Linux Dağıtımları

PENGUEN HAYVANI

    Hangisini seçmeli ? Hangisini isterseniz :P Bütün Linux dağıtımları aynı çekirdek üzerine kurulduğu için temelde hepsi aynıdır, küçük farklar haricinde.Bu nedenle istediğiniz Linux dağıtımını kullanabilirsiniz.Bir penguen hayvanı olarak,  yeni başlayanlara tavsiyem kurulum ve kullanım kolaylığı açısından Mandriva, "Linux da nedir bi baksam" diyenlere de Knoppix olacaktır. Çok sayıda Linux dağıtımı bulunmasına rağmen bu sayfada sadece en çok kullanılan dağıtımlara yer verilmiştir.

  • SuSe : Bu dağıtım, dünyanın en büyük işletim sistemi üreticilerinden bir olan Novell tarafından satın alındıktan sonra özellikle kurumsal alanda oldukça büyük bir yaygınlığa kavuştu.Bu sayede büyük ölçekli kuruluşlar ve dünya devi BT firmaları da Linux kullanmaya başladılar.
  • Mandriva : Eski adı Mandrake olan bu dağıtımın en büyük özelliği kurulumu ve kullanımının son derece kolay olması ve çok sayıda dilde destek vermesidir.
  • RedHat  : Bu dağıtım daha çok kurumsal şirketlere yönelik çalışmaktadır.Dağıtımı ücretsiz olmasına karşın destek için ücret istemektedir, ancak destek hizmetleri Microsoft kadar iyi olduğu için Linux'a büyük bir popülerlik kazandırmıştır.
  • Fedora : Fedora, RedHat tarafında desteklenen deneysel bir projedir.Fedora, doğrudan RedHat firması tarafından geliştirilmiyor, aksine RedHat sadece mali açıdan destek vermektedir.
  • Debian : Debian projesi, farklı ülkelerde yer alan ve her biri konularında uzman kişilerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilmektedir.Tamamen ücretsiz olan bu dağıtım, 8000'den fazla paket içeriyor.
  • Knoppix : Bu dağıtımın en büyük özelliği kurulum gerektirmeden cd ya da dvd'den çalışabilmesidir.Böylece cd/dvd sürücüsüne sahip her bilgisayarda kullanabilir, çökmüş bilgisayarınızdan verilerinizi çok rahat bir şekilde kurtarabilirsiniz.
  • Slackware :  Slackware'in temel amacı, basit ve çok kararlı bir Linux dağıtımı olmaktır.Bu nedenle, Slackware paketleri seçiminde büyük bir özen gösterilmekte ve ve uzun süreli testler yapılmaktadır.Diğer dağıtımların aksine bir iş için birden fazla yazılılm değil, o iş için en sağlam yazılım tercih edilir.
  • Pardus :  Ulusal işletim sistemimiz.... :))