Donna The Bufalo

Hypnotic Clambake

Root

Ploughman's Lunch

Ian Moore

Royal Cresent Mob

Robben Ford/Roy Rogers

Stanley Clark                             11-10

Bobby Blue Bland

Goo Goo Dols

Mind FUnk

Zapp

Sandoz/Fungus                         12-17

 

Comments