Arhiva‎ > ‎

Peripatetica 2015



                     Peripatetica 2015

                           - Forme şi Structuri -

 

       

           Joi, 16.07.2015

10.45 / Istorie industrială în Banatul Montan: Călătorie cu vechiul tren spre Anina, poveştile căii ferate montane (1863), vizită la vechea Uzina electrică din Anina (1897) şi la ruinele Puţului 1 (1874) / Loc de întâlnire: Gara din Oravița

18.00 / Ionel Bota (istoric) /Oraviţa, poveştile oraşului vechi– vizită ghidată /Loc de întâlnire: Teatrul Vechi

21.00 / Sarea Pământului, un film de Wim Wenders și Juliano Ribeiro Salgado  (Franța,  2014) – proiecție realizată cu sprijinul Independența Film / Cabana 7 Brazi

           

           Vineri, 17.07.2015

09.45 / Cuvânt de deschidere

10.00 / Otilia Hedeşan (etnolog) / Port tradițional și (auto)reprezentare la Uzdin

10.20 / Tudor Savopol (chimist) / Estetica formulelor în fizică şi chimie

10.40 / Titus Beu (fizician) / Nanostructuri - macroefecte

11.00 / Ion Imbrescu (economist) Structuri formale şi informale în economie

11.30 / Pauză                                                                                            

11. 50/ Sesiune de discuţii pe marginea temelor prezentate

             Moderator:  Cornelia Vizman

13.10 / Vernisaj expoziţie „Forme şi Structuri”: Camil Mihăescu, Ștefan Bartha, Vlad Corban, Tiberiu Giuca, Gabriel Kelemen, Tajo.

13.30 /  Pauză

14.30 / Ionel Bota  (istoric) / Barocul flamboaiant. Forme și structuri în decorațiunile și organizările sălii barocului vienez de la Teatrul Vechi din Oravița

15.00 / Bogdan Nadolu  (sociolog) / Grupul mic şi "conştiința de noi". O perspectivă sociologică

15.20 / Ioan Schneider (fizician) / Despre istoria noastră astrochimică

15.40 /  Lena Vieru Conta  (muzicolog) / Sintaxe muzicale la Paul Klee

16.00 / Zoltán Néda (fizician) Frumusețea mulțimilor Julia și Mandelbrot, atractori și repelori fractali

16.30 / Pauză

16.50 / / Sesiune de discuţii pe marginea temelor prezentate

             Moderator:  Dragoș Dragomirescu

21.30 / TREI -  Spectacol cu foc, Așa Colectiv/ Cabana 7 Brazi /  Foc de tabără


          Sâmbătă, 18.07.2015

10.00 / Adrian Neagu (biofizician) / Numărul de aur în arhitectura sistemelor biologice

10.20 /  Varlaam Almăjanu (ieromonah) Evenimentul credinței între relativitatea formelor, limbajului şi realitatea vie şîndumnezeitoare a cunoaşterii empirice 

10.40 / Claudiu Mesaroș (filosof) / Forme, structuri, participări și aporii în filosofia lui Platon.

11.00/ Gabriel Istrate (informatician) / Despre frumusețea algoritmică a lumii

11.30 / Pauză

11.50 / Sesiune de discuţii pe marginea temelor prezentate

             Moderator: Lucian Vasile Szabo

13.10 /  Pauză de masă

14.10 / Adriana Babeți (filolog) / Elogiu imaturității. Avangarda și teoria formei

14.50 / Constantin Jinga (preot) /  Undeva între fizică și poezie

15.10 / Alexandru Nicolin (fizician) Haos și complexitate, scurtă introducere în originea unor forme și structuri familiare 

15.30 / Françoise Pamfil (arhitect) / Timpul contemplativ și megabiții/secundă           

16.00 / Pauză

16.20 / Sesiune de discuţii pe marginea temelor prezentate

             Moderator: Marius Miclăuș

17.40 /  Pauză

17.50 / Recital de pian: Lena Vieru Conta - Scriabin și sonatele sale pentru pian (Prezentare și recital cu Sonatele 5, 7, 10)

18.30 /  Cuvânt de încheiere

ĉ
Vizman Daniel,
May 31, 2016, 2:07 PM
Comments