Linux Nedir?

PENGUEN HAYVANI

 

Linux, bir işletim sistemidir ve "diğer" işletim sistemlerinin aksine ÜCRETSİZ olarak dağıtılmaktadır.Aslında Linux, Linux dediğimiz işletim sisteminin çekirdek kodunun adıdır.

    Linux işletim sistemi, ücretsiz olmasına rağmen oldukça sağlamdır ve ilk yüklendiğinde beraberinde bir çok program ile birlikte gelir.Linux'un birden çok dağıtımı bulunmasına rağmen hepsi aynı çekirdek üzerine kurulduğu için küçük farklar haricinde aynıdır.

Günümüzde Linux, sadece son kullanıcıya yönelik değil, büyük server'larda da tercih edilen bir işletim sistemidir.

Linux'un ortaya çıkışı

    1991 yılında Linus Torvalds adındaki bir öğrenci, işletim sistemleri üzerine çalışmalar yapmakta ve "Minix" denilen bir işletim sistemi üzerinde çalışmaktaydı. Daha sonra kendi Minix'ini yapmaya ve ona yeni özellikler kazandırmaya karar verdi.Asıl amacı Minix'i geliştirmekti.Ancak, yapacağı işin sadece birkaç küçük değişiklikten ileri gidemeyeceğini anladı ve sıfırdan bir işletim sistemi yazmaya karar verdi.Bu işletim sistemine de kendi adından yola çıkarak "Linux" adını verdi.

Linux nasıl okunur?

    Linus Torvalds, adının "Linus" olarak okunmasına rağmen, Linux'un ortaya çıkmasında önemli bir rolü olan Minix'e gönderme yapmak için Linux'u "liniks" olarak okumuştur.Buna rağmen (!), Linux'u  Linus Torvalds'ın  nasıl okuduğunu buradan dinleyebilirsiniz.

Linux'da lisans sözleşmesi (!)

    Linux, bedava dağıtılmasına rağmen Linus Torvalds tarafından bazı kurallar ile sınırlandırılmıştır.

  • Linux'u istediğiniz kadar kopyalayabilirsiniz.
  • Linux kopyalarını satabilirsiniz.
  • Linux üzerinde değişiklikler yapabilir ve yeniden dağıtabilirsiniz.
  • Ancak, kendi Linux versiyonunuz üzerinde başkalarının değişiklik yapmasını, kopyalamasını ve dağıtmasını engelleyemezsiniz.
  • Değiştirilmiş ya da değiştirilmemiş bir Linux kopyası dağıttığınızda kaynak kodunu da vermek zorundasınız.

Linux ve Masaüstü

     Linux'ta masaüstü kavramı Windows'takinden biraz farklıdır.Kurulum sırasında istediğinizi "masaüstü modelini" seçebilirsiniz.Bunlardan en populer olanlar KDE ve GNOME'dur.Bunu Windows'taki theme'lere benzetebiliriz, ama seçtiğiniz bu modele göre yüklenen programlar da farklılık gösterir.Farklı derken aynı görevi gören ancak farklı programlar, mesela KDE ile kopete, GNOME ile GAIM...İkisi de birer instant messanger.Ayrıca KDE yükledim diye GAIM yükleyemeyeceğizi düşünmeyin, sonradan onu da yükleyebilirsiniz.

 

 

 KDE
 

 

GNOME