Domů‎ > ‎

Šponování nehtů - Ortonyxie,nehtová rovnátka (špony)

V praxi se setkávám s klienty, kterým neodborný zásah - vystřihnutí, vyříznutí nebo i vytrhnutí nehtu působí sice rychlou, ale pouze dočasnou úlevu. 

Tímto neprofesionálním zásahem do nehtu nastupuje dlouhodobé a bolestivé trápení, které se pomalým dorůstáním nehtu opakovaně vrací a způsobuje klientům trauma z další bolesti a případně opakovaného zákroku. Chirurgický zákrok do nehtu (vytrhnutí) je až poslední možnost, kdy metody šponování nehtů již nemůžou pomoci. 
Přijďte včas a nečekejte až jsou bolest a otok je nezvládnutelné.

Ortonyxie je obor, který se zabývá rovnáním (šponováním) nehtů.  

Ošetření je prováděno dle potřeby a postižení nehtu: 
  • Speciálními značkovými nehtovými rovnátky Podofix® 
  • kovovými šponami COMBIPed®
  • tamponádou
  • umělohmotnou trubičkou. 
Klient je poučen, jak postupovat v ošetření nehtu doma až do příští návštěvy u nás. Intervaly návštěv jsou individuální dle zvolené metody a rozsahu postižení nehtu 2 až 4, někdy 8 týdnů. Délka rovnání a léčba nehtu je závislá na spolupráci a disciplíně klienta, dědičné dispozici, zdravotním stavu, vhodné obuvi a pohybové aktivitě.

Podofix® - aktivní nalepovací značková rovnátka (špony) Podofix® jsou inovativní způsob pro odstranění všech typů zarostlých nebo deformovaných nehtů. Tato metoda korekce nehtů je vhodná téměř pro každého, včetně dětí a diabetiků. Pomocí této metody se mohou pacienti vyhnout chirurgické zákroku. Nástup účinku této metody je velmi rychlý, časově nenáročný a hlavně zcela bezbolestný. Špony se aplikují na povrch nehtu. Integrovaný aktivační drátek na nehet přenáší svou tažnou sílu. Tato rovnátka jsou určena pro jednorázovou aplikaci na nehet. Nehtové rovnátko postupně odrůstá s nehtem (viz. obr.č.2 dole). Časová náročnost zákroku je individuální.

Obr.1: aktivní nalepovací značková rovnátka (špony) Podofix®

COMBIped® inteligentní nehtová kovové špony jsou vhodné pro léčení deformovaných a bolestivě zarostlých nehtů. Tento systém umožňuje použití drátku špony, i když je jedna strana nehtu nepřístupná. COMBIped nehtová špona má trvalý účinek na nehet a může aktivně působit na tvar nehtu na jedné nebo obou stranách. COMBIped nehtová špona přináší dlouhodobý efekt a viditelné výsledky!
Rovnátko, lze opakovaně nasadit zpět na původní nehet. Při daných intervalech se posouvá rovnátko dle růstu nehtu. Rovnátko se sejme, nehet se začistí a rovnátko se nasadí zpět. Pokud se musí rovnátko aktivovat (změnit napětí rovnátka) může se opakovat max. 3x. Poté ztrácí rovnátko svoji pružnost (viz. obr.č.3 dole). Časová náročnost zákroku je individuální.

Obr.č.2.: COMBIped® inteligentní nehtové kovové špony

Výbrus zhrublých nehtů 
Provádí se podiatrickým přístrojem. Ošetření vyžaduje vysoké nároky na odbornost a hygienu (dezinfekce kůže, nehtů a nástrojů). Nehty jsou vyčištěny a zbaveny poškozené tkáně. Na nehty aplikována léčivý prostředek. Tato léčba se opakuje až do zlepšení stavu nehtu. Délka léčby je závislá na spolupráci a disciplíně klienta, zdravotním stavu, rozsahu poškození nehtů a pokožky vhodné obuvi a pohybové aktivitě. Dílka ošetření je 2 až 4 týdny (i déle), dle rozsahu poškození nehtů a pokožky.

Samotné ošetření nehtů
Nehty vydesinfikujeme zastřihneme a vytvarujeme do správného tvaru. Nehtový val začistíme frézkou a vyleštíme nehty. Do nehtové ploténky a kůžičky vmasírujeme speciální antimykotický přípravek.